Jump to content
Sign in to follow this  
mad_hindu

Amendamentul VanGoethem

Recommended Posts

Desi primea 40$ pe zi ca sa faca o fapta buna, a preferat sa ramana in Romania si sa "munceasca". cat naiba castiga pe zi, 100$, de nu i-a convenit diurna????

 

De fapt spune singur cat castiga:

 

“mi-au zis că îmi scot viza, că suportă ei transportul şi că îmi dau 40 de dolari pe zi, diurnă”. “Păi, eu, într-o săptămână scot din serviciul meu 10 milioane de lei. Păi, ce, eu plec să mă plimb. Ce să fac eu cu 40 de dolari pe zi?”.

 

Mie, la un calcul elementar, imi da asa: 40$x7 zile = 280$/saptamana, diurna (bani pentru care nu ar fi muncit nicicum). 280$x29.000 ROL=8.100.000 ROL, bani pentru care nu facea ABSOLUT NIMIC. Ba mai tragea si o plimbare prin State, avea casuta si mancarica asigurate, ca sa nu mai pomenim de bagatela ca ar fi putut sa ajute la procesul in sine. Oricum, sunt convins ca el este prea prost ca sa stie ce inseamna declaratiile lui...

Share this post


Link to post

Ma intreb daca refuzul de a depune marturie nu se incadreaza tot la "obstructionarea justitiei".... :-?

Share this post


Link to post

pai stim care sunt conventiile internationale?

daca nu ai citatie, nu intri nicicum la obstructionarea justitiei.

 

si la taximetristul asta sunt cel putin doua aspecte

1. putea sa crape si el, si macar de asta trebuia sa mearga (dar daca nu a avut citatie? risca sa nu fie admis ca martor)

2. daca procororii americani vroiau, il aduceau pina la urma in state (in baza tratatelor intre state, pe baza unei cereri, etc) indiferent ce vroia el

 

al 3-lea nu il mai pun (moral), a murit un om linga el

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Hai sa ne aducem aminte de unde a plecat topicul asta, atunci pe cind era sondaj. Teo Peter e mort si ingropat. Batrina din Drumul Taberei - calcata de studentul greco-american - la fel. Colonelul in retragere - acrosat la Constanta de un alt sergent american - s-a dus si el.

Tragem linie si o luam de la capat. Dar cum? Ca vin o gramada de soldatei "veseli", in anuntatele baze de "licurici". Ii lasam sa conduca masini in Romania? Oricum? Oriunde? Oricind? Sau ii punem sa dea traseu si sala, ca pe toti ceilalti? Nu-mi bagati chestia cu spaga la politist, ca astia o sa fie soldati si vor da un examen oficial, nu o sa se incurce ei cu alte infractiuni suplimentare.

Aici nu e vorba de represalii. Represalii ar insemna o interzicere oarba aplicata tuturor soferilor americani de a mai conduce in Bucuresti. Cel putin pina la asumarea raspunderii in cazul VanGoethem si pedepsirea acestuia. Nu. E vorba despre o masura pertinenta de a ne proteja. Viata.

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

ce vrei mad-Hindu de fapt? sa obtii un precedent cum nu s-a mai auzit nicaieri in lume?

 

cred ca nici nemtii n-ar fi facut asta cu evreii, le luau banii facuti la ei si gata.

dar tu vrei sa-i alungi

vrei sa fie ca pe timpul de dinainte?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
ce vrei mad-hindu de fapt? sa obtii un precedent cum nu s-a mai auzit nicaieri in lume?

Nu vreau sa alung pe nimeni. Dimpotriva. Vreau sa vina si sa-si vada de treaba. Oricare ar fi aia.

Dar vreau sa ma asigur ca o sa pot merge in continuare pe strada cu masina.

Daca ai tu alta solutie, ok. Sa le vopseasca masinile in verde fosforescent. Sa le puna girofaruri. Sa ii ajute cu ceva. Si incepatorii au lamii in geamuri. Ca sa fie evitati si protejati in trafic. Nu auzi ca lor LE E PREA GREU sa circule in Bucuresti?

 

Si ce ti se pare aberant in a cere un tratament egal? Ce au americanii astia in plus fata de mine? De ce trebuie protejati? Ce au mincat? De unde vin? Ce au facut ca sa merite respectul meu? Daca, prin absurd, murea VanGoethem in accidentul ala, taximetristul ala cacaios ar fi scapat doar cu un avertisment? Ma indoiesc. Eu vreau egalitate. Chiar daca, vorba fabulei, aia nu-i pentru catei. Asta nu ma impiedica sa o vreau.

 

Si, apropo de precedente, pe mine ma ingrijoreaza precedentul creat de juratii americani. Ce soldat american care va conduce in Romania crezi ca va mai da atentie semnelor de circulatie, daca stie ca oricind poate calca pe oricine si va scapa cu o mustrare scrisa?

