Jump to content
Sign in to follow this  
pharell_DBV

Oportunitati De Afaceri...sfatul Vostru

Recommended Posts

Am inceput acest topic pentru ca vreau sa imi fac propria afacere. Am 5k $ si vreau sa ii investesc in ceva din care sa scot bani mai tarziu, si sa am si un venit lunar. Stiu ca multi dintre voi sunt persoane angajate, si astfel sunteti cei mai in masura sa imi dati un sfat.

Va multumesc, astept sfaturi... :) >-

Share this post


Link to post

pai e cam greu zic eu sa obtii un venit lunar doar din faptul ca ai 5k de dolari... :) . Acum depinde si ce stii tu sa faci mai bine, se pare ca partea asta de calculatoare si informatica poate duce la castiguri frumusele cu o investitie mica la inceput. Dar trebuie sa fii pasionat si sa te pricepi un pic, depinde si de noroc...

 

PS. sau investeste la SIF-uri, le merge bine, nu vezi ca stau oamenii la coada sa-si ridice dividendele sau sa vinda actiunile, nici n-am inteles bine... :)

Share this post


Link to post

Gica, mai uita-te un pic la SIF-uri, la evolutia lor de zilele astea ;)

 

...bursa e un loc bun unde sa incepi sa investesti dar iti trebuie informatii si fler...

Share this post


Link to post

La investitia in IT m-am gandit si eu, dar la mine in oras sunt deja 7 firme care se ocupa cu asa ceva, iar despre internet-cafe-uri nu mai zic. Numai sa fac un depozit IT sa vand en-gross dar firmele astea sunt vechi si iti dai seama ca au furnizorii lor, si oricum 5k$ nu imi ajung...

Astept inca pareri, si va multumesc pentru cele date...

Share this post


Link to post

Eu cred ca NU EXISTA afacere sigura. Iar riscurile sunt FOARTE MARI. Eu estimez ca ai 2-5% sanse sa iti iasa ceva.

Share this post


Link to post

SIF uri-le implica si riscuri, iar eu nu vgreau sa investesc in asa ceva, mai ales ca nu cred in imbogatirile astea fara sa faci nimic. Ma gandeam la ceva imobiliare dar sunt cam putini bani, poate mai fac rost de inca atat. Oportunitati imobiliare sunt pentru ca se pot specula niste vanzari de apartamente-garsoniere si asa mai departe...O sa ma consult si cu o persoana care e in domeniu...astept sfaturi in continuare,

Multumesc pentru cele de pana acum

 

Ce ziceti de piese de schimb pentru masini straine? ca nu prea sunt la mine in oras magazine cu asa ceva, iar masini straine sunt multe, mai ales sh...

Share this post


Link to post

Cumpara niste pamint intr-o zona cu potential de viitor. Daca o sa cauti si o sa alegi zona bine, poti sa cumperi in jur de 1-2 euro/m2 si peste 1-2 sa-l dai cu 10-20.

Share this post


Link to post

@hitman Am undeva un pamant cu 4euro\mp, iar pretul zonei e de 14euro\mp, dar sunt deja doritori multi, si e mai greu sa strapung, o sa ma mai interesez...mersi

Share this post


Link to post

Inchiriaza un apartament sau garsoniera la parter, amenajeaza un salon de infrumusetare cu cateva posturi de lucru dupa care inchiriezi postul de lucru cu 2-3 sute de euro.

Share this post


Link to post

Pai, depinde daca vrei sa "investesti" sau sa faci "speculatii" (bursa - cinci mii de dolari nu e o investitie la bursa cui un fel de joaca, pamant, etc).

Daca a investi inseamna sa-ti dezvolti o afacere, cu suma de care dispui ai doar doua sanse: servicii sau comert.

Comertul e foarte dificil in prezent, din multe motive. Iar in zona ta, cred ca e chiar... "mafiotic".

Nici cu serviciile nu-i usor, dar e "mai".

In ceea ce priveste domeniul de activitate, un sfat "clasic": nu te gandi la ce poti tu sa faci, ci la ce se vinde. Pentru asta insa trebuie un soi de "studiu de piata". Asta poate fi si simplu la inceput (asa cum gandesti despre chestia cu piesele de schimb), dar trebuie pe urma rafinat si transformat intr-un "plan de afaceri", cat de cat. Sa sti pe ce ti se vor duce bani.

