Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Deja am in planificare cumpararea de gm dexos II.5w30.obiectii?

 

 

Da.E un rahat. Cand am trecut pe mobil, am avut o revelatie. 3000x1 5w30 si next o sa pun 5w40

Share this post


Link to post

Chiar nu stiam ce ii lipseste matizului meu, un ulei de camion...

Share this post


Link to post

Am mai vazut si eu C3 la DEXOS II, exemplu Ravenol.

Share this post


Link to post

Dupa un sarci pe google am aflat ca acest uĺei e compatibil cu motoare pe benzina cu catalizator.adica protejeaza catalizatorul.la ACEA A3/B4 nu pomeneste deloc de catalizator.deci C3 ar fi mai indicat.

Share this post


Link to post

Mai frate ce au mai scornit astia "protejaza catalizatorul" :shocking:

Share this post


Link to post

matiz 2007, euro 3, 52500 km

schimb uleiul la fiecare 7500 km

am folosit doar castrol 5w40 magnatec c3

pana in prezent totul e ok

intra 2,7 l

Share this post


Link to post

Castrol ce fel de ACEA?de fapt cred ca nu mai conteaza din moment ce in carte pomeneste doar de API.nebunia asta cu ACEA nu cred ca i-a interesat pe koreeni de aia nu au mentionat-o

Share this post


Link to post

Am schimbat uleiul la Matiz la 40000 Km si am pus Mobil Super 3000 5w30 XE la motor, iar la cutie am mers pe Tranself NFJ 75w80. Totul functioneaza perfect!

Share this post


Link to post

Al meu e din 2005, luata din fabrica, si are in prezent 48 de mii de km!

Deh, masina de concediu!

Share this post


Link to post

Salut,

Puteti va rog sa ma ajutati cu o parare, mai exact folosesc de 4 ani pt matizul meu, 2007 Euro4, 66000km, Castrol Magnatec 10W40, care mi se pare super ok, insa mi s-au ars niste senzori (cel al arborelului cu came si inca unul), schimbati de curand.

Exista vreo legatura ca am folosit acest ulei (10W40) si distrugerea senzorilor? Sau nu are nicio relevanta ce ulei folosesc cu ce s-a intamplat?

Daca de 4 ani folosesc 10W40 exista vreo problema in a trece pe altceva (5W30, 10W30 sau ce e recomandat)?

 

Multumesc,

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Am achizitionat in vederea schimbului de" iarna " ulei de motor 5w30 Total Quartz 9000 Future NFC, cu specificatia 5W30 SL/CF A5/B5 .

Sper sa fie bun,am dat 90 lei/bidon 4 l

Share this post


Link to post

Cred ca un sn/cf a3/b4 e mai potrivit ptr matiz. A5/b5 din ce stiu se baga doar daca se cere special in cartea masinii, ceea ce nu cred ca e cazul la matiz

Share this post


Link to post

E 5W30 si are recomandare.Daca e bun pt ford,o fi bun si la "marchiz"

 

Share this post


Link to post

L-am platit si l-am luat deja,o sa-mi fac treaba cu el si la urmatorul schimb in primavara-vara merg pe dexos.

Acu am in motor un castro 10w40,pus de la service la cca.21.000km,ca au zis ca e pt vara ,in prezent am aproape 27.000km.

 

Share this post


Link to post

Total gresit nu e, dar nu e nici chiar ce trebuie. Un gm 5w30 dexos 2 merge mai bine

unde scrie ca gm dexos2 se foloseste la matiz? sunt destui necunoscatori in domeniu si o iau de buna, terminati odata cu prostia de ulei gm dexos2 ca nu e bun nici pentru opel , nici pentru daewoo.

intai cititi manualul si daca scrie acolo gm dexos 2 la matiz, atunci folositi.

nici opelul nu recomanda gm dexos2, doar norma dexos2 si aici avem uleiuri cu duiumu care indeplinesc aceasta norma.

la matiz se poate folosii un 5w30, eu nu recomand, dar sa nu aibe norma c3, va terminati motoarele de generatie veche cu stfel de uleiuri.

 

gm dexos2 este un semisintetic reciclat deaia si costa 100 lei bidonul de 5 litri, ieftin si bun nu exista.

 

da, eu merg in continuare pe total quartz 5w40 la matiz si merge de rupe, in timp ce rampa e curata. motorul nu bate , nu trebuie reglat nu are absolut nimic, isi doreste benzina buna si ieftina pentru km multi.

 

cine vrea sa inteleaga bine cine nu , sa nu se planga, mai tarziu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...