Jump to content
Sign in to follow this  
Claus_28

Computer De Bord

Recommended Posts

eu cred ca afisajul e cea mai mica problema dintre toate.parerea mea :)

Share this post


Link to post
Ai idee cum se pupa dracovenia asta cu instalatia GPL? MAi stie sa calculeze ceva, sau e aiurita complet?

 

 

Nu ma pricep prea mult la GPL , daca "managementul injectiei" iese din ecuatia ta, nu pot sa monitorizez consumul.

Daca-mi povesteste cineva ce se intampla acolo, poate putem face adaptari.

Share this post


Link to post

Haide Claus, nu mai tine oamenii pe jar, dai drumul la productia de serie ? ;)

Daca da, cat va ajunge?

Share this post


Link to post

afisajul e super la dimnsiunea asta - iar gpl-ul nu trece tot prin injector? deci se poate in continuare numara de cate ori se deschide inj/sec (ca am inteles ca asta da consumul)

 

si pe bune un pret estimativ - +/- 500.000 lei vechi de exemplu chiar nu poti? - chiar kit fara montaj dar cu PIC-ul programat

Share this post


Link to post

Probabil pana in 100 dar nu-i "batuta-n cuie".

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

In mod normal, injectoarele de benzina nu mai functioneaza la trecerea pe GPL, desi ECM-ul "crede" ca ele functioneaza in continuare. Din cate am inteles dracia ta nu are treaba cu ECM-ul, ci masoara timpul in care un injector e deschis.

Cantitatea de gaz amestecata e reglata de un motoras pas cu pas care antreneaza un soi de ventil, si care e comandat de un calculator mai mult sau mai putin sofisticat.

 

Ma gandeam ca pozitia motorasului pas cu pas poate fi citita de jucaria ta. Pe mine nu m-ar interesa neaparat valoarea exacta a consumului instantaneu, ci m-as multumi cu o chestie care sa-mi spuna daca consumul 0% (cutoff) sau 100% (ventilul deschis complet), chiar daca asta nu e o chestie liniara (Adica, la 50% deschis nu inseamna musai ca e consum jumatate din 100% deschis). Asa ceva e probabil floare la ureche pentru un electronist, si ar putea fi aplicabil pentru toate rablele de instalatii GPL cu mixer.

Share this post


Link to post

Super jucaria ta, daca te apuci sa o produci o sa ai mare succes.

Spune-ne te rog la ce pret poate ajunge pana la urma, sau mai bine zis ce inseamna 100 (ron, euro)?

Cum se amplaseaza? Se da geamul jos si se lipeste cumva pe acolo, sau se decupeaza din bord?

Share this post


Link to post

Felicitari Claus_28

 

Eu cred ca baiatu se refera la 100 E... (parerea mea)

 

Afiseajul nu poate sa fie ceva in genul celui de la Logan... pt ca se vede mai bine pe el si e mai dragut decat un display de nokia 3310...

 

Ce reiese din pozele tale este ca ai decupat in bord ptr al prinde... niste poze cu bordul tau facute ziua nu ar strica, ca sa vedem si noi cum a iesit decupajul, cum este prins si daca se vede urat...

 

 

P.S: incerca si tu sa fii mai comunicativ ca ne-ar face placere sa aflam mai multe detalii despre proiectul tau, sau nu vrei ptr ca ti-e frica sa nu-ti fure cineva inventia? :o

Share this post


Link to post

cu afisajul de 3310 sau alt dotmatrix e mult mai interesant decat cu saracia aia de la logan

 

oricum eu as prefera pe afisaj de 3310 neinversat (stii cred ce vreau sa zic) - in fine nu mai ocup threadul - astept sa dai un pret final si termen de livrare

Share this post


Link to post

salut am vazut topicul si mi s-a parut interesant comercializezi produsul? daca nu.. esti dispus sa dai schema si principiul de realizare ?

Share this post


Link to post

eu sunt interesat daca se poate face ceva pe tico, carburatie, fara electronica de la mama lui

Share this post


Link to post
Felicitari Claus_28

 

Eu cred ca baiatu se refera la 100 E... (parerea mea)

 

Afiseajul nu poate sa fie ceva in genul celui de la Logan... pt ca se vede mai bine pe el si e mai dragut decat un display de nokia 3310...

