Jump to content
Sign in to follow this  
EXE

Timoneria Schimbatorului De Viteze

Recommended Posts

Stai linistit ca asa face toate . Si mie mi se mai intampla , insa f.rar ca sa ma deranjeze , si ai doua solutii :

1.Iei piciorul de pe ambreiaj , o lasi pe liber , il mai apesi odata si va intra in viteza normal.

2. Te incapatanezi si-ti pui in joc masa musculara si va intra si asa .

Prima solutie este cea recomandabila , insa , cand esti nervos , se mai aplica si a doua .

La mine e "afectata" timoneria . Nu-i scumpa . E vreo 700.000 . Insa mi-a zis mecanicul " las-o bah ca merge asa" . Te mai tine vreo 2 ani ... Si mai da-o in ma-sa in concluzie :D

 

 

Ai cumva si un zgomot in cutie, si ca sa scapi de el trebuie sa misti maneta? daca e asa inseamna ca eu am probleme doar cu timoneria. nu eram sigur daca e doar timoneria din cauza zgomotului ala. Asa a zis si mecanicul meu "las-o ba ca merge asa!" :lavolan:

Share this post


Link to post

La mine, in frana de motor (prin asta intelegand si momentele cand nu mai accelerez), am mici trepidatii in maneta schimbatorului de viteze (deh, eu stau mai tot timpul cu mana pe schimbator... :dizzy: ) si cred ca e ceva de la ambreiaj, pt. ca intr-a 1-a sau a 2-a intra greu, mai ales la rece. Acum nu ca as face comparatie, da' la Dacia care am avut-o inainte nu facea asa...Cam cat ar costa (cu manopera cu tot) o reparatie a ambreiajului?

Share this post


Link to post

Mda test driver am si un barait in cutie, la 2500-3000 , usor , care dispare daca misc maneta sau daca tin mana pe ea..

Oricum scap de el ca m,-am hotasrat s-o schimb sapt.asta ( timoneria adica)

Share this post


Link to post
man, ce este crapata si ce atarna ? :o

 

 

eu cred ca se intelege din text...

...partea din dreapta a scutului...

Share this post


Link to post

Hmm, inseamna ca eu am probleme mari cu ea, ca zgomotul se aude pe toata plaja de turatii :P . dar daca misc maneta se opreste, si revine cand vrea el. o sa schimb cand vin in tara, peste 3 sapt. plec, scapati de mine vreo 3 luni.

Share this post


Link to post

de ceva vreme..am un zornait ciudat in momentul in care schimb vitezele si accelerez..primele3 secunde..apoi dispare.. La viteze mai mari , la schimbare.nu se mai aude..cel mai bine se aude cad schimb 2 cu 3 si si 3-4. Este exact un zornait-clinchet..central.sa zic..undeva la mijloc intre motor si schimbataorul de viteze.

 

a mai avut cineva problema asta?? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Joc mare la maneta schimbatorului?Timoneria schimbata?

Share this post


Link to post

nu am deloc joc in maneta..iar timoneria nu este schimbata...ovi da-mi te rog mai multe detalii despre timonerie.

 

merci mult.

Share this post


Link to post

Acelasi zgomot l-am avut si eu dupa ce am luat masina...am fost la mecanic, mi-a schimbat timoneria (cca. 800.000 lei piesa, daca imi amintesc precis) si acum e totul in regula :thumbl:

Share this post


Link to post

Si eu am patit acelasi lucru, dar mecanicul nu mi-a schimbat de la timonerie decat niste garnituri de cauciuc (seamana cu o saiba dar mai groasa in carne) care se tocesc cu timpul si da acel joc in schimbator. Se dau cele vechi jos si se fac altele dintr-un cauciuc de o grosime aproximativ egala si gata s-a rezolvat problema.

Share this post


Link to post

mercii mult :) >- , deci trebuie sa merg sa verific chestiile astea, probabil in weekend, dupa ce rezolv..va anunt..cum a decurs.

Share this post


Link to post

Sigur e timoneria, aceeasi problema o am si eu, numai ca eu nu am schimbat nimic inca.

Share this post


Link to post
Si eu am patit acelasi lucru, dar mecanicul nu mi-a schimbat de la timonerie decat niste garnituri de cauciuc (seamana cu o saiba dar mai groasa in carne) care se tocesc cu timpul si da acel joc in schimbator. Se dau cele vechi jos si se fac altele dintr-un cauciuc de o grosime aproximativ egala si gata s-a rezolvat problema.

 

la fel am patit si eu si acele "garnituri" de care zici tu merg perfect inlocuite cu ...bucse de la oltcit..nu stiu exact de unde ca mecanicul s-a ocupat. ia bucsa si du-te intr-un magazin de piese de oltcit si sigur ai sa o gasesti. Eu, daca tin minte bine, am dat vreo cateva zeci de mii lei vechi pe acea bucsa.

 

 

asa ca ...se rezolva simplu.

