Jump to content
Sign in to follow this  
MethodRO

Pasiunea Mea Muntele!

Recommended Posts

Si in completare la intrebarea anterioara, ce se mai aude de drumul Lepsa - Ojdula, e tot pentru tractoare :) ? Scria cineva pe un alt forum ca se apucasera sa-l pietruiasca mai bine.

Share this post


Link to post

Am planuit o tura in Piatra Craiului, vroiam sa facem creasta dar abordarea pe la refugiul Grind nu s-a dovedit prea inspirata, lipsa surse de apa, marcaje aiurea iar cand ne-am dat jos si am vrut sa o abordam pe partea cealalta prin Diana am renuntat din cauza conditiilor meteo. Oricum au fost 4 zile superbe Puteti vedea aici cateva poze.

Share this post


Link to post

In piatra craiului accesul cel mai rapid pe creasta e din Plaiul Foii - ori pe la refugiul Diana si apoi pe Padina Popii sau pe la Gavan; sau pe la refugiul Sparla si apoi in sus pe Lanturi

De la Sparla prin Saua Funduri e ceva mai lung dar foarte frumos

 

Dinspre Grind traseele nu sunt cine stie ce spectaculoase dar mai usoare

Share this post


Link to post

cind merg la munte(vara) caut un loc unde sa am 3 lucruri importante:un rau cu apa curata..izvor cu apa potabila..si o poiana unde sa am si soare ..dupa multe cautari am gasit locul respectiv.De la cabana Zugreni este un drum forestier..pe care urci circa 2-3 km(drmul este bun) si pe dr. sint citeva poienite..si un rau de munte cu apa limpede..si un izvor unde ai apa potabila si rece..o splendoare.

Share this post


Link to post

E drumul care face accesul spre Giumalau si Rarau. Intradevar e superb.

Ai incercat sa urci pe Rarau? Vorbesc de drumul asfaltat de pe partea Zugreni nu din Cimpulung. Oare mai e accesibil cu auto fara 4x4 ? :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

In acest week-end am facut o iesire la Lacul Rosu si am urcat pe varful Suhard (1344 m) .

Ultima poză mi-a amintit de cele trase de mine ceva "mai la deal" de Cozia

 

DSC00247.JPG DSC00244.JPG DSC00258.JPG

 

 

Şi tot unele ceva mai vechiuţe, da' "de sezon", de pe Postăvaru:

 

DSC01356.JPG DSC01353.JPG DSC01361.JPG

 

DSC01365.JPG DSC01367.JPG DSC01357.JPG

Share this post


Link to post

neeeehhh,m-am limitat doar la poienitele de pe margine..insa atentie mare..zona este plina de vipere(cu una din ele am dus o ,,lupta")

Share this post


Link to post

@Methodu` : si uite ca au trecut 4 ani si explicatia aia cu busola tot nu a mai venit. :scarpin:

Share this post


Link to post

Vreau sa ajung pe la Sinaia cateva zile , puteti sa-mi recomandati o pensiune ieftina si niste restaurante unde se mananca bine la pret corect?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...