Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Mi-am Luat Matiz

Recommended Posts

Felicitari pentru alegerea facuta sunt de acord in totalitate cu varianta ta.

Zdranganelile sunt "normale" dar dupa un timp te obisnuiesti, eu eram toata ziua prin porbagaj in prima saptamana, nestiind ce naiba se aude. Pana la urma m-am convins - sunt vreo duzina de pitici mici care bocanesc acolo de zor - asa ca m-am lasat pagubas. :D

Huse eu am luat din Cora - pe eticheta scria ca sunt pentru Nubira, dar s-au potrivit si la matizoi - am platit 90 ron pe ele.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa faci cu ea multi, multi, multi km !

 

Noi am luat din Carrefour niste huse la 150Ron, facute in Romania, parca la Bistrita... ufff... nu mai stiu exact, dar suntem foarte multumiti de ele. Sunt dublate cu un buretel. Mi-a fost destul de greu sa scot banii pentru ele, pentru ca erau scumpe, dar crede-ma ca merita. S-ar putea sa le mai schimbi... cand o sa vinzi masina. :) Poate nici atunci.

 

Cat despre zgomote... dupa cum s-a mai zis, este o masinuta relativ ieftina si mai poate fi "bibilita" pe ici pe colo. In rest, e superadevarata, raport calitate/pret imbatabil pentru Romania. Te vei indragostii de ea. Foarte bine ca ai avut posibilitatea sa o iei de noua si nu pleca urechile la loserii care propovaduiesc SH-ul. ( ma numar printre ei ! -adica loseri- :P ). Daca as putea as cumpara numai masina noua. Dar impotenta intelectuala, IQ-ul meu ( care este ) , nu imi permit sa ajung la aceasta performanta.

 

Bafta ! :thumbl:

Edited by roberth

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos!

 

Mie mi-a luat nevasta-mea din Vitan niste huse de Matiz identice cu tapiteria originala! Asa ca acum nu se observa diferenta intre ce am pe usi si ce am pe scaune (ma rog, tu ai SE, asa ca n-ai tapiterie pe usi, ai plastice). Au costat 800.000 lei si ce mi-a placut ca aveau 4 huse d-alea mici pt toate tetierele!

 

PS. Specific: mi-a luat din Vitan , nu nevasta-mea din Vitan! :P

Share this post


Link to post

Kilometrii cati mai multi cu buburuza, fara probleme pe drumurile patriei noastre... Sa ai grija de ea. Diferenta intre o masina noua si una SH, ai s-o remarci imediat, "uiti sa te mai uiti la motor, si sa mai ridici capota"(sorry de repetitie), important e sa-i faci verificarile la timp.

Ca sfaturi: atentie la presiune in pneuri, la nivele - la lichidul de racire, la ulei, si la lichidul de frana, ... restul afli de pe forum...

Share this post


Link to post
asa troncane toate ca sa parafrazez o expresie celebra :D

 

sunt amortizoarele de doi lei facute la sibiu cred

 

 

Eu am schimbat amortiz pe spate la 6.000 si :

- strans etriere fata - aveau un zgomot

- gresat pedala acceleratie - scartzait

 

am descoperit in acest timp :

- zgomot nerezolvat in partea stg fata ...asha face toate.. :) sper sa fie de la inchidere

- scartzit dreapta fata (geam sau usa ) inca nu stiu

- trepidat la rece

- zgomot/scartzait torpedou in anumite situatzii

- consum crescut - aproximativ 8.1 % urban - sper sa fie de la buji

- zgomot ciudat la viraje stranse (intoarceri de pe loc....)

 

In ciuda acestor mici probleme sunt foarte multumit de machineta si daca ar fi sa aleg inca o data tot matiz ash alege...poate la optionale as mai fi umblat

 

Asha ca sa stapaniti sanatosi machinetele si sa nu mergeti prin service dacat la revizii

Share this post


Link to post

Zgomotul la intoarcere pe loc (cu volanul la maxim) este de la burdufurile de planetare (a intrebat in service un prieten care are Matiz).

Share this post


Link to post
Zgomotul la intoarcere pe loc (cu volanul la maxim) este de la burdufurile de planetare (a intrebat in service un prieten care are Matiz).

 

 

k

 

o sa verific peste o luna cand merg la revizie

 

multumesc

Share this post


Link to post

Zgomotul ala se manifesta ca un scartait doar atunci cand e umed?

Edited by steph

Share this post


Link to post
Zgomotul ala se manifesta ca un scartait doar atunci cand e umed?

 

Se poate spune si asha

Share this post


Link to post
- consum crescut - aproximativ 8.1 % urban - sper sa fie de la buji

Consumul crescut e de la frig, ralanti prea indelungat si rulaj la turatii prea mici.

Share this post


Link to post

multumesc..

 

Poate ca sunt eu cu kapu dar mi se pare ca machineta face destul de urat in tr 2 la 35-40 km/h, ca sa nu mai zic de tr3 la 60 -65 km/h. In tot acest timp am mers astfel incat sa nu fortez motorul, dar constat ca nu am facut altceva decat sa merg subturat. De acum aplic celebra schema (zomotoasa) 25/40/55/70. Sper sa se simta ceva la consum, ca la urechi a inceput sa se simta...

Share this post


Link to post
dar mi se pare ca machineta face destul de urat in tr 2 la 35-40 km/h, ca sa nu mai zic de tr3 la 60 -65 km/h

Pai, daca aplici schema aceea, ce sa cauti cu 60-65 km/h in treapta a III-a, ca ea trebuia schimbata de la 55 km/h ?

 

Un motoras in 3 cyl si doar 800cc nu poate fi silentios deoarece "el traieste doar din turatie".

 

Daca vrei sa aplici alta schema de rulaj, da-i un reset de ECM inainte, se adapteaza mai repede si o sa fie mai silentios. Ti-au schimbat la revizie bujiile initiale cu NGK BPR5YC-11 sau Champion RN11... ? Zgomotul poate veni si de acolo si/sau de la benzina folosita.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...