Jump to content
Sign in to follow this  
entaro79

Chevrolet Aveo/Kalos - Bujii

Recommended Posts

Nu m-am suparat e vorba de tonul folosit de el (tommy).Pai recunosc, merg subturat (asta pentru consum),si bag benzina Lukoil 95.

p.s Sunt curios la colegii cu motoare de 1,2 cum arata bujiile.

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Pai nu ti-am adresat nici un cuvant aiurea, era o constatare :)

Din cum arata bujia se vede cum a fost arderea.. varza :D

Share this post


Link to post

Asa o fi .Bun si remedierea care e.Mersul turat? :P

Share this post


Link to post

Intreaba-l pe Tolin :D

Share this post


Link to post
De 21 este, e 8-9 ron la magazinele de piese auto una mai de Doamne ajuta asa.

Nu mai cumparati porcariile acelea de chei de bujii din magazinele auto sau benzinarii. Exista la Praktiker (in raionul de scule, nu la auto) niste adaptoare pentru clicket facute special pentru bujii (de 16 mm si de 21 mm), o bijuterie si costa tot atat (~ 8lei). Cu acelea nu aveti probleme la desfacerea celor vechi si la strangerea celor noi.

 

 

@puchi > trebuia sa-ti dau 5 bujii ?

 

@everybadea > remarcati culoarea cafenie a izolatorului central dupa, doar, 8.000 km de mers preponderent in urban. Producatorii spun ca acesta schimbare a culorii vine de la misfire la turatii mari (depozitele de pe capul pistonului sunt aruncate pe izolatorul central) si ca bujia trebuie schimbata !

 

PS restul de depozite de la baza electrozilor sunt normale mersului prin aglomeratiile urbane, ele se curata prin turarea la un rulaj extra-urban.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

:o fftopic: Tommy! daca tot te dai destept (de ce o dai cotita ).Raspunde la intrebare !.

 

Tolin! De ce 5 buji (ca nu ma prind )?.Apropo am cumparat si eu( cheie ca a ta ) din Baumax.Pentru ca aia de 8 ron s-a rupt la desfacere :grumpy:

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Pai, ai pus 5 poze. Daca vroiai o analiza, puneai 4 si numerotate, dupa cilindru.

Share this post


Link to post

Pai ce conteaza care de la ce cilindru e.Am pus pozele pentru a vedea si colegii cum arata bujiile mele (mers urban 1500-2300 ture )..Am facut poza doar la o bujie ,toate`s la fel (de murdare ).Si sincer nu m-am gandit la o analiza pe forum.Ca tot pe tine te intrebam :aplauze:

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Puchi, nu ma dau destept, si iti raspund ce stiu eu, si pentru ca vreau eu, nu pentru ca ma somezi tu :D

 

Eu nu ma pricep asa bine, de asta ti-am zis cine e in stare sa iti dea un raspuns corect.

 

Strict la mine.. nici la dacie nici la cielo (la coyota inca nu stiu pentru ca nu am desfacut) nu aveau timp sa se ancraseze bujiile pentru ca la mine nu prea apuca masina sa coboare in ture si pun de regula benzina buna. Evident nu sunt aceleasi motoare, dar parerea mea e ca o ardere se vede pe bujie, in special pistonul si bujia lui, mi-aduc aminte ca la dacie scoteam bujiile si care nu arata bine, la pistonul ala era problema.

Asa si aici .. 1..2..3..4..5..

Share this post


Link to post

:o fftopic: Vezi postul de mai sus ..chestia cu 1.2.3.4.5 [-X

Share this post


Link to post

Cu riscul de-a fi catalogat nu stiu cum (misirupii) va prezint metodologia aplicata de mine. Nu-i a mea, am invatat-o si eu de la un mecanic care testa prototipuri si alerga pe la curse.

 

Valabil la motoarele SOHC si bujii cu un singur electrod de masa:

1- verific dimensiunea gap-ului si corectez, daca-i necesar;

2- masor rezistenta electrica interioara a bujiei si incerc imperecherea adaugand si rezistenta interna a cablurilor de legatura;

3- marchez numarul cilindrului pe ceramica exterioara cu un marker permanent;

4- marchez cu o linie longitudinala, tot pe ceramica exterioara, varful electrodului de masa si incerc sa index bujia, adica linia trasata sa se afle in pozitia de maxim superior.

