Jump to content
Sign in to follow this  
AirBoy

Etape Inmatriculare Masina Noua

Recommended Posts

Etape inmatriculare autoturism nou in jud. Harghita (Miercurea Ciuc)

Actele necesare sunt identice, ca doar legea le cere, la toate birourile de inmatriculari din tara. Pot aparea insa mici diferente in "obiceiurile" politistilor de la ghiseu.

 

Actele cu ROSU sunt valabile pentru societati comerciale!

 

Cu ALBASTRU, costurile...

 

 

Vad ca si altii au descris metodele specifice judetelor, iata cum am procedat eu, si cu aceasta ocazie, va multumesc pentru detaliile care m-au ajutat mult in adunarea hartzoagelor fara a fi pus in situatia de a sta la coada de doua ori.

 

 

Etapa 1.

 

CIV nou luat de la dealer, m-am prezentat la RAR M Ciuc (str. Vanatorilor nr.7) cu CIV si o copie xerox dupa aceasta. In 15 minute am primit CIV securizat, o bulina galbena (ITP 2008), factura si chitanta.

 

Platit 10.80 RON

Etapa 2.

 

Am dactilografiat fisa de inmatriculare la o firma care se ocupa de tot felul de hartzoage (la noi in Toplita).

 

Platit 10 RON – fisa + dactilografiere (imi deschid si io birou de asta, se castiga bine :) >- :) >- :thumbl: )

 

Etapa 3.

La biroul Impozite si Taxe din cadrul Primariei am dus fisa de inmatriculare, o copie dupa CIV si o copie dupa certificatul de inmatriculare a societatii.

Mi s-a intocmit Proces verbal de luare in evidenta, am platit:

 

 

14 RON Impozit autoturism

52 RON Taxa inmatriculare auto

 

Dupa ce le-am aratat chitantele, mi s-a pus stampila, semnatura si am primit fisa de inmatriculare in mana.

 

M-am prezentat la OMNIASIG unde am primit inca o stampila pentru a “confirma” plata asigurarii RCA.

 

La caseria BCR am platit:

 

30 RON Taxa certificat inmatriculare auto

A doua zi, la Miercurea Ciuc, am apelat la biroul de copiat acte situat vis-à-vis de Politie pentru a verifica daca am toate actele. Mi s-a spus ca e OK, mi-au completat pe CIV datele proprietarului, in acest caz al societatii si au mai facut 2 copii noi dupa aceasta.

 

3 RON (+2 RON ciubuc la tanti ca a fost tare amabila)

 

Si a venit randul sa stau la rand la Inmatriculari la POLITIE, etajul 1 , camera 33, ghiseul din stanga, in mana cu urmatoarele:

 

Fisa inmatriculare

Cerere tip pentru inmatriculare cu desemnarea delegatului

Pentru persoane fizice cererea este asemanatoare dar NU ACEEASI! Stie tanti de la biroul xerox ce sa va dea.

Certificat inregistrare societate (copie)

Factura pe autoturism (copie)

Contract vanzare-cumparare (copie)

Buletin de identitate (al delegatului) (copie)

Asigurarea RCA (copie)

CIV (copie)

Delegatie inregistrata in firma cu stampila si antet

CIV original

Chitanta Taxa inmatriculare

Chitanta taxa talon

O bancnota de 500.000 lei vechi (pentru numere preferentiale)

(Aici la Ciuc se iau banii inainte si pentru numere la rand <<290.000 lei?>> , cand le iei mergi cu chitanta)

 

In cealalta mana mai aveam IN ORIGINAL:

 

Certificat inregistrare societate

Factura pe autoturism

Contract vanzare-cumparare

RCA

Buletin de identitate

 

(acestea mi-au fost cerute pentru consultarea si conformitate cu originalul a copiilor, iar apoi inapoiate pe loc)

 

Politistul m-a rugat sa pun o stampila pe fisa de inmatriculare (langa cea de la asigurari) si sa semnez langa apoi mi-a dat chitanta de 49 RON si m-a informat ca in 10 zile sa merg dupa numerele preferentiale.

 

Numerele la rand se iau in aceeasi zi , dupa ora 15.30 !!!!!

 

 

Programul de lucru este urmatorul:

 

Luni-Vineri:

8.30 – 14.30 (depunere acte si dosare)

15.30 – 18.30 (eliberare acte si numere de inmatriculare)

 

Biroul de copiat acte este deschis de la 8, deci aveti timp...

 

Multumiri amabilului domn de la Odorheiu Secuiesc care m-a lasat in fata deoarece dansul avea vre-o 5 dosare de depus si ma lua benga pana ajungeam la ghiseu.

