Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sa va povestesc faza: eu am pus Valvoline DuraBlend 10W-40 si de curand am facut un drum de 850 de km cu un plin "pana in buza" adica in jur de 41 ~ 42 de litri de benzen (eu alimentez doar cand se aprinde becul de la benzina, deci nu am pus si rezerva). Nu stiu daca face vreo diferenta dar in cutie am ulei Total 75w-80...si tizu are 20k

 

..si am mers normal 90-100Km/h cu aer conditionat daca era nevoie, cu depasiri din scurt, cu accelerari, cu mers in oras portiuni bune de km, cu serpentine - urcusuri si coborasuri...etc rezultatul este remarcabil ~5%, inainte foloseam mobil semisin10w - 40 sau sin5w-40 si mai mult de 720 de km nu am scos...si aia trasi de par...

 

deci nu stiu daca alte uleiuri dau rezultate asemanatoare, dar eu numai d'asta am sa pun...eu chiar credeam ca glumeau aia cand am vazut pe site-ul lor ca scria "reduce consumul de carburant"( ma bufnea chiar rasul) dar am pus la insistentele unui prieten...sa mai zic ca l-am luat din Auchan la 23 ron/Litru? remarcabil...

 

Micutule, regret sa te dezamagesc, dar: Radauti->Bucuresti, 2 persoane+~30kg de bagaj, ploaie torentiala 80% din drum, mers cu 120-130 unde se putea(in afara localitatilor), 80-90 in localitati, depasit in scurt cam tot ce mi-a stat in fata(in scurt ma refer treapta a 3-a de la 70-80km/h in sus) si am avut consum de 5.2l/100km.

Uleiul este Valvoline SynPower 5w30 XL III.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Micutule, regret sa te dezamagesc, dar: Radauti->Bucuresti, 2 persoane+~30kg de bagaj, ploaie torentiala 80% din drum, mers cu 120-130 unde se putea(in afara localitatilor), 80-90 in localitati, depasit in scurt cam tot ce mi-a stat in fata(in scurt ma refer treapta a 3-a la 70-80km/h) si am avut consum de 5.2l/100km.

Uleiul este Valvoline SynPower 5w30 XL III.

 

Cu ce pret ai gasit uleiul asta si de unde?

Share this post


Link to post

Ami-Auto Bucuresti, parca 62Ron/litru.

Share this post


Link to post

Frate, asta-i pret de uischi.

Share this post


Link to post

Pai cam asa este, dar se pare ca buburuzei ii place la nebunie! In cei 4000+ de km pe care i-am facut de cand am schimbat uleiul masina mea s-a schimbat radical! Consumul a scazut, in sarcina este mult mai silentioasa si in general este mai fasneata. Inainte imi era frica sa fac depasiri in treapta a treia de la 70km/h in sus. Acum depasesc aproape mereu asa, iar masina raspunde impecabil. Ma oftic ca nu l-am folosit de la primul schimb de ulei. Asa ca din punctul meu de vedere merita 200RON pe ulei la fiecare jumate de an, cu prisosinta.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

QUOTE(closchkutza @ May 2 2008, 09:42 AM)

Micutule, regret sa te dezamagesc, dar: Radauti->Bucuresti, 2 persoane+~30kg de bagaj, ploaie torentiala 80% din drum, mers cu 120-130 unde se putea(in afara localitatilor), 80-90 in localitati, depasit in scurt cam tot ce mi-a stat in fata(in scurt ma refer treapta a 3-a la 70-80km/h) si am avut consum de 5.2l/100km.

Uleiul este Valvoline SynPower 5w30 XL III.

 

putin off topic:

saptamana trecuta am fost in delegatie la Bran, si a cazut norocul pe mine (ghinionul lui) sa conduc un MItsubishi l200.

saptamana asta am most cu masinuta mea la munte si bineinteles ca nu m-am putut abtine(puterea obisnuintei) de la condus sportiv pe serpentine, decat cand am luat cateva gropi si nevasta-mea s-a uitat urat la mine...

Deci: am incercat sa merg cu 100-110, dar m-am surprins facand depasiri pe serpentine intr-a treia la 60-70, mergnd intr-a 4-a la 100 desi eram singur pe strada, sau trecand cu 120 prin localitati (nu ma laud).

