Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Uleiuri pentru motoarele DAEWOO

Recommended Posts

Cam ce ulei folositi? Banuiesc ca majoritatea aveti uleiul pus de service, la garantie... Sunteti multumiti de el? L-ati schimbat? Aveti vreo preferinta, sau recomandati un anume tip de ulei?

 

Eu: Texaco (cred!) 5W30 uleiul de schimb la service... Nu prea imi convine, dar mi-a fost lene sa ma duc cu al meu... Macar e 5w30...

Voi?

Share this post


Link to post

Aral 10W40 sintetic, super fain

Share this post


Link to post

eu am Mobil1 Super S 10W40 care din cite stiu eu e semi-sintetic! Si-s multzumit de el.

Share this post


Link to post

In Biblie,pardon carte tehnica,dupa stiinta mea spune clar ca folosirea altui tip de ulei decat cel recomandat(Daewoo hahaha) duce la pierderea garantiei.Acum nici eu nu am o parere buna despre Daewoo si cand am vazut la revizie ca mai e si 260.000 lei/l i-am injurat in gand.Mai ales dupa ce baietii au recunoscut ca uleiul isi pierde din proprietati dupa un interval de timp si nu dupa un nr de km parcursi,ceea ce,eu nu sunt chimist,nu mi se pare deloc normal(vedeti topicul cu reviziile periodice).Pai dupa mine asta vine cam asa:pun ulei in masina si 6 luni nu merg deloc cu ea,automat conform capetelor luminate de la daewoo eu treb sa schimb uleiul pt ca nu mai lubrifiaza.Dar daca ar fi stat intr-un bidon de plastic nu era acelasi lucru?Deci,in concluzie cu toate ca nu sunt de acord,accept ce-mi pun bajetii din service.(Daewoo 5w30)

Share this post


Link to post

Mobil1 5W30 pus de service ... 2 schimburi pina acum ... la 7500-8000 kkm se schimba tonalitatea motorului, incepe sa tzacane mai ascutit ... cica n-are nimic (ce naiba, Mobil 1 e firma!).

 

NFS, tu esti sigur pe 10W40? asta merge mai pe la tropice, verifica si tu in carte, parca pentru climatul temperat-continental si iernile de pe la noi e recomandat 5W30 ... si motorul tau mi s-a parut un pic mai zgomotos decit al meu.

Share this post


Link to post

Esti carcotas Flex, eu merg cu 10W40 de 5 ani

Share this post


Link to post

Mai, nu circotesc ... ma uit miine in carte si va spun ... o mai conta si regimul de lucru al motorului, la Matiz cred ca e mult mai sus decit la Tico ... cuplu maxim la 4600rpm, putere maxima la 5900rpm.

Share this post


Link to post

...in carte zice de la 5w30 la 15w40! In functie de conditiile de drum.

 

Faza naspa e alta: astia la revizie mi-au pus vreo 3 litri, cred, sau poate mai mult. Cert e ca am, si acum, dupa 3000km facuti, cam 1,5 - 2 cm peste nivelul maxim pe joja! E nasol? Pocneste vre-un simering, ceva? Incerc sa n-o fortez la rece, da ma mai oftic cateodata...

Share this post


Link to post

Valvoline 10W40, no problem.

Share this post


Link to post
NFS, tu esti sigur pe 10W40? asta merge mai pe la tropice, verifica si tu in carte, parca pentru climatul temperat-continental si iernile de pe la noi e recomandat 5W30 ... si motorul tau mi s-a parut un pic mai zgomotos decit al meu.

 

Vezi aici: http://forum.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=92

Share this post


Link to post

ce-am mai auzit si eu:

10Wxx este semisintetic

5Wxx este sintetic

0wxx este trisintetic

 

am avut uleiul original

la 1000k au bagat euroservice valvoline 5w40

la 11000k au bagat daewoo 5w40

apoi la 19000k 0w40 Mobil1.

apoi la 38000k 0w40 Mobil1.

il schimb la 20000k.

acum astept 60000k (uleiul il am de la 38000k) sa-l schimb ca fac revizia !!!!!curelele!!!!!!.

luc tu le-ai schimbat ,curelele, la 60000k? daca da da-mi detalii, se auzea ceva nasol, ai vreun indiciu?

am auzit ca scirtiie daca sint uzate.

ale mele nu scirtiie , n-am idee... :?:

Share this post


Link to post

ieri am intrat in magazin sa-mi iau aditiv si m-am uitat la uleiuri :arrow: :arrow: :arrow: adica la mobil1 0W40.

cind i-am zis ca d-asta bag in tico a facut o fata :? :? :? .

oare de ce?

