Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut.

Ce ulei ar fi recomandat pt un matiz euro3, din 2005, cu 82500km la bord.

La ultimele 2 revizii (~65.000km si ~75.000km), inainte sa o cumpar, i s-a pus ulei GM 10W40.

De la ultima revizie acum vreo 7000km (~1an in urma), uleiul de la nivelul de maxim pe joja a ajuns undeva spre jumatatea distantei dintre min si max.

Masina circula 80-90% in regim de oras.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Ce-mi plac astia care nu pun mana sa citeasca dar vor ca cineva sa-i serviseze personal si moka.

Iti trebuie 5W-30 ACEA A3 si nu A1-specificatie Ford.

Share this post


Link to post

124 de pagini si multe controverse...Oricum, mersi de raspuns!

Share this post


Link to post

trebuie 5W-30 ACEA A3 si nu A1-specificatie Ford.

Daca e sa te iei dupa vanzator, ai ACEA A1/B1, A5/B5 care acopera si depaseste A3. Si nu e numai specificatia Ford (WSS-M2C930-A, WSS-M2C925-A, despre care nu prea stim nimic), mai are si GM-6094M (nici pe asta nu il stim bine) si Chrysler-MS-6395 (?). Este un ulei (de top) pentru piata nord-americana.

Daca dai clik jos la Link Producator, apoi pe Product Data Sheet, gasesti date usor schimbate si vezi ca e mai subtire. Se mai gaseste si la Mobil Canada, mai gros putin.

Eu daca as avea, l-as pune.

Share this post


Link to post

Daca e sa te iei dupa vanzator, ai ACEA A1/B1, A5/B5 care acopera si depaseste A3...

Fa un execitiu, intreaba un vanzator care este parametrul de vascozitate care deosebeste A3 de A5 si de A1 !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Vedeti: Asta, asta si asta.

 

 

In afara de faptul ca indeplinesc normele cerute, primele doua sunt semisintetice (nu sunt rele daca se schimba des, dar sunt scumpe), iar ultimul (care e sintetic) are pret dublu fata de SynPower sau GM.

Share this post


Link to post

Apropo de cele de mai sus : pe siteul Liqui Moly figureaza : uleiuri sintetice si uleiuri full sintetice . Adica ? cele sintetice nu sunt...sintetice ? :o

Share this post


Link to post

Toate sunt minerale, de fapt baz aminerala, indiferent ce zic ei, iar cele full sintetice am vazut in mare doar 0wxx, si pleaca de pe la 250 ron/4litri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

urmatorul schimb va fi aral hg 5w40 m-am lamurit cu valvoline syn power 5w30 .imi place ca de la 100 km/h motorul se aude groaznic,iar de la un timp tremura ca doar venii vara.

 

ca sa impacam si capra si varza 5w 30 din noiembrie odata cu cauciucurile si 5w 40 mai ales pentru cei din oras .matizul meu merge cam 70 km ,zilnic in oras .

Share this post


Link to post

Toate sunt minerale, de fapt baza minerala, indiferent ce zic ei...

La inceputuri, ulei sintetic se chema cel facut din altceva decat petrol rafinat. Dupa aia s-a produs ulei de calitate superioara prin rafinarea avansata a uleiului mineral (ST - synthetse technology)(HC - hydro cracking), care a reusit sa fie acceptat si sa se mentina ca marca comerciala Syntetic Oil, ba chiar Full Synthetic Oil, cu referire numai la...proprietati ! Aceasta nu se considera minciuna astazi. Majoritatea 5W30 asta sunt, fara cine stie ce inconveniente. MOTUL sunt din esteri, Mobil 1 posibil PAO... De vazut pe eticheta, in Technical Data Sheet sau in Security Measures Data Sheet, cine vrea sa afle neaparat chiar s-ar putea sa gaseasca.

Share this post


Link to post

@mitosu - eu nu am avut nici una, dar chiar nici o problema cu acest tip de ulei. Am avut aral 5w40, fiind vara, si la drum lung nu reuseam sa ating 110 km/h in depasiri.

La mine cu acest ulei toarce ca un motan, de multe ori am impresia ca e oprit motorul (cand merg incet si orasul e galagios).

Edited by trebor271074

Share this post


Link to post

cu aral ht am mers cu 140 km/h,pe ceas, pe a1 fara nicio problema .

valvoline-ul folosit acum e cel cu codul de olanda 871 .

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Oameni buni nu mai dati vina pe ulei pentru performantele slabe ale motorului. Eu am mers cu 140 km/h cu a-4-a cu ulei 5w30. Bagati in motor cel mai subtire ulei pe care il suporta motorul. Nu mai bagati Aral, face cele mai multe depuneri.

Share this post


Link to post

nu am vazut prin tutoriale un topic de schimbat uleiul la matiz.

L-as schimba eu ca astia de la service de obicei sint f grabiti si n-au rabdare sa se scurga tot.

N-am rampa.

L-a schimbat cineva asa? Ridic masina pe cric in fata stinga sau dreapta? E usor de gasit busonul de golire? E destul loc sa il scoti cu masina pe cric?

Ce cheie trebuie?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Cheia de roti este cea potrivita= tubulara/inelara de 17. Poti s-o urci cu roata pe un sant sau pe o bordura cat sa ai loc sub ea( pt a evita cricul), restul e foarte simplu!!!!

 

Iar busonul odata ce te-ai bagat sub ea, si te uiti la baia de ulei este imposibil sa nu-l vezi!

Edited by jorky1987

Share this post


Link to post

Cum te uiti din FATZA, baia de ulei e in stanga masinii cu busonul indreptat oarecum spre spatele masinii si nu in jos ! AI grija sa nu incurci baia cu cutia de viteze (aia e in dreapta)

Share this post


Link to post

Nu-i musai urcata pe ceva,ca se poate schimba i pe loc drept.dar oricum nu se va scurge tot-tot.Grija la nivelul nou.

Share this post


Link to post

Nu-i musai urcata pe ceva,ca se poate schimba i pe loc drept...

Ca sa te poti baga sub un Matiz, mai intai trebuie sa-ti incapa capul.

Share this post


Link to post

Ca sa te poti baga sub un Matiz, mai intai trebuie sa-ti incapa capul.

24000000.gif Asta e de "Zona Libera " maestre, dar e tare si merge oriunde ai posta-o.

Share this post


Link to post

Acolo n-ar fi fost replica atat de condensata si la impersonal.

Share this post


Link to post

Imi pare rau sa te contrazic ,da' io zic ca tre sa-ti incapa mana si cheia+ tavita(un pet taiat longitudinal)in rest e floare la ureche,pentru cei cu cap normal.Cei cu cap mare sa o duca pe canal. :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...