Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

La foamea asta de bani se gasesc destul marleti sa-i desfaca omului motorul degeaba si poate sa i-l si strice. Asta i-ai zis, sa-l repare.

Nu ti-am zis sa nu postezi, ti-am zis sa nu dai sfaturi ce implica o cheltuiala mare fara sa stii ce are de fapt.

Share this post


Link to post

Orice motor consuma ulei. Mai mult sau mai putin, in functie de specificatiile motorului, ale uleiului, tipul acestuia, stilul de mers etc etc etc.

Se considera consum mare de ulei abia atunci cand de la schimb la schimb se consuma (nu pierde) ulei de la minim la maxim pe joja, adica aproximativ 1 litru. Motorul de matiz haleste si el cam jumatate de litru de la schimb la schimb, in conditiile de trafic din Bucuresti sau si mai mult la alergatura. Al meu de la firma lua in jur de 1 l de la schimb la schimb, in conditiile in care vedea doar castrol txt softec 5w30, dar si regimuri frecvente de 140-150 km/h.

Gioni, consumul tau este acceptabil, eu zic sa stai linistit :)

Share this post


Link to post

Absolut, poate sa-i spuna si undelemn de la muntele athos sau venus.. ca tot un motor de 0.8 in 3 cilindri e care cere schimbare la 7-8 mii de km si este cu un consum normal.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu de fiecare data pe la 6-7000 km de la schimb bag cei 300 ml ramasi in bidon la schimb (fac asta de cand am luat masina la 16.000km). Si nu cred ca are vreo problema motorul.

Sunt de acord cu cei care zic "daca nu-i stricat, nu-l repara".

Share this post


Link to post

@gion

 

Nu am citit ce ulei ai tu acum in motor dar eu in locul tau as proceda in felul urmator:

 

As da uleiul afara si as pune un ulei bun: Recomand Valvoline Synpower 5w30 sau Mobil ESP Forumla. Din pacate ambele se invart undeva la 50 - 70 RON litrul.

 

Din experienta proprie nu ar trebui sa consume ulei deloc. Daca totusi consuma eu zic ca e ceva in neregula si punand un ulei mai vascos nu faci decat sa amani rezolvarea. Cu un 5w40 probabil si performantele motorului scad.

 

@tommy

 

Nu stiu ce sa zic. Cred ca motoarele de matiz respectiv cielo nu consuma ulei. Stii bine ca mai am habar cate un pic si stiu cand si de ce e consumat uleiul. La Yaris in 15k km mi-a consumat vreo 3.5l de ulei dar matizul si cieloul din dotare nu au consumat niciodata ulei. Cielo are 95k km iar matizul 55k km. Ambele au mers cu 5w30 mai putin cilelo cand a mai servit si 0w30 dintr-un exces de zel al mecanicilor.

 

Cel putin la matiz vb in cunostinta de cauza. A mers tot timpul cu Valvoline 5w30 schimbat la 10k km si nu am avut nici un fel de problema la motor. In rest Dumnezeu cu mila :D Utilizare foarte necorespunzatoare.

 

Eu zic ca motorul de matiz nu consuma ulei, cel putin nu sesizabil pe joja.

 

@mircea

 

Yarisu meu cred ca ajunge de la maxim la minim intre revizii de vreo 3 ori si ceva :D

Edited by steph

Share this post


Link to post

Lasa bre, ca tu nu poti fi catalogat etalon la niciun fel de consum!

Share this post


Link to post

Unii cred ca matizul nu consuma deloc; dar de fapt ei nici nu verifica, poate rar se mai uita si daca e nivelul intre limite, e ok; unii nu isi amintesc , sau nu dau importanta la cat era odata, in urma cu mii de km.

Share this post


Link to post

Unii nici n-au timp sa uite, ca vine schimbu' urmator. :tongue:

Share this post


Link to post
Unii cred ca matizul nu consuma deloc; dar de fapt ei nici nu verifica, poate rar se mai uita si daca e nivelul intre limite, e ok; unii nu isi amintesc , sau nu dau importanta la cat era odata, in urma cu mii de km.

