Jump to content
Sign in to follow this  
lauamd

Chevrolet Lacetti - Revizii

Recommended Posts

Pai, daca ai avut amestec 50:50, crezi ca ies in proportii diferite cand scoti lichidul din instalatie ? Se face inainte amestecul, dupa cum a zis si Axel7 mai sus.

Share this post


Link to post

Pai ala de dinainte era cu silicati si vroiam sa-l scot complet, plus ca dupa o spalare cu apa distilata concentratia nu mai era sigur 50:50. Dar sa trecem peste asta, vad ca sunt multi care sustin amestecul inainte de "montare" dar fara sa dea o explicatie logica. Astept si explicatia/motivul.

Share this post


Link to post

Ct = cantitatea totala in litri, si presupunem ca ai avut initial amestec 50:50.

 

- elimini Ct initial, sa zicem ca ramai cu x = 10% in instalatie din amestecul initial

 

- in instalatie raman 0.1 * Ct, cu proportia 50/50 (apa/antigel) pastrata

 

- pui apa

 

- in instalatie ai acum iar Ct, dar in proportie schimbata

 

- aveai deja in instalatie 0.05 * Ct apa, 0.05 * Ct antigel, adaugi restul de apa pana la cantitatea totala Ct si obtii noua proportie: 0.9 + 0.05 apa, 0.05 antigel, deci raportul a devenit 0.95:0.05

 

- ai golit aceeasi cantitate ca prima oara (presupunand ca golirile s-au facut la fel), deci acum ai in instalatie acea cantitate x cu raport 0.95:0.05

 

- ai pus 3.6 litri antigel, si 2.5 litri apa; amestecul tau e 1.44/1, adica 70% antigel si 30% apa

 

- x + 3.6 + 2.5 = Ct, deci x = Ct - 6.1 litri (nu stiu cat e Ct-ul la tine), da' poti sa calculezi.

 

Cum x cred ca-i mult mai mic decat 1 litru, reiese ca amestecul tau are mai mult antigel decat apa. Daca puneai de la inceput 50% apa/50% antigel, cantitatea x ramasa dupa aerisire devenea insignifianta in raport cu cei 6.1 litri de amestec corect. Ma rog, nu iarna o sa ai probleme (iarna e ok sa ai mai mult antigel), dar la vara daca vezi ca se supraincalzeste motorul sa investighezi si in directia asta :)

Share this post


Link to post

Ct la mine este 7.2L. Sa zicem ca aveam 50:50 in sintalatie. La golirea initiala, dupa calcule estimative au ramas in instalatie 1.4 L lichid, adica 700 ml apa si 700 ml antigel...dupa care s-a completat cu apa distilata pana la 7 L. Adica 700ml antigel in 7 L amestec. Fiecare litru de amestec din instalatie avea 100ml antigel si 900 ml de apa. Dupa a doua golire, in instalatie au ramas (estimativ) 1.1 L apa adica 100 ml + 10 ml = 110 ml antigel. Atat am eu in plus fata de cantitatea necesara pentru 50:50. Raportul antigel/apa recalculat da 51,5 : 48.5. De fapt nu aveam 50:50 intial pentru ca atunci cand mi s-a schimbat pompa de apa s-a pierdut niste lichid si s-a completat cu apa distilata plus ca mecanicul a pus de fapt 3.55 l antigel pentru ca nivelul era la jumatatea intre diviziunile de 400 si 500 ml pe bidon. Am crezut ca e alt motiv, mai abscons. Multumesc pentru sfaturi, oricum!

Share this post


Link to post

Tot eu. Lichidul de servodirectie la cat timp se schimba? Se poate pune Dexron III peste II? Ce marca recomandati? Trebuie sa completez un pic si nu stiu ce sa iau. Ala de pe masina e rosu inchis. Multumesc anticipat (inca o data)!

Share this post


Link to post

Inca o veste buna de la GM. La reprezentante nu mai exista decat DEXRON VI. AM trimis din nou mail la asistenta clienti si mi s-a raspuns ca se poate folosi DEXRON VI la masina mea (Lacetti HB, 2006) dar ca trebuie schimbat in totalitate ala vechi. Alti bani, alta distractie (40 RON/L)...Stiti cumva, Castrol TQ DEXRON III se poate pune peste ce e in masina? Am vazut ca asta e mineral, restul find cam toate sintetice (Mobil1, Valvoline).

Share this post


Link to post

Revizia de 45.000, lacetti diesel, inlocuit filtru ulei, motorina, aer si polen, ulei 5w40 pentru motoare cu DPF, curatat instalatia de AC, test de frane si de amortizoare, inlocuit un motoras de geam la usa stanga spate pe garantie, cost total 811 ron, durata aproximativ 2 h. La testul de amortizoare s-a depistat un amortizor cu eficacitate scazuta pe dreapta spate, ce va fi schimbat pe garantie.

 

Salut Mircea,

imi poti spune si mie te rog unde s-a facut revizia?

