Jump to content
Sign in to follow this  
Claus_28

Computer De Bord

Recommended Posts

Parca ai o strangere de inima.. vii la bucuresti daca ne adunam mai multi si suportam cheltuiala de transport?

Share this post


Link to post

OK, astept sa vad pozele si anuntul de pe bursa...

Share this post


Link to post
Parca ai o strangere de inima.. vii la bucuresti daca ne adunam mai multi si suportam cheltuiala de transport?

 

Da, se poate.

Share this post


Link to post

Claus_28

 

Cred ca este greu sa se puna in bord dar eu unul acolo l-as prefera... exact unde l-ai pus si tu... cred ca te muti la bucuresti la cate comenzi o sa ai :) (maine cand faci pozele sa faci cateva si pe lumina te rog)

Share this post


Link to post

Claus_28

1. Cum faci calculul grame/mililitrii benzina in functie de temperatura exterioara?

2.Cum faci calculul benzinei din rezervor atita timp cat sonda litrometrica este inexacta?

3.Cum afli cantitatea de benzina data de un injector la o deschidere?

4.Cum sincronizezi km reali ai masinii atita timp cat kilometrajul masinii este mecanic?

 

P.S.La un cielo sau espero fara sonda lambda ecm-ul nu modifica durata de inejctie daca filtrul de aer este infundat.

Share this post


Link to post

O sa dea probabil Claus raspunsurile. As vrea doar sa zic ca, cu exceptia vitezometrului si turometrului, instrumentele de bord clasice sunt "indicative". Asta vrea sa insemne ca ele nu masoara mai mult sau mai putin exact temperatura motorului, presiunea uleiului, tensiunea bateriei sau chiar nivelul benzinei din rezervor. De fapt doar indica "cam cum stam".

Calculatorul de bord imbunatateste considerabil aceasta "atitudine", dar nu are pretentie ca e un "micrometru" al masinii sau un aparat de test.

Ca sa dau si un exemplu, e irelevant cat de imprecisa este sonda litrometica. Rolul calculatorului de bord este doar de a oferi o "indicatie" mai detaliata si in consecinta mai precisa. Avand in vedere natura "digitala" a prelucrarii informatiei, iti poti permite chiar sa compensezi niste factori de care nici un indicator clasic nu se poate ocupa, cum ar fi forma rezervorului.

 

@ Claus

Ceea ce ma deruteaza putin e "ergonomia" afisarii (in fapt lipsa ei), in sensul grupari cam aleatoare a marimilor afisate. Nu exista practic nici o regula, nici dupa semnificatie, nici dupa instantaneu/mediu, nici o regula pozitionala.

Banuiesc ca oricum nu e o problema sa remapezi paginile, dar zic ca e un aspect care mai trebuie optimizat.

Share this post


Link to post
Claus_28

1. Cum faci calculul grame/mililitrii benzina in functie de temperatura exterioara?

2.Cum faci calculul benzinei din rezervor atita timp cat sonda litrometrica este inexacta?

3.Cum afli cantitatea de benzina data de un injector la o deschidere?

4.Cum sincronizezi km reali ai masinii atita timp cat kilometrajul masinii este mecanic?

 

P.S.La un cielo sau espero fara sonda lambda ecm-ul nu modifica durata de inejctie daca filtrul de aer este infundat.

 

Se pare ca nu m-am facut inteles, "jucaria" mea nu face parte din managementul injectiei al masini nu ia decizi nu face calcule diferite in funtie de informatiile primite de la diversi senzori , asta e treba ECM-ului !

Indiferent daca filtrul de aer e infundat si asigura un debit mai mic de aer la o anumita presiune (negativa), daca o bujie nu functioneaza, daca conduci pe un drum plin de gropi sau daca radiocd-ul nu citeste un CD zgariat si ECM-ul decide ca in secunda respectiva sa execute un f.d.u de 8,0mSec eu citesc si afisez ca atare !

 

1. De ce crezi ca benzina ajunsa in rampa injectoarelor are atatea grade ca si temperatura exterioara ? Nu e mare lucru sa introduc si senzorul de temp externa in calcule dar dar aici nu cred ca este cazul.

 

2. La ce te referi cand spui "atita timp cat sonda litrometrica este inexacta" ?? La ce vezi tu pe bord ??

Daca e asa ai dreptate e greu sa vezi exact cati litri ai aruncand o privire la ceasul de banzina.

Range-ul de 7volti al litometrului este citit si convertit pe 8 biti ,deci cu o rezolutie de 200ml. Cam "inexact" nu ?

 

3. Nu stiu cantitatea de benzina /dechidere in mod direct , valoarea luata la un anumit timp de deschidere o inmultesc cu o constanta de calibrare.

 

4. Sincronizarea se face doar "one time" !

 

@ Claus

Ceea ce ma deruteaza putin e "ergonomia" afisarii (in fapt lipsa ei), in sensul grupari cam aleatoare a marimilor afisate. Nu exista practic nici o regula, nici dupa semnificatie, nici dupa instantaneu/mediu, nici o regula pozitionala.

Banuiesc ca oricum nu e o problema sa remapezi paginile, dar zic ca e un aspect care mai trebuie optimizat.

 

Ai dreptate, asta nu este o problema se poate schimba orice (chiar si personalizat ). Am incercat sa pun pe prima pagina informatiile cele mai utile iar pe ultima cele mai putin utile.

Share this post


Link to post

Super tare !!!

 

Felicitarile mele,e ceva la care nu m-as fi gandit nici in ruptul capului...