 

La mine te refereai?

Share this post


Link to post

Nu m-am referit la cineva in mod special. Citind ultimile posturi, mi-a venit gandul asta.

Share this post


Link to post

Ca sa vezi. Maine fac o poza la nivelul de pe joja si la cat mai am in bidonul de la ultimul schimb de acum 5000km. Sa vedem, poate nu vad eu bine, poate nici Steph nu vede bine sau poate doar ne place sa mintim sa ne putem simti mai bine gandindu-ne ce masini bune avem noi. Oricum e cam greu sa uiti nivelul anterior avand in vedere ca acesta, nivelul, este mereu la maxim.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Ca sa vezi. Maine fac o poza la nivelul de pe joja si la cat mai am in bidonul de la ultimul schimb de acum 5000km. Sa vedem, poate nu vad eu bine, poate nici Steph nu vede bine sau poate doar ne place sa mintim sa ne putem simti mai bine gandindu-ne ce masini bune avem noi. Oricum e cam greu sa uiti nivelul anterior avand in vedere ca acesta, nivelul, este mereu la maxim.

Doar daca stii cum functioneaza un motor in 4T si cum se face ungerea ai intelege ca este imposibil sa nu consume ulei.

Share this post


Link to post

Da, probabil o fi consumand o cantitate atat de mica incat nu poate fi sesizata pe joja(50ml?).

Share this post


Link to post

Consumul de ulei creste proportional cu numarul de kilometri parcusi cu acelasi ulei pana la schimbare, cu alte cuvinte consumul de ulei in primele mii de km de la schimb este mai mic decat cel din ultimele mii de km pana la urmatorul schimb. Cei cu motoare bune si care schimba uleiul la 5-6mii de km nu vor remarca consum signifiant de ulei, insa amanand pana pe la 10k km atunci vor remarca consumul.

Explicatia este urmatoarea: pe masura ce uleiul se invecheste, din ce in ce mai multe molecule sunt cracate si foarfecate de catre solicitarile dezvoltate de metalele pe care le protejeaza. Astfel uleiul isi pierde compozitia si devine din ce in ce mai "de consum"

Un alt factor este nivelul de ulei, comparam un motor cu nivelul uleiului intre jumatate si maxim si unul intre minim si jumatate. In aceleasi regimuri primul motor circula tot uleiul intr-un timp mai lung decat al doilea si astfel uleiul lui va fi mai bine racit, va avea o temperatura cu cateva grade mai mica decat al doilea motor, asta insemnand o vaporizare mai redusa si deci un consum mai mic :)

 

Fabricantul ca acest motor poate functiona cu ulei W40 insa numai in tari calde, dar nu explica ce inseamna tara calda. Eu inteleg tara tropicala si mai sus, unde temperatura este mereu peste 20 grade Celsius. Deci clar nu e cazul Romaniei, mai ales acum, iarna...

Share this post


Link to post

Asta cu diferenta de cateva grade nu o halesc nici mort.

Share this post


Link to post

Observatiile sunt juste, pe primii 1-2000 km uleiul nu se consuma, dupa care isi cam da drumul. Am mai observat ca masina nu prea consuma ulei in oras, daca nu esti taxi. Consum apare la drum lung, cu motor fierbinte si ulei cald.

Cred ca la Craiova au scris asta :InfoMatiz.pdf

Share this post


Link to post
10W 40 este semisintetic, si majoritatea producatorilor de marca recomanda inlocuirea la 6 luni.

Eu ma indoiesc de aceasta recomandare, insa chiar daca ar fi facut'o e pe deplin justificata: trebuie sa manane si gura lor ceva, nu?

 

sau sa incerc cu Valvoline SynPower 5w30 XL III ?

Valvoline SynPower 5w30 XL III e facut cu specificatii Volkswagen. Daca tot vrei Valvoline, cauta cu specificatii GM.

