Jump to content
Sign in to follow this  
ctropet

indicatoare de bord suplimentare

Recommended Posts

O modalitate rapida de activa o optiune suplimentara pe MATIZ "E klasse" o reprezinta montarea in bord a indicatorului pentru usi deschise. La fel ca la "alea scumpe". Problema e ca nu am gasit sa cumpar becul din bord. E model special Daewoo cu tot cu suport. (Oarecum asemanator cu becurile din bord de la Dacia CN). In rest toata cablaraia e trasa. Doar trebuie montat becul.

Please HELP!!!

Share this post


Link to post

Ma duc eu astazi la magazinul respectiv si ma interesez daca au respectivul bec. e la un km de mine.

Share this post


Link to post

Vezi ca sunt si alarme care-ti arata daca ai vreo usa deschisa (e valabil doar pt. usile la care ai montat butonul), iti semnalizeaza din avarii.

Share this post


Link to post

Prezentza unei usi deschise se semnalizeaza prin lampa de iluminare interioara. Daca modalitatea aceasta nu te satisface te poti baga in circuitul de semnalizare a centurii de sigurantza (cablul se afla sub scaunul sofer) sau in circuitul de semnalizare a franei de mana. N-are rost sa te bagi in bord cu alt bec. Pune limitatoare la toate usile, inclusiv la usitza de alimentare cu benzina.

Share this post


Link to post
Prezentza unei usi deschise se semnalizeaza prin lampa de iluminare interioara.

Teoretic. Practic nu prea, caci chiar daca usa nu e inchisa bine (adica sa fie aliniata cu restul), lumina din interior se stinge totusi.

Share this post


Link to post

Pai si crezi ca se rezolva treaba asta cu un bec in bord? Si totusi am mers destul de mult si cu Matizul si nu am vazut sa fie plafoniera stinsa si usa neinchisa corect.

Share this post


Link to post
Teoretic. Practic nu prea, caci chiar daca usa nu e inchisa bine (adica sa fie aliniata cu restul), lumina din interior se stinge totusi.

Si ce propui, laser, frate ? Am propus 3 variante, toate legate de plecarea de pe loc (semnalizari general valabile pentru orice sofer). Lasa-ti omul sa aleaga ce-i convine lui.

PS Alinierea usilor se regleaza. In plus, cu timpul chederul de cauciuc mai cedeaza.

Share this post


Link to post
PS Alinierea usilor se regleaza. In plus, cu timpul chederul de cauciuc mai cedeaza.

Ziceam de alta aliniere. Atunci cind impingi usa nu destul de tare si ea nu se inchide perfect, "sare" putin inapoi. In momentul ala plafoniera e stinsa din cite imi amintesc eu.

Share this post


Link to post
Prezentza unei usi deschise se semnalizeaza prin lampa de iluminare interioara. Daca modalitatea aceasta nu te satisface te poti baga in circuitul de semnalizare a centurii de sigurantza (cablul se afla sub scaunul sofer) sau in circuitul de semnalizare a franei de mana. N-are rost sa te bagi in bord cu alt bec. Pune limitatoare la toate usile, inclusiv la usitza de alimentare cu benzina.

 

 

Ok, ideea am priceput-o, dar practic poti sa-mi spui cum sa fac legaturile ?

Share this post


Link to post

Functionalitate indicatorului din bord e nula deoarece practic e legat in paralel cu plafoniera. Vreau sa montez becul doar ca sa am o facilitate suplimentara similara cu cea a unui model mai scump. E o chestie mai degraba de tuning. E inutil, dar arata bine... vezi cielo. De montat e usor, nu trebuie demontat nimic, ci doar o mana indemanatica care sa plaseze becul in locasul din cluster si sa-l roteasca cu 90 grade pentru fixarea in bord.

Share this post


Link to post

Atunci scuze ca ne-am bagat, nu stiam ca esti pe sectiunea tuning.

Share this post


Link to post

Circuitul este in bord dar nu sunt trase fire de unde trebuie. Singurul lucru la care ajuta este ca poti vedea daca este usa deschisa chiar daca plafoniera este oprita de tot. NFS sa sti ca la mine daca usa nu este inchisa bine adica pana la capat lumina ramane aprinsa, acum e vorba de cum a montat romanu contactu sau usa la fabrica...daca la tine in pozitia aia a deschis deja circuitul...lumina este stinsa,dar se poate regla daca vrei ca la mine!

Share this post


Link to post

M-ati facut curios si m-am bagat si eu pe sub bord si am scos becul de la lampa de ceata si am inceput sa-l bag prin toate gaurile libere de becuri de la bord, dar nu mi s-a aprins pe nicaieri. M-am uitat in manual sa caut la schita tabloului de bord unde se afla ledul ala ca pozitie dar nu era trecut, cel putin in manualul meu. Unde trebuie sa-l bag??

Am gasit locuri libere astfel:

-pe randul de sus, locul din stanga (dreapta lampa ceata)

-pe randul din mijloc, locul din stanga; locul din dreapta obturat cu un fel de folie :-W (oare de ce)

-randul de jos, locul din stanga, locul din dreapta ocupat de becul de faza mare.

Acu rog pe cineva cu Matiz SE sa completeze cum are el restul de leduri, ca sa stiu pe viitor.

Share this post


Link to post

Ai vrea tu sa ai led-uri in bord...sunt doar niste becuri amarate!

Share this post


Link to post

Cred ca in manualul de utilizare se gaseste poza cu toate becurile din bord. Oricum la SE, locatia indicatorului de usi, este in stanga vitezometrului, dar pe coloana a 2a (cred, nu ma duc acum la masina), si pe randul de jos (iarasi cred), dar sigur in stanga vitezometrului.