Pentru ca te intereseaza o "stabilitate" a afacerii (vrei un "venit lunar") mai trebuie sa evaluezi si perspectiva dezvoltarii afacerii, ca sa nu intri pe o "linie moarta". De exemplu, in cazul pieselor de schimb, o dezvoltare posibila este asocierea cu un service sau infintarea dupa ce prinzi cheag a unuia propriu.

Share this post


Link to post

si pe langa service, o firma de obd-tuning... cumperi niste interfete,niste soft si niste fisiere, si le spargi monopolul hotilor de la aspad care te taxeaza 400 euro pentru juma' de ora de munca... :D

Nu vrei si-un asociat? :D

Share this post


Link to post

Hai sa fiu singurul sincer. In primul rand NU ITI va spune nimeni ce sa faci cu banii aceea deoarece pot face si ei ... si cum se spune "nimic nu e gratis". In schimb, eu nu am 5K acum, dar in viitor voi avea, si cred ca e loc pt toata lumea.

Poti face 1 lucru .. cel putin care mi-au venit mie in minte acuma .. gandindu-ma 3-4 min:

1. Un fornetti - partea buna este ca ROI (return of investment) este extrem de rapid .. la genul 6-12 luni. Partea urata ... ca dureaza cam mult pana iti da licenta pt ca deja sunt cam multe. Stii banuiesc ca am vorbit despre franciza ... bla bla, principiul franciza.

Share this post


Link to post

Mai demult am avut si eu o idee...dar din cauza orasului am renuntat...era despre contracte generale de service! de orice fel...

pe scurt era cam asa...te duci la firma x, analizezi si propui in baza unui abonament lunar sau trimestrial un serviciu de service la toate echipamentele cu sau fara posibilitatea de a oferi un inlocuitor de moment al "defectului defect"....restul cred ca iti poti imagina singur...

 

PS vad ca nu esti din bucuresti...s-ar putea sa mearga...

lateredit

PS

@Frankie_Carbone:

Nu e vorba de sinceritate sau salbaticia concurentei capitaliste...cred doar ca unii oameni s-au nascut si traiesc doar in clasa proletariatului...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Si eu am avut o idee care mi se pare destul de bunicica si anume o spalatorie auto.

Problema cea mai mare in Bucuresti este spatiul necesar.Niste scule profesionale te-ar duce undeva la 3500 euroi pentru o rampa, restul calculeaza si tu chiria, salarii, consumabile etc.

Share this post


Link to post

Cum stai cu timpul liber? Cat timp ai ca sa te ocupi de asta? Noi am incercat ceva ce nu a mers din cauza lipsei de timp, nu am renuntat la joburi si ... din pacate nu am gasit oameni de incredere. Am incercat cu o sala de aerobic, daca aveam timp treaba mergea bine.

Share this post


Link to post

orice ai face NU investi in IT este piata saturata deja si n-o sa faci nimik....(lucrez la o firma de genul asta)

ce sa faci...sincer daca ai banii necesari imobiliarele (cel putin in bucuresti), sunt o afacere de risc minim...eu daca as avea ceva bani (oricum mai mult de 5000) mi-as cumpara apartament in buc si l-as inchiria (la 200 euroi pe luna cel putin, e o afacere la care nu pierzi nimik). oricum am mai vazut vre-o 2 idei interesante mai sus...

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Ma gandeam la ceva imobiliare dar sunt cam putini bani, poate mai fac rost de inca atat. Oportunitati imobiliare sunt pentru ca se pot specula niste vanzari de apartamente-garsoniere si asa mai departe...O sa ma consult si cu o persoana care e in domeniu...astept sfaturi in continuare...

Te-ai gandit foarte bine. E o afacere ca re va merge din ce in ce mai bine. Numai ca, atentie: s-a schimbat legislatia in domeniu, ar fi bine sa te interesezi. Cumperi apartamente jaf, le faci si le dai la cheie. Le creste prestul infiorator, si profitul e foarte bun. In zona mea merge foarte bine afacerea. Sau daca ai chemare, amenajari interioare: modificari (rigips), termopane etc.

E o parere. Eu sunt tot salariat :D

Share this post


Link to post

Bre... cu 5000 de $ ce apartament cumperi? Daca ai vreo 100-200k euro se schimba treaba...