Share this post


Link to post

Eu m-am linistit si chiar o sa le cer celor de la service sa-mi puna Daewoo.

Share this post


Link to post

Si eu m-am linistit si-o sa pun in continuare Mobil1 :)

Share this post


Link to post

Eu nu sint linistit de loc ... chiar de loc ... ca la GGA vor sa-mi puna OMV ... mai bine ma duc eu cu uleiul Daewoo in punga? mai ca m-ar tenta ideea, mai ales ca acum stiu cine il face ...

Share this post


Link to post

E hai astia chiar nu citesc cartea tehnica a gazei?Fiecare pune ce crede de cuviinta?Ii ia mama draq.Flex cred ca a te duce cu Daewoo in punga nu e rau.Eu de cand am aflat cine il fabrica am decretat ca Maty al meu nu va mai primi altceva decat ulei Daewoo.

Share this post


Link to post

Service-urile duc politica legarii de glie ... prin orice mijloace ... cred ca ma duc cu ulei si filtru in punga, cred ca ies si mai ieftin ... si daca miriie le arat eticheta galbena din compartimentul motor ... si ii bag si undeva daca comenteaza ...

Share this post


Link to post

1. Pentru Ovidiu - Ai facut o alegere inteleapta. Ma bucur ca te-am convins. Taica-miu il foloseste de 4 ani si merge struna masina. Stii ce e misto? Eu am folosit pe Oltcit-ul pe care l-am avut inainte am folosit mult Daewoo 15w40. Cind am desfacut motorul la 100.000, arata impecabil. Indicat este sa-ti cumperi uleiul si filtrul si sa te duci cu ele. Eviti smenurile din service. Eu mai am un pitic pe creier. Cumpar uleiul numai la litru. La a treia sticla, il dozez de acasa la 700 ml (adica las 300ml. acasa in sticla de rezerva :D ). Evit astfel ca sa-mi toarne berbecii mai mult.

2. Pentru Flex. Evita uleiurile facute de benzinari (Shell, OMV, MOL) Daca nu ai incredere in Daewoo, pune Mobil, Castrol, Aral sau altele care fac uleiuri, nu benzinarii la margine de drum. Indicat este sa pui indicativul specificat de fabricant. Daca ei spun 5w30, pune 5w30 nu 5w40 sau mai rau 0w40. Ai Mobil 5w30 si Castrol TXT Softec Plus 5w30, parca. Nu are rost sa arzi mai multi polimeri si sa faci depozite de vaselina in motor.

 

Sincer, parerea asta mi-am format-o din citeva surse pertinente. Nu stiu daca e buna sau rea :D

Share this post


Link to post

cu ce deranjeaza tico daca-i bag mobil1 0W40?

Share this post


Link to post

Mai brusli acest tip de ulei e recomandat de cartea tehnica?Eu ma gandesc ca nu de nebuni fac astia niste recomandari in cartea tehnica si inclin sa cred ca sunt rezultatele unor studii.Repep tipul,nu marca.

Share this post


Link to post

Mai copii da'pan'la urma ce specificatie treb sa fie k m-ati zapacit de tot !!?!?!>.Nu e 10W30!?

Share this post


Link to post

Ma uit in cartea tehnica si iti spun.

Share this post


Link to post

Am aflat: 5w30,10w30,15w40 de pe site-ul cu Matiz.

Share this post


Link to post

deci nu mai intzeleg nimic unu'e de vara unu de iarna si unu de privmavara tamna !?!>.Deci ce punem noi poa sa zica careva !?!?

Share this post


Link to post
deci nu mai intzeleg nimic unu'e de vara unu de iarna si unu de privmavara tamna !?!>.Deci ce punem noi poa sa zica careva !?!?

 

ai zis c-o omori.

baga-i unu pt turatii mari

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...