Jump to content
Sign in to follow this  
lauamd

Chevrolet Lacetti - Revizii

Recommended Posts

Recomand să schimbi buşonul mai întâi, nu e o avere.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Problema rezolvat in momentul de fata, am schimbat busonul cu supapa 13 lei, am schimbat radiatorul 550 de lei,nu boboroseste in vas , si nici nu pare sa aiba probleme de presiune.

 

Toate bune!!!

Share this post


Link to post

Revizia de 45.000, lacetti diesel, inlocuit filtru ulei, motorina, aer si polen, ulei 5w40 pentru motoare cu DPF, curatat instalatia de AC, test de frane si de amortizoare, inlocuit un motoras de geam la usa stanga spate pe garantie, cost total 811 ron, durata aproximativ 2 h. La testul de amortizoare s-a depistat un amortizor cu eficacitate scazuta pe dreapta spate, ce va fi schimbat pe garantie.

Share this post


Link to post

La amortizoare stii cumva valorile de care au spus ca nu sint eficace ?

Share this post


Link to post

Mai, daca nu ma insel undeva sub 60% eficienta si peste 10% diferenta intre rotile aceleiasi punti, indeplinite cumulativ. Adica poti avea pe stanga 90% eficienta si pe dreapta 65%, ele luate separat sunt OK, insa diferenta intre ele e mai mare de 10% si amortizarea puntii respective nu este satisfacatoare.

Share this post


Link to post

Eu stiam ceva de 70%. Parca asa au spus cand mi le-au schimbat mie.

Pe spate aveam 54 cu 49.

Share this post


Link to post

Salut.Care poate sa imi spuna si mie ce e recomandat in cartea de service sa fie schimbat la revizia de 45.000 km pt. un Lacetti 1.6 benzina.Ce tip de ulei ?Ce antigel ?Ms.

Share this post


Link to post

Salut baieti. Am si eu o intrebare la voi pentru ca sincer nu stiu. Am un Lacetti din 2005, motor 1.4, 96cp.Am cumparat`o la 64000km si am cu ea 70000km, si nu stiu daca trebuie sa-i schimb acum kit`ul de distributie. Nu pare sa fie vreo problema pana acum. Spuneti`mi si mie cand trebuie schimbata sau daca m`ar mai tine macar un drum pana la mare si inapoi(ca stau cam prost cu banii :) ). Ms si astept un raspuns de la voi. BAFTA

Share this post


Link to post

Carte de service n-are? Nu te-ai interesat si tu inainte s-o cumperi?

Cureaua se schimba la 60.000. Ar fi trebuit s-o schimbe fostul proprietar.

Share this post


Link to post

Salut baieti. Am si eu o intrebare la voi pentru ca sincer nu stiu. Am un Lacetti din 2005, motor 1.4, 96cp.Am cumparat`o la 64000km si am cu ea 70000km, si nu stiu daca trebuie sa-i schimb acum kit`ul de distributie. Nu pare sa fie vreo problema pana acum. Spuneti`mi si mie cand trebuie schimbata sau daca m`ar mai tine macar un drum pana la mare si inapoi(ca stau cam prost cu banii :) ). Ms si astept un raspuns de la voi. BAFTA

Cureaua se schimba la 60 k sau 4 ani. In ambele cazuri intervalul este depasit. Nu exista simptome inainte de ruperea curelei, se rupe pur si simplu. Intreaba fostul proprietar sau consulta cartea service. Oricum, la o masina SH ii scimbi imediat dupa achizitie fluidele de lucru, filtrele si distributia, ca sa nu ai dureri de cap...

Raspuns direct la intrebarea ta: te poate tine 10 drumuri pana la mare si inapoi sau se poate rupe cand o scoti din parcare...

Share this post


Link to post

Curelele de pe Lacetti original sunt bune. Eu am schimbat distributia la 54000 (si 4 ani), cureaua nu prezenta nici cea mai mica urma de uzura, vizibila. Probabil ca materialul isi pierde din proprietati si poate sa te lase la un soc mai mare de turatie, insa la alte masini distributia se schimba uzual la 90.000. Du-te la mare linistit dar cand mai pui bani de-o parte schimba si curelele (si cea de accesorii neaparat, ca era cam varza la mine fiind si mai expusa la apa si mizerie).

Share this post


Link to post

Pai tu ai schimbat-o in termen. Asa cum am mai zis cureaua de distributie nu prezinta semne ca s-ar putea rupe, se rupe pur si simplu.