Share this post


Link to post

cumperi cateva mese de tenis ( nu sunt scumpe, in jur de 100 euro) si inchiriezi un spatiu adecvat..nu iti trebuie cunostinte in domeniu...te poti ocupa de afacere pastrandu-ti in acelasi timp si locul actual de munca..o singura persoana angajata iti poate supraveghea sala..mai poti adauga si o masa doua de biliard, dar astea sunt cam scumpe(le poti inchiria)..ai un venit sigur fara multe batai de cap...

Share this post


Link to post

Hai sa mai dau o idee de business. O firma organizatoare de licitatii. Toate Institutiile de Stat cumpara prin licitatii. S-ar castiga bine, tot ce trebuie sa detii este Locatia, Protocolul (mancare, bla bla bla), Internet ca sa trimiti notificarile ... si cam atat. Si uitasem ... ceva spate sa te stie lumea, ca daca vine Ministerul Agriculturii sa bage o licitatie deschisa pentru 2000 de statii ... nu vine sa faca licitatia la tine.

 

Mai merge o firma organizatoare de nunti.

 

Mai merge un magazin RETAIL, pentru lucruri cumparate dupa eBay

 

Idei sunt multe, cum a spus si cineva mai sus in thread, conteaza doar atat: CEEA CE VREI SA FACI ... sa stii !!! Daca tu ai muncit 5 ani pana acuma ... ca programator sa zicem ... daca iti deschizi o firma de vanzari cuie ... cam greu.

Share this post


Link to post
Te-ai gandit foarte bine. E o afacere ca re va merge din ce in ce mai bine. Numai ca, atentie: s-a schimbat legislatia in domeniu, ar fi bine sa te interesezi. Cumperi apartamente jaf, le faci si le dai la cheie. Le creste prestul infiorator, si profitul e foarte bun. In zona mea merge foarte bine afacerea. Sau daca ai chemare, amenajari interioare: modificari (rigips), termopane etc.

E o parere. Eu sunt tot salariat :D

Ai dreptate, s-a schimbat legislatia, si daca il vinzi mai devreme de 3 ani trebuie sa platesti un impozit de 10-15%. :mda:

Share this post


Link to post

Foarte pe scurt:

 

1. Spalatorie auto (prioritara)

2. Inchiriere mese biliard (prin baruri, bodegi, cârciumi etc)

Share this post


Link to post

Eu ma gandesc la o vulcanizare cu un mic magazin de accesorii auto si anvelope...

Sa deschid o spalatorie este visul meu dar aici in BUC. e nevoie de multi bani si mai ales de multe pile,cunostinte,relatii...

Share this post


Link to post

Ca "baietas" care am avut multe afaceri pot spune doar atit ,comertul cu produse IT este 0(zero) ,magazinele alimentare 0 (zero),comert in general este aproape zero ,singura afacere care merge in Bucuresti este cea cu beauty salon sau coafor mai pe romaneste DAR nu merge doar cu un coafor ,trebuie cel putin 2-3 buc investitia este de minim 50ooo EURO /coafor deci peste 100.ooo EURO iar profitul dupa 12 luni este de 1500Euro/luna per coafor dar investitia e mare nu 5000$ mai merg FastFood urile tip kebab & saworma dar doar in zone cu trafic pietonal si numai dupa 6 luni cind incepe sa te cunoasca lumea dar te fura angajatii de te sparg ...investitia este de max 5000E cu un singur aparat ,2 frigidere ,masa calda si autorizatii spagi etc .

CONCLUZIE daca ai doar 5000$ nu ai ce afacere sa faci sa-ti aduca profit ,mai pune si tu ceva macar pina la 6500E ...du-te in Germania si cumpara un ASTRA 1.7 dti si scoti drumul si 500E ...macar e un ban cinstit si mai vezi lumea ...succes .

 

PS> eu aduc diverse "gadgeturi" din China si merge bine si tot de la 5000$ am plecat :P

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Ca sa va raspund la toti...spalatorii e plin de ele, cel putin 20 la 150k locuitori...

Faza cu biliardul si tenis-ul e buna, mai ales ca la noi nu sunt sali, decat baruri cu 1-2 mese

Am avut asa ceva dar s-a desfiintat din cauza datoriilor patronului la camatarii de la care luase banii

Va multumesc, si referitor la timp, eu inca sunt student, deci am timp destul...

O sa ma gandesc si la faza cu masina

Astept in continuare.,..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...