Jump to content
Sign in to follow this  
Tommy

Cine Va Incurca In Trafic?

Recommended Posts

Pe mine cel mai mult si mai mult ma scot din mintzi salvarile alea vechi, dacia break, le stiti voi, care n-au nici in clin nici in mineca cu nici-o urgenta de ordin medical ci numa' plimba cite-o contzopista de la un minister la altul (sau dracu stie unde) si cind se apropie de-o intersectie, dau drumu' la girofaru' ala amarit si se baga cu tupeu ca niste nesimtiti, taind fata tuturor... Deja numa' cind ii vad si ma apuca...

Draqu', cred ca am o fobie!

Share this post


Link to post
In aceasta dimineata, pe o ploaie torentiala, ma aflam ca in fiecare dimineata pe str. Mircea Vulcanescu (pe sensul dinspre Spitalul Militar spre str. Dinicu Golescu). Exista bineneteles soferi care depasesc coloana aflata la semafor. In fiecare dimineata este aceeasi poveste, nimeni…sau mai exact nimeni din Directia Politiei Rutiere nu face nimic pe aceasta strada.

 

Sa revin la ziua de astazi, un sofer al RATB cu un autobuz plin de calatori depasea fara nici un pic de respect si discernamant coloana care era stationata la semafor. Dupa ce a facut slalom printre masinile care se opreau pentru a-i ceda prioritate (datorita dimensiunilor mari ale acestui autobuz) a depasit si intrat foarte periculos, pe interzis, spre Gara de Nord.

 

La Gara de Nord a decis ca este bine sa opreasca pe banda 2..si sa deschida usile calatorilor pentru a cobora/urca in timp ce masinile stationau in spatele lui..semaforul fiind verde.

 

Eu incerc sa trimit toate astea la Politia Capitalei, la RATB (unde din fericire mai cunosc niste lume)..poate iese ceva din asta. Sunt satul de nesimtirea celor de la RATB.

 

Daca le trimiti sa stii ca te sustin pe tot posibilul!!! Si pe mine m-au exasperat soferii de la RATB! Cred ca si televiziunile ar fi interesate de aceste poze!!!

Share this post


Link to post

Multam Maniaku!

Sincer m-am saturat de ei. Am trimis la politie, ratb..si ma gandesc la ceva posturi tv. Sincer incerc, nu sper la prea mare lucru, dar trebuie facut ceva. Au impresia ca e strada lor si chestia asta ma scoate din ale mele.

Share this post


Link to post

Cristi, si eu te sprijin.

RATB, taximetristi sau alti soferi indisciplinati.. daca am reusi sa tragem un semnal de alarma, oare o sa poata politia sa fie mai drastica? Am vazut taximetristi (si soferi RATB) care nu dadeau 2 bani pe politia rutiera, aia se uitau din VW la ei si atat :mda:

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Apropo de eliberat banda 2: de cand este banda 1 varza, pe A1, nu ma mai dau de pe banda 2 nici sa ma omori. Oricum, e limitare de viteza (chiar si 60 in unele zone) si sub 100kmh nu o las.

De fapt, ma dau la o parte, dar doar daca ala din spatele meu nu a aratat semne de nervozitate si gasesc o bucata de banda 1 care sa arate cat de cat decent.

 

Din cauza asta am avut experiente cu:

- flashuri si claxoane si apoi s-au linistit

- flashuri si claxoane si asa au tinut-o pana cand s-a terminat banda 1 stricata (cativa km buni)

- flashuri si claxoane si apoi depasire pe banda 1 si s-au dus

- flashuri si claxoane si apoi depasire pe banda 1 si frana in fata mea. Bineinteles, ma asteptam si nu de putine ori am profitat de ocazie si, retrogradand, am trecut din nou in fata lor.

- stat cuminte in spate pana m-am dat la o parte. Sau chiar stat in spate si dupa aceea.

 

Stiu ca nu e legal sa fac asta, dar, sincer, nu imi rup masina pentru nimeni mai ales ca depasirea cu 40kmh (cam cu atat trebuie sa mearga minim ca sa aiba nevoie sa ma depaseasca) e mai grava decat faptul ca nu circul eu pe banda 1.

Share this post


Link to post

de ce nu te gandesti ca poate cineva are o urgenta medicala sau nu? Numai cand o sa te aflii in postura asta o sa intelegi cum e!!

Share this post


Link to post

@maniakule: eu zic ca te agitit degeaba, te lupti cu morile de vint, mare lucru n-o sa reusesti sa faci! stiu ce-o sa zici ca de-asta se-ntimpla ce se-ntimpla, ca daca ne-am implica cu totii si am lua o pozitie ferma mai multi, poate s-ar potoli, dar...

