Jump to content

Recommended Posts

Atat ET-ul cat si J-ul sunt parametri ai jantei ce se calculeaza in raport cu diametrul (similar cu inaltimea anvelopei raportat la latimea ei). Deci un ET 40 pe o janta de 16 va avea o alta valoare (masurata in mm) decat un ET de 40 pe o janta de 17.

Mai multe detalii gasesti aici: http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

un pret ceva?loc de achizitie?

Share this post


Link to post

am gasit o pag. pe net cu multe detalii pt lacetti, numai ca este in rusa dar se poate traduce partial in google sau cu un dictionar rus roman "dictionar-online.net/dictionar-rus-roman.html" merge tradus ce este mai interesant...mai ales la roti multe detalii despre dimensiuni jante si anvelope si multe altele.

 

 http://duk63.narod.ru       intrati in stanga sus in sectiunea FAQ

Share this post


Link to post

mircea ce zici de anvelopa 215.45 r16 e diferenta de 0,4% mai mare decat cea originala 195.55 r15...

 

e oare prea lata? 

Share this post


Link to post

Conteaza foarte mult janta pe care le pui. Cei de la Delta Motors au pus si 215/45R17 pe fata si 225/35/R18 pe spate, insa cu modificari aduse suspensiei.

Share this post


Link to post

am gasit poze pe forum lacetti din rusia cu un hb cu jante 7jx16 , et 40 cu cauciucuri 205.50 nokian

 

 

 

http://74.125.87.132/translate_c?hl=ro&amp...MH0_rUJiBOu8lTA

 

 

asta e forumul tradus pe google..au multe poze cu jante..este un lacetti hb albastru inchis despre care am zis.

 

cine are timp sa se uite merita!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Apropo Mircea...Eu am pe masina pus jante dezent J, ET 40 ,7J , pe 16" cu gume goodyear eagle f1 de 205/45/r16 si nu atinge...inca am pus distantziere de 1 cm :)

 

Tind sa cred ca merg si mai late :) ...ma refer la guma...sa fie 215/45/r16 

Edited by Mircea
Vanzari pe bursa. Numai.

Share this post


Link to post

mergea cumva sa pui guma 205.50? ca la rusi pe forum am vazut combinatia sata de janta r16 cu guma 205.50.

 

 

si trebuie neaparat distantiere?

 

apropo dani cum merge? se simte diferenta la stabilitate? daca poti pune si o poza..multumesc

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
mergea cumva sa pui guma 205.50? ca la rusi pe forum am vazut combinatia sata de janta r16 cu guma 205.50.

 

 

si trebuie neaparat distantiere?

 

apropo dani cum merge? se simte diferenta la stabilitate? daca poti pune si o poza..multumesc

 

Am de mai mult de un an (minus lunile de iarna pt. ca am roti de iarna)rotile :jante alutec 7j/16 et40 cu anvelope 205/45R16 Kumho si nu am avut nici un fel de probleme fara distantiere!Singurul dezavantaj este ca ma cam scutura dar, parca Lacettiul meu ,sta si mai bine in viraje (ce eram sigur la 160 km/h,acum si la 180 km/h) ,in schimb face un pic de figuri (genul de geometrie roti dereglata,mai mult paralelism,),la gropi mari daca le prind doar cu marginea ceea ce mi se pare ca ar fi normal.

post-22928-1244361569_thumb.jpg

post-22928-1244361584_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

aaa...te cunosc...esti de la autoglobus timisoara...am vb cu tine acuma vreo 2 sapt. si te-am intrebat despre jante cand am fost la revizie cu masina mea :P

 

nu stii cumva totusi daca pot sa pun cauciuc mai mare? 205.50 este cu 1 cm mai inalt decat cel original.

 

 

uite ceva variante de la rusi cu gume mai mari...

 

 

1. lacetti rosu are:7J16, 4x114.3, ET40, 205.50 r16

 

2. lacetti negru are::7J16, 4x114.3, ET40, 205.55 r16

post-22698-1244366717_thumb.jpg

post-22698-1244366728_thumb.jpg

Edited by alterego

Share this post


Link to post
mergea cumva sa pui guma 205.50? ca la rusi pe forum am vazut combinatia sata de janta r16 cu guma 205.50.

 

 

si trebuie neaparat distantiere?

 

apropo dani cum merge? se simte diferenta la stabilitate? daca poti pune si o poza..multumesc

 

 

 

Cu talon 50 chiar nu stiu...mie mi se pare mare...o sa depasesti circumferintza rotii data de fabrica si nu o sa ai si erroare mai mare pe ceas...Eu is de parere ca trebe sa pastrezi pe cat se poate specificatiile care le da producatorul...potzi folosi un tyre calculator sa vezi echivalentele apropiate !

