Jump to content
Sign in to follow this  
entaro79

Chevrolet Aveo/Kalos - Bujii

Recommended Posts

Cat au costat bujiilie NGK in ambalaj original GM ?

Share this post


Link to post

15 lei pret in magazin, 13.5 cu o reducere de pe un alt forum

Share this post


Link to post

Uleiul,semnalat pe exteriorul bujiilor,este,mai degraba,o problema de asezare a garniturii,decat una de calitate a ei.Garnitura se fixeaza,din loc in loc,cu mastic,asa cum a procedat si fabricantul.Asta o impiedica sa se miste,ulterior,cand e fixat capacul.Am facut,odata,operatiunea si am putut refolosi garnitura originala,fara probleme.

Share this post


Link to post

salut! am un aveo 1.4 16 v 2008 si am avut cateva probleme cu ea:mi-a cazut catalizatorul,mi-au fost schimbate supapele si totusi as vrea sa pun gpl pe masina,voi ce parere aveti?

 

masina parca merge mai bn ca-nainte de ce nu stiu poate asta a fost cauza (catalizatorul)dar ei au spus ca e din cauza benzinei se depune calamina pe supape nu mai inchide ca lumea si toata mizeria se duce in catalizator cauzandu-i mersul rotund al motorului;motorul functioneaza perfect(zic eu) dar daca nu mai era in garantie ma costa vreo 6000 ron

 

gpl-ul m-am interesat si ptr.aveo al meu ma costa 2250ron(tomasetto 200)sau 2700(tomasetto 300+) la autogas bc. de la praktiker

ai incercat sa mergi cu ea turat vreodata? Eu asa am facut, fara sa exagerez (schimbat la 3000 - tinut peste 2000 mereu), si nu am avut probleme!

P.S. Stiu pe cineva cu gpl pe Daewoo Nubira din fabrica, de 2 ori probleme in 7 ani ambele cu gpl-ul! Se pregateste de al 2-lea drum la Buzau unde a gasit un meserias in gpl.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

In sfarsit,dupa ce le-am tinut aproape 2 ani in sertar,pana cand masina a ajuns la 52000km cu bujiile originale,am montat un set Brisk DR 15 TC pe care l-am transformat in DR 15 TC-1,prin departarea electrozilor la 1,1mm,conform recomandarilor.Bujiile originale aratau corect la culoare,dar aveau electrozii subtiati.Intre timp,le corectasem,de doua ori,distanta intre electrozi.Eram curios cum va merge masina.Merge excelent si mi se pare ca s-a redus si zgomotul motorului.Data urmatoare,voi pune tot Brisk,numai c-o voi face la timp.Nu ma asteptam la alt rezultat,data fiind traditia marcii,care,demult,cand aveam Skoda,se numea PAL si echipa masina amintita.

Share this post


Link to post

Mi-am achizitionat un set de bujii NGK BKR6E-11 la pretul de 13lei/buc. Cele actuale au 3 ani si un pic si 40000km. Din ce-mi aduc aminte cele care sunt pe masina acum au 4 electrozi iar cele pe care le-am cumparat doar unul. Care ar fi diferenta dintre ele?

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Cele pe care le-ai achizitionat acum sunt "originale",adica sunt cele recomandate de producatorul masinii.Urmareste consumul, vei avea surprize placute.

Share this post


Link to post

In iunie am 5 ani cu bujiile actuale, pana acum am facut cu ele vreo 38.500km ...e cazul sa le schimb chiar daca nu au dat niciun semn de batranete?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mi-am achizitionat si eu un set de bujii NGK BKR6E-11 la 12 lei/buc, "made in France"!

Share this post


Link to post

He, he, he, tare de mult n-am mai dat pe-aci :)

 

Numai ca azi m-a napadit nostalgia, fix de la niste bujii. Dar nu unele oarecare, ci unele care au trait... cat credeti?... ei, ei... ei bine, 6 ani si probabil circa 60 kkm!!!

Ca sa nu zic ca erau si "prelucrate", ca in postul citat. Au fost montate initial la sfarsitul lui iunie 2008 si dupa doua luni le-am maltratat. Daca aia se poate numi asa, in comparatie cu ce-am gasit. Distanta intre electrozi, masurata la 45 de grade, ca la 0 nu prea aveam ce, este de... 1,6 mm!!!

 

Sa vedem cat vor tine astea, dar poate ne mai auzim pana atunci :)

 

... cut back...

 

post-482-0-37657400-1404234244_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cum te-ai impacat cu ele?! Apropo "Welcome back AB"!!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...