Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Feriti-va De Grozavesti !

Recommended Posts

dupa incident am dat telefon la 9554.. dar nu am reusit..

am sunat la 112, am vorbit cu centralizta.. chiar ma intrebat daca am nevoie si de salvare, am spus ca nu esta atat de grav..

mi-a facut legatura cu politia..am discutat cu aia.. si au chemat ei politaii de la cea mai apropiata sectie.. dar in primul rand trebuie sa sti in ec sector se intampla, si locatia exacta.. au venit, le-am spus ce s-a intamplat, am mers la sectie am dat declaratii si m-a asatuit cel cu care am discutat sa merg la IML.. am plecat la servici, m-au sunat si m-am intors sa vad daca cel care este in fisa masini este autorul.. masina apartinea unuia mai in varsta.. ok, am plecat sa servici, am stat pana la 8 si dupa am plecat la IML..

acolo au program zilnic, dar pana la o anumita ora..parca 9 seara.. m-a costat 300.000 lei certificatul, dar e gata intr-o saptamana..mai trebuie si un timbru fiscal de 5.000 lei.

azi, am cumparat si un spray de aparare, cu piper parca, ce-l voi tine in masina

nu ma asteptam sa fie asa ieftin (80.000).. aveau vre-o 5 diferite, dar tipul de acolo zicea ca nici unul nu este paralizant, chiar daca asa scrie pe el, este decat de reclama si ca toate au acelasi efect, lacrimogen si iritant

sa vedem ce si cum in continuare.. oricum , nu vreau sa fac caz de relatii daca nu este nevoie...

Share this post


Link to post

astazi am luat si eu jucaria: un gamo px-107, cam cel mai rapid din gama 220 ron, maine trebuie sa trec iar pe la politie sa imi elibereze certificatul de detinator... daca as fi avut jucaria asta acum ceva timp, cred ca isi scoteau alicele din qur cu penseta si eu nu mai pierdeam o luna de zile si 70 ron spagi sau traume...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post
nu ma asteptam sa fie asa ieftin (80.000).. aveau vre-o 5 diferite, dar tipul de acolo zicea ca nici unul nu este paralizant, chiar daca asa scrie pe el, este decat de reclama si ca toate au acelasi efect, lacrimogen si iritant

Pai si unul paralizant cu adevarat unde se gaseste? Ca poate vreau sa-l iau de chica si sa-l bag in portbagaj sa-l duc cu mine la sectie, nu sa mai pun si politaii pe urmele lui si cine stie cand il gasesc. Asta ca sa nu fiu rau si sa-l leg cu o funie de carligul de remorcare si sa-l plimb pe un drum plin de gropi, cum ar merita.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Nu stiu daca l-ati vazut in actiune dar efectul unui jet de spray cu piper corect aplicat este paralizant. Durerea provocata celui ce primeste asa ceva in ochii este cu adevarat paralizanta.

Share this post


Link to post

@ tico: ai grija cu ala, iti spun din proprie experienta, poate sa-ti aduca multe prejudicii... Tentatia e mare, sub "aripa" protectoare a alicelor... odata ti se pune ceata pe ochi, nu mai stii si te apuci sa-l folosesti aiurea. Si daca te gindesti ca-l scoti sa-l fluturi numa' asa la intimidare, sa stii ca sint o gramada care sint imuni chiar si la obiecte de-astea. Patita de mine: ma asteptam sa cada in cur cind imi vede "scula" si cind am vazut ca efectu' era de parca aveam o inghetata pe bat in mina si nu ditamai ganu', mi-am zis: "sa te vad ba tata ce chilu' meu mai faci acu', ai singe sau nu pe teava...". E o situatie + senzatie de kkt sa te astepti la ceva si sa vezi ca rezultatul e pe dos! Noroc ca nu eram singur si ailalti au fost mai cu capu' pe umeri, ca daca era dupa mine...

De vazut si treaba care s-a petrecut cu creatoarea aia de moda si cu barba-su' care l-a matrasit p-ala in casa lor! Tot ziceau ca schimba legislatia apropos de situatii de genul asta... si cu toate astea tot l-au frecat citeva luni bune. Ma intreb daca era un altcineva, no-name, se solutiona la fel?

 

Pe alta parte nici nu poti sa stai cu coada intre picioare si sa nu faci nimic, ca prea au sarit calu'!!!

Am o prietena de 23 de ani, a terminat si ea fac. de 1 an, a prins un post bun pe la o firma si aia i-au oferit si o masina de servici (Logan). Fata a facut scoala de soferi si dupa aia, ca sa mai invete si sa se obisnuiasca cu volanu', iesea seara cu maica-sa in dreapta (aia soferita de ani buni). Sta in Dr. Taberei.