Ms

Share this post


Link to post

Sigur ca da, la Expocar Targoviste. Intre timp a fost schimbat si amortizorul acela pe garantie si ma pregatesc de revizia de 60.000 km.

Share this post


Link to post

Multumesc.

Speram totusi sa fie prin Bucuresti, pentru ca de fapt ma interesa mai mult partea cu schimbatul filtrului de polen si curatare instalatie AC.

Doar pentru asta nu merita drumul. L-as schimba eu, dar nu stiu unde este montat.

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, ii sunt recunoscator.

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

Ca sa ajungi la filtrul de polen trebuie demontat torpedoul. Are niste suruburi accesibile cu usa deschisa, apoi inchizi usa si le scoti pe cele de sub el. Scoti torpedoul si ai sa vezi cutia filtrului de polen, are niste cleme pe lateral parca, il scoti si pe acela si gata :)

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?/topic/18632-tutoriale-lacetti/page__view__findpost__p__284587

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Multumesc mult

in prima zi mai acceptabila ca vreme voi incerca sa il schimb. Sper sa si reusesc. :) )

 

O zi buna.

Share this post


Link to post

Salut,

 

 

 

 

Eu sunt din Pitesti si am un Lacetti Sedan 1.4 MPI 95 CP

 

Prima revizie am facut-o la 15.000 km si m-a costat in jur de 5.5 mil (filtru de benzina, filtru de ulei, ulei, filtru de polen, curatare AC)

 

A doua revizie la 30.000 km = 4,5 mil. (la fel componentele, dar cu reducere, avand talon de reduceri) ... revizia a doua am facut-o in nov.2010

 

 

Share this post


Link to post

Buna, am tot citit topicul pana am obosit, vreo juma' din el...

 

Am un Lacetii 2.0DSL din 2008

 

K, am urmatoarele doua intrebari:

 

1. Masina a iesit acum 3 zile din garantie si mai am vreo 6k pana la 60k cand trebuie sa schimb distributia... ce imi recomandati sa fac... sa iau eu piese si ma ma duc pe undeva la vreun service sa mi le puna... eu sunt din Craiova... insa merg destul de mult si la Brasov... aveti vreo sugestie...?

2. Ca sa fie meniul complet, mi s-a aprins becul de la frana de mana, am fost cu ea in service asta seara ca ma mai stiau baietii de acolo si mi-au verificat franele la ochi si nivelul la lichid, precizez ca becul se stinge cand apas frana de picior. Ei bolboroseau ceva de un switch si sa o puna pe tester ce ma costa 100 ron doar pusul pe tester (la RUcom). Mie mi s-a parut cam exagerat. S-a mai lovit cineva de problema...

 

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Piesele intr-un service pentru distributie + revizia de 60 k te duc undeva in jur de 3000 ron. Manopera este in jur de 600-800 ron, depinde de service (sunt 4 ore la distributie si 1.3 la revizie). Piesele cumparate din alta parte, te costa maxim 2000 ron, in ideea in care cumperi piese originale (de origine nu prea gasesti, cu exceptia rolei presoare si a filtrelor). Concluzia o tragi tu, eu tocmai ce am achizitionat toate piesele pentru revizia de 60 k, insemnand: kit distributie (rola, intinzator, curea distributie), pompa de apa, cureaua de accesorii, ulei, antigel, filtre (aer, ulei, motorina, polen) cu 1950 ron, iar marti ma duc la service pentru revizie. Iar masina mea este inca in garantie.

 

Sigur ai lichid de frana la nivel acolo?

Share this post


Link to post

in manual (http://www.chevrolet.ro/images/pdf/manuals/Lacetti_MY10_2009_RO.pdf) la pag. 233 scrie ca schimbarea curelei se face la 6 ani /160 kkm pt conditii normale sau 4ani/60kkm in conditii grele.

conform odometrului mai ai in jur de 12 luni / 6kkm (pt conditii grele) sau 36 luni / 106kkm. teoretic cureua trebuie verificata la fiecare 30kkm. Nu am auzit nicaieri de o asemnea verificare, lucru care ar lamuri necesitatea schimbarii.

In cazul in care decizi sa o schimbi acum (54kkm) te rog sa pui si cateva cifre...

 

Riscul de inlocuire la vreun meserias e prea mare si e de preferat ca service-ul sa fie si furnizorul pieselor (in caz de probleme)

 

Cu frana nu se joaca... :)

Share this post


Link to post

Romania e considerata de GM ca fiind "conditii grele", deci la noi se aplica acest grafic de revizii.

 

Service-ul acorda garantie pentru manopera, furnizorul pieselor acorda garantie pentru piese, in baza facturii de montaj in service autorizat.

Share this post


Link to post

Mircea, cum ai dat atat de mult? La revizia din mai 2010 am luat exact ce ai luat si tu (mai putin antigelul) si am dat 750 RON pe piese...asa mare e diferenta intre diesel si benzina?

