Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Foloseste-l cu incredere. Ma gandeam sa pun si eu in motor, fiind si ieftin, ~36 lei/l, dar 5W30 FullSynthetic - Dexos 2. Dar am ramas blocat cu Valvoline. Am in cutia de viteze Ravenol fulsintetic si e foarte bun. Si nu judec dupa ambalaje, care dupa parerea mea sunt incredibil de tipicari cu ele.

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca se innegreste la benzinar nu e bine. uleiurile 5w-30 cu C3(la celalalte C-uri nu conteaza ca sunt "slabe") raman cu nuanta galbena pana spre sfarsit, si ele chiar curata si au aditivi buni.

iar pt mersul in oras, unde abia incalzim uleiul, conteaza prima cifra, ideal fiind 0w.

Share this post


Link to post

Si eu credeam ca e slab Valvoline-ul, ca mereu e aproape maroniu la schimb.

Gasisem Mobil 1 0W-40, in Carrefour la reducere, 35 lei... mama, ce ma tenta :D

Share this post


Link to post

Fara sa vreau am inceput sa ma uit si eu in fisa tehnica a unui ulei. ...Din cauza ca mi-e din ce in ce mai greu sa gasesc Valvoline (ma refer la sursele sigure).

Imi spuneti si mie care din cele doua specificatii este mai buna?

Valvoline SYNPower 5W-30 post-36075-0-89263600-1430312841_thumb.jpg

Ravenol HLS 5W-30 post-36075-0-65651800-1430312850_thumb.jpg

Uitati si un test cu ele si cu alte uleiuri la -34 de grade https://www.youtube.com/watch?v=ZBsUOAuCG-c

Nu ma prea intereseaza cum curge la temperatura asta, chiar imi convine ca Valvoline e putin mai " gros".

Share this post


Link to post

Ambele sunt la fel de bune, se vede cu "ochiul liber" ca se aseamana la proprietati, baga de care gasesti. Eu, de exemplu, as fi bagat Ravenol 10w30 dar pe net il gaseam la 24 lei/litu iar la mine in oras la 29lei/litru, deci cam tot pe acolo cu tot cu transport ,cand la 30 lei gasesti un 5w30,nu ? Am testat 10w30 de la Daewoo ( foarte multumit deocamdata) si la urmatorul bag Cepsa 10w30 pentru ca am gasit la 15 lei/litru (sursa sigura)- API SN si ACEA A3. Mai puteam sa bag Repsol 10w30 dar era API SL si ACEA A1 ( 20lei/litru ) si Motul 10w30 care-i la fel API SL si ACEA A1 (30 lei / litru ).

Share this post


Link to post

Dar <6600 vs 5500 la -30 grade, ce reprezinta? Pare o diferenta, cel putin in opinia mea de habarnist :D

Parca asa mi-a spus nenea cand am luat uleiul pentru cutie, 36 lei pentru 5W-30, am retinut ca mi s-a parut cam moka.

Ravenol-ul ar fi a doua mea optiune (dupa Valvoline), nu stiu de ce, dar imi inspira ceva incredere. Mai ales ca transmisia rulez :)

Share this post


Link to post

Se schimba greu uleiul in cutie la Matiz? Ce recomandati, ce ulei ma refer?

Share this post


Link to post

Cheie patrata de 10 pentru buson golire, inelara 24 pentru surub umplere. Desfaci prima data surubul de umplere (cu ocazia asta vezi si nivelul - daca curge putin e perfect), apoi busonul de golire. Lasi cat vrei sa se scurga uleiul si pui 75W-85 GL-4. Sau 70W-85, tot GL-4. Iti mai trebuie un furtun si o sticla pe post de palnie. 2.1 L intra in cutie.

http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/1377-ulei-cutie-viteze-matiz/

  • Like 1

Share this post


Link to post

Multam fain comrade! :D

Share this post


Link to post

Cu placere,dar totusi, am gresit. Nu a observat nimeni.

75 85 sau 75 80

  • Like 1

Share this post


Link to post

e preferabil 75w-85(gl 4), fiind mai indicat pt temperaturi de peste 30 de grade. cel original gm asa se zice ca e.

Share this post


Link to post

De ce este mai bun uleiul ligt duty decat uleiul heavy duty, aici in testul ACEA http://www.acea.be/uploads/publications/2012_ACEA_Oil_Sequences.pdf

Se observa in test ca un ulei banal A3B4 da pe testul de cama 120 microni, iar un ulei de camion HD 150 microni. Deci fiecare ulei cu aplicabilitatea lui.

 

De ce 5w40 si nu 5w30, ptr protectie mai buna la axa cu came, gasiti in conferinta Oronite Chevron pagina 19

http://www.smeerolievereniging.nl/VSN%20Benelux%20Smeeroliecongres%202010/Presentatie%20Pierre%20Yves%20Teyssier%20Benelux%20Smeeroliecongres%2009232014.pdf

Edited by vali b

Share this post


Link to post

VALI B iar copiezi postari de la mine si nu intelegi nimic din normele uleiurilor ...uleiurile de flota scot pana la 28 micron pe cama lasa uleiurile pt chimisti si ingineri...

