Jump to content
Sign in to follow this  
ctropet

indicatoare de bord suplimentare

Recommended Posts

nimic de zis ????

Share this post


Link to post

gata am rezolvat treaba. Am tras direct din RL doua fire pe care le-am lipit direct pe martor, apoi am bagat pe langa pedala firul si am izolat si am prins si gata :D

Share this post


Link to post
gata am rezolvat treaba. Am tras direct din RL doua fire pe care le-am lipit direct pe martor, apoi am bagat pe langa pedala firul si am izolat si am prins si gata :D

 

 

Sau se lua tensiune cu un fir si o siguranta de pe comutator (de la firul care dadea comanda la releu - care are 12V cand merg proiectoarele-) iar celalalt fir de la becul indicator se da la masa masinii.

Share this post


Link to post

in cazul meu , NU!, asta era singura sansa ;)

Share this post


Link to post

Iar am probleme cu martorul de benzina "pe rosu".Am umblat la bord si stiu cred ca am dat peste bec.Cum pot verifica de la firele din sonda daca imi merge becul ?

 

problema e ca am si spart acel bec si am pus altul care nu era chiar la fel la constructie dar avea aceleasi valori ca Watti,acu vreau sa vad daca picioarele noulu bec fac contact bine acolo in soclu.Tot merg cu indicatorul de nivel benzina pe 0 dar vad ca nu mai vrea becu sa se aprinda.

Share this post


Link to post

pentru cei care au matiz

pot confirma acest lucru------avertizor in bord de portiere deschise

Este chiar simplu <chiar nu stiu de ce s-au zgircitla un bec din fabrica la constructia masinii ma refer

IATA CUM STA TREABA

Se desface finitia de pe stilp din stinga de la parbriz ,acolose vor gasi doua fire unul alb si unul portocaliu de la plafoniera,dupa care se desface bordul.

In spatele vitezometrului ,in partea stingase va scoate mufa si se va comuta un fir alb respectiv pozitia A 6(este al patrulea fir de la stinga la dreapta)

La pinii mufei, acest fir se leaga in paralel cu cel albde la plafoniera si se baga becul in bord la pozitia potrivita

PS--------

MATERIALE NECESARE

-UN BEC BORD DE LA MAGAZINELE DE PIESE DAEWOO

-30 CM CABLU

-20MIN RABDARE-PLUS DOUA TREI BERI CA SA FIE RABDAREA MAI SCURTA

Share this post


Link to post

Stie cineva unde se leaga turometrul la Matiz? Va raman dator pt. raspuns

Share this post


Link to post

Pai depinde cate fire are turometrul...

Sigur are unu care vine la bobina de inductie (la firul de -),unul la contact si unul la masa. Mai poate avea inca unul pt lumina

Daca ai mai multe bobine de inductie (3) insumezi semnalele cu ajutorul a 3 diode.

Pt detalii,cauta pe forum,ca s-a discutat cu suficiente amanunte!

Share this post


Link to post

Vreau sa imi schimb ceasurile de la tico . Mai bine zis sa trec de pe culoarea albastra.. pe ceva alb.. sau chiar negru (cum is la unele modele de tico ) ma poate cineva ajuta cu desene scara 1:1 . nu conteaza culorile. numa semnele/marcajele sa corespunda cu cele originale. Am tot rasfoit forumul si tot ce am gasit erau redirectionate pe un alt post mai vechi care.. din pacate nu mai exista :( Mersi!

Share this post


Link to post

mi-am activat si eu astazi indicatorul de portiere deschise; merci pentru pont, sunteti "tari"

Share this post


Link to post

Gata si eu cu usile si proiectoarele poloneze.

 

O mentiune, cand puneti becurile, trebuie scos bordul, adica deconectate cele 2 cuple si cablul de kilometraj prin tragerea bordului.

Montarea cablului se face pe sub bord dupa ce s-a pus bordul in pozitia sa.

 

Cand am pus proiectoarele, eu nu aveam pinul nr 3, era loc gol, am improvizat eu cu un fir pinul acela si merge perfect.

post-6124-068964900 1287426061_thumb.jpg

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Gata si eu cu usile si proiectoarele poloneze.

Si eu, si eu :D . A fost relativ lejer, acum sa vad cum fac sa trag fire si contacte si la usile din spate.