Share this post


Link to post

M-ai lamurit bustean...

La mine in manual nu arata nicaieri ca ar avea vreun bec usile, da imi arata ca pot avea abs :mda: ; respectivul s-ar gasi in stanga becului de faza mare, asa ca locatia aia cam iese din discutie. stiu ca un soclu ar trebui ocupat si de becul de la farurile de ceata, dar care cum si ce fel sunt pozitionate becurile astea. Pana la urma daca nu sunt trase legaturile n-ar fi mare scofala sa trag un fir de la usi, aka firul care intra in alarma, deci foarte aproape si sa-l leg intr-un fel de becul ala (prin spatele becului cred) si sa-l insurubez acolo ca si cum ar fi fost din fabrica.

 

@ctropet: ai incercat faza asta cu un alt bec??? ca n-are rost sa cumperi becul ala degeaba.

Share this post


Link to post

ABS-ul este in zona de jos (cum sa explic eu mai bine: sunt 2 zone mari, un grup de 4 becuri in stanga, si un bloc cu MULTE beculete sub vitezometru, unde e si frana de mana, benzina, check, etc.), cel mai in dreapta.

In zona de 4 becuri din stanga, este indicatorul de usi deschise, ceata, faza lunga si airbagul. Ala de usi daca notezi matricial de sus in jos si stanga dreapta e la (2,2).

Share this post


Link to post

Propun următoarele teme:

 

1. Indicator cu leduri - continuitate siguranţe - în momentul în care o siguranţă din tabloul de siguranţe se arde sau nu face contact acest lucru să ne fie semnalizat imediat prin aprinderea unui led, corespunzător poziţiei acesteia în tabloul de siguranţe. Necesită un montaj foarte simplu.

 

2. Indicator supraîncălzire roţi - dispunerea a 4 leduri pe colţurile unui dreptungi corespunzător roţilor faţă şi spate. În momentul în care una din roţi se încălzeşte excesiv se va aprinde ledul corespunzător roţii respective. Bănuiesc că mulţi au avut surpriza ca atunci cînd au coborît o pantă excesiv de lungă (Stina de vale, Tansfăgărăşanul etc.), să simtă miros de ferodouri încinse. Nu aş vrea să mai pomenesc de cei care distraţi fiind mai pot pleca de pe loc cu frîna de mînă un pic cuplată. Nu necesită un montaj foarte sofisticat.

 

3. Martor "şoc automat" - led, aprins la şoc cuplat, stins la momentul atingerii turatiei de relanti - pentru a fi siguri că motorul a atins, întradevăr, turaţia minimă.

 

4. Martor nivel minim în pompa de lichid de frînă - led, aprins în situaţia în care nivelul scade sub o anumită limită.

 

5. Indicator funcţionare bujii - constă în montarea în tabloul de bord a trei becuri cu descărcare în neon, corespunzătoare celor trei bujii. Aceste becuri vor indica modul de funcţionare al fiecărei bujii prin intermediul unor simple traductoare instalate pe fişele corespunzătoare celor trei bujii.

 

Mă opresc aici şi vă spun că nu sunt de acord să-mi pun pe maşină lucruri inutile! Consider că temele propuse mai sus nu sunt nişte mofturi, sunt lucruri întradevăr necesare şi pot fi montate nu numai pe Tico şi Matiz.

 

Aştept păreri, propuneri şi contraargumente că poate după ce vom discuta ne vom apuca şi de treabă.

Share this post


Link to post

Nu prea le vad rostul ,Tico este o masina fiabila si simpla (tocmai de aici si fiabilitatea )nu prea isi au rost toate acestea si daca vrei putem sa aprofundam. :) >-

Share this post


Link to post
Propun următoarele teme:

 

1. Indicator cu leduri - continuitate siguranţe - în momentul în care o siguranţă din tabloul de siguranţe se arde sau nu face contact acest lucru să ne fie semnalizat imediat prin aprinderea unui led, corespunzător poziţiei acesteia în tabloul de siguranţe. Necesită un montaj foarte simplu.

 

 

cat de simpu? :-?

Share this post


Link to post

Cel mai simplu cate un fir la iesire din fiecare siguranta cate un led inseriat cu o rez de 1k cealalnt capat al ledului la masa si gata orga de lumini !!! Eu chiar nu-i vad rostul. Mai degraba un indicator nivel minim benzina , turometru si ptr.cei mai pretentiosi pres.si tem. uleiului!

Share this post


Link to post
cat de simpu? :-?

 

La întîlnirea de joi, am să vă arăt o parte din rezolvările acestor teme. Montaj făcut în urmă cu circa 20 ani.

Aceste indicatoare au fost montate pe un Trabant la jumătatea anilor '80. Trabantul ca şi Tico astăzi, era o maşină foarte simplă (nu avea popmă de apă, radiator, pompă de ulei, pompă de benzină, etc). La Trabant puteai şti totuşi în orice moment cîtă benzină aveai în rezervor cu o precizie de 0,25 litri. La ce maşină din ziua de azi mai poţi şti acest lucru cu o asemenea precizie? (excepţie cele dotate cu calculator de bord)

Edited by batranu

Share this post


Link to post
4. Martor nivel minim în pompa de lichid de frînă - led, aprins în situaţia în care nivelul scade sub o anumită limită.

 

Tico al meu (SX din '99) are asa ceva din dotare.

Share this post


Link to post
Tico al meu (SX din '99) are asa ceva din dotare.

 

OK! tăiem acest martor. Dar restul ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...