Ce ai vazut tu acolo e maximul permis de norma nu performanta unui ulei,

uleiurile pt turisme scot in jur de 75 micron....cele mai performante...

 

 

http://www.lukoil-lubricants.ro/media/22595/Brosura-Avantgarde_final.pdf

 

http://lubrifilt.bg/files/pdf/DURON.UHP.10W-40.pdf

 

Cei mai buni aditivi pt producatori ulei ii face INFINEUM pt Mobil si Shell pt ca ei (Infineum) Sant singurii care au brevetul aditivilor cu trimer de molybden.

Eneos foloseste trimer de molybden in ulei.

si altii

http://www.mitasuoil.com/en/news/140-lmitasu-moly-trimerr

 

 

 

 

 

Edited by opelvn

Share this post


Link to post

Pana la urma boieri dvs, daca nu va e cu suparare, care ar fi 2-3 uleiuri optime pentru un matiz frecat la greu in oras, pe distante scurte? 5w30, 5w40, daca nu va e greu dati si exemple, gen mobil 3000 5w30 etc.

 

Multam fain


usor cu tonul asta! a fost greseala de typo evident, dar imi ramane valabila afirmatia.

 

cauta pe orice site la "oil finder" sa vezi ca recomanda matizului 5w-30 (ca prime optiuni), daca e in mintile lui motorul, atunci asta i se potriveste in ziua de azi. iar C3 garanteaza la fel ca si A3/B4 ca are HTHS peste 3.5.

in plus, am vazut pe mai multe forumuri posesori de matiz foarte multumiti de 0w-40.

iar eu am pus la masina din semnatura mobil 1 esp 5w-30, masina e silentioasa si fasneata.

 

asta cu sa nu pui C3 e la fel ca recomandarile cu ulei de camioane. :) >-

Nu chiar, la Mobil pe site, configurator, recomanda 0w40 new life pentru matiz de 800 cmc :)

Share this post


Link to post

Domnule Ban de Craiova, eu ti-as recomanda numai pentru oras un 5w30 ACEA A5, Total 5w30 sau Valvoline Dura Blend 5w30, cu un plus pentru Valvoline, schimbat la 6 luni, asta in conditiile in care nu se da la ulei. In schimb pentru mers extra-urban m-as orienta spre un 5w40 , iar la trasee mixte un 10w30 . Eu bat intr-un Daewoo 10w30 pe trasee muntoase de vreo 3 luni si inca ma incadrez in cei 3 litri achizitionati, nu ma asteptam sa se comporte asa de bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am citit nu mai stiu pe unde o chestie cum ca 5w30 = damage in axele cu came si mi s-a recomandat 5w40 pentru matizaur, desi Daewoo recomanda am inteles 5w30.

 

Deasemenea, norma Porsche A140 (?) e recomandabila, nu Dexos, e net superioara sau ceva. Desigur, full saps.

 

Nu se da la ulei, pana acum am pus numai 5w30, initial GM si acum un Mobil 3000 5w30, mi se pare mai silentios semnificativ cu mobilul

.

Mersi de raspuns, poate mai reinviem threadul, chit ca matizu' e ca limba latina :D

Edited by scy

Share this post


Link to post

Ce mi-a zis un tip care chiar se pricepe, citez din el, poate va ajuta si pe voi in viitor:

 

Pt matiz numai MOBIL 3000X1 5W40 schimbat la 6luni/7500km ce atingi prima data lunile sau km.
gasesti la carrefour

Nu folosi 5w30 termini axul cu came la evacuare repede.
Numai uleiuri 5w40 NORMA Porsche A40 care e mult peste dexos 2 la benzinare, la curatenia pe piston si depuneri si rezistenta la oxidare...

Cel mai bun testat pe matizuri fara pic de uzura e Total quartz 9000 5w40 GASESTI LA CARREFOUR sa aiba pe bidon PORSCHE A40 si MB 229.5 pe bidon pe dexos 2 pisa-te la MATIZ benzina e sub cele 2 norme dinainte.
SCHIMBAT LA ACELASI INTERVAL...de mai sus obligatoriu cu sfintenie...

La matiz obligatoriu antifonat Pasaje roti spate,ARIPI FATA ulei in praguri si usi....si daca e posibil financiar inainte injectat ceara in cavitati la Dacia service
filtre ulei bune mann sau mahle

Share this post


Link to post

De ce 5w40 e mai bun pe cama decat 5w30 VEDETI AICI grafic cu protectia la noi game de uleiuri ...PE FIECARE TIP DE ULEI nivelul uzurii in test in graficul colorat din linkul de mai jos...