Share this post


Link to post

Asteptam in continuare poze si cu celelate 2 ecrane...si cat dureaza montajul la asa ceva.

in 100 de euro este inclus si montajul?

Cat de precise sunt datele respective?

Share this post


Link to post

sunt un alt doritor pt. jucaria asta!

Share this post


Link to post
... in momentul acesta este montat pe Cielo( pt. ca asta am ) dar l-am facut sa functioneze pt ORICE MASINA PE INJECTIE.

E mai usor sa postam decat sa citim ? Exista warn_uri pentru asta.

Share this post


Link to post

Calitatea nu e tocmai buna , am un HP de 2M .

post-2940-1140887344_thumb.jpg

post-2940-1140887351_thumb.jpg

post-2940-1140887416_thumb.jpg

post-2940-1140887424_thumb.jpg

Share this post


Link to post

parerea mea e ca mai bine folosesti un display de Ericsson T65 ca e un pic mai mare si are si rezolutia mai buna. Poti folosi si folia electroluminiscenta de la el.

Share this post


Link to post

Bravo! Felicitări pentru munca depusă, atât pt. cea fizică, cât mai ales pt. cea intelectuală. Şi cum românul s-a născut cârcotaş (exemple pe topicul ăsta sunt destule), vin şi eu cu o sugestie: e păcat ca invenţia "să se afişeze" pe display de 3310. Chiar nu se găseşte ceva mai de Doamne-ajută ?

Share this post


Link to post

@ Lao (semi-off-topic)

 

Cat esti dispus sa scoti din buzunar pentru a te ajuta Dumnezeu?

Ai vreo propunere concreta sau crezi doar ca telefonul ala e invechit?

Sunt convins ca oricum Claus se gandeste deja la un display cu plasma 16:8 de cel putin 70cm diagonala. Si neaparat color, fiecare linie alta culoare sau mai bine fiecare litera, sau pixel...

Share this post


Link to post
parerea mea e ca mai bine folosesti un display de Ericsson T65 ca e un pic mai mare si are si rezolutia mai buna. Poti folosi si folia electroluminiscenta de la el.

 

 

 

Cat costa afisajul respectiv ?

 

 

@ Lao (semi-off-topic)

 

Cat esti dispus sa scoti din buzunar pentru a te ajuta Dumnezeu?

Ai vreo propunere concreta sau crezi doar ca telefonul ala e invechit?

Sunt convins ca oricum Claus se gandeste deja la un display cu plasma 16:8 de cel putin 70cm diagonala. Si neaparat color, fiecare linie alta culoare sau mai bine fiecare litera, sau pixel...

 

 

Schimba-ti nickname-ul Nostradamus ! :thumbl:

Share this post


Link to post

@ AB > de ce ne lasi sa citim printre randuri ? Cred ca si tu esti convins ca prea multa informatie la un moment dat mai mult strica, indiferent de dimensiunea display-ului.

Share this post


Link to post

Hmmm, da, dar nu despre asta era vorba.

Oricum, da, prea multa informatie la volan strica - a se citi poate distrage atentia.

Cu siguranta nu ne trebuie nici temperatura de afara (exceptand poate ideea ca ar putea sa fie sub 0, deci ceva pericol de ghetus), nici consumul instantaneu, mediu, pe ultima % sau ultimul an, nici viteza medie sau maxima sau minima si tot asa.

Dar cu siguranta ne trebuie un afisaj mare, colorat si cu multe chestii pe el.

Ce dr..u, pana si Loganul are!

Macar al nostru sa fie mai mare si de la cel mai recent model de telefon (uau, idee, hai sa punem telefonul cu totul, astia de la "by reno" nu s-au gandit inca la asta).

Share this post


Link to post

Se pare ca multa lume se leaga de display-ul pe care-l folosesc.

Domnilor... se poate afisa pe ce vreti voi ! Daca aveti alte sugesti , dati-mi date concret !

Orice feedback e binevenit !

Cand am ales afisajul asta nu am facut-o la intamplare . Proiectul asta l-am inceput cu

un alt tip de diplay pentru care Vitacom-ul cerea 2.000.000 , si povestea e lunga .

Ganditi-va la ceva sa fie suficient de mare ca sa fie vizibil ,suficient de mic ca sa ai unde-l

pune, sa nu coste foarte mult pt ca intreg kit-ul sa fie acesibil si sa fie ceva pe care-l gasesti

fara sa astepti intre 1-2 luni ca sa-ti fie adus !

Repet , daca are cineva o idee mai buna , nu e nici o problema o implementam imediat !

Share this post


Link to post

Tocmai asta era ideea, dar se pare că nu prea ai prins-o Burel Abram. Afişajul de 3310 după ce că e destul de urât, mai e şi greu de citit. Nu am altă idee pt. afişaj pentru că nu mă pricep la aşa ceva, nu am avut de-a face cu ele deloc. Mă gândeam doar că poate fi altul mai uşor de citit şi mai uşor "integrabil" în design-ul bordului.

Share this post


Link to post

OK, zi-mi altul "usor de citit" !

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Display Ericsson T65 - 33,31-Lei

Display Ericsson T66, Sony Ericsson T600 - 40,71-Lei

Display Nokia 3510i color - 25,91-Lei

Display Nokia 6310, 6310i 24,07-Lei

 

si lista poate continua aici:

http://www.allgsm.ro/eshop/default.php?cPath=86_109

 

am dat doar o idee, a nu se considera reclama pentru ca nu am nimic cu acest shop.

 

 

later edit: mai bine s-ar vedea pe un display de nokia 7650

Edited by neonne

Share this post


Link to post

Bravo băieţi! Mă scosărăţi din gura lui Claus. :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...