Jump to content
Sign in to follow this  
barzanv

Consumul de benzina la Espero

Recommended Posts

Si mie mi s-a parut cam mare. Am mers pe A2 cu 90km/h pana la Drajna si pe urma inca 30 km, ( aproape de 300km total ) dus, intors pana la Bucuresti. Butelia de GPL aproape de terminate ( sau cred ca mai ducea 50 km). Dar tot mi s-a parut ca papa mult. Poate avea cumva legatura cu furtunul care face legatura intre galeria de admisie si filtrul de aer, acesta fiind crapat, rupt la burduf (trage aer fals, amestec sarac :drinkers: )???

 

 

Share this post


Link to post

Incearca sa-l carpesti cumva. Daca nu merge schimba-l ca nu ar trebui sa coste foarte mult.

 

Intradevar ai consumul cam mare. Nu ar strica un reglaj al instalatiei de gaz la un service ok. Pe aici e 20 de lei un asemena reglaj.

 

Off topic: Nu stiu cum rezisti sa mergi cu 90 pe A2. Am zis si eu sa merg odata asa la consum si ma depaseau si berlinele 1310.

Share this post


Link to post

Off topic: A fost singura data cand am mers la consum, de obicei merg cu 110- 120, am mers si cu 160km/h (pedala la fund) 3 persoane in masina, portbagajul plin ( o palma pana la asfalt ).

Share this post


Link to post

Am avut cel mai bun consum la espero de pana acum,7~8 % mediu, constant 70~80 km/h 70% din drum,si restu oras,am schimbat la 2500 rpm,si tinuta constant la 1900~2000 rpm.

Share this post


Link to post

La multi ani!

 

Un update la consum,am calculat folosind metoda, total litri alimentati x total KM,si am un consum de 7,5% mixt,tot 70% extra urban,si mers pe cel mai lejer drum/rapid.

Dupa bord am preconizat un consuma intre 7~8% mixt.

Bun Daewoo :)

Share this post


Link to post

Update 2013

 

Espero 1.8 95 hp non euro,consum pe autostrada (fara A/C) 7,3~7,5/100,viteza medie de 120 km/h.

Benzina efix 95,aprindere in stare buna,si injectoare curate/admisie.

Share this post


Link to post

salut, de o saptamana am observat la espero meu 1.5 16v ca incepe sa consumeeee adica extraurban pe la 8.5l. Cum mi-am dat seama....inainte imi pleca termocupla mai repede si racea apa mai repede consum 6.5 max 7 iar acum apa ramane constat la jumate nici mai sus nici mai jos iar consumul a crescut. sa fie aceasta cauza ? de ce nu mai se face racirea ca inainte/.? se poate regla termostatul?

Share this post


Link to post

Nu are legatura cu termostatul. Ar trebui verificata sonda lambda pe tester pentru inceput.

Share this post


Link to post

pai ma gandesc ca nu are legatura dar asta am observat, adica a fost un fenomen vizibil, temperatura apei cand varia consuma 6,5 max 7 ca m.am mirat si eu, am facut sibiu-> tg mures dus intors cu 80 lei de "n" ori, ceea ce mi se pare super super ok. iar acum cand acul de la apa sta constant a crescut si consumul si parca nu mai prea are vlaga in ea. De unde se regleaza termocupla aia? sa plece mai repede ventilatorul? sau se regleazA?

Share this post


Link to post

Espero nu are termocupla, ECM-ul se ocupa de tot. Posibil incalzirea apei sa fie doar un efect al problemei reale (gen garnitura de chiulasa arsa de exemplu).

 

Tester.

Share this post


Link to post

garnitura e noua are 3000km , deci la incalzire ma refer nu fierbe apa, acul e la jumatate inainte are mai putin de jumatate. deci nu cred ca ar fi garnitura, antigelul din vasul de expansiune nu dispare cand a fost arsa antigelul imi intra in ulei iar acum nu.

Share this post


Link to post

Si cum stai cu planeitatea? La motor sa lucrat corect?

 

Cum iti spune Dj_dark mergi la un service pentru o diagnosticare pe tester.

 

Te rog foloseste functia search, te poti documenta despre probleme la motor aici.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...