Jump to content
Sign in to follow this  
EXE

Timoneria Schimbatorului De Viteze

Recommended Posts

Cielo are scut protectie mizerie nu lovituri si e din plastic la distanta mare de motor.

Timoneria poate fi ancorata cu un arc de acceleratie de dacie pentru a vedea daca mai apar zgomote sau nu.

salutare , dar daca imi mai spui cum so ancorez si de unde mergem la o bere cind vi la cluj

Share this post


Link to post

Anexez mai jos o schita a timoneriei.Tragi de tija schimbatorului care iese din habitaclu(hasurata cu verde si se afla in spatele motorului) in sus si in jos si daca joaca inseamna ca de acolo este buba.Ancorezi de tija hasurata cu rosu si suportul de ridicare al motorului (este o ureche prinsa de chiulasa chiar pe partea cu cutia) arcul .Sa mai strangi un pic ciocurile la arc sa nu scape si sa ai grija sa nu frece de cablaje.

timoneria.JPG

Share this post


Link to post

Salutare domnilor

 

daca masina nu vrea sa mai traga...si nu trece de 120 km/h ce legatura are scutul? sau poate nu am citit eu tot...

cand stai pe loc cum se aude? la ralanti cum se aude? zgomotul vine dinspre motor sau dinspre cutie?

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post
Salutare domnilor

 

daca masina nu vrea sa mai traga...si nu trece de 120 km/h ce legatura are scutul? sau poate nu am citit eu tot...

cand stai pe loc cum se aude? la ralanti cum se aude? zgomotul vine dinspre motor sau dinspre cutie?

huruitul vine de la treapta 1 3 5 din scimbator daca tin apasat nu se mai aude, iar cealalta problema este zgomot mare la motor cind este turat, la relanti toarce ca un bebelus

Share this post


Link to post
huruitul vine de la treapta 1 3 5 din scimbator daca tin apasat nu se mai aude, iar cealalta problema este zgomot mare la motor cind este turat, la relanti toarce ca un bebelus

 

Cu ambreiajul calcat si motorul turat zgomotul la motor persista?

Daca nu atunci ai probleme cu niste rulumenti in cutie, daca da ai probleme si la motor. Din cauza unui rulument semigripat din cutie motorul poate sa nu mai traga bine. Verifica uleiul din cutie.

Share this post


Link to post
Cu ambreiajul calcat si motorul turat zgomotul la motor persista?

Daca nu atunci ai probleme cu niste rulumenti in cutie, daca da ai probleme si la motor. Din cauza unui rulument semigripat din cutie motorul poate sa nu mai traga bine. Verifica uleiul din cutie.

nu nu persista asa numa cind este cuplata si cutia

Share this post


Link to post

Si la mine se auzea un zgomot foarte puternic la accelerare . Initial am crezut ca este de vina toba dar s-a dovedit a fi un manson flexibil care face legatura intre evacuare si catalizator. S-a rezolvat prin sudare unei table de jur imprejurul mansonului respectiv. Acum toarce ca un motanas :banana:

Share this post


Link to post

Am cautat pe forum despre acest subiect, dar nu am gasit, daca exista un topic va rog sa il stergeti pe acesta si sa-mi dati si mie un link.

 

Am o problema cu CV cand bag I-a de pe loc. Cateodata merge perfect dar cateodata merge greu, cateodata merge foarte greu de zic ca se rupe maneta si cateodata nu merge deloc si plec cu a 2-a. Depinde cum se nimereste pinionul de I-a cand opresc. E foarte enervant mai ales in oras la stop, ma injura oamenii, tre sa dau I-a din timp si sa stau cu ambreiajul apasat, etc.

Aveti idee ce poate fi si ce ar trebui schimbat ca sa iti revina si cat m-ar costa?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Verifica nivelul uleiului in cutia de viteze si jocul in timoneria schimbatorului de viteze.

Share this post


Link to post

Ok, merci,

cand voi trece in curand sa schimb bieletele le voi zice alora pe acolo sa verifice si aceste 2 aspecte pentru ca am impresia ca nu e la indemana mea.

Share this post


Link to post
Am o problema cu CV cand bag I-a de pe loc. Cateodata merge perfect dar cateodata merge greu, cateodata merge foarte greu de zic ca se rupe maneta si cateodata nu merge deloc si plec cu a 2-a. Depinde cum se nimereste pinionul de I-a cand opresc.

 

Stai linistit ca asa face toate . Si mie mi se mai intampla , insa f.rar ca sa ma deranjeze , si ai doua solutii :

1.Iei piciorul de pe ambreiaj , o lasi pe liber , il mai apesi odata si va intra in viteza normal.

2. Te incapatanezi si-ti pui in joc masa musculara si va intra si asa .

Prima solutie este cea recomandabila , insa , cand esti nervos , se mai aplica si a doua .

La mine e "afectata" timoneria . Nu-i scumpa . E vreo 700.000 . Insa mi-a zis mecanicul " las-o bah ca merge asa" . Te mai tine vreo 2 ani ... Si mai da-o in ma-sa in concluzie :D

Edited by expero 16V

Share this post


Link to post

acum va intreb si eu ceva:

e normal sa aiba joc maneta de la schimbator (stanga-dreapta) destul de mare, chiar daca este in viteza (chiar si in a I-a face asa)

 

am observat ca partea din dreapta a scutului este crapata si atarna putin, in plus se aud niste vibratii din podea cam tot in acelasi loc, la o anumita turatie. Daca misc maneta de la schimbator putin spre dreapta, dispar acele vibratii (se aude ca si cum ar atinge teava de la esapament de caroserie). Au toate acestea vreo legatura?