Aproximativ acceasi situatie : 2 pesoane, ceva bagaje, putina ploaie... etc

COnsum ? 4,95 % iar ulei ? daewoo 5w30.

 

deci poti sa ai performanta si consum bun si cu bani mai putini (aprox. 30 ron litrul)

 

dar cred ca secretul nu sta numai in ulei...

Share this post


Link to post

Mie la revizia de 6 luni mi-au pus ulei Daewoo 10W40 daca reusesc eu sa descifrez bine ce scrie... Sa inteleg ca este gresit? Motorul pare un pic mai zgomotos decat il stiam eu inainte de revizie , dar in rest nu sunt probleme . La revizia de un an pot sa pun un ulei 5W30 si mai bun ca marca , sau sa continui cu 10W40?

Share this post


Link to post

Pune 5 W30 cu incredere, 10 W40 e prea gros pentru motoras.

Share this post


Link to post
QUOTE(closchkutza @ May 2 2008, 09:42 AM)

Micutule, regret sa te dezamagesc, dar: Radauti->Bucuresti, 2 persoane+~30kg de bagaj, ploaie torentiala 80% din drum, mers cu 120-130 unde se putea(in afara localitatilor), 80-90 in localitati, depasit in scurt cam tot ce mi-a stat in fata(in scurt ma refer treapta a 3-a la 70-80km/h) si am avut consum de 5.2l/100km.

Uleiul este Valvoline SynPower 5w30 XL III.

 

putin off topic:

saptamana trecuta am fost in delegatie la Bran, si a cazut norocul pe mine (ghinionul lui) sa conduc un MItsubishi l200.

saptamana asta am most cu masinuta mea la munte si bineinteles ca nu m-am putut abtine(puterea obisnuintei) de la condus sportiv pe serpentine, decat cand am luat cateva gropi si nevasta-mea s-a uitat urat la mine...

Deci: am incercat sa merg cu 100-110, dar m-am surprins facand depasiri pe serpentine intr-a treia la 60-70, mergnd intr-a 4-a la 100 desi eram singur pe strada, sau trecand cu 120 prin localitati (nu ma laud).

Aproximativ acceasi situatie : 2 pesoane, ceva bagaje, putina ploaie... etc

COnsum ? 4,95 % iar ulei ? daewoo 5w30.

 

deci poti sa ai performanta si consum bun si cu bani mai putini (aprox. 30 ron litrul)

 

dar cred ca secretul nu sta numai in ulei...

 

Man, eu nu m-am surprins doar mergand cu 120-130, asa am mers cat de mult am putut, mai putin in localitati, unde reduceam la 85-95. Am facut 6 ore si 30min pe 500km, dintre care ~30 de minute au fost pauze de tufis, de tigara, de cumparat de rontait de la Petrom, etc. In plus, la faza cu depasirile in treapta a treia, eu la 70 treceam in treapta a treia si o pastram pana terminam de pasirea, adica la ~100km/h, apoi a 4-a pana la 120-125 si apoi a-5a. Oricum, media de peste 80km/h este super, avand in vedere ca trebuie tranzitate si cateva orase, prin care nu se poate merge mai tare de 60.

Share this post


Link to post
Man, eu nu m-am surprins doar mergand cu 120-130, asa am mers cat de mult am putut, mai putin in localitati, unde reduceam la 85-95. Am facut 6 ore si 30min pe 500km, dintre care ~30 de minute au fost pauze de tufis, de tigara, de cumparat de rontait de la Petrom, etc. In plus, la faza cu depasirile in treapta a treia, eu la 70 treceam in treapta a treia si o pastram pana terminam de pasirea, adica la ~100km/h, apoi a 4-a pana la 120-125 si apoi a-5a. Oricum, media de peste 80km/h este super, avand in vedere ca trebuie tranzitate si cateva orase, prin care nu se poate merge mai tare de 60.

 

 

Super tare frate! eu sunt multumit si asa, am dat numai 23 ron/litru...cand oi avea bani ii pun si eu d'asta :( . ms de sfat!