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

sunt lucruri diferite

nu indrepti o nedreptate cu o alta nedreptate, e un principiu in viata, nu doar in justitie

Share this post


Link to post
nu indrepti o nedreptate cu o alta nedreptate, e un principiu in viata, nu doar in justitie

 

ce ti se pare nedrept la un examen auto?

 

americanii vin din orase cu bulevarde largi si drepte, fara stradute intortocheate si masini parcate pe trotuar

au masini late si puternice, cu cutii de viteze automate

pina si semafoarele sint altfel

asta si astfel stiu sa conduca

de ce i-ar supara un test in bucuresti?

pe tine de ce te supara asa de tare?

 

sau despre ce nedreptate vorbesti?

Share this post


Link to post

tu cand inviti pe cineva la tine il trimiti sa se spele la sub brat in eventualitatea ca nu-i perfect curat?

 

din cate stiu eu, permisul USA e valabil 1 an, si apoi abia trebuie dat examen.

nu poti sa interzici unui cetatean strain sa circule

nu cred ca toti americanii sunt mai prosti soferi ca toti romanii..

dar nu stau sa caut tot felul de argumente, si nu are rost sa ne prefacem ca e alba da e neagra, ba e neagra da si eu am zis ca nu-i alba, etc

te-as vedea pe tine mergand in state, cautand o slujba sau cu orice alta treaba si sa nu poti conduce.. hai ca e absurd

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Intrebare de profan: permisu' romanesc cat e valabil in USA ????

Raspuns de patzit: nici macar o ora ... in unele state ... in altele nu stiu!!

Share this post


Link to post

in ce stat?

e valabil atat cat e si al lor in romania din ce stiu eu

Share this post


Link to post
in ce stat?

e valabil atat cat e si al lor in romania din ce stiu eu

nu stii intocmai bine, depinde de la stat la stat

(si tot nu am inteles unde e nedreptatea, daca sint asa de priceputi, il iau fluierind)

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

Persoana care a patzit chestia asta a locuit in Chicago ... cred ca statul e Michigan ...

In afara de carnetul de conducere, nu i-au recunoscut ABSOLUT nimic legat de scoala: facultate de medicina, specializare pe medicina de urgenta, 6 ani lucrati in medicina de urgenta in romania inainte de a pleca. Ca sa poata lucra a facut scoala de asistente si si-a dat licenta de asistenta ... urmand sa faca DIN NOU facultatea ca sa poata profesa ca medic.

Asa ca si-a bagat picioarele in ea de america si urmeaza sa se intoarca in tara ...in maxim 2 ani.

 

In alte state studiile sunt recunoscute, trebuie date numai examenele de licenta. Dar nu peste tot. Legile difera enorma de la un stat la altul (adica de o parte a granitei esti un cetatean model ... de partea cealalta criminal notoriu ... fara sa faci nimic in plus ... exagerez si eu ... dar in principiu asa se intampla).

Edited by george03

Share this post


Link to post

De ce nu suntem corecti si sa ne uitam si in curtea noastra, sotia lui Paunescu a omorat 3 oameni, si cate zile de puscarie o sa faca? nici macar o zi.

Share this post


Link to post
De ce nu suntem corecti si sa ne uitam si in curtea noastra, sotia lui Paunescu a omorat 3 oameni, si cate zile de puscarie o sa faca? nici macar o zi.

Asta e alt subiect. Nu acoperi o "nedreptate" cu o alta... Asa mi s-a spus citeva posturi mai sus. Dar, daca chiar vrei sa facem comparatia, a luat trei ani, chiar daca cu suspendare, si dreptul de a mai conduce masina inca sase ani, parca. Trei ani cu suspendare inseamna cazier judiciar - si tot ceea ce decurge de aici. In plus are obligatia sa o intretina pe supravietuitoare pina la 25 de ani, din cite imi aduc aminte. Daca ma intrebi pe mine iti spun ca a luat prea putin pentru ce a facut. Dar a luat ceva. Nu ca VanGoethem, care se sterge la f... runte cu scrisoarea aia de mustrare.

Apropo, stiai ca VanGoethem a mai avut un accident in 2004? Cu Trabantul proprietate personala. A intrat intr-un pom. Si atunci a scapat fara nici o problema. (Pomii nu depun marturie...)

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

Lista-i mult mai lunga:

- col.Bernevig;

- Tartaga;

- V. Mois;

- Amariei ;

...

Share this post


Link to post
Intrebare de profan: permisu' romanesc cat e valabil in USA ????

Raspuns de patzit: nici macar o ora ... in unele state ... in altele nu stiu!!