Share this post


Link to post

Am fost astazi in Sevice sa schimb placutele de frana si l-am rugat pe mecanic sa vaza de unde apare un tacanit pe la compartimentul motor. Bine-inteles ca a inceput sa o tureze de-i veneau dracii si a concluzionat ca sunt "rulmentii de la alternator".

Am plecat din service cu gandul sa revin alta data pentru problema si am constatat ca atunci cand accelerez, se aude un uruit infundat destul de puternic, care insa dispare atuci cand las motorul la relanti. Uruitul se mentine si cand masina este in mers insa se diminueaza atuci cand incep sa franez.

De la ce poate fi? -pompa de apa-?. Se trage de la cele 5000 de ture la care a supus mecanicul motorul sau e de la alteva? Sunt disperat ca vad ca bag din ce in ce mai multi bani in masina. :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Share this post


Link to post

Am citit postul recomandat insa la mine uruitul persista chiar daca am ambreiajul ridicat sau apasat indiferent de turatia motorului. Cum accelerez incepe. A ridicat capota si am incercat sa ascult zgomotul in stanga motorului acolo unde este cureaua de distibutie. Se aude si acolo o frecare dar banuiesc ca e de la curele. Cand am facut segmentare (acum 3000km) am schimbat si kitul de distrubutie. In plus eu am tobele vraiste de vre-o 2 luni iar zgomotul a aprut de 3 zile.

Share this post


Link to post

Mai citeste odata tot topicul.Nu e vorba de ambreiaj.

Share this post


Link to post

Deci din cate am inteles este vorba despre timoneria cutiei de viteze sau lipsa uleiului in cutia de viteze. Poate sunt eu mai neintelegator dar la mine nu are importanta daca este sau nu cuplata cutia de viteze sau ambreiajul apasat sau nu. Uruitul incepe cum incep sa accelerez. Recunosc ca acum ceva vreme s-a pierdut un "dop" de la cutia de viteze si am pierdut o parte din uleiul din cutie, insa mecanicul a completat cu doar cu 2 l pentru ca a spus ca daca pune prea mult se poate crea presiune si ar avea efec negativ asupra simeringurile de la cutie.

Dumneavoastra aveti vreo metoda "home maid" pentru a vedea daca este sau nu suficient ulei in cutie sau pot da bag si litrul care mi-a ramas?

Si cum as putea sa imi dau seama daca uruitul provine de la pompa de apa ?

Cu stima si multumiri anticipate.

Edited by dino

Share this post


Link to post

Daca zgomotul este in interior este vorba de timonerie.Daca e vorba de vreun rulment sau pompa de apa fi sigur ca isi dadea seama mecanicul.Noi aici dam sfaturi gratis asa ca nu e necesar sa le bagi in seama.Doar scriem de dragul de a scrie.

Share this post


Link to post

Am inteles si va multumesc pentru intelegere.

Totusi pot sa imi dau seama in vreun fel daca am sau nu suficient ulei in cutia de viteze? A, si problemele timoneriei sunt probleme frecvente la Cielo sau apar dupa un anumit numar de km?

Cu respect si multumiri anticipate

Share this post


Link to post

Are buson de verificare a nivelului cutia dar daca a completat 2 l inseamna ca ai peste nivel pentru ca trebuie sa fie 1,8 l in ea.

Cati km reali are masina?

Share this post


Link to post

135000km.

Kitul de ambreiaj a fost schimbat la 70000km.

Eu cand am cumparat-o avea 120 000 km reali ( il cunosc pe fostul proprietar iar masina la fel a stat in parcarea din fata blocului de cand a fost noua deci nu este "manarita"). Pe la 132 000 a trebuit sa segmentez motorul deoarece manca ulei mult ( 1 l la 500 km).

Acum nu mai consuma nici pic, folosesc uleiul recomandat de dvs. Castrol Softec TXT 5W40. Spr zilele acestea sa schimb si bujiile dar astept sa vaz daca nu sunt fortat sa cumpar altceva: timonerie, rulmenti sau altceva.

Cam asta ar fi de spus despre a mea masina

Edited by dino

Share this post


Link to post

La kilometrii aia sigur e timoneria dusa.Un zgomot de timonerie e asa de urit de zici ca se huruie la masina.Deci zgomotul se aude in interior sau la motor?

Share this post


Link to post

Zgomotul il aud din interiorul masinii si se suprapune ca un suierat gros infundat peste turatia motorului. Zgomotul are aceeasi intensitate indiferent de turatia motorului. Daca ridic capota la motor si accelerez zgomotul nu il mai aud asa de puternic si "parca" se aude din partea stanga a motorului acolo unde sunt curelele. Trebuie sa recunosc in fata dumneavoastra ca nici nu ma prea pricep si poate prin "explicatiile si concluziile" mele va induc in eroare. Ce se poate verifica mai usor si mai repede: timoneria sau alta componenta suspecta?

Share this post


Link to post

Daca tii cu mina maneta schimbatorului intr-o parte sau alta se modifica zgomotul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...