Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In privinta uleiurilor Mol...nu stiu ce sa zic...am vazut ca fac uleiuri si pentru utilaje agricole... Dar e dubios faptul ca nu gasesti informatii tehnice pe site-ul oficial mol romania... Si in privinta aprobarilor...nu prea are...deci nici Mol-ul nu-i prea bun. Pentru cine vrea ulei de origine 5w30 sa ia GM Dexos 2 5w30 ca are aprobari pentru GM si, mai mult, este folosit in reprezentantele opel si chevrolet pentru cele mai noi modele de masini. El respecta normele API SM, ACEA A3 si GM - adica exact ce ne intereseaza. Este de preferat bidoane la 1 litru. (Cele la 5 litri au sanse foarte mari sa fie contrafacute). In prezent eu am Dexos 2 in motor.

Share this post


Link to post

Si in privinta aprobarilor...nu prea are...

 

Nu pe draqu ... vezi aici ;)

 

Cine cauta gaseste

 

Sau aici ;)

PS - le-am trimis E-mail si au corectat treaba cu "sintetic / semisintetic"

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Mai bine iti iei ulei de gatit de acolo. Ai masina relativ noua de ce nu mergi pe GM 5w30 ? E numai 25 lei/l fata de cel din kaufland care e 37 lei si nici nu ai girul producatorului pe el.

 

cine garanteaza calitatea uleiului gm ?cine garanteaza calitatea unui anumit ulei adus in romania sau est? cand majoritatea uleiurilor sunt ambalate in romania,ba pe la brasov ,ba pe la iasi ,iar aducerea lor in tara se face cu butoiul sau cisterna.hai sa fim seriosi.

poate cel mai sigur ulei ramane cel ambalat la brasov gama total/elf.

 

eu am un bidon de lukoil luxe 5w40 ,facut la ploiesti ;sa-l folosesc sau nu? vreo 4000 km prin bucuresti tot il voi folosii,mai ales ca e moca.

 

mai bine mergem pe "incredere".

Share this post


Link to post

cine garanteaza calitatea uleiului gm ?

 

Masinile produse de GM si care au folosit ulei GM . Daca nu ma insel, @augustinionut a folosit numai ulei GM 5w30 si are 80k km fara probleme. Personal cunosc logan cu 250k km care a mers si merge pe dacia oil 5w30. Mai vrei exemple ?

Edited by korydon

Share this post


Link to post

cei cu opel ,tot gm, vad ca nu le plac acest ulei care nu i se cunoaste producatorul si originea.

 

motorul oricum merge cu orice ai baga in el, asta pina la un moment dat.

 

lui daciaoil ,bmv oil se cunoaste provenienta.

Share this post


Link to post

cei cu opel ,tot gm, vad ca nu le plac acest ulei care nu i se cunoaste producatorul si originea.

 

Citeste mai atent topicul dedicat uleiului gm de pe clubopel si mai vorbim daca se stie sau nu producatorul acestui ulei. In plus, parerile sunt impartite si acolo, sunt si acolo exemple de motoare care au mers numai cu ulei gm si au depasit 100 - 150 k km. Eu nu mai cred in povesti de genul : "Matiz-ul nu merge bine cu ulei Daewoo".

Edited by korydon

Share this post


Link to post

eu am scris mai sus ce-am folosit in matiz fara probleme ,din sursa sigura(service serios sau magazin mare cu acte in regula).

de aprox. 20000km bag castrol magnatec 10w40 luat de la unix(de incredere zic eu),merge impecabil si nu-l consuma;intradevar schimbat la 5-7000km ,dar folosita numai in oras.

din hipermarket puteti incerca si ulei "cora" ca exista,dar are sens?

Share this post


Link to post

Masinile produse de GM si care au folosit ulei GM . Daca nu ma insel, @augustinionut a folosit numai ulei GM 5w30 si are 80k km fara probleme. Personal cunosc logan cu 250k km care a mers si merge pe dacia oil 5w30. Mai vrei exemple ?

 

 

Eu sunt la al treilea schimb de ulei GM 5w30 ( adica 30k km ).

De acesta sunt cel mai multumit pana acum ( am mai incercat Castrol si ELF ) pentru raportul calitate pret.