 

in ce stat?

e valabil atat cat e si al lor in romania din ce stiu eu

 

Persoana care a patzit chestia asta a locuit in Chicago ... cred ca statul e Michigan ...

In afara de carnetul de conducere, nu i-au recunoscut ABSOLUT nimic legat de scoala

...

exagerez si eu ... dar in principiu asa se intampla

 

trebuie sa recitesc eu sau tu?

nu doar exagerezi..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ii intreb pe cei din Bucuresti: semnul acela pus dupa un pom din intersectia in cauza a fost mutat de acolo la vedere sau tot acolo a ramas ?

Share this post


Link to post

am lucrat eu pe dacia, e suficient de vizibil

si-apoi nu cred ca e prima data cand trecea pe acolo, e destul de aproape de ambasada

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Permisele de conducere eliberate în SUA sunt valabile în România o perioada de maximum 30 de zile. Înainte de expirarea acestui interval de timp, cetatenii americani trebuie sa obtina fie un permis international de conducere, pe lânga permisul de conducere din SUA, fie un permis de conducere eliberat în România.

Ambasada SUA la Bucuresti

 

Permisul international se obtine cu o simpla cerere, pe baza unui permis valid in tara respectiva (in cazul americanilor SUA). Nici un examen, nimic. Asta desi ambasada avertizeaza ca "Atunci când se afla într-o tara straina, cetatenii americani pot sa întâlneasca conditii de drum care difera în mod substantial de cele din Statele Unite." sau "Legile de circulatie în România sunt foarte stricte. Orice tip de carnet sau permis de conducere poate fi ridicat de Politia Rutiera pentru o perioada de 1-3 luni, iar în cazul multor contraventii se impune plata unor amenzi." (de unde deduc ca la ei legile si regulamentele sint mai permisive)

Share this post


Link to post

Din cite scrie presa, cheia acestei "afaceri" este tot in Romania. Inteleg ca la proces nu s-a prezentat ca martor din partea acuzarii decit medicul legist. Principalul martor al acuzarii - soferul de taxi - nu a vrut apara la proces. Nu comentez acum de ce. El zice ca nu i-au dat bani destui. Este o scuza de doi lei. Si aceasta in conditiile in care chiar procurorul american i-a solicitat personal sa apara in fata instantei. Nu au aparut nici pompierii de la descarcerare nici politistii de la fata locului, nici medicul de pe ambulanta. Asadar juratii nu au avut cum sa-l scoata vinovat pe american din moment ce din punctul lor de vedere si asa cum a reiesit din tot procesul, nu au fost martori care sa ateste ca T.P. s-ar fi aflat in masina. Ca sunt licurici mari sau mici, ca vor ei sa domine lumea, ca ne plac sau nu ne plac, nu americanii sau Bush l-au achitat pe sergent, ci tot romanasul nostru l-a "scos".

Share this post


Link to post
e suficient de vizibil

si-apoi nu cred ca e prima data cand trecea pe acolo

1- e legal de vizibil ? Si noaptea ? La data aceea era mascat;

2- asta nu se pune la o judecata (eu stiu pe cineva care locuieste in centru si care dimineata, la plecare, nu stia in ce sens sa mearga !).

Share this post


Link to post
trebuie sa recitesc eu sau tu?

nu doar exagerezi..

Nu pricep la ce te referi ... dar ... "exagerez si eu ... dar in principiu asa se intampla" se refera strict la ... "Legile difera enorm de la un stat la altul (adica de o parte a granitei esti un cetatean model ... de partea cealalta criminal notoriu ... fara sa faci nimic in plus ... exagerez si eu ... dar in principiu asa se intampla)."

Scotzand din context (esti cumva ziarist :-? ?) poate suna a altceva !!!

 

PS Iar statul la care ma refeream este la inceputul mesajului ... gresit da' este. Acum m-am "documentat" si de fapt era "Illinois"!! Nu m-a pasionat si nici nu ma pasioneaza tarishoara aia "de vis".

Share this post


Link to post

Iata alta informatie interesanta, de pe France - Consular Information Sheet:

 

Right-of-way rules in France may differ from those in the United States. Drivers entering intersections from the right have priority over those on the left (unless specifically indicated otherwise), even when entering relatively large boulevards from small side streets.

 

Sa inteleg ca la americani functioneaza prioritatea de stinga? Poate confirma cineva? Sau poate explica de ce ii contrariaza prioritatea de dreapta? Fiindca atunci nici nu mai imi pun problema "traseului", ci mai ales pe cea a "salii"...

Share this post


Link to post
Lista-i mult mai lunga:

- col.Bernevig;

- Tartaga;

- V. Mois;

- Amariei ;

...

Sa nu uitam de nepotul lui Becali, care a ras trei femei in statia de autobuz de pe Soseaua Pipera. Una dintre ele a murit :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...