 

Ce reiese din pozele tale este ca ai decupat in bord ptr al prinde... niste poze cu bordul tau facute ziua nu ar strica, ca sa vedem si noi cum a iesit decupajul, cum este prins si daca se vede urat...

P.S: incerca si tu sa fii mai comunicativ ca ne-ar face placere sa aflam mai multe detalii despre proiectul tau, sau nu vrei ptr ca ti-e frica sa nu-ti fure cineva inventia? :o

 

Am incercat mai sus sa prezint proiectul ca atare si nu felul cum l-am montat. Operatia de fixare in bord e destul de complicata si nu cred ca am sa pot sa montez la fiecare masina LCD-ul in bord. Initial m-am gandit sa fie totul intr-o cutie pe care o pune fiecare unde crede.

Pretul va fi de pana in 100E, corect.

Legat de "incerca si tu sa fii mai comunicativ", cred ca am raspuns tuturor care m-au intrebat ceva.

 

 

eu sunt interesat daca se poate face ceva pe tico, carburatie, fara electronica de la mama lui

 

 

Am nevoie de cel putin un injector si de VSS ca sa pot face o monitorizare a consumului

 

cu afisajul de 3310 sau alt dotmatrix e mult mai interesant decat cu saracia aia de la logan

 

oricum eu as prefera pe afisaj de 3310 neinversat (stii cred ce vreau sa zic) - in fine nu mai ocup threadul - astept sa dai un pret final si termen de livrare

 

 

Afisarea nu este inversata , daca o foloseam, "background-ul" era negru .

Daca intorci filtrele (foliile) de pe LCD la 90grade vei avea efectul de inversare si diferite nuante , albastru in cazul asta

Share this post


Link to post

In poza se vede consumul in l/h. Schimba in l% cand se misca masina?

Share this post


Link to post

cat timp a durat sa-l montezi pe cielo cu tot ce e necesar?

Share this post


Link to post
In poza se vede consumul in l/h. Schimba in l% cand se misca masina?

 

 

Sub 15 km/h afiseaza l/h si peste afiseza C.I.

Share this post


Link to post

Vii la Bucuresti daca ne adunam cativa?

Cat timp ar fi manopera per masina?

Share this post


Link to post

Deci mult mai bine decat la Golan, care sub 30 kmh nu afiseaza nimic :-W

Share this post


Link to post

Felicitari Claus, jucaria ta iti va aduce banisori frumusei.

 

Ce ma intereseaza pe mine, cum iti dai seama cat consuma fiecare masina in parte ? Calculezi la fiecare masina in parte? Se stie ca la Cielo consumurile variaza mult (1-2 litri) functie de starea injectoarelor, filtru de aer, etc. deci peste un an doi jucaria va avea o abatere de 1-2 litri (la suta). Oricum si eu as vrea o dracie din aia.

Share this post


Link to post

Nu va avea abatere, pentru ca face un calcul functie de debitul pe un injector. Singurele abateri vor rezulta din relativitatea calcului, adica poti avea un injector bun si altele sau altul mai proaste, dar anaterile vor fi destul de mici banuiesc...

Share this post


Link to post

Daca consumul este mai mare din cauza filtrului de aer, uzurii motorului etc. ECM-ul va compensa asta prin marirea factorului de umplere al comenzi injectorului, deci citit si afisat. Pentru varianta decalibrari injectoarelor in timp diferenta este foarte mica .

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Salut.

Pentru un calcul si mai exact al consumului, nu se poate citi debitul pe fiecare injector ? sau sunt costurile prea mari ?

Share this post


Link to post
Salut.

Pentru un calcul si mai exact al consumului, nu se poate citi debitul pe fiecare injector ? sau sunt costurile prea mari ?

 

 

ECM nu comanda fiecare injector independent ca sa existe comenzi( timpi ) diferite(i), comanda se face la doua injectoare simultan iar diferenta care poate fi intre cele doua comenzi e insesizabila .

 

merita sa tragem un manunchi de fire ??

Share this post


Link to post

Ai dreptate, poti sa pui si poze cu celalte date pe care le mai afiseaza acest computer de bord ?

Share this post


Link to post
Ai dreptate, poti sa pui si poze cu celalte date pe care le mai afiseaza acest computer de bord ?

 

Sigur, maine am sa fac poze cu toate paginile pe care le afiseaza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...