Jump to content
Sign in to follow this  
lauamd

Chevrolet Lacetti - Revizii

Recommended Posts

Nici noi nu sintem departe de cei CO91 ai regularului din SUA ... Cunosc "strategia" de service adoptata pentru tarile emergente . Totusi lacomia dealerilor din RO descurajeaza posesorul de auto sa urmeze cu strictete planul de service . Spre exemplu in Franta pretul unei revizii normale nu depaseste 80 Euro ...

 

Teoretic treaba cu praful ar trebui sa fie asa cum zici tu dar practic cantitatea de praf care ajunge in motor este mult mai mare in RO , nu'mi explic dece ...

Destule motoare dotate cu MAF - debitmetru sufera din cauza prafului , la fiecare 5000Km filtrul este deja imbicsit serios de praf iar tubulatura de dupa filtru de aer e plina de praf daca lasi filtrul mai mult de 10-15000Km in conditii de trafic urban/extraurban "normal" .

Share this post


Link to post

De 10 ani, cat am umblat cu masini Daewoo (Kalosul din 2005 n-are vreo legatura cu marca de pe capota), n-am gasit un fir de praf dupa filtrul de aer. Ce relatezi tu despre alte masini este foarte grav.

Share this post


Link to post

Am uitat sa mentionez ca este vorba despre diesel , turbo-diesel unde cantitatea de aer inghitita "cu forta" de motor este mai mare ...

Share this post


Link to post

Am adunat 39500km si era necesara a treia revizie. Am ales sa o fac la Rm. Valcea, fiindca la Craiova ma pusesera in asteptare vreo 10 zile si e mereu aglomeratie, nu te lasa sa vorbesti cu mecanicii, sunt scortosi, au numai bile negre pana acum.

Revizia a fost una normala, la fel ca cea de un an, numai filtre si ulei (GM-LL 5W30). S-au verificat placutele de frana si nu sunt inca de schimbat. Dupa noile directive lichidele (frana si antigel) se schimba la 4 ani, asa ca nu am mai insistat sa le schimbe. Pret final 540 lei, durata 1h 45' - facturat 2h.

Detalii la topicul despre service-uri, de bine sau de rau.

Share this post


Link to post

Am facut si eu 15000 si doresc sa va impartasesc din experienta mea la prima revizie.

 

1. sunat, facut programare la Kamsas Constanta

2. ajuns acolo din start mi s-a batut obrazu ca am intarziat 10 min... "Ce domnule, ce credeti ca facem noi aici?".... Revizia ce sa facem, raspund eu :) .

3. mi-a luat masina, nu te lasa in service te lasa undeva sus sa astepti de unde nu vezi nimic, vezi doar spatele masinii atat.

4. revizia a durat aprox 1.5 ore si mi-au schimbat tot (ulei, filtru ulei, filtru combustibil, filtru aer, filtru polen). Cand i-am intrebat de ce mi-au schimbat si filtru combustibil sau filtrul de polen mi-a scos o hartie la imprimanta cu planul lor de service ("trimis de GM") care bineneteles ca nu corespunde cu ce am eu in cartea de service.

5. piesele uzate/schimbate la revizie nu ti le preda, cica trebuie sa spui inainte ca le vrei

6. nici o verificare in rest (cel putin din cate am vazut eu) nici macar nu au miscat o roata

7. lipsa de profesionalism totala, esti tratat cu indiferenta si daca pui o intrebare parca le-ai da cu ceva in cap

8. pret final cu tva: 6.5 mil

 

Ce sa va spun, e de rau in Constanta, am auzit de rau de Kamsas dar acum m-am si convins, pb e ca nu prea ai unde sa te duci in apropiere, in CT sunt singurii iar in Slobozia sau Calarasi tot ei sunt.

Share this post


Link to post

In Iasi e si mai rau. La a doua revizie am dat 900 si ceva Ron. M-a spart. Am sa revin cu o scanare dupa devizu lor magic. Nu mai fac neam revizia la teparii de la Gold Platin.