 

http://www.total-media-news.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=3319:va-prezentam-noua-linie-de-produse-synpower-xtreme&catid=56:auto&Itemid=89

 

Intodeauna la benzinar GM mai ales motoare E3 E4 neuzate grav in loc de 5w30 e mai bun IN PROTECTIA MOTORULUI pe termen f lung ulei vascozitatea 0w40

Ca sa nu mai existe stres se poate alege un ULEI 0W40

Pt cei ce au motor neuzat ce nu consuma ulei mult un 0W40 din lista PORSCHE A40 oficiala unde sant si uleiuri ieftine ce trec NORMA f dura de benzinar..oficial... CE ESTE MULT PESTE norma Dexos 1 si 2 sau daewoo la specificatii si performanta tehnologica. Sant variante de uleiuri multe ce trec norma PERFORMANTA.

 

configurator

http://geizhals.at/?cat=aummoel&xf=3123_Porsche+A40

 

LISTA A40 oficiala

http://www.wrightune.co.uk/downloads/approved_oils.pdf

 

Informatiile sant exclusiv pt cei interesati de subiectul descris in randurile de mai sus.

 

Pt cei ce iubesc prescriptiile constructorilor vor informatie de la un fabricant de ulei adusa la prescriptiile fabricantilor iata un ghid complet alegere uleiuri care il pun cu

"no comment"

 

http://www.yacco-lub.ro/ghid-practic-de-alegere-lubrifianti.html

 

Daca nu ma insel ca informatie motoarele pe norma Euro sant dupa cum urmeaza...

 

Daewoo a produs in Romania modelul Matiz din 1998 pana in 2008.
Euro 2 incepand cu 1998

Euro 3 incepand cu 2005

Euro 4 incepand cu 2007.
In total s-au produs 168.000 unitati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by opelvn
  • Like 1

Share this post


Link to post

eu in continuare merg pe mana lui total quartz 5w40, ieftin si bun.

Share this post


Link to post

Si eu personal merg pe 10w40-MOTUL6100 Synergie+ cu filtru MAN.

 

Ca si concluzii dupa 2 luni si aprox.1000km...

 

Uleiul este la fel de "galben" curat ca la inceputul utilizarii, nu il "mananca" iar sound-ul motorului mai smooth.

 

A nu se considera reclama.

Share this post


Link to post

Eu folosesc la Spark doar 5w30 de la Mobil, dar parca cam ''miauna'' motorul cand e rece, si merg cateva minute mai subturat pana nu mai are sunetul acela la turatie. La voi cum e?

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Motorul de Matiz e facut pentru 10w30, pana nu-l testezi nu-ti dai seama(a se citi specificatiile uleiului Daewoo 10w30) . Si eu cu 5w30 aveam sunete ciudate pe la motor cateodata, mie imi tacanea in frana de motor, dar de cand i-am bagat de proba Daewoo 10w30 nu mai sunt probleme, motorul e mai silentios decat cu 5w30 , culoarea , consumul de ulei si benzina sunt in limite normale pentru motorul meu .

Share this post


Link to post

Si la mine "miauna" dar cand este frig afara. Sunetul dispare dupa cativa km. Eu am suspectat alternatorul, nicidecum motorul. Acum din 5W 30, ati dat-o-n 10W 30/40? Poate aveti motoare rulate si necesita acest lucru. Eu pana la 100.000 sper sa nu urc indicii :D Singura chestie care ma pune pe ganduri e tacaneala, culbutorii, desigur. Ar trebui sa-i verific...


Nu se aud tare, dar am eu ureche fiiina :)

Share this post


Link to post

Pai la 158.000 km ce ulei vrei sa ii pun, 0w30 ? Matizul pleca din fabrica cu 10w30, daca iti suporta, mergi pe 5w30 ( dar la alergatura pe afara nu prea merge ) , daca nu 10w30 sau 5w40 . La mine, 10w30 se comporta mai bine decat 5w30 . Alternatorul nu are voie sa faca galagie la rece, poate sa huruie daca ai rulmentii dusi sau sa scartaie cureaua cand e slabita.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Multi inainte :) e firesc ce ulei folosesti. Al meu a mers cu 5W 30 de cand e el (din cate imi amintesc - sa ma mai uit), asa apare in cartea service de la primul schimb. C-o fi avut altceva din fabrica, nu am de unde sa stiu.

Dar nu are cum motorul sa scoata sunetul ala. Rulmentii alternatorului sunt buni, cureaua stiu cum face cand aluneca (deci nu e de la asta). Se aude pe timp de iarna, cam pana se incalzeste motorul. Si am mai auzit si la alte masini. Oricum, nu se aude rau.

Stiu ca suna aiurea, dar cu mai mult de 85 km/h nu merg cu Matizul in afara. Si nici cand este foarte cald; mai mult seara. Deci nu cred ca are ce sa-l deranjeze. 5W 40 nu l-am vazut in manual, desi din specificatii si mie mi s-a parut cam cel mai indicat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...