Share this post


Link to post

Intrebari pentru colegii care au schimbat (voi!,nu in service) uleiul in cutia de viteza (la Spark,matiz)!!

Cum arata uleiul?.Ati gasit impuritati ?(span, pilitura).Cat ulei ati scos din cutie(aprox) ?.La cati km ati schimbat uleiul?.Va multumesc. :osanale:

Share this post


Link to post

cretinii la revizii miau pus 10-40 Daewoo si din pacate si eu tot cu asta am continuat.si chiar mi se pare zgomotoasa cateodata.Salutare! Cred ca sunt ultimul venit pe aici

Share this post


Link to post

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. M-am convins ca cel mai bun ulei pentru matiz e 5w30, si am mers pe ideea de Valvoline SynPower. Dar am montat GPL pe masinuta, si cei de pe GPL Club.ro spuneau ca in cazul gpl-ului, uleiul nu mai este atat de vascos, deoarece gpl-ul arde la temperaturi mai inalte. De aceea, va intreb: nu va deveni 5w30 prea subtire la temperaturi inalte de vara, avand in vedere ca functionez pe gpl? Sa aleg altceva, sau sa nu imi fac probleme.

P.S. Masina are 29.000 de km.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca se pune 5w40 pe masinile cu GPL. Eu zic ca poti trece pe 5w40, eu am folosit pe matiz vreo 16k km acest tip de ulei si nu am avut nici o problema, in afara de un consum ceva mai ridicat.

Share this post


Link to post

Eu am spus in ideea ca 5w30 e mai potrivit pentru pompa de ulei a matizului. Tolin zicea de 5-30, si m-a convins, drept pentru care am pus si eu si merge mai bine. Da acuma nu stiu ce sa zic, cu gpl-ul asta. Iarna e ok, da vara? Mai ales ca vin si caldurili? Hm...

Share this post


Link to post

Cu GPL treci la 5w40.

Share this post


Link to post

Am inteles, sarumana :)

Parerea omului cu experienta o asteptam :)

Share this post


Link to post

Poti merge fara nici o problema pe 5 W30.

Share this post


Link to post

Nu se va uza motorul din cauza ca la temperaturile de vara va fi foarte fluid?

Share this post


Link to post

Sa va povestesc faza: eu am pus Valvoline DuraBlend 10W-40 si de curand am facut un drum de 850 de km cu un plin "pana in buza" adica in jur de 41 ~ 42 de litri de benzen (eu alimentez doar cand se aprinde becul de la benzina, deci nu am pus si rezerva). Nu stiu daca face vreo diferenta dar in cutie am ulei Total 75w-80...si tizu are 20k

 

:o fftopic:

41 sau 42 litrii benzina + rezerva ("eu alimentez doar cand se aprinde becul de la benzina") minim3 sau 4 sa nu zic 5, am o mica intrebare: Cati litrii are rezervorul de la Matizul tau?

Share this post


Link to post

Aici se discuta despre uleiuri. Despre cati litrii incap in rezervor, vezi ca e un topic deschis aici

Share this post


Link to post

Am dat din intamplare peste un nene mecanic din Franta care lucreaza la un service Renault. Mi-a spus ca acolo o gramada de masini merg pe GPL, si ca recomanda exact acelasi ulei ca si la mersul pe benzina. Drept urmare, am pus Valvoline Synpower 5w30, cu 32 de lei litrul. Preventiv i-am facut si un motor flush. Schimbul l-am facut singur (first time for me :D ) ocazie cu care am constatat cat e de usor. I-am schimbat si filtrul de aer si... am alta masina :) .

Ca diferenta, pe GPL merge mult, muuuult mai finut si mai linistit.

Share this post


Link to post

Am cumparat astazi pentru revizia de 10000 km ulei Total 75W-80, 28 lei/litru, filtru ulei, 13 lei, ulei Daewoo 5W30, 22 lei/ litru.

Curios este ca uleiul de motor e ambalat in cutii cilindrice, de tabla, (de ala am gasit) si este mai ieftin decat cel ambalat in plastic.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post

M-a lovit o idee, geniala :P . Credeti ca matizaurul s-ar impaca bine cu un ulei 5w30 sintetic marca Motul? Ce stiti despre uleiurile Motul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...