Share this post


Link to post

Revizie 15.000 km Lacetti 2.0 Diesel 880 ron cu tot cu consumabile. Manopera 178 ron, restul piese. Extrem de scump uleiul GM 5w30 Long life pentru motoare cu DPF - 66 ron litrul fata de 45 cel normal, si filtrul de ulei, 98 ron. Restul suportabil :)

Share this post


Link to post

98 RON filtrul de ulei? :o

Share this post


Link to post

Da. La diesel, nu uita. Ora de manopera 60 ron pe mecanica, 80 pe electrica si tinichigerie. Convenabil as zice.

Share this post


Link to post

Si daca e diesel ce? E 40RON unul de MB sau BMW pe producator BOSCH . Oricum e bun pretul ceva mai ieftin ca la Volvo S40 2.0 D unde este 1000RON revizia :D

Share this post


Link to post

Bogdan, ce mi s-a parut scump intradevar este pretul uleiului. Circa 66 ron /litru (ulei GM 5w30 long life, pentru motoare diesel cu filtru de particule - ulei low ash). O sa ma interesez cat costa un echivalent al acestui ulei, mai ales ca se permite sa te prezinti la revizie cu consumabile cumparate de tine, dar sa fie originale, pentru pastrarea garantiei.

PS- Volvo 2.0 d are DPF?

Share this post


Link to post

Nu conteaza daca are DPF sau nu, oricum deobicei au. Nu am auzit de astfel de ulei si oricum uleiurile LL atit costa. Vezi www.oilshop.ro .

Oricum vad ca preturile reviziilor sunt apropiate indiferent de marca .

Share this post


Link to post

In cazul meu conta, pentru ca pretul uleiului low ash pentru motoare cu dpf este dublu fata de cel normal, aceiasi clasa. 66 ron vs 32 ron per litru.

Share this post


Link to post

Eu cand am scos uleiul cu care a venit masina , avea culoarea uleiului de bucatarie . Primul schimb de ulei l-am facut cu GM 5w30 si cand l-am schimbat la 15.000 era maron inchis spre foarte inchis . Al 2-lea schimb l-am facut cu Castrol 5w30 si acum trebuie sa fac schimbul si are culoarea primului , de ulei de bucatarie transparent . Stiu ca de fapt conteaza compozitia chimica ... dar si culoarea poate spune ceva despre calitate . Parerea mea . La o schimbare de tripla lovita la G&P Galati mi-am pus "cadou" toate lichidele pana la gura capacelor .

Share this post


Link to post

Am facut azi revizia de 45.000 in Targoviste. Pret final 670 RON.

In plus fata de revizie mi-au verificat la cerere partea electrica si e ok tensiunea... mai tii minte Mircea la ce ma refer. :)

Mi-au facut un test de amortizoare si au iesit la 85% fata si 75% spate deci uzura normala pentru 45.000 de km si au curatat/verificat franele.

 

Pe perioada sederii pe acolo am primit 2 cafele din partea casei, a doua recunosc am cerut-o eu ca eram cam zombi.

 

Per ansamblu multumit si o sa mai revin pe la ei. :)

Share this post


Link to post
Eu cand am scos uleiul cu care a venit masina , avea culoarea uleiului de bucatarie . Primul schimb de ulei l-am facut cu GM 5w30 si cand l-am schimbat la 15.000 era maron inchis spre foarte inchis . Al 2-lea schimb l-am facut cu Castrol 5w30 si acum trebuie sa fac schimbul si are culoarea primului , de ulei de bucatarie transparent . Stiu ca de fapt conteaza compozitia chimica ... dar si culoarea poate spune ceva despre calitate . Parerea mea . La o schimbare de tripla lovita la G&P Galati mi-am pus "cadou" toate lichidele pana la gura capacelor .

Intradevar spune si culoarea despre calitate ;) Un ulei care iese din motor cu aceiasi culoare ca atunci cand a fost pus este un ulei prost, care nu are capacitatea de a curata motorul de depuneri.

 

Elfule, ma bucur ca ai fost multumit de ei, si eu tot la ei ma intorc la urmatoarea revizie.

Share this post


Link to post
Intradevar spune si culoarea despre calitate ;) Un ulei care iese din motor cu aceiasi culoare ca atunci cand a fost pus este un ulei prost, care nu are capacitatea de a curata motorul de depuneri.

 

Asa ceva este imposibil :)

Chiar daca nu curata prea grozav.. tot se murdareste, se mai arde.. etc.

