Jump to content
Sign in to follow this  
pyty

Cutia De Viteze ?

Recommended Posts

am si eu un ticozaur de vreo 2 luni, sunt foarte incantat de el, nici o problema momentan, are la bord circa 70kkm, dupa ce l-am cumparat, am schimbat uleiul la cutia de viteze, si aaltele (consumabile), de cand am schimbat uleiul la cv, nu am mai deschis capota pana ieri cand am vrut sa completez lichid pt parbriz si am observat mult ulei asruncat pe capota :-? , pe pompa de frana, pe cutia de sustinere a beteriei , pe cv, si pe furtunele din zona. m-am speriat stiind ca suruburile sunt stranse, si verificate (posibil sa se fi desfacut vre unu ?), o sa astepta pana sambata cand o bag la garaj undei putin mai cald :) ,sa vad ce se intampla, acum cand i motorul rece se aude si un zgomot de rulment gripat dinspre cv. nu stiu sunt putin panicat , am citit in manualul de tico, dar inca nici o lamurire .. posibila. :-?

 

va rog daca aveti ceva idei...sau variante sa mi le impartasiti...

Share this post


Link to post

Ce ulei ai pus?

Cred ca CV are o aerisire pe unde ar putea sa arunce uleiul daca nu-i place

 

...parere de blond(a)

Share this post


Link to post

Schimba pompa de benzina . Te costa circa 600.000 una noua!

Share this post


Link to post

Pai, dati si voi o explicatie, nu mai fiti asa misteriosi.

Cum de pompa de benzina scuipa ulei?

Share this post


Link to post

Pai s-a discutat intens legat de acest subiect pe aici pe undeva. Ideea este ca pompa de benzina scuipa ulei cand "a obosit". Uleiul provine din zona camei de actionare care este lubrefiata de uleiul de motor!

Share this post


Link to post

nu e pompa de benzina , cunosc fenomenul de la tico firmei, este ulei de la cv, si pompa de benzina este curata (si in jurul ei), ulei este pe cv cumva aruncat dinspre cv spre capota si pompa de frana... mai caut ..

Share this post


Link to post

Pai atunci intreb si eu... Busonul de umplere al cutiei a fost pus la loc?

Share this post


Link to post

da busonul a fost pus la loc si strans, (poate sa se fi desfacut intre timp..), ma gandesc acum ca am pus cam 2,3l de ulei, posibil sa-l de-a afara?, sau sa fie vre-un semering de la cutie, sau planetara...

Share this post


Link to post

Mai exista un surub spre botul masinii plasat pe cutia de viteze, poate ala lipseste. Sterge tot cu o carpa si vezi de unde incepe sa sa arunce!

Share this post


Link to post

Si la mine aceasi problema.

Ieri am ajuns acasa, am parcat si vad ca trag o linie subtire de ulei dupa mine de vreo 10 metri.

Am deschis capota si tot asa ului scuipat pe capota langa baterie.

AM observat ca nu mai am antigel, am masurat uleiul dupa vreo ora si era la maxim.Nu cred ca am pierdut 2 dl de ulei.

Share this post


Link to post

In sfarsit am ajuns si la service.

Se pare ca pompa de benzina este defect.

Sa speram ca altceva nu apare pe parcurs

Share this post


Link to post

Am reusit sambata sa vad ce s-a intamplat mai exact, cand am schimbat uleiul la Cv, am introdus mai mult cu vreo 150 ml, fara sa-mi dau seama, iar la CV de la tico, busonul de umplere(nivel) se afla pozitionat nivelitic sub axele planetare, daca am introdus mai mult ulei acesta a ajuns la nivelul axelor planetare si s-a scurs, (probabil nici semeringurile nu sunt prea bune ), si de aici uleiul a fost imprastiat cam peste tot...deocamdata nimic grav (ulei mai este in CV)...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...