 

PS Atat Tommy, cat si puchi pot spune cum urca in ture motorul meu pe acceleratie. Primul nu credea ca-i motor de 1150cc, iar al doilea nu stia ca are acelasi motor.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

E vedeti colegi de ce este bun forumul nostru .Avem ce invata de la cunoscatori .Frumoase explicati Maetre! =D> .Masurat Gap,ul la bujiile vechi 1,1 distanta la toate .

Share this post


Link to post

Mda, interesanta piesa... adica unii joaca si altii aplauda :)

 

Ca veni vorba de bujii si chei. Mi-am adus si eu aminte ca ar cam trebui sa schimb bujiiiiile. Zis si facut. Ma duc la IDMS-ul "meu", cer bujii de Nubira si imi da niste "campioane". E sigur? Evident, zice el, ia uite: e scris doar in coreeana :) Am incredere in om (am venit acasa si am verificat si s-a confirmat :) ). Singura "problema" e ca sunt cat se poate de... standard. Ei, zic, doar n-o sa mor din asta. Sambata, imi iau tubulara mea de Oltict de 15-17 cu care am schimbat cu succes setul anterior (original) si ma apuc ca de obicei din stanga. Zic "de obicei" pentru ca si acum vreo 2 ani tot de-acolo am luat-o, dar probabil ca aveam cam multa energie, pentru ca acum, cheia (de 17) s-a totit peste canturile hexagonului. Hopa, zic, nasol. Trec la urmatoarea, merge brici, si la fel si restul. Hmmm! Duminica mare sarbatoare, dar trec prin piata si iau o "pusca" de 16 si 8 lei. Bucuros nevoie mare, luni nici n-am mai putut sta la servici, zbang iute acasa, pune laba, ia cu botul si... -mi bag pana in ea de cheie ca se rupe. Ma apuca draci si trec la solutia 2. Captusesc interiorul cheii mele de 17 cu doua straturi de tabla de cutie de bere :D , a.i. hex-ul de bujie statea acolo ca in rai. Cobor la masina, dau la chei si... stupoare... tablada dracului se face muci, unde? tocmai in gaura aia profunda unde au pus nemernicii aia bujia. Spume din greu, scos spanul nenorocit prin metode lipicioase (power tape pe bat) si agatacioase (vata pe bat) si mers la culcare (noaptea e un sfetnic bun). Mda, visez deci ca pe ciotul de la cheia rupta as putea flexa un hex tzapan. Iar la servici, venit acasa, flexat un hex de 15, infipt ciotul de 16 in cheia de Oltcit, coborat la masina, facut o ultima transa de curatenie, dat la cheie si... ei da, scos bujia. Cand ma uit in gaura, o bucata de Becks inca se mai adapostea prin locasul bujiei. Cu o mana tremuratoare imi fabric o noua vata pe bat, si o bag, tinand-o cu cealalta mana care parea mai calma, la pescuit. Cand am scos batul din gaura tremurul avea o amplitudine considerabila, astfel incat scama naibi de aluminiu a ajuns drept pe capacul de la sigurante. N-am mai stat pe ganduri (stiu un proverb cu ulciorul si or mai fi si altele) si am pus bujia noua in loc.

Gata, merge.

Nu mai pun poze cu bujiile vechi ca a pus puchi :) Chiar asa arata si ale mele. Ceea ce inseamna ca mi-am mai imbunatatit stilul :D

Share this post


Link to post

Mda, interesanta piesa... adica unii joaca si altii aplauda :)

 

Pai da, acum cum sa-ti zic !?.cred ca tot colega ! .

Deci colega ,nu toti s-au nascut destepti (e bine cel putin ca unii recunosc).