Da un ulei care dupa 2 mii e negru intr-un motor destul de nou (pina in 40-50 de mii sa spunem) ala e clar un ulei .. negru :D

Share this post


Link to post

Am facut si eu prima revizie la un Lacetti 1.4 - la Opel Ecomax in Cluj. Pret - 500 RON - ulei,filtru ulei,aer,habitaclu, 3 ore manopera.

 

As remarca incetineala cu care s-au miscat - am lasat masina pe la 9:30 dimineata si pe la 14:30 cand m-am dus s-o ridic inca nu era gata.

Share this post


Link to post

3h manopera este exagerat de mult, in mod normal revizia propriu-zisa + schimb de ulei+filtru este normata cu 100 unitati (1h) iar schimbarea celorlalte 3 filtre ramase inca 100 unitati - total 2h. Eu as vrea sa vad normativul oficial GM ca sa nu ma trezesc ca la Lacetti 1.6 pt un schimb de filtru de aer sunt taxat cu 40 de unitati in conditiile in care producatorul nu ar putea norma mai mult de 20 de unitati pt ca este o operatie foarte simpla (desurubat 4 suruburi, scos capacul, scos vechiul filtru, curatat carcasa, pus noul filtru, pus capacul si restrans cele 4 suruburi

La Radacini au ajuns deja 120lei ora de manopera mecanica, tva inclus. Mircea, la Expocar cat e?

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am mai spus. 60 ron ora pe mecanica (inclusiv diagnoza), 80 pe tinichigerie si electrica. Revizia de 15000 la diesel a presupus 2 ore de mecanica si 0.5 diagnoza, total 2,5 h, 150 ron fara TVA, 178.5 ron cu TVA.

Share this post


Link to post

SALUT!!!.....sunt nou pe forum si am si eu o intrebare...am un daewoo lacetti 5 usi 1.4 bezina,...trebuie sa schimb distributia, am piesele si ma intereseaza un service mai ieftin daca stie cineva la radacini unde am intrebat eu mi-au cerut 5-6 mil manopera si mi sa parut mult...stie cineva vreun service putin mai ieftin si serios sau astea sunt preturile care se practik...ASTEPT RASPUNS URGENT DE LA VOI!!!....multumesc

Share this post


Link to post

Vezi in topicul cu service-uri.

Share this post


Link to post

Azi am luat masina din service...de la gold & platin bucuresti...adusa din nou la ei din cauza ca-mi lovisera aripa fata dreapta si trebuiau sa revopseasca pragul (in urma unor lucrari de tinichigerie facute la ei pe casco) pentru ca il facusera ca naiba prima data...mi-au indreptat si aripa da daca te uiti in lumina din unghi se vede lovitura...dumnezeu cu mila...

 

asa ca tot fiind cu masina vrand nevrand la ei ca sa rezolve ce-au stricat...am zis sa fac si revizia ca normal ar trebui sa-mi dea discount la ea tinand cont de neajunsurile pricinuite...astea fiind spuse tot ce-am obtinut a fost o reducere de 15% la materialele folosite...

 

si acum tineti-va bine ca eu am crezut ca pic cand mi-au zis costul reviziei...673 ron cu tot cu reducerea respectiva...revizie de un an...masina are abia 4000 km majoritatea numai bucuresti...pai mai ieftin a fost la honda civic type R sau la toyota avensis cu care am mai fost pe la revizii...masini din alta clasa :(

 

acum devizul:

 

spray curatat 14.45

saiba ?? 2.97

ulei motor 5w-30-2L 150.89

filtru aer 56.32

filtru polen 112.73

filtru benzina 50.75

filtru ulei 16.89

manopera revizie 267.75

 

in portbagaj nu a fost lasat nimic...nema sticle ulei filtre etc.... :(

 

toate piesele reduse cu 15%...adica revizia totala fara reducere ar fi fost 744 ron !!!!!!!

 

 

ce parere aveti...va veti duce la g&p bucuresti...???

 

de citit si pe topicul de serviceuri peripetiile cu ei.... :(

Share this post


Link to post

Cum vine asta cu 2L de ulei? ...nu se schimba tot uleiul? Sau platesti 2L ,si primesti 4? :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...