Share this post


Link to post

dupa 7000 km mers numai in oras am schimbat uleiul si marca ,de data asta am vrut sa incerc valvoline durablend mxl 5w40 cu un indice de vascozitate 178, la 40'C are vascozitatea 80,iar la 100'C 13,8 ,iar tbn-ul 10 . de ce am ales acest ulei am vazut ca e singurul ulei de marca 5w40 cu api sj/sl .

fata de elf evo e mai silentios ,dar primii 100 km nu sunt relativi astept dupa 4/5000 km sa-l vad cum se comporta.

 

p.s. uleiul lukoil l-am dat unui cu un aro camioneta.

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Masinile produse de GM si care au folosit ulei GM . Daca nu ma insel, @augustinionut a folosit numai ulei GM 5w30 si are 80k km fara probleme.

87k km > :) Tocmai ce am facut schimbul de cateva zile.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

A trecut si MOL Dynamic Essence 5W30 in lumea buna : 31,5 lei.

Share this post


Link to post

In Piatra l-au scumpit din toamna. Se comporta bine pana acum , dar nimic extraordinar fata de ce am avut inainte ( GM ).

Share this post


Link to post

La initiativa mecanicului care mi-a efectuat schimbul am trecut pe ARAL5W30 hIg tronic F,ma rog,mi s-a parut ceva ciudata chestia...ceva pareri?

Share this post


Link to post

ARAL5W30 hIg tronic F,

 

1. Aral, din spusele oamenilor de aici, nu prea este compatibil cu motoarele Daewoo.2. Este ulei conceput pentru cerintele Ford ( ACEA A1 )

Edited by korydon

Share this post


Link to post

consumul pe urban il am de6%

Share this post


Link to post

Aral_High_Tronic_5_W30.jpg

 

sursa - precum se vede sint mai multe variante de Aral HighTronic SAE 5W-30 ... despre G zice ca meets ACEA 2007 A3/B3, A3/B4 performance levels ... respectiv dexos2 specially for all GM gasoline and diesel vehicles including diesel particulate filters developed 2010 onwards ...da' in lista de aici nu-l gasesc ...

Share this post


Link to post

ARAL HIGH TRONIC F 5W-30...ACEA A1/B1,A5/B5..API SL/CF...ILSAC GF-4 ...Asa scrie pe bidon

Share this post


Link to post

Nu e bun pentru motorul Matiz-ului.

Share this post


Link to post

ACEA A1/B1 este specificatie pentru motoare Ford, mecanicul ala e paralel.

Share this post


Link to post

De fapt NU asa. Unele specificatii (cerinte) Ford (de exemplu WSS-M2C 913...) admit clasa ACEA A1/B1. La fel unele specificatii Peugeot/Citroen ...

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare idioata: unde gasesc ulei Valvoline SynPower 5W 30, in magazine, prin Drumul Taberei, sau macar sector 6?

Am umblat pe la 5 magazine si nu aveau, de zici ca cine stie ce raritate e.

Daca puteti sa va dati cu parerea si in privinta pretului m-ar ajuta foarte mult, avand in vedere ca pentru cutia de viteze cautam Total Transmission BV 75W 80 si la un magazin costa 28 lei/L, la altul era 38 lei/L.

Share this post


Link to post

Merci, nik pe 'net m-am uitat si eu, dar nu prea am incredere, nu stiu de ce...

25.50 lei/L, cum am vazut intr-un link din cele patru, mi se pare pomana pentru uleiul asta.

Share this post


Link to post

Si eu folosesc tot Valvoline Synpower cumparat de la al doilea link. Vezi ca are o oferta la 5 litri cu 25 lei/litru, au si filtre la preturi bune si primesti si o cana personalizata.

 

Inainte de a trece la Valvoline (acum 3 revizii) aveam depuneri in motor. Dupa flush si Valvoline 5w30 se murdarea uleiul repede (a curatat depunerile din motor) si incepea in cateva luni de la schimb sa scoata fum la rece (scadea si nivelul uleiului, revizii facute cam la 8 luni). Acum masina are aproape 100mii Km, m-am gandit ca papa ulei si de la uzura asa ca la ultima revizie am pus Synpower 5w40. Motorul nu mai este zgomotos la turatii mari iar la turatii mici se aude mai infundat (incerc sa schimb corect peste 3500 ture)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...