Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

De ce vrei sa chinui omul ca apoi sa ajunga in situatia de acum ?

Share this post


Link to post

Ia-ti o bere, un popcorn si citeste topicul asta cap-coada.

 

Multumesc mult mi-ai fost de mare ajutorok.gif

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

... sa ajunga in situatia de acum ?

 

Ba mai rau. :) )

Share this post


Link to post

o femeie cu 20 000 km din 2005

Nu-i cam uzata ?rolleyes.gif Baga MOL Dynamic Esence 5w30, dar inainte spala motorul pe interior.

 

 

 

Share this post


Link to post

Nu-i cam uzata ?rolleyes.gif Baga MOL Dynamic Esence 5w30, dar inainte spala motorul pe interior.

 

 

 

Cum adica sa spal motorul pe interior ??nu sunt expert e primul meu matiz am mai avut inainte un tico isi facea schimbul de ulei singur (curgea pe la garnituri) si ii puneam si ulei si benzinadrive.gif

Share this post


Link to post

Cand se face primul schimb de ulei , la o masina sh, se baga inainte si un flacon de motor flush pentru siguranta, altfel patesti ca mine. Acum vezi de ce ti s-a recomandat sa citesti topicul ?

Share this post


Link to post

Cand se face primul schimb de ulei , la o masina sh, se baga inainte si un flacon de motor flush pentru siguranta, altfel patesti ca mine. Acum vezi de ce ti s-a recomandat sa citesti topicul ?

 

da multumesc mult dar apropo tu ce ai patit??

Share this post


Link to post

Am folosit uleiul nou pe post de detergent si credeam ca e motorul dus, dar dupa un motor flush, minune, motorul nu mai consuma ulei, am scapat ieftin.

Share this post


Link to post

aha multumesc mult o seara buna tuturor smilies29.gif67000000.gif

 

apropo v-ati gandit la chestia ca motor flush asta poate manca garniturile??

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

Nu mananca, n-are timp.

Share this post


Link to post

La numai 20000 km sa speli motorul? Nu e necesar. Il poti considera nou. Nu mai invata oamenii sa bage chestii din alea in motoare cu putini km! Eu am luat GM Dexos2 5w30 pentru urmatorul schimb. Un bidon de 5 litri pentru exact 2 schimburi...asta daca nu va consuma din el.

Share this post


Link to post

Nu mai invata oamenii sa bage chestii din alea in motoare cu putini km!

 

Oare sa aibe nevoie, eu il sfatui sa dea si baia jos. Ii garanteaza cineva ca motorul la interior ii lacrima, sau km sint reali, sau cite schimburi de ulei au fost facute din 2005?

Share this post


Link to post

La numai 20000 km sa speli motorul? Nu e necesar. Il poti considera nou...

 

Cate schimburi a facut femeia pentru 20k km si 6 ani ? Daca a ascultat de un istet, a luat un bidon de 5L si a facut doua schimburi. Viktor stie bine ce vorbeste.

Share this post


Link to post

Ati sarit pe mine acum. Daca punem raul in fata totdeauna nu e bine. Trebuie sa tratam exceptiile ca atare. Eu am luat 5 litri fiindca tin un schimb cam 5-6000 km pe care ii fac in maxim 4 luni.

La un motor cu consum de ulei, un flush din ala ii va accentua consumul in multe cazuri. Niciodata nu il va scade.

Sa desfaca omul busonul de umplere cu ulei si sa se uite in motor. Daca vede negru si/sau depuneri doar atunci sa foloseasca flush. In rest sub nicio forma.

Share this post


Link to post

Ati sarit pe mine acum.

 

Nu ataca nimeni, doar discutam.

Ar fi minunat sa aibe km reali si intretinerea la zi, doar ca-i greu de crezut in Mos Craciun la cit de curva-i viata. Din partea mea poate sa mearga cu smoala, dar daca l-ai scapat, poti sa-i tot faci bae.

Share this post


Link to post

La un motor cu consum de ulei, un flush din ala ii va accentua consumul in multe cazuri. Niciodata nu il va scade.

Vorba lui Tolin : toma necredincionul ! Daca eu ti-am spus ca motor flush-ul la mine a dat rezultate de ce nu vrei sa crezi ? Tu ai vazut vreodata un ulei nou care in 1-2k km sa ti se faca negru si sa se subtieze, plus ca incepuse sa se consume direct proportional cu distanta parcursa ? Cand am bagat flaconul de flush in motor am scapat cateva picaturi pe capacul motorului, s-a curatat instantaneu.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

cred ca pana la urma nu spal nici motoru pe interior si o sa-i pun mobil 1 5w40 sau aral 10w40... multumesc tuturor care si-au dat cu parerea

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post
... o sa-i pun mobil 1 5w40 sau aral 10w40...

 

24000000.gif ... pariu castigat.

Share this post


Link to post

Salut! Am cumparat 1l de ulei Valvoline SYN POWER 5-30 pentru a completa, dar vad ca asta are specificatia MST. E clar ca nu e la fel cu ce am eu. Din ce am citit pe bidon se pare ca e pentru motoare diesel?

Share this post


Link to post

E clar ca sunt produse diferite...Nu-l voi folosi. Asta e...teapa mea!

Share this post


Link to post

E clar ca sunt produse diferite...Nu-l voi folosi. Asta e...teapa mea!

Teapa e daca nu il folosesti. Ce te intereseaza pe tine C3-ul ? Are API SM si ACEA A3 ?

Daca stii ca iti papa ulei cumperi la schimbul urmator un bidon de 4 l si iesi mai ieftin.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...