Eu recomand Mobil1 5w-30 ESP Formula, e 52lei in carfur sau cora si 57lei la amiauto.

 

Doar daca stii cum functioneaza un motor in 4T si cum se face ungerea ai intelege ca este imposibil sa nu consume ulei.

CORECT! Faptul ca pe joja vezi cam acelasi nivel nu inseamna ca uleiul nu se consuma, ci ca uleiul devine din ce in ce mai mult impurificat cu condens din motor si benzina din camera de ardere. Deci ceea ce vede lumea pe joja dupa 5000-10000km nu mai este uleiul introdus la schimbul anterior!!. Asa ca schimbati uleiul, nu stati pe o ureche ca motorul vostru nu consuma gram de ulei. ;)

Share this post


Link to post
Valvoline SynPower 5w30 XL III e facut cu specificatii Volkswagen. Daca tot vrei Valvoline, cauta cu specificatii GM.

Specificatiile VAG sunt cele mai exigente la ora actuala, mult mai exigente decat cele GM.

Eu recomand Mobil1 5w-30 ESP Formula, e 52lei in carfur sau cora si 57lei la amiauto.

De ce nu recomanzi unul pe specificatiile GM, avand in vedere ca XL III-ul nu este bun ca nu e facut pe specificatiile GM?

 

CORECT! Faptul ca pe joja vezi cam acelasi nivel nu inseamna ca uleiul nu se consuma, ci ca uleiul devine din ce in ce mai mult impurificat cu condens din motor si benzina din camera de ardere. Deci ceea ce vede lumea pe joja dupa 5000-10000km nu mai este uleiul introdus la schimbul anterior!!. Asa ca schimbati uleiul, nu stati pe o ureche ca motorul vostru nu consuma gram de ulei. ;)

Judecand mai departe pe aceeasi idee, avem 2 situatii:

1. cei ale caror masini consuma ulei insa sunt oneste(motoarele), ce ramane este curat-curat, fara adaos de condens sau benzina.

2. cei ale caror masini consuma ulei insa au grija(motoarele) sa adauge vapori de apa si/sau benzina pentru ca "stapanul" sa nu observe.

Share this post


Link to post

Dar tu la cat timp mirosi uleiul sa vezi de are iz de benzina?

 

Specificatiile VAG sunt cele mai exigente la ora actuala, mult mai exigente decat cele GM.

Probabil ca de asta motoarel VAG consuma si cel mai mult ulei =))

Share this post


Link to post
Judecand mai departe pe aceeasi idee, avem 2 situatii:

1. cei ale caror masini consuma ulei insa sunt oneste(motoarele), ce ramane este curat-curat, fara adaos de condens sau benzina.

2. cei ale caror masini consuma ulei insa au grija(motoarele) sa adauge vapori de apa si/sau benzina pentru ca "stapanul" sa nu observe.

:)

 

Probabil ca de asta motoarel VAG consuma si cel mai mult ulei =))

good point, mr. cioroianu! :thumbl:

Share this post


Link to post

Si de cand ar fi o problema ca un motor mananca ulei? Din ce am citit pana acum pe ultimele pagini se pare ca asa trebuie sa faca orice motor in stare normala de functionare, altfel este defect motorul sau proprietarul mincinos. Unde ar fi problema?

Share this post


Link to post

Mah ... la mine cred ca il prizeaza. Si mai e lacoma =))

Share this post


Link to post
Dar tu la cat timp mirosi uleiul sa vezi de are iz de benzina?

 

Am zis eu ceva de mirosit uleiul si nu mi-am dat seama sau tu esti "tata omidu`" si stii ce as putea gandi eu?

Share this post


Link to post

Tu chiar nu esti capabil sa faci diferenta intre o afirmatie si o intrebare?

O afirmatie era daca iti spuneam ca stergi motorasul cu servetele japoneze, aici a fost o intrebare, si anume de cate ori verifici uleiul si implicit daca te uiti daca miroase a benzina. Eu zic sa o lasi mai moale cu mama omida si altele pe glumite cretinute gen motoare oneste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...