 

de intrat nu intra greu in viteza, doar in a I-a intra mai greu in sensul ca trebuie sa stea roata ca sa intre, cateodata, foarte rar, se aude un troscanit puternic cand schimb vitezele, in special daca le schimb foarte brusc, fara sa o "las in punctul mort" (cum zic cei din reclama)

Share this post


Link to post

voi va plangeti de intrat greu in a I a. La mine simptomul se manifesta la marsalier. Si invariabil se rezolva cu apasat pt a 2 a oara pe ambreiaj.

De vina e timoneria si intradevar nu e scumpa. Are si asta o viata.

 

Maneta poate sa aiba joc si in bila aia de plastic, care isi face loc in inelul de metal.

Am primit sfaturi ca se poate rezolva cu cateva fasii de tabla f subtire inserate intre bila si suportul metalic. Rezultatul este optim. Un schimbator mult mai ferm.

Share this post


Link to post
acum va intreb si eu ceva:

e normal sa aiba joc maneta de la schimbator (stanga-dreapta) destul de mare, chiar daca este in viteza (chiar si in a I-a face asa)

 

Sigur e timoneria, o sa faca din ce in ce mai rau. Schimb-o ca nu e scumpa.

Share this post


Link to post

merci pentru raspuns!

 

si mai e ceva:

 

cand debreiez brusc (ridic brusc piciorul de pe ambreiaj cand am schimbat treapta de viteza) masina capata un ...fel de ...balans FATA-SPATE, nu puternic, dar deranjant. Daca debreiez usor acest lucru nu se mai intampla...

sa fie tot de la timoneria asta sau...de pe la suportii motorului?

aveti careva simptomele astea?

 

Stiu sigur ca la masinile noi asta nu se intampla.

 

Timoneria asta de fapt ce este ? tija care merge de la maneta pana in cutie sau ce?

Share this post


Link to post

De ceva vreme, mi-a aparut un biriit la timoneria cutei de viteze. I-am scos capacul am sucit-o pe toate partile ... nu-mi dau seama ...

 

Zgomotul apare cu precadere in vitezele 3-4 daca pun mana pe levier si in misc spre centru putin zgomotul dispare

 

 

any hints ?

Share this post


Link to post
De ceva vreme, mi-a aparut un biriit la timoneria cutei de viteze. I-am scos capacul am sucit-o pe toate partile ... nu-mi dau seama ...

 

Zgomotul apare cu precadere in vitezele 3-4 daca pun mana pe levier si in misc spre centru putin zgomotul dispare

any hints ?

 

La tine e sigur timoneria de vina . In curand , mai ales la vara , o sa observi ca atunci cand retrogradezi din a 4 a in vit.a 2 -a o sa intre greu si tot asa .

Eu te sfatuiesc s-o schimbi ca nu-i asa scumpa.

Share this post


Link to post
La tine e sigur timoneria de vina . In curand , mai ales la vara , o sa observi ca atunci cand retrogradezi din a 4 a in vit.a 2 -a o sa intre greu si tot asa .

Eu te sfatuiesc s-o schimbi ca nu-i asa scumpa.

 

 

In viteze intra fara probleme, am uns toate plasticele si ghidajele de pe acolo, doar ca bariie ...

Share this post


Link to post

Daca vrei sa mai lungesti termenul de schimbare a timoneriei arunca un ochi aici .

Share this post


Link to post
De ceva vreme, mi-a aparut un biriit la timoneria cutei de viteze. I-am scos capacul am sucit-o pe toate partile ... nu-mi dau seama ...

 

Zgomotul apare cu precadere in vitezele 3-4 daca pun mana pe levier si in misc spre centru putin zgomotul dispare

any hints ?

 

 

poti sa faci ce ti-a scris ovijer este foarte bine, aceasi problema am avuto si eu si am facut dupa indicatile lui si este ok , daca nu... iati o timoneria noua si esti un fericit succes !!

:lavolan:

Share this post


Link to post

am mai scris si eu despre asta in "schimbare viteza la espero":

 

"....acum va intreb si eu ceva:

e normal sa aiba joc maneta de la schimbator (stanga-dreapta) destul de mare, chiar daca este in viteza (chiar si in a I-a face asa)

 

am observat ca partea din dreapta a scutului este crapata si atarna putin, in plus se aud niste vibratii din podea cam tot in acelasi loc, la o anumita turatie. Daca misc maneta de la schimbator putin spre dreapta, dispar acele vibratii (se aude ca si cum ar atinge teava de la esapament de caroserie). Au toate acestea vreo legatura?...."

 

inca nu am reparat-o...

Share this post


Link to post
[....am observat ca partea din dreapta a scutului este crapata si atarna putin, ...]

 

 

man, ce este crapata si ce atarna ? :o

Share this post


Link to post

cata73 si la tine este tot zgomotul timoneriei.

Share this post


Link to post

La mine din cauza unui suport motor (nu stiu care ) cind schimb vitezele ,agata din cind in cind si citeodata scoate si un cîrîait ca la Raba ,intrebarea mea este :stie cineva un service bun in Bucuresti nu am avut ocazia sa am nevoie de asa ceva inca ,dar se pare ca acum e nevoie .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...