 

Total Costuri:

 

171 RON + asigurarea RCA + timpul :)

Share this post


Link to post

Am inmatriculat Polo-ul. Nu a fost nevoie de RAR, era facut de dealer. Cu snopul de acte in mana am purces la biroul de dactilografie de la etajul cladirii de vis-a vis de cea a Politiei de pe Udriste. Contra sumei de 166000 ROL, mi-a dactilografiat fisa de inmatriculare, mi-a facut copii Xerox si mi-a selectat actele necesare pt. Politie si cele pt. Circa financiara. Fugit la Circa financiara din Floreasca, sector 2 (program pana la 16.30 - doar martea pana la 19.00), completat o cerere si cumparat timbru fiscal de 40 ROL (de la Posta alaturata). Stampilat fisa de inmatriculare. Stabilit impozit 13 RON. Platit la CEC 52, respectiv 30 RON si adaugat chitante la dosar. Inapoi la Udriste, lasat rand la ghiseul 6 (cica "merge" cel mai repede) si platit 49 RON pt numar preferential. Nimerit prima varianta, exact ce doream. Intors la ghiseul 6, trei persoane inaintea mea, asteptat cca 1/4 h (poate kiar mai putin). Predat actele, joi sunt gata. Adk in 48 h. Program Politie: 8 - 20 de luni pana joi; 8 - 14.30 (parca) vineri si 8 - 12 (?) sambata. Sorry ca am uitat cand se termina programul vineri si sambata.

Share this post


Link to post

Care sunt pasii la masini care au terminat leasingul?

 

Concret, Kalosul familiei achizitionat in leasing pe doi ani expira luna aceasta. Care sunt lucrurile care trebuie sa le faca cumparatorul si care sunt cele care intra in obligatia dealarului?

Share this post


Link to post

nu a mai raspuns nimeni ??

Share this post


Link to post

Registrul Auto Român (RAR) nu mai eliberează şi nu mai omologhează, începând din acest an, cărţi de identitate pentru autovehiculele noi care nu respectă normele de poluare Euro 4, a anunţat, miercuri, instituţia."Începând cu data de 1.01.2008, Registrul Auto Român nu mai omologhează şi nu mai eliberează cărţi de identitate autovehiculelor care nu respectă normele de poluare chimică EURO 4. Aceste norme se aplică numai autovehiculelor noi, respectiv celor care nu pot face dovada unei înmatriculări anterioare introducerii în România", se arată într-un comunicat al Registrului Auto Român (RAR).

 

Astfel, la începutul lunii decembrie a anului trecut, RAR a transmis tuturor importatorilor, reprezentanţilor autorizaţi ai producătorilor şi constructorilor auto condiţiile de acceptare a vehiculelor cu gradul de poluare chimică EURO 3 complete sau incomplete deţinute până la sfârşitul anului trecut.

 

http://www.bihon.ro/stiri/im:bihon:news_sp...080109-01231671

Share this post


Link to post

Mi-am imatriculat si eu masina saptamana trecute si intre timp s-au schimbat urmatoarele lucruri in procedura de imaticulare:

 

S-a introdus Taxa speciala (aka Taxa de Prima Imatriculare) care se plateste la Trezoreria de sector. (Pentru Matiz este 310 RON si trebuie sa vi cu ea calculata de acasa ca "domnisoarele alea" m-au luat la zor ca eu trebuie sa stiu "cati bani vreau sa le dau" raspunsu evident a fost "eu nu vreau sa dau nici un ban da trebuie" )

 

In Bucuresti Taxa de Imatriculare Auto se plateste la biroul de Impozite si Taxe din cadrul Primariei de sector.

 

Luarea in evidenta si plata impozitului se fac la Administratia Financiara de sector.

 

Taxa pentru numere preferentiale s-a facut 85 RON si se plateste la politie cand se depune dosarul.

 

La Udriste numerele (chiar si cele preferentiale ) se dau in 24 de ore.

Share this post


Link to post

As avea si eu o intrebare, daca ma poate ajuta sau indruma cineva. Am cumparat un Chevrolet nou de la Ecomax Azi am vrut sa-mi inmatriculez masina. Mi-am facut copii dupa acte. Am platit de numa numa. M-am prezentat la politie. Acolo mi s-a spus ca-mi trebuie si copie dupa declaratia vamala, pentru ca masina nu este din comunitate. Am sunat la Ecomax si mi s-a spus ca nu se mai face asa ceva, pentru ca pe factura externa este trecuta observatia EXEMPT INTRA-COMUNITY SUPPLY si sa sune cei din Zalau la politia din Cluj sa se informeze(scuze eu sunt din Zalau). Simt ca turb si nu stiu ce sa fac. Cum sa pun politia din Zalau sa sune la politia din Cluj? Cei de la Ecomax zic ca nu au declaratie vamala. Azi era deja tarziu si s-a inchis la politie. Luni o iau de la inceput (cu nervii). Nu poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna unde as putea gasi ceva legislatie, acte normative, in legatura cu inmatricularea si actele necesare, pentru ca vad ca eu trebuie sa ma documentez in legatura ca ele.

Share this post


Link to post

Concret a mai inmatriculat cineva acum cu noua taxa?

