Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Vreau Sa Inaugurez Masina Pe Un Traseu Fain

Recommended Posts

Dragii mei colegi,

Dupa cum stiti mi-am laut un MAtiz nou de care incep sa fiu foarte mandru.

Sambata, adica peste 2 zile vreau sa-l scot la o plimbare de o zi. Sa plecam dimineata si sa venim seara. Va rog sa-mi recomandati si mie un traseu mai bun si mai usor, avand in vedere ca inca nu stapanesc masina foarte bine. Vroiam sa merg la Curtea de Arges, insa am inteles ca autostrada e varza.

De asemenea, am afla ca nu trebuie sa-mi iau rovigneta ( asa se scrie?) pentru nuemre rosii.

va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Vino la ... Târgoviste!

Drumul este excelent (lucru confirmat de multi membri ai forumului), sunt 82 km pâna aici. Iesi pe la Chitila si o tii drept înainte!

Ce poti sa vezi aici:

- Curtea Domneasca (Turnul Chindiei, ruine, beciurile domnesti, biserici construite de Vlad Tepes, Matei Basarab si Petru Cercel etc)

- Mânastirea Stelea (construita de Vasile Lupu - domnitorul Moldovei; se afla în oras)

- Mânastirea Dealu (aici o sa vezi capul lui Mihai Viteazul, plus o panorama asupra orasului, peisaje excelente, sepentine etc.)

- Mânastirea Viforâta

- Mânastirea Doicesti

- un oras curat, linistit, în care poti sa mai respiri o gura de oxigen...

Edited by florinbad

Share this post


Link to post
Vino la ... Târgoviste!

- un oras curat, linistit, în care poti sa mai respiri o gura de oxigen...

 

Mda mai ales de la combinet (combinatul de oteluri speciale) :twisted:

Share this post


Link to post

Vino la ... Târgoviste!

- Mânastirea Dealu (aici o sa vezi capul lui Mihai Viteazul, plus o panorama asupra orasului, peisaje

 

Unde-i capul ala, ca eu am tot fost pe la Manastirea Dealu si n-am vazut asa ceva! Aa, ca acolo ar fi, da' sa-l vezi asa, in vitrina?! > :)

Share this post


Link to post

Eu cu masina de test am mers tot la Curtea De Arges, chiar daca autostrada e praf. Oricum nu o sa mergi tare ca esti in rodaj. Si pentru rodaj e bine sa ai traseu cat mai variat. O alta zona incredibila este Sambata de Sus. Acolo mi-am facut jumatate de rodaj. Si ai toate ingredientele de drum: de la autostrada la serpentine.

Share this post


Link to post
Mda mai ales de la combinet (combinatul de oteluri speciale) :twisted:

 

NICIODATA, dar NICIODATA, vântul nu a adus pulberi asupra orasului...

Combinatul a fost construit cu cap, într-o zona strategica, fii sigur de asta!

Liliana, fata tatii (sper ca stii de gluma!), capul lui Mihai Viteazul exista, dar lipseste cu desavârsire! O sa-l vezi în fotografiile aflate pe peretii muzeului din incinta mânastirii. In rest, se afla adânc îngroapat sub o lespede de marmura.

Edited by florinbad

Share this post


Link to post

Eu as propune Targoviste - Sinaia - Bucuresti si iar ai toate tipurile de drumuri !

E Frumos si la Sambata de sus, dar e cam departe... daca vrei sa pleci la o plimbare de o zi merita varianta cu Sinaia... drumul este bun si liber pana la Siania.. de DN1 - no comment e asa cum il stim cu totii... depinde si de noroc si de ziua/ora cand il strabati.

Share this post


Link to post

Din cite am inteles, bucata Tirgoviste-Sinaia e cam zob, e pacat sa chinuie micuta pe hirtoape, plus ca e noua si nu e bine sa traga prea tare de ea pe serpentine.

 

Decit o tura on/off eu as propune o bucla Bucuresti-Tirgoviste-Cimpulung Muscel-Pitesti-A1-Bucuresti, aproximativ 300km, drum variat, citeodata si frumos, numa' bun de rodaj.

Share this post


Link to post
Si pentru rodaj e bine sa ai traseu cat mai variat.

 

Nein! pt rodaj e bine sa ai traseu cat mai constant. Pt plictis in schimb trebuie sa ai cat mai variat...