Intr-una din seri, ma rog anu' trecu, noiembrie, duminica, ora 6 seara, pe la Policlinica 34 pe-acolo, cica i-a iesit un Mercedes din dreapta, ea pe drum cu prioritate, ala taindu-i fata de mai era un pic si intra in ea (ma rog asta zice ea, nu stiu exact cum a fost, eu numa' am vazut-o "dupa"!!!). Ea ia dat un pic de faza lunga (deh', mushchiuloasa fata!) in loc de m... si si-a vazut de drum. Ma rog ca sa n-o mai lungesc: aia blocat drumu' mai sus cu 50m, dat jos 4 handralai, ea: fractura piramida nazala, echimoze, escoriatii...; masa: fractura dubla de mandibula + "de saminta" vinatai cit cuprinde; masina: varza cu carne, dar bomboana pe coliva e ca toata faza s-a petrecut in dreptul unei statii RATB unde asteptau cuminti cica vreo 5-6, din care asta zice ca a vazut doi ca dadeau telefon si se agitau (banuieste ca sunasera la politie). Drept pentru care baietashii i-au casapit si pe aia, PE TOTI!!!

Rezultatul: la politie, VARU-SU!!!!!!!, care lucreaza acolo si e locotenent la nu stiu ce, A RUGAT-O SA NU DEPUNA PLANGERE ca-i stie pe aia si ca sint in stare sa le ia tot neamu' la omor!!!

Imi aduc aminte de bunica-miu care imi povestea ca imediat dupa razboi, 1944, era foamete mare prin Bucuresti' si-o luasera razna multi cu hotii, jafuri, tilharii etc. etc. si nu mai puteau sa-i tina in friu. Comisaru' sef al Bucurestiului de-atunci l-a scos pe unu' Alimanescu, cica mare bandit, din pirnaie, i-a dat vreo 10 gealati in subordine si avea ordin clar sa matraseasca pe oricine facea cite ceva mai nasol. Si in plus ii lasau cite 2 zile pe marginea drumului drept exemplu! In 6 luni i-a potolit pe toti!

 

Asa mi-as dori citeodata sa fiu ca Spiderman sau ca Superman sau ca... draq hai c-o iau razna de tot...

Edited by Tavi

Share this post


Link to post

nu e prima mea arma, sunt la a-3-4-a, stiu ce poate si mai ales ce nu... renuntasem la ele deoarece credeam ca nu o sa am nevoie de ele vreodata... crede-ma daca il scot il folosesc, nu intimidez, iar in cazul cu mertzu, ghinionul ei, se mai intampla, fiecare nash isi are nashul...

Share this post


Link to post

@Tavi. din ce scrii se pare ca bucurestiul e micul bagdad ! am patit si eu faze din astea de kko cu fraieri care mi-au blocat calea. ba chiar mi-au deschis si portiera la masina sa ma dea jos cu forta... dar pana la urma s-a rezolvat totul cu mult calm. asta e... unii se cred mai rai decat altii :)

Care aveti arma de foc sa o folositi cu incredere numai la extrema urgenta ! dar sa aveti butelia plina si cel putin 20 bile la purtator ! misto sunt armele ce foloseste drept munitie saculeti cu fasole.

Share this post


Link to post

prima data cand am citit intamplarea lui aztec am fost tentat sa cred ca este o pacaleala de 1 aprilie.se pare ca m-as fi inselat insa tot mai sper sa fie o pacaleala. e trist daca nici in propria masina nu mai esti in siguranta,in centrul unei capitale "europene".

Share this post


Link to post

nu e.. din pacate.

cand am fost la IML, asteptand acolo.. vad ca vine o fata cunoscuta,.. ll stiam de undeva dar nu stiam de unde.. pana la urma la plecare vad in parcare o masina de senat.. aha era senator..ok.. cine stie ce cauta acolo..

ieri aflu ca si ala si-a luat-o pe coaja, tot in trafic, la herastrau..

avea pistol, dar nu l-a folosit , pt ca ar fi iesit urat...

deci se pare ca fenomenul este chiar grav,..

Share this post


Link to post

Hmmm... Mai bine impartiti niste picioare in cap si va spun ca va simtiti mult mai bine decat o simpla amenintare cu pistolul. Nu aveti aptitudini fizice, loviti-i mai intai oriunde ca sa se aplece si dupa aia de control niste picioare in cap. Cat despre faza aia cu mertanu cat erau ei de 4 insi si cat erau de mari nu dormeam noaptea pana nu le puneam urechile pe sfoara si le agatam la gat. Faza cu amenintatu din partea gaborului..wow...il asteptam sa fie in civil si la fel..ii taiam urechile.