Share this post


Link to post

Si eu, si eu :D . A fost relativ lejer, acum sa vad cum fac sa trag fire si contacte si la usile din spate.

destul de simplu: demontezi finitiile pragurilor si a stalpilor "B" , dupa care iti trebuiesc 2 fire de cate 1,5m cu papuci intr-un capat, montezi switch-urile in gaurile care sunt deja date, iar firele se leaga la switch-urile portierelor fata. spor la treaba!

Share this post


Link to post

Okkeeeyyy...reformulez: sa vad cum fac = sa vad cand am chef si nu imi este lene :P

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!

Am activat si eu martorul "usi deschise" dupa instructiunile de pe aici.

Treaba este foarte simpla daca cunostinte minime in electrica/electronica.

La matizul meu E/AC din 2007 nu era bec in locasul respectiv ,asa ca l-am mutat pe cel de la lampa ceata spate(pana cumpar alt bec).

Cu un fire de aprox 30 cm am conectat pinul 6 de la mufa de langa vitezometru cu firul maro care vinde de la plafoniera.

Pun si cateva poze .

PS: Daca mai sunt doritori in zona gorjului care vor o mana de ajutor,pot sa ma contacteze.

post-21217-095013300 1287932612_thumb.jpg

post-21217-073138900 1287932627_thumb.jpg

post-21217-043528000 1287932648_thumb.jpg

post-21217-097900400 1287932655_thumb.jpg

post-21217-050927600 1287932666_thumb.jpg

post-21217-043182900 1287932676_thumb.jpg

post-21217-062028400 1287932682_thumb.jpg

post-21217-094197000 1287932688_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Domn ' Tynel am vazut scris 25 000 si scrie matiz 2007 , adica atat ai cu el ?? :o fftopic:

Share this post


Link to post

Da.Il am din noiembrie 2007,nou .

Cam putin,nu? :lavolan:

Share this post


Link to post

ehh nu chiar , a mea e ian 2007 , am luat-o anul asta in aprilie si avea tot vre-o 24K , acum are 31K

Dar sa revenim la subiect>Se desface greu capacul ceasuri bord??

Edited by VaLa

Share this post


Link to post

Nu.Nu e complicat.

Gasesti in paginile anterioare instructiuni. :thumbl:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Azi am incercat si eu sa activez martorul pentru usi deschise. Fara succes insa. Mufa de la mine din bord nu are pinul 6. Si atunci cum sa ma leg eu acolo daca nu am de ce sa ma leg? Atasez o poza cu ce am gasit acolo... Nu-mi trece prin cap decat sa caut la dezmembrari aceasta mufa si sa scot de acolo un papuc... Dar sansele sa-mi vanda cineva aceasta mufa cred ca sunt foarte mici...

 

post-2313-077914100 1288296955_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sau iei doua fire si le legi la plafoniera si modifici soclul becului. Mai exact te legi direct de mufa/soclul acela mic fara sa ai legatura cu bordul sau mufa alba. Si bagi becul in bord, sau foloseti un led mai mic in schimb cu o rezistenta pe care il bagi in bord :thumbl:

Edited by Robert_MNW
  • Like 1

Share this post


Link to post

... Mufa de la mine din bord nu are pinul 6...

 

nu se poate sa nu aiba; toate matizurile euro 2 si 3 o au...

daca intorci mufa cu ploterii in jos si numeri a sasea gaura de la stg. la dr. o sa-l gasesti...

Share this post


Link to post

Hmm, eu vad ca ai firul, e cel alb de dupa "cheia" mufei. Oricum nu va mai chinuiti sa innaditi firele. Eu am cumparat de la un magazin de electronice 1 m de cablu, varnish termocontractant si minunatie de papucei in miniatura, exact de dimensiunea lamelelor de contact de pe mufa unde trebuie facuta conexiunea. Am fixat papucei la ambele capete ale firului si i-am izolat cu varnish termocontractant. La capatul dinspre ceasuri, am infipt capatul de cablu cu papuc tata direct in spatiul in care sta fixat si firul alb de la indicatorul de usi deschise ( sis-a potrivit perfect) iar in partea cealalta am sectionat unul dintre firele care vin de la plafoniera si am facut conexiunile tot cu papucei, a iesit super :D .

Share this post


Link to post

Aha, deci eu numaram din capatul celalalt... Ok, mersi de sfaturi... Acum ma duc la masina si il leg... Va spun mai tarziu ce am obtinut... :)

Share this post


Link to post

Parca e de matiz :D Am sa incerc asa ceva dintr-un bloc de polietilena expandata.

post-13903-093445000 1288382981_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...