Jump to content
Sign in to follow this  
stryder

Numere Provizorii

Recommended Posts

Noroc!

Am si eu o intrebare...mi-am luat masina iar tipul de la care am cumparat-o o radiaza azi sau maine. Eu am inca buletinul pe adresa din Rm. Valcea, acolo o s-o si inscriu definitiv. Intrebarea mea e: pot sa iau numere provizorii din Bucuresti? Vreau sa circul cu ea ( mai mult ca sa ma duc cu ea la vl pt. identificare si apoi inscriere definitiva). As scuti niste drumuri, adica as putea sa ma duc la vl si sa-mi iau nr. provizorii de acolo, apoi sa ma intorc in Buc, sa le pun pe masina, apoi iar sa ma intorc cu masina la vl, apoi identificare Rar si inscriere definitiva. M-as complica prea mult asa, ar fi o pierdere de timp, mai ales ca in perioada asta nu pot pleca deloc de la munca. Daca stie cineva daca se poate si mi-ar da niste informatii as aprecia mult. Thanks!

Share this post


Link to post

Daca masina a fost din Bucuresti, da, iti poti lua provizorii, fiindca ai domiciliul in alt judet.

Share this post


Link to post

Mersi pt. raspuns, Mircea ;)

asa am sa fac...intre timp am gasit pe forum:

 

=obtinere numere provizorii=

- cerere tip (de la birourile de copiat acte din zona)

- B.I. (orig. + copie)

- carte de identitate cu stampila de radiere (orig. + copie)

- Fisa de inmatriculare (copie)

- Contractul de vanzare/cumparare (copie)

- Taxa CEC 65.000 Rol

- Asigurare RCA (copie)

- Contravaloare placute de inmatriculare (rosii) 320.000 Rol

 

 

de altceva mai am nevoie cand ma duc la udriste?

se opreste ceva la politie?..adica in afara de copii dupa acte and stuff...numerele provizorii se dau pe loc?

 

faza sta in felul urmator: sambata dim la prima ora fac actul de vz- cumparare, omul pana atunci radiaza masina, apoi eu ma duc la politie cu toate actele de mai sus si iau numere...e ok asa?

Share this post


Link to post

Vezi ca ai 2 taxe de platit! Una la trezorerie de 13 ron, taxa inmatriculare provizorie si o alta de 7 ron la cec sau invers, dracu sa le ia. Placutele le platesti la udriste. Va duceti amandoi acolo, el sta la coada de radieri, , tu la cea de provizorii. El o radiaza, face repede o copie la carte si iti da tie actele si tu ii iei provizorii.

Share this post


Link to post

King,

am fost intr-o situatie asemanatoare, eu cumparand masina din Buc dar avand domiciliul stabil in Cluj, unde am si inscris-o.

Diferenta majora e ca eu am luat broscoiul de nou.

Ceea ce pot sa-ti spun insa, e ca daca faci RAR-ul in Buc si toate actele ok, le poti trimite la Vl cuiva care e dispus sa umble pt tine - stiu eu, tata, frate, var, cumnat, etc.

Atentie doar la urmatorul aspect: primul lucru, este ca la circa financiara Valcea, sa declari masina cumparata, pt impozitare, altfel vei primi amenda (cam 600 000 daca-mi amintesc bine - ca eu sunt patit).

 

Succes.

Share this post


Link to post
Vezi ca ai 2 taxe de platit! Una la trezorerie de 13 ron, taxa inmatriculare provizorie si o alta de 7 ron la cec sau invers, dracu sa le ia. Placutele le platesti la udriste. Va duceti amandoi acolo, el sta la coada de radieri, , tu la cea de provizorii. El o radiaza, face repede o copie la carte si iti da tie actele si tu ii iei provizorii.

 

 

El radiaza masina azi sau maine, achita toate taxele la ea etc, sambata facem actu` de vz-cump, apoi mergem sa iau numere provizorii. Faza e ca intre timp am vb cu omu` si s-a oferit el sa-mi plateasca toate taxele astea ( cec, rca, taxa de inmatric proviz etc) si ne intalnim atunci si depunem actele impreuna pt. nr. provizorii. Cand merg acolo mai dau doar taxa pt. numere ( 30 si ceva de ron sau cat e) E ok daca procedez asa?