Share this post


Link to post

Da. Numai ca, spre deosebire de tine, eu merg cu un consum mediu de 7% motorina si calare pe 121 de martoage.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri, probabil, ca si eu voi lua piesele, daca poti sa imi dai un hint de unde si cum... cat despre lichid, sigur e la nivel... deci alte variante... pentru frana...?

Share this post


Link to post

Vezi la Bursa la noi, e om serios.

Azi am fost si am facut revizia. Am platit manopera pentru revizie 455 ron, insemnand 4 ore manopera distributie si 2,5 revizie. S-a lucrat la masina de la ora 9.30 la 15.00, efectiv, e destul de dificil de facut distributia la motorul asta.

 

Shiva, eu as verifica contactul de la frana de mana si pe cel de nivel din vasul de expansiune.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

 

Am facut si eu azi revizia de 60000km, care a inclus si distributia. Scor final: 2750,53 (piese si manopera la service Radacini). Iata "tabela de marcaj":

 

Manopera

- 2,9 ore kit distributie

- 0,5 ore curea agregate

- 0,2 ore schimbat 1 siguranta

- 1,9 ore revizia de 60000

Total 608,62

 

Piese

Curea agregate 119,66

Pompa apa 657

Filtru ulei 128

Filtru aer 83,99

Rola ghidaj distributie 226,01

Curea distributie 500

Filtru motorina 113

Rola intinzatoare 417

Filtru polen 105

Antigel rosu 1L 65,98

Ulei 5W30 DEXOS 2 6L 228,32

Garnitura pompa apa 31,57

Siguranta mini 15 amp 1,88

DISCOUNT MATERIALE -535,48 (adica 20% din valoarea pieselor)

 

Preturile sunt cu TVA inclus

 

@Mircea

Ai iesit clar mai ieftin 10000000.gif

 

 

 

Share this post


Link to post

Pt Mircea si Bittick

Care era starea curelei si a rolelor ? Se justifica recomandarea de schimbare la 60kkm (conditii grele) sau e doar pentru a preveni eventualele probleme? Ce remarci a avut mecanicul? - daca este cazul

 

Pt. Mircea: stiu ca anterior ai spus ca Romania inseamna conditii dificile si se schimba cureaua la 4ani/60kkm, dar eu nu am o asemnea foaie de informare si prin urmare incerc sa ma documentez cat mai bine. Poate a fost asa pt automobilele produse pana la o anumita data.. (gen vw).

In cazul Cruze diesel manualul este mult mai clar si nu lasa loc de interpretari.. germania=romania=90kkm si nu se schimba mai repede in cazul utilizarii in conditii dificile.

 

Nu contest ca e "bine" sa schimbi cureaua la 60kkm. Dar e bine ca intre 60 si 160kkm sa "alegem" minimul?

Share this post


Link to post

Cureaua de alternator prezenta crapaturi. Cureaua de distributie nu poate fi evaluata. Rolele si pompa de apa erau absolut ok, fara zgomote si jocuri.

Chiar daca nu ai foaia de informare de la dealer, orice reparator autorizat iti poate pune la dispozitie setul de informatii pentru revizie de care ai nevoie.

 

Si o chestie pe care multi poate n-o stiu: La motoarele astea, ruperea curelei de alternator este urmata in 90% din cazuri de absorbtia acesteia in zona distributiei si de ruperea curelei de distributie (cazuri concrete in service). Exista in zona inferioara o deschidere pa unde o bucata din curea este trasa in distributie...

Share this post


Link to post

Multumesc pentru detalii

Teoretic ar fi mers si doar o schimbare a curelelor, fara pompa apa si role. Am mai auzit abordarea asta, desi se spune ca manopera e aproximativ aceiasi si creste riscul ca rolele sa cedeze.

 

La prima vedere reviziile la chevy diesel par cam scumpe - 25% din costul cu motorina (pt parcurgerea a 60kkm). Practic pt 60kkm dai 21000 lei pe motorina si 5500 lei pe reviziile minime (fara schimb de placute sau altele..)

 

Cred ca in timp producatorii auto vor renunta la curea de distributie in favoarea lantului. La Gm noul Spark a facut deja "trecerea", Cruze cu motorul de 1.4 turbo.

Share this post


Link to post

Maine fac si eu revizia de 60k km, cred ca va fi sub 2000 lei, cu tot cu kitul de distributie si manopera. La reprezentanta.

Va scriu dupa cum a iesit totul.

So far, am 59600 km si nu am schimbat la ea dacat o caseta de directie si o flansa, ambele in garantie, anul trecut. Acum masina nu mai e in garantie.

Motorul merge brici, masina per ansamblu la fel, chiar daca la -15grade am auzit un zgomot de rulment de ambreiaj, care dupa incalzire disparea.

pe vreme umeda, asta insemneaza temperaturi pozitive, dar rece, parca am marmelada in cutia de viteze.

Ar mai fi ceva greieri prin portierele din fata, dar asta fiindca mi-am montat eu alte boxe in portiere, cred.

Va doresc drumuri fara evenimente si numai bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...