Stiu zona, merg zilnic de 4 ani pe strada aia si crede-ma n-a fost zi de la d-zeu sa nu vad cite cel putin 2-3 ametiti care fac unele mai nasoale decit itb-istul ala! Nu stiu daca iti mai aduci aminte dar, acum vreo 1,5 ani parca, au avut astia de la drumuri o tentativa si pusesera sens unic inspre gara! Si cu toate astea si la 2-3 sapt. dupa ce se schimbase treaba tot mai dadeam peste cite un "viteaz" care intra pe contrasens.

 

@satori: mie mi se pare cam necivilizata atitudinea ta! mad max are dreptate, pina nu esti patit, nu stii cum e...

Share this post


Link to post

@Tavi

 

Atunci cand a fost sens unic si putin timp dupa aia erau baietii cu cap de creta cu radarul si filmau pe contrasens. Au mai stat acolo.

Ideea e ca daca intra un soferache, cu un turism e una, dar cand intra ditamai autobuzul plin cu calatori e altceva. Ar trebui sa aiba un alt comportament..zic si sper eu.

 

Acum cam 3-4 zile, o coana blonda, cu un tico, depasea de zor nevoie coloana. Din dreapta, de pe o straduta, a iesit un nene cu un VW Transporter, a fost lasat de cei de pe banda din dreapta...si trosc...direct in aripa ticoului...ca, de omu s-a asigurat in partea lui dreapta...nu de pe sensul celalat. Ma intreb la politie care a iesit mai rau? Eu cred ca tipa era in ilegalitate, ca omu avea voie sa faca stanga...

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Cand ai o urgenta medicala, folosesti si banda 1 pentru depasire, nu te intereseaza ca o sa mergi 200-300m pe teren minat. Si asta o stiu pentru ca m-am aflat in aceea postura, Mad MAX. Dar banuiesc ca e mai placut sa vorbesti aiurea, nu? ;)

Share this post


Link to post
Acum cam 3-4 zile, o coana blonda, cu un tico, depasea de zor nevoie coloana. Din dreapta, de pe o straduta, a iesit un nene cu un VW Transporter, a fost lasat de cei de pe banda din dreapta...si trosc...direct in aripa ticoului...ca, de omu s-a asigurat in partea lui dreapta...nu de pe sensul celalat. Ma intreb la politie care a iesit mai rau? Eu cred ca tipa era in ilegalitate, ca omu avea voie sa faca stanga...

 

Tipul cu Tranporterul a ramas fara permis si cealalta a primit amenda. Nu e prima data cand se intampla asa ceva. In cazul celui din VW a fost si un prieten de al meu prin decembrie.

Share this post


Link to post

Clar, intra la neasigurare. Tre' sa casti ochii si stanga si dreapta.

Share this post


Link to post

Satori crede-ma ca m-am aflat in situatia asta si n-a fost deloc placut! E foarte neplacut sa stii ca cineva drag e pe patul mortii si un idot iti sta in cale ca asa vrea muschii lui !! Mergeam cu 80 pe drum de tara pietruit si cu denivelari si la un moment dat am dat de unu care nu vroia in fel si chip sa se dea la o parte ca probabil i se prafuia masina! Cred ca si acum are carne in frigider de la mine! M-am ales cu parbriz spart si un proiector spart de la pietre. Dar am ajuns la timp sa imi trasport bunicul la spital de urgenta! De ce oare toata lumea crede ca pe sosea te depasesc numai cei care vor sa se dea rotunzi si e o problema de smecherie daca il lasi sa treaca sau nu? Si crede-ma draga Satori ca nu vorbesc aiurea, vorbesc din experienta!! Sa le dea Dumnezeu sanatate celor care s-au dat la o parte in cand vroiam sa ajung mai repede la spital! Restul ...

Share this post


Link to post

In cazul meu, ai fi avut pe unde sa depasesti. Si fara pagube imediate... in cel mai bun caz.

Share this post


Link to post

Depasitul pe dreapta... ii inteleg pe cei care nu vor sa se dea pt ca e banda 1 varza. Daca nu am chef sa stau dupa ei, ma bag dau in 2 gopi si imi vad de drum; daca e vreunu cu buba la cap (mai rau ca mine), ma dau, chiar daca stiu ca e naspa pe 1, dar am si momentele mele cand il las sa-si rupa el masina, daca vrea neaparat...asta in fc de flashuri/nu, daca se da la mine, ia gropi, daca se apropie fara sa uzeze de beace, ma dau

 

Ma enerveaza:

- toti "masculii" care au impresia ca toate soferitele sunt blonde, si care se enerveaza de mama focului ca nu ma dau cand se fac ca dau cu masina in mine, sau cand incearca sa-mi taie fata... :-W

- 90% din soferite, sau chiar mai mult...mers ca melcu', parcat in miljocul strazii, bla bla...

