Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Iti poti da seama de calitate consultand indicele API al acestor trei uleiuri enumerate, de exemplu Valvoline Synpower este SM iar GM 5W30 e doar SL (bidonul de plastic, cel de metal nu l-am vazut in carne si oase ci doar intr-o poza in care nu aparea acest indicativ...

A, si GM e cam de doua ori mai ieftin decat Valvoline; deci alegerea e si in functie de buget. Eu garantez ca orice ai pune dintre astea doua sigur n-o sa ti se uzeze motorul sensibil diferit in urmatorii ani cat vei tine masina...

Share this post


Link to post
In principiu ma intereseaza daca acel ulei GM la cutie de metal este bun. Multumesc!
E bun. Eu de ala am acum, am 7000 km cu el si la o analiza vizuala si tactila, pare ok.

Am dat 22 lei pe litru. E fabricat in Coreea.

Pentru schimbul urmator, am cumparat Daewoo 5W30, la bidon de plastic fabricat in UE la 95 lei/ 3 litri (de asta am gasit).

Share this post


Link to post

O analiza vizuala si tactila e informatival la un ulei in exploatare. La un ulei nou se poate testa vascozitatea la -18 grade adica cat de gros s-a facut fata de alt ulei dupa ce au fost tinute la congelator. Mai mult nu putem stii, intrucat fiecare producator se lauda ca uleiul lui e foarte bun.i

La nivel nostru nu putem sa testam doua sau mai multe uleiuri puse in cate un motor de Matiz si exploatat simultan in laborator in aceleasi regimuri de turatie, sarcina si temperatura...

Share this post


Link to post

Am citit ce s-a scris pe forum, am intrebat in stanga si in dreapta pe la mecanici, vanzatori de uleiuri auto, am consultat cartea tehnica a masinii si am tras propria concluzie ca urmatorul schimb de ulei(si urmatoarele de acum in colo daca totul este Ok pt masina) va fi cu ulei GM Genuine 5W30. Mai am si optiunea Valvoline SynPower 5W30 dar nu l-am ales pt ca prea multi mi-au spus "nu stiu, nu l-am incercat". Ce ma sperie la uleiul GM este ambalajul lui din tabla "comunista", ca o conserva. E singurul ulei pe care l-am vazut asa in viata mea. Va rog sa comentati alegerea mea si sa imi dati ai alte sugestii.Multumesc!

PS: masina este Matiz 2004, 80.000 km

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ai citit topicul asta insa SynPower este folosit de multi useri. Eu bag SynPower XL III(este ulei long life, cu interval de schimb pana la 30.000km) dar pe care il schimb la 5.5 luni, ca asa-mi dicteaza un pitic si sunt extrem de multumit de uleiul asta, in conditiile in care masina vede 4000rpm aproape la fiecare schimbare de treapta. Spre deosebire de Mobil si Castrol, intr-adevar, Valvoline este mai putin cunoscut, multi nici nu au auzit de el, pentru ca in Valvoline nu s-au bagat tone de reclame cu masini de curse ce merg la rosu pe sute de mii de km sau mai stiu eu ce prostii.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu am ales ulei GM pe baza recomandarilor celor mai multi oameni, iar ca a 2-a optiune am ales Valvoline SynPower pe baza a ceea ce am citit, si mi-am facut o impresie f buna despre acest ulei. Desi Mobil sau Castrol are enorm de multe reclame in comparatie cu Valvoline, totusi nu m-au impresionat. Valvoline mi s-a parut a fi un ulei mai serios. Acum personal, o sa incerc sa vad cum este acel ulei GM, mai ales ca acum la serviceurile Chevrolet au o promotie: schimb ulei(GM5W30) + filtru+ revizie tehnica pentru numai 29Euro.Si cica cadou primesti si stergatoare auto.

Share this post


Link to post

Salutare matizari! Am 8000km cu uleiul GM 5w30 (imbuteliat in cutii metalice). Ce pot spune? Culoare acceptabila in comparatie cu Mobil 10w30 penultimul ulei folosit care dupa 8000km capatase o culoare prea inchisa. Vascozitate bunicica. Pret bun! Parere personala: Este cam la fel de bunicel ca uleiul TOTAL 5w30. Insa ce m-a indrumat sa cumpar GM a fost ambalajul metalic, amintindu-mi de uleiul SELENIA folosit pe LANCIA acum cativa ani... Voi testa acest ulei si pe celalalt automobil , nubira si am sa spun impresii.

 

Ar mai fi o versiune de GM 5W30 la bidon de plastic la 5 litrii produs in Germania, la 110 ron ... cautati pe forum, stiu ca vindea cineva... Daca a folosit cineva si acel tip de ulei asteptam impresii... Va multumesc...

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Este acelasi ulei indeferent de material folosit pentru ambalaj; indubitabil intrucat are exact aceleasi specificatii!

