Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Şi eu îţi recomand Valvoline Syn Power 5w30. E mai scump, dar merită.

Share this post


Link to post

Syn Power 5w30 am vrut sa pun si eu, dar dupa cum a zis si closchkutza acesta e mai subtire decat 5w40 si ma tem ca ar putea sa creasca consumul de ulei. Acum masina merge cu Mobil1 5w40 semi-sintentic. In legatura cu ce a facut femeia aia din masina, ma abtin sa mai comentez, bine macar ca si-a mai dat drumul motorul, ca 10k km m-am chinuit cu el, parca era o matza lesinata. Acum, in ciuda consumului de ulei, sunt multumit de motor si cutie, dupa cum am zis, masina merge mai bine ca niciodata.

DAR, ce sa ma fac cu uleiul, pe asta care-l are acum l-a facut smoala dupa 3k km, desi inainte de fiecare schimb de cand e la mine, am folosit motor flush, din pacate nu am reusit sa fac poze, sa vedeti cum poate sa arate un ulei de max 5k km.

Deci, dilema ramane, Mobil 5w40 iese din discutie, nu mi se pare ca ar fi ceva de capul lui. As incerca totusi cu un 5w30, dar nu am idee la ce sa ma astept, nici nu vreau sa ajung la consum de 2l de ulei la 10k km.

Deschis in continuare la pareri si sugestii

Share this post


Link to post

Man, cu 5w40 ii mananca aproape un litru intre schimburi. Cu 5w30 crezi ca nu va manca mai mult?

Share this post


Link to post

Buna ziua

Am o Nubira din 1999, 98000km, vreau sa i schimb uleiul si un mecanic care a lucrat la service Daewoo imi recomanda un 10w 40w de la valvoline, ultima oara tot el imi recomanda castrol 5w 30w, penultima oara a fost mobil numai stiu de care, si inainte ulei daewoo 5w 30 w.

Acum chiar numai stiu ce sa fac, ce ulei si ce fel.Precizez ca masina merge foarte bine si nu am simtit nici o modificare la schimbul de ulei, niciodata spalat motorul, nu consuma ulei, chiar nu conteaza uleiul asa mult ?

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri care sunt si cu justificare .

Share this post


Link to post

Ulei Motor - topicul dedicat

Foloseşte motor flush, apoi continuă cu un ulei bun 10w40, nu e indicat să schimbi marca/producătorul des (vezi recomandări în topicul indicat în link)

Share this post


Link to post

Buna. Am si eu o rugaminte. Am citit milioane de chestii despre uleiurile recomandate pentru Matiz. Spuneti-mi, va rog, pot sa pun un ulei Mobil 1 de 5w30 fara sa am probleme?

Si cam in ce masura imi va influenta cesta consumul de carburanti.

Va multumesc. :-?

Share this post


Link to post

- ce probleme sa ai ?

- scad frecarile;

- la Matiz, cu cat conduci mai economic, cu atat vei consuma mai mult.

Share this post


Link to post

...

 

Ce vrei sa spui cu "cu cat conduci mai economic"?

 

Pentru ca am inteles, ca unele uleiuri, datorita calitatii lor, ajuta si la scaderea consumului de carburanti.

Edited by tolin
Nu mai cita inutil postarea anterioara !

Share this post


Link to post

Ar fi offtopic o astfel de discutie aici. In plus, nu mai cita inutil postarea anterioara. Pentru cei care nu vor sa stearga exista butonul FastReply.

 

PS singura calitate este vascozitatea.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Da-mi , te rog, likul unde sa postez, si eventual lamureste-ma acolo.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Cauta topicul "Subturat vs supraturat", acolo vei gasi tot ce te intereseaza.