 

vasilet, identificarea la RAR o fac la VL, pana fac lucrul asta am nevoie sa circul cu ea si mai important, sa ma duc cu ea la VL. De aici agitatia cu luatul numerelor provizorii din Bucuresti :)

Binenteles ca o sa declar masina, nu ma incurc aiurea sa am probleme mai incolo. Important e sa-mi iau nr. provizorii de aici, identificarea si inscrierea definitiva o s-o fac la vl peste doua saptamani.

 

Numerele provizorii stiu ca sunt valabile 30 de zile, daca nu le mai inapoiez e vreo problema? (n-am timp de alergat, nu de alta si nu stau in cei 10-20 lei cat se returneaza din ei)

Cam asta ar fi, multumesc pt. raspunsuri.

Share this post


Link to post

Precizare: nu vreau sa zic ca masina nu o vei declara pentru evaziune sau asa ceva. Zic doar ca trebuie declarata IMEDIAT. La mine a durat 3-4 saptamani parca de la semnarea contractului de vanzare-cumparare si pana la declararea bunului dobandit la fisc, si mi s-a impus deja penalizare/amenda!

 

(numerele rosii poti sa le pastrezi daca vrei, tata are o colectie destul de impresionanta. Daca le returnezi e vorba doar de banii recuperati).

Edited by vasilet

Share this post


Link to post

o noua intrebare, me n00b :D

 

intre timp am luat numerele provizorii, totul a fost in regula etc...

 

acum la inmatricularea definitiva...am facut identificarea, ITP-ul si urmeaza sa depun actele(azi se face asta de catre tatal meu)...numerele provizorii mai sunt valabile pana imi vin cele definitive,adica pot circula?...pt. ca eu am nevoie de masina ca de aer in perioada asta :)

Edited by King Mercury

Share this post


Link to post

Sunt valabile 30 de zile de la data ridicarii, parca.

Share this post


Link to post

Din momentul în care depui actele pt. înmatriculare definitivă pe numele tău poţi să circuli în continuare cu numerele roşii atâta timp cât îţi permite autorizaţia aia (vezi că scrie pe ea cât e valabilă)

 

Din momentul în care iei talonul şi numerele definitive, autorizaţia de circulaţie provizorie se opreşte la ei -deci e musai ca din momentul ăla să pui plăcuţele cu numerele definitive înainte de a ieşi cu maşina în trafic.

 

Vezi să verifici ce s-a scris în talon să fie corect. Dacă predai nr. roşii primeşti banii pe ele înapoi - să fie curate şi să nu fie deteriorate că altfel nu ţi le mai primesc.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

multam de raspunsuri baieti! :osanale:

 

autorizatia e valabila pana pe 14, luna asta, nu e problma. Pe mine aia ma interesa, sa pot sa circul cu ea dupa ce depun pt. definitive. Noroc!

Share this post


Link to post
Din momentul în care iei talonul şi numerele definitive, autorizaţia de circulaţie provizorie se opreşte la ei -deci e musai ca din momentul ăla să pui plăcuţele cu numerele definitive înainte de a ieşi cu maşina în trafic.

 

 

Uite ca nu este peste tot asa. Cand iti iei masina in leasing, autorizatia de circulatie provizorie ti-o da dealerul, iar apoi talonul si numerele definitive ti le da firma de leasing. La mine a trecut vreo saptamana de cand le-am luat pe cele definitive si pana cand am dus numerele rosii si autorizatia la dealer. In timpul asta am circulat in continuare cu numerele rosii.

Un prieten insa era sa ia amenda asa - abia isi luase numerele definitive si nu si le pusese pe masina; a aratat la politie talonul in loc de autorizatia de circulatie provizorie. Clar ca s-a luat ala de el - cica dom-le, una ai in talon si alta pe masina?!