 

Diferenta de stabilitate mai ales la talonul 45 ii f mare...am facut un test sapt asta cu Chevrolet Cruze si vreau sa zic ca era varza la stabilitate pe langa lacetti ul meu...si mentionez ca am arcurile originale,inca nu le-am pus pe cele sport .

 

 

 

 

 

Cu talon 50 chiar nu stiu...mie mi se pare mare...o sa depasesti circumferintza rotii data de fabrica si nu o sa ai si eroare mai mare pe ceas...

 

Diferenta de stabilitate mai ales la talonul 45 ii f mare...am facut un test sapt asta cu Chevrolet Cruze si vreau sa zic ca era varza la stabilitate pe langa lacetti ul meu...si mentionez ca am arcurile originale,inca nu le-am pus pe cele sport .

post-7559-1244371206_thumb.jpg

post-7559-1244371223_thumb.jpg

post-7559-1244371242_thumb.jpg

post-7559-1244371252_thumb.jpg

post-7559-1244371268_thumb.jpg

Edited by dani_ddtz

Share this post


Link to post
aaa...te cunosc...esti de la autoglobus timisoara...am vb cu tine acuma vreo 2 sapt. si te-am intrebat despre jante cand am fost la revizie cu masina mea :P

 

nu stii cumva totusi daca pot sa pun cauciuc mai mare? 205.50 este cu 1 cm mai inalt decat cel original.

 

 

uite ceva variante de la rusi cu gume mai mari...

 

 

1. lacetti rosu are:7J16, 4x114.3, ET40, 205.50 r16

 

2. lacetti negru are::7J16, 4x114.3, ET40, 205.55 r16

 

Cea mai apropiata circumferinta fata de original este la 205/45R16,dar poti sa pui si pe 50. Dar precum zice si dani ddtz este diferenta la stabilitate.

Share this post


Link to post

multumesc pt precizari...si dani poti te rog sa-mi spui exact dimensiunile de la jantele tale si de la gume ca arata f bine

 

cred ca jantele sunt dezent j...cred dar spune-mi toate marimile te rog janta + anvelopa

 

multumesc

Edited by alterego

Share this post


Link to post

Puteti sa-mi spuneti daca aveti in talon trecuta dimensiunea de 16" pentru jenti?

Share this post


Link to post
multumesc pt precizari...si dani poti te rog sa-mi spui exact dimensiunile de la jantele tale si de la gume ca arata f bine

 

cred ca jantele sunt dezent j...cred dar spune-mi toate marimile te rog janta + anvelopa

 

multumesc

Pai janta ii Dezent J , 7jx16" , 4x114,3 , 

 

 

iar anvelopa Goodyear Eagle F1 , 205/45/r16

 

 

 

Ratzusca mie nu mie trecuta dar ast sa inmatriculez masina pt ca in certificatele noi ce se emit nu se mai precizeaza caracteristicile de care spui tu .

Share this post


Link to post

as dori sa pun 2 cauciucuri pe spate 205 55 r15, se poate?sa nu atinga si totul sa fie ok..

Share this post


Link to post
Puteti sa-mi spuneti daca aveti in talon trecuta dimensiunea de 16" pentru jenti?

 

 

Nu am dimensiunea in talon.Astept sa-mi shimb talonul(asta daca nu implica multa alergatura pt ca sunt pe leasing)

Si noua masca. Astept pareri!

post-22928-1244975280_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hello hello!In curand o sa va prezint cateva poze cu ce am reusit sa fac cu lacetti-ul meu:

 

-jante aliaj de 17'' de pe un Mitsubishi Evo,argintii initial,vopsite in negru cu un strop de glitter(perlate),desi sugestia initiala era sa le fac aurii ca si emblema insa aratau a cocalar si e chevro nu subaru :D

-cauciucuri GoodYear Eagle F1,talon foarte subtire

-xenoane(instalatie separata)in faruri

-xenoane(instalatie separata)jos in bara,in locul halogenelor

-etriere aurii,contrast super cu negrul jantelor

-folie pe ornamente,atat grila exterioara cat si pe interior

 

Imi pare rau ca nu pot sa pun poze acum,promit ca le postez cand ma intorc!

 

Numai bine va doresc!

 

PS:nu subturati masina,nici o masina nu a murit de supraturatie ;)

Share this post


Link to post
Si noua masca. Astept pareri!

Eh, seamana cu asta, inspirata de asta. :P Schimba becurile de semnal cu philips silver, o sa dea mult mai bine.

Share this post


Link to post

stie cineva de unde pot sa cumpar faruri cu lupa pt lacetti hb? am montat xenon si lumina disperseaza prea mult..

Share this post


Link to post

Eu nu stiu...am gasit pe site uri koreene dar degeaba...si eu caut :)

Share this post


Link to post

Puteti monta lupe in farurile existente, cum are Ratusca.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...