Share this post


Link to post

Acu` vreo... 10.000 km si inainte de-a descoperi forumul am avut revizie la Matiz.Mi-au bagat aia ceva ulei dintr-un butoi verde, habar n-am ce; asa ca l-am schimbat cu mobil synt-s 5w-40. N-am fost foarte incantat de el; fara de uleiul pe care l-a avut cand am cumparat masina; cu acesta motorul suna mai ciudat, mai gutural.Acu`, ca vine iarna, si am mai facut 10.000 am luat tot mobil synt-s 5w30.Sper sa observ vreo imbunatatire ca a costat destul de mult (42 ron/l )

Share this post


Link to post
Mobil Synt S 5w30 nu cred ca exista.

 

 

Greseala mea.E syst S special V 5w30 - fully syntetic motor oil. Asta scrie pe el.

Share this post


Link to post

Vezi ca ala e ulei pentru diesel, in special cele cu pompe-duse!

Share this post


Link to post

Am citit si eu pe net.Pe eticheta zice ca"ulei de motor cu performanta superioararealizat pentru a oferi protectie..bla bla bla.Formulat pentru majoritatea tipurilor de motoare pe benzina si motorina...Ajuta la protajzrea sistemelor de reducere a emisiilor...a convertoarelor catalitice pentru benzina".

Asa zice eticheta.Ca merge si la alea cu benzina si la alea cu motorina.

edit...M-am uitat la fisele tehnice synt S 5w40 vs syst S 5w30 si diferentele sunt: continut mai mic de sulfati la systS(0.8 vs 1) si vascozitate mai mica la ambele 40 si 100grade. Ca idee, asta de "pumpe duse" e nitel mai "lichid" si cu mai putini sulfati. E de bine sau de rau?

Edited by nastasaflorin

Share this post


Link to post

Nu stiu daca este de bine sau de rau, o sa vezi tu. :)

Share this post


Link to post
Nu stiu daca este de bine sau de rau, o sa vezi tu. :)

Ba n-o sa vezi mai nimic.

Share this post


Link to post

Cand mi-am cumparat MATIZ-ul(la mana a doua ) din Franta am schimbat imediat uleiul . Am pus ulei DAEWOO, care dupa 2000 de km parcursi , era APA. Am fost foarte dezamagit de uleiul lor si am pus ulei CASTROL +ADITIV DE MOTOR

Share this post


Link to post
Am pus ulei DAEWOO, care dupa 2000 de km parcursi , era APA. Am fost foarte dezamagit de uleiul lor si am pus ulei CASTROL +ADITIV DE MOTOR

Daca era apa, macar ti'ai facut o citronada, ai baut'o?

Share this post


Link to post

Si eu am o impresie destul de proasta despre uleiul Daewoo. Din ce am observat pe aici, majoritatea(daca nu toti) care au folosit ulei Daewoo in mod regulat, pana in 100k km s-a lasat cu resegmentare si alte minuni.

Share this post


Link to post

E doar o impresie, foarte putini de aici au folosit 100k km doar ulei Daewoo. Uleiul Daewoo este ulei Total-Elf, facut special pentru motoarele Daewoo. Mie imi place cum apreciaza unii din ochi cat de vascos trebuie sa fie uleiul din motorul lor si cum considera ei ca un ulei vascos asigura o ungere mai buna.

In privinta uzurii rapide sunt campioni cei care n-au rabdare sa incalzeasca 30 sec. motorul, indiferent ce ulei folosesc.

Share this post


Link to post

La ticozaurul meu s-a folosit doar ulei daewoo pana la 60kkm, dupa care am trecut pe valvoline.

Share this post


Link to post
Am fost foarte dezamagit de uleiul lor si am pus ulei CASTROL +ADITIV DE MOTOR

Cea mai tare combinatie pentru matiz: ulei gros+engine honey (Aditiv pt ulei). Sigur merge impecabil pt un motoras de 800cmc! Ar mai fi posibilitatea cu ulei de transmisie 80w90, ar fi si aia buna tare de tot.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cred ca DW 10W30 semisintetic este uleiul cu pricina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...