 

Acum noxele sunt trecute in carte, cartea securizata - deci pe la RAR nu se mai trece; sa inteleg ca in ordine, ar fi:

- Primarie sector pentru taza mediu;

- sectia financiara;

- Politia romana...

Share this post


Link to post

Concret am inmatriculat eu noul Matiz, si s-a facut taxa 550RON :wallbanger:

Share this post


Link to post
Concret a mai inmatriculat cineva acum cu noua taxa?

 

Acum noxele sunt trecute in carte, cartea securizata - deci pe la RAR nu se mai trece; sa inteleg ca in ordine, ar fi:

- Primarie sector pentru taza mediu;

- sectia financiara;

- Politia romana...

 

 

Taxa o platesti la fisc, de acolo iti da decizia de calcul si chitanta ca ai platit.

Apoi iti trebuie o fisa de inmatriculare care se gaseste la oficiile de intermediere acte, o completezi si mergi la primarie. La primarie platesti taxa de inmatriculare - 52 de lei si impozit pentru restul anului, cu ocazia asta iti pune o viza pe fisa de inmatriculare.

Apoi la CEC sau BCR platesti taxa de certificat - 30 de lei.

 

La politie iti trebuie pe langa actele de mai sus: RCA - copie si o cerere de inmatriculare(tipizat).

Bineinteles ca peste tot lasi cate o copie dupa buletin, carte si contract de vanzare - cumparare.

 

Asta a fost cazul meu pentru masina adusa dinafara, cred ca in mare se aplica si pt masina noua.

 

Guru: esti fericit, eu am dat 3830 RON taxa

Share this post


Link to post
Guru: esti fericit, eu am dat 3830 RON taxa

Daca ti-a trebuit masina scumpa. :)

Share this post


Link to post
Guest gloryforixseal

Credeti ca Mazda a conceput masinile pentru drumurile din Romania? Le-au facut si ei pentru lumea civilizata, iar noi, daca vrem sa avem mazda, o luam, ne bucuram de ea dar nu putem sa-i criticam ca nu rezista masina la drumurile din Romania.

Din cate stiu, o mare problema o au masinile cu cutie automata indiferent de marca din pricina socurilor de la gropi.

Share this post


Link to post

Si ce legatura are asta cu topicul?

Share this post


Link to post

Salut, am auzit pe la televizor ca incepand de la 01.01.2010 se va plati taxa de prima inmatriculare pentru absolut toate masinile, stiti daca s-a mai schimbat ceva. Are cineva idee cat mai costa ? Pentru Chevrolet Aveo 1.4L mai concret ?<br><br>Multumesc, am aflat. Se plateste cam 1850 RON tinand cont de capacitatea cilindrica si emisiile de CO2<br>

Edited by tau_q

Share this post


Link to post

Uite colea:

 

Calculatorul pt taxa de prima inmatriculare de pe pagina Min. de Finante.(cred ca e cel mai "avizat"!)

 

Calculator taxa de poluare

 

...precum si Ordonantele, Normele de aplicare si cateva anexe (formulare) privind aceasta taxa.

link

Share this post


Link to post

Revin, dupa ce am fost la Administratia Financiara sa platesc taxa de poluare.

 

Nu-ti calculezi singur cat trebuie sa le platesti, asa cum am vazut scris pe diverse forumuri (astra, ford, etc...) ci te duci acolo si:

- completezi o cere tip

- lasi o copie dupa cartea de identitate a masinii

- lasi o copie dupa factura/contract de vanzare cumparare

- lasi o copie dupa buletin

 

... si va spune sa veniti a doua zi sa aflati cat aveti de plata si puteti plati cash la casieria administratiei financiare.

 

Sa aveti la voi si originalele actelor de mai sus, ca sa poata sa verifice si sa scrie pe copii ca sunt conforme cu originalul. Originalele insa nu le lasati acolo.

Share this post


Link to post

.. si puteti plati cash la casieria administratiei financiare.

Daca e pe persoana fizica, si la trezorerie da e pe persoana juridica. Iar cursul pt 2010 este de 4,2688.

Mi-am permis o completare mica :P

Share this post


Link to post

Salut , scuze daca nu ma incadrez unde trebuie cu aceasta intrebare , dar am si eu o problema si chiar nu stiu ce sa fac :

Vreau sa cumpar un Daewoo Lanos , masina nu este inmatriculata , si au fost scoase deja 3 randuri de numere rosii ... deci deocamdata sta pe bara . M-ar interesa sa o inmatriculez dar nu stiu cam cat o sa fie taxa ... am inteles ca se poate scoate depreciere .. Masina are ca optiuni : Servo directie , trapa electrica si 2 airbag-uri , este in 2 usi ... m-ar interesa daca stie cineva sau se pricepe sa imi spuna cam ce taxa trebuie sa platesc ptr inmatriculare ... cu aproximatie .. masina are motor 1.5 benzina si este din 1998 ... Multumesc , astept raspuns !

Share this post


Link to post

Peste 1500 de Euro...stiu ca era calculator pe www.mfinante.ro <br>

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...