Share this post


Link to post

Tare de tot sistemu' asta cu mumere provizorii, bla-bla-bla si tra-la-la. De ce nu pot fi eliberate placute "originale" din start, nu pricep neam !

Share this post


Link to post

Pai poate vrei sa duci si tu masina la RAR, ITP, pe rotile ei nu pe platforma 😉

Sau poate e singura ta masina si vrei sa mergi cu ea la financiar, politie...etc. Pentru  numere provizorii nu iti trebuie itp, rovigneta si atatea acte.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Bai sa stii ca sistemul nr rosii e ok... si am fost uimit de cat de repede le-am luat. Nu cred ca a durat mai mult de 20 min, din care vreo 10 min la coada (cu bon, elegant) si inca 10 min la ghiseu.

p.s: nu ai nevoie de itp, rovigneta si taxa de pod :) am scutit 50-60 :))

Share this post


Link to post

Mi imi pare ceva mai imbirligata treaba cu alergatul dupa doua rinduri de placute, plus inspectiile, plus actele.. In zona, in majoritatea statiilor ITP se efectuiaza si RAR-ul. De mergi pe o programare cum de regula se cere, dimineata ai dus masina (fie pe o taxa de 10€ de retin bine cu un singur traseu din punctul A in punctul B, fie pe platforma) ai lasat doua-trei (dupa caz) imputerniciri  iar dupa-amiaza ridici bolidu' gata inmatriculat cu toate la zi. Si asta fara de "sub tejghea". Astea-s taxele, asta-i costul final, ai achitat si la revedere.

Nu fie o zi, fie doua sau chiar trei. Da' nu ai de umblat de nebun pe la toate ghiseele, doar de nu te plictisesti rau de tot si de final sa realizezi ca fu mai scump borsu' decit carnea din el.

Share this post


Link to post

Da, birocratia de la noi te omoara... dar s-au mai cizelat si ei nitel. La RAR esti obligat sa mergi cand masina nu a mai fost inmatriculata in Ro, pt ca iti fac si identificare, si carte noua. Se fac programari online sau la tel, dar ora nu prea se respecta... pt ca Romania, pt ca intra altii in fata pe pile... Dupa aia la fisc, chiar daca e cu bon de ordine, stai la rand de te plictisesti. Dar asta depinde si de perioada anului... martie-aprilie e nebunie cu taxe si impozite. Prin vara sau inainte de Craciun e mai ok. La inmatriculari, se face programare online... dar tot nebunie e, ca tre sa stai acolo sa-ti astepti randul. Totusi e mai bine decat fara programare.

Urmeaza sa le fac pe toate luna viitoare, sper sa le rezolv rapid si fara complicatii.

Share this post


Link to post

Nici penru identificare in cazul celor aduse de afara nu-ti revine obligativitatea cu prezenta personala. Asta datorita faptului ca exista un act notarial (cu martori) cu CNP-u si toate cele prin intermediul caruia Xculescu "alearga" in numele tau. Asta in cazul in care ai lasat toate cele in seama unui meserias in domeniu ce stie foarte bine cu ce se halesc chestiile astea.

Parca daca ceva nu-i in regula cu caleasca ce face, iese din hala si ma urecheste sau ce ? 😂

Share this post


Link to post

Nu e obligatoriu sa faci numere rosii, poti sa stai cu ea acasa pana iti vin cele definitive, nu te obliga nimeni.

Share this post


Link to post

Da, dar pt asta ar trebui dusa masina la RAR pe rampa... si la noi se poate delega alta persoana, cu procura, sa alerge. Exista chiar si oameni specializati pe asa ceva, dar costa... daca ai bani, merita. Daca nu ai, pierzi din timpul tau si alergi singur.

Share this post


Link to post

Nu-s costuri de speriat, asta in cazul in care nu dai peste vreun flamind rupt de realitate. Pe un calcul in mare cam tot acolo iesi, avantajul e ca treaba merge iute si n-ai batai de cap cu hartoage si statul cu orele pe la cozi infernale uneori.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...