Share this post


Link to post

eu cand am luat-o la second am facut bucuresti-pitesti-transfagarasan (cu escala la cumpana) pana aproape de sibiu apoi m-am intors pe valea oltului-pitesti bucuresti, dar la mine nu a fost problema de rodaj, acum s-ar putea sa fie inchis (avalanse, etc) oricum traseul este foarte liber peisajele superbe, drumul nu stiu cum o mai fi, eu am fost ultima oara pe 18 decembrie anul trecut si era bunicel, oricum e traseu greu si obositor (si pentru masina) dar cand iese din rodaj ti-l recomand cu placere macar pana la vidraru daca nu mai sus dupa care te intorci...asta e traseul de o zi, poti sa-l faci si pe tot dar e foarte obositor,de la 8 dimineatza ajungi pe la 10 noaptea acasa cu o singura oprire.

 

Ps...eu cand m-am intors din "rodaj" am schimbat un cap de bara fiindca incepuse sa troncane, in rest s-a comportat impecabil

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Domnu "intuneric"!!! este martie, 9 ale lunii iar la Balea "e" 2 m de zapada! Transfagarasanul e deschis doar 2-3 luni vara!

Share this post


Link to post

Cred ca voi alege varianta Bucuresti-Targivoste, Bucuresti.MErgem usor, vitiam, ne si odihnim. Totul depinde de cum e vremea. Dupa cum v-am zis, inca nu sutn sigur pe masina. Are doar 200Km...si sa te aventurezi cu ea pe serpentine, cred ca e prematur. Din cate stiu eu, franele ajung la maturitate dupa cel putin 1000 Km.

M-am uitat pe harta si am vazut ca drumul pe care voi merge e DN 71.

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post

si eu care vroiam sa recomand transalpina...

dar asta se face inainte de vanzarea masini...nu la cumparare

pt inceput , mergi lejer la targoviste,.. de cat timp ai carnet, ca masina e de-abia la inceput?

Share this post


Link to post

Am carnet de 3 ani, insa drumurile facute cu masina nu au fost decat in Bucuresti si pe Bucuresti-Ploiesti-Valeni-Nehoiu si retur. Nu e vorba de experienta, insa sunt o persoana foarte prevazatoare, iar experientele colegului meu de birou (Ford Fiesta NOU), pe care la 570 Km l-au lasat franele si a avut mare noroc ca a iesit cu ea pe camp, dar apoi a stat 2 sapt cu ea in Service...

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post
Domnu "intuneric"!!! este martie, 9 ale lunii iar la Balea "e" 2 m de zapada! Transfagarasanul e deschis doar 2-3 luni vara!

 

cu parere de rau domnu' alx :) dar nu este adevarat...in post am specificat ca am fost pe 18 decembrie si era zapada intr-adevar, mai sus de cabana capra nu am mai riscat, n-aveam lanturi. transfagarasanul e deschis tot timpul (ca nu exista bariere sa se inchida) semnul ala cu transfagarasan inchis este tot timpul, eu ma duc de cate ori am timp si bani macar pana in varf (daca permite timpul) anul trecut am fost de 2 ori, acum deja mi-e dor de el :D facem o tura cand s-o mai indrepta timpul? :P in prinicpiu pana la capra ca mai sus sigur nu merge..cam pe-acolo de obicei se formeaza un "dop" si nu mai treci..

Share this post


Link to post

Domnul Dark deci e deschis cu dop sa intelegem nu!?!? =D>

Share this post


Link to post

O sa merg si eu in curand dar iau un tirbuson cu mine...

Daca nu poti sa ajungi sus mi se pare aiurea ca drumul din pitesti pana la vidraru este extrem de plictisitor (~60-70) de km.

Share this post


Link to post

tirbusonul ar fi bun diseara...pentru cei pe jos :) ...in ceea ce priveste drumul mie imi place fiindca nu e aglomerat, decat sa ma duc pe dn1 la predeal...chestie de gusturi..

Share this post


Link to post

de cand cu camerele nu s-a mai "infundat" dn1 decat cand a nins...

Share this post


Link to post

Va salut si revin cu comentariile aferente acestui sfarsit de saptamana.

Din pacate...cand isi baga soacra...coada..ce sa mai comentam, nu se mai poate face nimic. Trebuia sa plecam la Targoviste, dar totul s-a schimbat pentru Curtea de Arges. Drumul a fost destuld e stresant... din motive lesne de inteles

Masina a mers foarte bine...mai bate una alta...dar totul e ok...

Oricum a fost un sfarsit de saptamana "superb"!

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post

Eugene.. soacra a cotizat cumva la masina?

Share this post


Link to post

A...cotizat si ea...de ce sa nu recunosc...dar...mie unul nu prea imi plac excursiile astea de "socializare"

Share this post


Link to post

Asta e.. suporti consecintele.. si alta data .. invatare de minte. [-X

Ca sa fii saf de trib.. tre' sa ai independenta financiara.

Altfel.. "Eugen.. comanda la mine!"

Dar pina una alta.. masina doar tu o conduci (sper), asa ca, bucura-te de ea! ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...