- toti cei care merg cu ea (dunga) intre picioare...sa trebuiasca sa te strecori pe langa ei, si eventual exact cand incerci asta sa se decida ca pe banda ta au de fapt treaba

- dobitocii (iar masculi) care in aglomeratie (vezi podul Grant pe 28 februarie, nameti..geata.., cand toti stateam..de mers...din gand in gand...) se trezesc sa-ti bata cu pumnul in geam, ca de ...tre sa te dai , ca esti femeie...la un tip nu s-a dus, ca-i spargea ala fata... X(

- loganistii?!?!? i-au inlocuit pe aia cu Supernove

Share this post


Link to post

Uite o fata desteapta! Apreciez ... keep it that way! :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu nu, ce-i cu srn sau solenta sunt mult mai fasneti ;)

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu numai unele femei sunt dezastru in trafic...chiar nu ati intalnit si barbati de exemplu sa nu poata sa iasa dintr-o parcare =)) sau sa iti taie calea fara macar sa semnalizeze??In general problema unor femei este atitudinea nu prea amabila...

Dar sa generalizam, deja este deplasat...

Share this post


Link to post

De la o vreme,am observat ca soferii de pe Maxi-Taxi sunt culmea nesimtirii!

Nu stiu,daca sa mai discutat la acest subiect despre categoria asta de soferi dar,de cand genul asta de transport a luat amploare,vreau sa va spun ca mie,mi se pare ca stilul lor ciudat,de a opri in intersectii,la semafor(desi este verde...) acolo unde i-i face clientul cu mana... el opreste fara sa mai conteze ca deranjeaza ceilalti participanti la trafic...

Ma intreb,de ce nu pun statiile mai des?Astfel incat, sa opreasca in deplina siguranta si pt. pietoni si pt.ceilalti participanti la trafic!

Cred ca,ar trebui sa li-se interzica sa mai opreasca asa, oriunde vor ei!

Share this post


Link to post

Duminica dimineata eram pe Blvd Tineretului(sper ca asa se numeste) si mergeam inspre Unirii.Eram la vreo 100 m de inters cu retaurantul Budapesta ,pe banda a II-a (ca sunt 3 benzi pentru mers inainte) ,cand aproape de intersectie un pushtan cu o dacie se baga in mod barbar de pe banda a III-a pe a II-a,luandu-mi fata.Normal ca m-au apucat :spumelagura: ,m-am bagat pe prima banda si am oprit in dreptul lui.L-am intrebat (mai mult am tipat) de ce nu semnalizeaza si de ce nu se asigura.Ghiciti ce imi rapsunde: ce nu aveai destul loc in dreapta sa te dai la o parte?????

Nu va spun cati nervi mi-a facut...mai ales duminica dimineata cand se circula asa frumos si relaxat.Cata nesimtire!

Share this post


Link to post

Si de ce nu te-ai "descarcat" luandu-l la bataie :D ...eu, unul, asa procedez, mai ales cand vad ca mai au si gura mare :-W ...mi se pare de bun simt macar sa-ti ceri scuze, toti mai gresim din cand in cand...

Share this post


Link to post

Pai erau 4 in masina...Bine ca mi-am dat jos bata din masina ca nu mai tineam cont nici de aia..

 

Eram si cu dulaul in masina,il asmuteam pe ei sa vada ei ce poate face coltii lui..

Permiteti-mi sa pun poza cu dulaul,sa intelegeti ce zic:

post-2820-1142933328_thumb.jpg post-2820-1142933355_thumb.jpg post-2820-1142933372_thumb.jpg

Share this post


Link to post

...aaa, atunci te inteleg :D ...ca asa mi-am luat-o eu odata, era o dacie cu geamuri fumurii si pana sa ajung la sofer au mai coborat vreo patru din masina b-( ...dar...asa-i in tenis, mai dai, mai iei :) )

 

P.S.: sa-ti traiasca pitbull-ul!!! :D

Edited by ronin

Share this post


Link to post

Recomand schimbarea "dulaului" cu...

post-1446-1142934131_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Merci ...am si un d-ala ,dar este acasa la parintii mei(la curte):

 

post-2820-1142934403_thumb.jpg

Edited by negoctav

Share this post


Link to post

...superb "antifurt"!!! :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...