Share this post


Link to post

Am cumparat ulei GM la cutie de metal. este o promotie la magazinul de piese Daewoo de pe Iuliu Maniu, zona Politehnica, vis-a-vis de sala de forta a BGS: 3 litri ulei sintetic 5W30+filtru ulei la 85Ron.Pana acum am mers pe ulei Mobil SyntS 5W40. Dupa schimb revin cu detalii.

post-7765-1241030048_thumb.jpg

post-7765-1241030078_thumb.jpg

post-7765-1241030149_thumb.jpg

post-7765-1241030291_thumb.jpg

post-7765-1241030300_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poti pune te rog o poza cu filtrul de ulei, afara din cutie?

Share this post


Link to post
Poti pune te rog o poza cu filtrul de ulei, afara din cutie?

 

Da, diseara am sa incerc sa fotografiez filtrul de ulei.

Share this post


Link to post

Am pus pozele cu filtrul de ulei pt Matiz.

post-7765-1241109439_thumb.jpg

post-7765-1241109463_thumb.jpg

post-7765-1241109471_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am vazut si eu acest ulei GM 5W30, bidoane prismatice, dar am vazut ca nu scrie sintetic.

Share this post


Link to post

Uleiurile 5W30 sunt toate sintetice. Plus ca este uleiul recomandat de producator. Acum sa vad cum se comporta masina cu el. Revin cu info dupa vreo 2000 km facuti cu el.

Share this post


Link to post

Masina se comporta f bine cu 5w30. Parca motorul mi se pare un pic mai zgomotos. Am facut 1.000 km cu el si astea sunt primele impresii.

Share this post


Link to post
Uleiurile 5W30 sunt toate sintetice

Uleiurile 5W30 sunt de care vrei : full synthetic, synthetic technology (ST), semi-synthetic, mineral.

Share this post


Link to post

Ce ati alege din lista de mai jos (masina are cca.29000 km) ?

post-1976-1241521156_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu personal as alege Mobil1 ESP formula dar este destul de scump, aprox. 70 ron litrul. Apoi as merge pe Esso si Castrol. Restul uleiurilor sunt recomandate pentru alte tipuri de motoare(WV, BMW, Ford...etc) si nu m-as atinge de ele, desi ca vascozitate sunt OK pt Matiz. Aral nu as pune deoarece am intalnit prea multi nemultumiti de el. Mobil synt s special V cu vascozitate 5W30 nu cred ca exista (poate 5W40)

Edited by adisoru

Share this post


Link to post

Salut,

 

As alege Valvoline Synpower XL III ( 5W30 )... :) .

Sau ESP-ul daca as fi drastic "limitat".Dar am alte preferintze,altfel...

 

Cele bune!

Share this post


Link to post

Nu merita matizul ulei de 70 lei litrul :D , valvoline synpower 5 W30 e de ajuns...oricum s-a scumpit si asta.

Share this post


Link to post

Depinde, eu sunt de parere ca merita.

Share this post


Link to post
Eu personal as alege Mobil1 ESP formula dar este destul de scump, aprox. 70 ron litrul. Apoi as merge pe Esso si Castrol. Restul uleiurilor sunt recomandate pentru alte tipuri de motoare(WV, BMW, Ford...etc) si nu m-as atinge de ele, desi ca vascozitate sunt OK pt Matiz. Aral nu as pune deoarece am intalnit prea multi nemultumiti de el. Mobil synt s special V cu vascozitate 5W30 nu cred ca exista (poate 5W40)

 

Sunt facute de acelasi producator, Aral. Deci...

Share this post


Link to post
Sunt facute de acelasi producator, Aral. Deci...

Nu sunt facute de acelas producator, ba chiar si cele trei brand-uri Mobil sunt diferite. Altfel : Mobil 1, Mobil Synt S si Esso Ultron - full sintetice, Aral High Tronic - tehnologie de sinteza, Castrol Magnatec, Mobil Super FE - semisintetice.

Share this post


Link to post

Salutare !

Nu stiu daca s-a mai discutat de asa ceva,dar imi incerc norocul,cu scuzele de rigoare...intr-un alt post am scris ca tocmai am bagat ulei Elf 10w40 la recomandarea baiatului de la parcul auto din firma de unde mi-am luat matizul. Mi sa raspuns de catre un alt membru al forumului, ca primul lucru pe care sa il fac este sa schimb iar uleiul cu 5w40. Intrebarea mea este,ce risc daca nu il schimb. Mentionez ca nu ma pricep aproape deloc la masini,si tocmai de aceea sunt aici. Multumiri anticipate !

 

Adi

Share this post


Link to post

Nu risti nimic, daca ai mai mult de 90kkm merge foarte bine cu uleiul asta...daca ai mai putin de 60kkm baga 5 W30 cu incredere.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...