Share this post


Link to post

in manualul de service zice: 60kkm/4ani in conditii severe de utilizare, 160kkm/6 ani conditii normale de utilizare.

am sesizat si anterior acest lucru dar ai spus ca ai primit o foaie care indica ca in ro trebuie inlocuite conform conditiilor severe. daca mai ai acea foaie te rog sa faci un scan... sa incheiem discutiile referitoare la schimbul curelei de distributie.

o alta discutie ar fi si filtrul de combustibil... 15kkm zic cei din service, 60kkm manual

alta filtrul de aer... 15kkm service, 45 kkm manual

 

Eu am facut cum zic cei din service (filtrele) si am dat 200 ron in plus.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

salut,

 

 

 

 

ma poate ajuta cineva cu un raspuns legat de lumina din bord? nu mi se mai aprinde deloc...o fi vreo siguranta? o fi vreun bec?....s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?... pls help ca atunci cand merg noaptea fara lumina in bord parca-s in mina...   :wallbanger:

 

 

 

 

multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Cand n-ai lumina acasa, nu te duci la panoul de sigurante, te apuci sa postezi pe un forum ?

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Vezi sa nu fie potentiometrul dat la minim...

Share this post


Link to post

constatare (referitor revizii laceti): este mai scump sa ai un lacetti decat un bmw

 

Pentru lacetti am platit 880 ron revizia standard la fiecare 15kkm iar la bmw 1500ron pentru revizia la fiecare 30kkm (ambele la reprezentanta). Durata revizie: lacetti 1 ora, bmw 3 ore. Au fost schimbate in ambele cazuri toate filtrele si uleiul.

Pentru lacetti schimbul de curele se duce pe la 1100 ron / 60 kkm la bmw 0 (lant).

Referitor la piese: lacetti e mai scump si mult mai greu de gasit.

 

Nu ma plang de pretul reviziilor... e doar o constatare

 

ps: uitasem sa spun ca la reprezentanta bmw nu considera ca in romania sunt conditii dificile si nu cere inlocuirea mai repde fata de manual a consumabilelor..

Edited by iulianc

Share this post


Link to post

...si lacetti nou a costat 13.000 de euro si BMW-ul peste 35.000. Asta uiti sa o spui cand faci comparatia... Si mai lasa-ma cu bmw-urile, mi-au trecut prin firma vreo 3 si la toate am avut probleme mari de garantie, si vorbesc de seria 5, x3 si x5, dar asta e alta discutie.

Share this post


Link to post

Va salut si va cer un sfat. Trebuie sa completez cu niste antigel si nu stiu ce sa fac. In instalatie este un lichid verzui iar in manual scrie doar ca antigelul sa fie etilenglicol. Nu scrie absolut nimic de aditivi organici sau anorganici. Dupa culoare ar trebui sa fie din cel cu silicati/aditivi anorganici dar am inteles ca exista si unele cu aditivi organici de aceeasi culoare (Aral parca). Masina este un Lacetti fabricat in 2006, luat second. Stie careva ce antigel e cel din fabrica? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

@hidralazina - masina are 4 ani deci ar cam trebui schimbat lichidul de racire integral, odata cu kitul de distribuitie. Foloseste antigel cu silicati.

 

Am ajuns si eu la a cincea revizie, 65500km. Cost filtre(MANN)+ulei GM 5W30+manopera =390lei. De fapt ar fi fost mai putin dar am cerut expres o curatare de frane fata/spate si mi-au trantit repede 23lei spray-ul. A durat foarte mult tura asta, am stat peste 3 1/2 ore in service pentru ca pustiul care a luat-o in primire s-a caznit 40 minute sa schimbe filtrul de polen si inca 25' filtrul de benzina b-( .

Manopera de revizie e normata doar 2h la ei =D> .

Share this post


Link to post

Am schimbat distributia de cand am luat-o dar la antigel nu m-am gandit. In mailul pe care l-am primit de la Asistenta Chevrolet, aia mi-au spus ca e indicat sa folosesc antigelul rosu de la GM (OAT - Ethandiol), ca ar fi un upgrade de la cel verde original. Nu stiu ce sa mai cred. Le-am spus ca scrie in manual ca trebuie sa continui cu ala cu care ai inceput, care la mine a fost cu silicati...nu stiu daca vor doar sa-si vanda marfa sau nu se pricep. Pila mea din service-ul lor spune ca ei oricum completeaza cu ala rosu peste ala verde, ca "merge, nu-i problema!". Multumesc pentru raspuns, oricum!

Share this post


Link to post

Eu iti recomand sa-l dai afara pe tot si sa pui fara silicati.

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu azi antigelul. L-am dat afara pe ala vechi, suflat bine in gaurica, pus prima data numai apa distilata, dat afara si apa si apoi pus antigelul. Dex-Cool GM roz. Am pus 3.6 litri de antigel dupa care au mai intrat cam 2.5 litri de apa distilata. Sper sa fie bine...oricum, multumesc tuturor pentru sfaturi!

Share this post


Link to post

Amestecul trebuia facut de la inceput 50/50, apoi turnat in instalatie.

Share this post


Link to post

De ce trebuia pus diluat din prima? Nu mi se pare o idee buna sa faci amestecul inainte pentru ca nu stii cat ramane in instalatie. Concentratia n-ar iesi cu siguranta 50:50. Mi s-a parut super tare ca pe bidonul de antigel arata ca dilutia se face cu apa de la robinet!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...