Si mai ales, e bine ca ai pe cineva care te invata :banana:

Faza ta cu bujiile ,,of of dar e bine ca ai rezolvat`o

Apropo si mie mi-a tatait curul (si ma si grabeam)dar am gasit cheia la nici 500m ,mers pe jos.

Toate cele bune :drinkers:

Share this post


Link to post

Colega, destepti te nasti 'au ba. Invatat, instruit, educat.. e altceva, dar depinde mult de prima :D

 

Parerea mea e ca subturarea ucide in timp record pina si iridiumurile :)

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Hai man, ala care le stie pe toate(Invatat, instruit, educat) .Calmeazate (vad ca nu te potoleasti)si nu te mai baga ca musca `n c...ul calului..

P.S nu toti s-au nascut destepti (este expresie ,vb populara )

Share this post


Link to post

:o fftopic:

...nu te mai baga ca musca `n c...ul calului..

Am avut pentru moment impresia ca te uitai in oglinda.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Da omule ,dar eu eram calu . :mrgreen:

Share this post


Link to post

Fiecare cu placerile lui :D

Share this post


Link to post

Deci acum vreo 2 luni si circa 6000 Km am schimbat bujiile cu unele "compatibile", dar fara "V". La drum intins nu am avut nici o problema, dar prin Bucuresti parca nu prea era ca inainte. Asa ca, azi m-am pus pe... cut back.

Exceptand, (de)montatul, am folosit:

- o freza mica, cu disc abraziv montat pe capul de la cordonul flexibil (nu stiu daca am mai spus-o, dar pentru cei vreo 60-70 de lei la care o gasiti in unele supermarket-uri, scula asta este o bijuterie; azi am fost prin Hornbach si am vazut un mic raion Proxon; foarte frumos, dar un set de pietre costa cat toata trusa mea chinezeasca -freze, cablu, pietre, discuri, fel de fel, totul in cutie de aluminiu)

- o menghina in care am fixat hexagonul bujiei

- un spaclu a carui lama a fost pe post de protectie a electrodului central si izolatorului lui

- o pila micuta pentru debavurat

Operatia a durat cam 10-15 minute.

La un prim drum prin zona pot spune cert ca:

- motorul e ceva mai promt la apasarea pe pedala (cum s-ar zice: urca mai usor in ture)

- nu mai da in gat la reluarea accelerarii, in treptele inferioare, dar face un pic mai urat cand iei piciorul de pe acceleratie in a II-a sau a III-a

Nu am avut rabdare sa cronometrez timpul de incalzire a motorului si oricum nu ma ajuta prea tare ca nu stiam cat era inainte :)

Probabil ca pana in iarna le voi schimba, dar n-as baga mana in foc. Tare sunt curios cum se vor comporta pe la cei aproape 10 mii la care o sa intru in zapada.

 

Uitasem, am mai folosit un set de lere cu care am reglat distanta la 1,00 mm intre electrodul central si ce a mai ramas din cel de masa, masurat ca la o bujie normala.

 

post-482-1219492416_thumb.jpgpost-482-1219492431_thumb.jpgpost-482-1219492438_thumb.jpgpost-482-1219492444_thumb.jpg

post-482-1219492450_thumb.jpgpost-482-1219492455_thumb.jpgpost-482-1219492463_thumb.jpgpost-482-1219492475_thumb.jpg

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Un gap mai mic (0,8) ar fi fost mai bun.

Share this post


Link to post

0,8 nu e pentru 8v?!

Share this post


Link to post

La geometria actuala, intre cei doi electrozi sunt mai mult de 1,1mm. La genul acesta de desen se aplica 0,8mm intre cei doi, masurati la 45'. Merg de vreo 5 ani cu astfel de bujii, am testat diverse gap-uri, cel recomandat de catre cel care l-a postat pe Internet este corect.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pai cam asa si e: 0,80-0,85 mm la 45 grade. Ca sa-mi fie mai usor, ca cu gradele astea e cam ochiometric si n-aveam chef sa umblu cu raportorul :) am gasit o echivalenta la... 0 grade.

Share this post


Link to post

Din poza pare mai mare gap-ul fata de ce am eu pe retina de la ultimul reglaj.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...