Edited by covrigma

Share this post


Link to post

Moamaaa aici avem un mic Jiji Becali care sparge singur toata capitala cu interlopii ei cu tot :P

Eu zic sa plece politia in concediu ca are cine ne apara :D

Share this post


Link to post

pai scuza-ma luciane...la asa politie care te indeamna sa stai linistit ca iese mai rau si mai bine te duci acasa cu coada intre picioare si eventual ti-o mai iei odata de la astia mai fara carte...Ma rog, poate sunt eu mai iute la manie, dar sincer, cand citeam posturile de mai sus pur si simplu ma enervam fara sa-mi dau seama de ce. Cat comparatia cu al tau iubit Becali, nu o inteleg, e enrvanta, m-ai jignit(pe bune, chiar si sub forma de gluma), si nu inteleg de ce il tot luati etalon; de aia si atata popularitate.

Share this post


Link to post

Pe Jiji l-am dat drept etalon ca el se credea Razboinicul Luminii :) ) ? ! Altfel si eu cred ca e prea bagat in seama omul, dar nu e baiat rau (e doar needucat).

Share this post


Link to post

@covrigma: sa stii ca reactiile tale sint perfect normale si indreptatite, sint reactiile, banuiesc, oricarui dintre noi cu un pic de bun simt, dar un pic mai iuti la minie. Numa' ca daca stai mai mult sa te gindesti ce poate sa iasa dintr-o treaba de asta, cit ai de suferit, CITI au de suferit, crede-ma ca incepi sa te gindesti si la alte solutii. Poate mai ai si copii pe-acasa... Si cum povesti de-astea din evu' mediu cu razbunari tot auzi zilnic, deja...

Uite, solutia lui Aztec mie mi se pare cea mai buna si onorabila, cu toate ca, sint convins, cu inca 2-3 dupa el, seara, ar fi tocat la ei ca la balamuc, fara probleme, ar fi dormit linistit si cu "ego"-ul masculin potolit.

E de admirat pentru cum s-a stapinit si cum a "manageriat" problema.

Share this post


Link to post

acuma citesc si...e ingrozitor domnilor...aztec sincer imi pare f rau ptr cele intamplate...cum ziceam ..traim in romania...orice e posibil...

Share this post


Link to post
nu e.. din pacate.

cand am fost la IML, asteptand acolo.. vad ca vine o fata cunoscuta,.. ll stiam de undeva dar nu stiam de unde.. pana la urma la plecare vad in parcare o masina de senat.. aha era senator..ok.. cine stie ce cauta acolo..

ieri aflu ca si ala si-a luat-o pe coaja, tot in trafic, la herastrau..

avea pistol, dar nu l-a folosit , pt ca ar fi iesit urat...

deci se pare ca fenomenul este chiar grav,..

http://zoso.bash.ro/2006/04/parlamentar-batut.html

Share this post


Link to post

va recomand un curs de auto-aparare si putina sala...dupa ce-si iau o bucata sa vezi ce se potolesc unii smecheri ;) ultima victima un vecin de-al meu s-a luat de tata X( ... acum are 25 de zile de ingrijiri medicale si eu achitat de instanta...

Share this post


Link to post

Bun, si pentru femei, care e solutia?

Sa lase naibii volanul, ca nu e pentru ele si sa stea la cratitza daca nu vor sa ia bataie pe strada?

Share this post


Link to post

Sa-si ia bodyguard tras la fiare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

pentru femei un curs de autoaparare...dar dupa 2-3 luni s-ar putea sa ti-o dea daca o superi :dizzy:

+ pepper spray in masina

Edited by semit

Share this post


Link to post

Mi-am luat bata :D

Share this post


Link to post
va recomand un curs de auto-aparare si putina sala...dupa ce-si iau o bucata sa vezi ce se potolesc unii smecheri ;) ultima victima un vecin de-al meu s-a luat de tata X( ... acum are 25 de zile de ingrijiri medicale si eu achitat de instanta...

prietene asta este deja caz penal... noroc ca ai dat de un judecator de treaba !

Share this post


Link to post

corect, am avut circumstante atenuante..dar decat sa planga mama , mai bine a plans mama lui... ;)

Share this post


Link to post

Daca da alalaltu primu' e legitima aparare. :D

Share this post


Link to post

Asta depinde mult de cine e celalalt (Romania traiasca).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...