Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Informatii Despre Amenzi

Recommended Posts

Sincer nu stiu unde sa-ti zic s-o platesti :scarpin: ... dar dupa, n-o trimiti nicaieri. Le pui bine, si procesul verbal si dovada platii si le tii pina vine vremea sa-ti platesti impozitul... daca nu-ti apare acolo, ok... daca-ti apare, vii cu dovada si gata.

Share this post


Link to post

Exact! Pui bine procesul verbal si originalul chitantei si atat! Lasa-i sa-si castige banii citind extrasele de cont si operand registre.

Share this post


Link to post

ok.. la partea a 2-a m-am convins.. le pastrez.. da unde platesc totusi :??

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de cum isi cistiga ei banii... e vorba ca in minunata birocratie si hârţogăraie care exista pe la noi... tu dai dovezile de plata, si stai linistit ca ti-ai facut datoria... ei dorm cu capul pe birou si iti ratacesc hirtiile, apoi cind te duci sa-ti platesti impozitul, te trezesti ca-ti zic ca ai si-o amenda neplatita. Daca ai dat hirtiile la Udriste, si nu mai ai copii sau le-ai aruncat (normal, de altfel, caci tu stii ca ti-ai facut partea ta)... esti numai bun de plata din nou... si nu doar juma de suma!

Share this post


Link to post

Am furat-o si eu acum 20 de min!!! 81 km/h pe Splaiul unirii!! Faza este ca pe primul l-am evitat dar pe-al doilea nu l-am mai vazut :(

Share this post


Link to post

eu ieri noaptea am scapat cu 25 de lei protocol. deh student :P

 

91 in zona cu restrictie 30 langa palatul cotroceni. rusine mie :(

Share this post


Link to post

Eu le-am platit la CEC, in cazul meu la piata Alba Iulia.

Sper sa nu fie considerata reclama =))

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

O amenda de circulatie incasata pe raza Municipiului Bucuresti se achita la unitatea CEC de pe raz sectorului pe care domiciliati. Dupa aceasta operatiune, o copie a procesului verbal de constatare impreuna cu o copie a chitantei de achitare se depun la ghiseul amenzi de la Udriste, in spatle cladirii unde se depun acte de inmatriculare. Este o cladire veche si se intra intr-o curte undeva la parter.

 

succese

 

PS: recomand pastrarea originalelor la loc de cinste din doua motive:

1. in semn de lauda fata de apropiati

2. pentru a face dovada in cazul in care nu este operata plata in baza lor de date.

Share this post


Link to post

si daca nu am depus niciodata copii dupa procesele verbale si chitante, ce se intampla??!! :scarpin: ...ca de 11 ani nu m-a deranjat nimeni... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Unde dai si unde crapa!!!

 

Eu sunt din Slobozia, amenda am luat-o in jud Buzau (veneam de la Vulcanii Noroiosi) si locuiesc/muncesc in Bucuresti.

 

O amenda de circulatie incasata pe raza Municipiului Bucuresti se achita la unitatea CEC de pe raz sectorului pe care domiciliati.

Share this post


Link to post

:scarpin: Pai judetul Buzau nu e in sectorul 3? :mrgreen:

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Eu la ce amenzi am luat pe aiurea si apoi am platit in judetul de domiciliu nu mi-a venit nimic acasa. In schimb, daca am luat amenda in alta parte, recte in Iasi, si le-am platit tot acolo, mi-au trimis acasa. O singura data m-am dus cu pv-ul si cu chitanta la politie ca sa fiu sigur, asta cand m-au agatat cu matizul cu 132 km/h, chiar nu voiam sa ajunga asa ceva acasa. :) )

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Si eu sunt din Bacau, masina e inmatriculata pe Botosani, si am platit la CEC in bucuresti fara probleme.

Share this post


Link to post

inainte de a va grabi sa va duceti sa le platiti asigurativa ca sunt completate corect procesele verbale.eu am luat vineri un radar da militianul a uitat sa imi treaca pe procesul verbal CNP-ul.in cazul asta procesul verbal e lovit de nulitate.asa ca...

Share this post


Link to post

Studiu de caz:

 

E posibil (ba chiar foarte probabil) ca nevasta-mea sa fi luat un radar pe DN1 cu masina care e pe numele meu. Ok. :mda:

Normal, ma astept sa-mi vina amenda acasa. Asta se intampla in felul urmator, din cite stiu eu: suna postasul la usa, si-mi inmaneaza un plic recomandat. Eu semnez de primire si din momentul ala am 2 zile sa platesc juma de suma. Cred ca n-am gresit nimic, pina acum.

 

Partea interesanta e ca eu locuiesc de fapt la alta adresa, fara mutatie. Ca urmare, nu figurez nicaieri cum ca n-as mai sta la vechea adresa. Din cite stiu eu, postasul nu poate sa dea recomandata nimanui altcuiva (rugasem un prieten, sa-mi ia el amenda de la postas si eventual sa mi-o plateasca urmand sa ma socotesc eu cu el dup-aia, el a vorbit cu postasul iar acesta i-a zis ca nu poate sa i-o dea lui , ci numai mie).

 

Asadar eu nu stau acolo, deci postasul n-are cum sa-mi inmaneze recomandata, o sa-mi lase o fituica la cutie postala, dupa 10 zile o sa-mi mai lase una... apoi scrisoarea se va intoarce la expeditor.

 

Mai platesc amenda aia sau nu? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Daca vrei neaparat sa o platesti, te duci cu fituica aia la posta si iti ridici recomandata pe baza buletinului. Sau nu am inteles eu problema ta?

Share this post


Link to post

S-ar putea sa o platesti intreaga, pana la urma e vina ta ca nu locuiesti la adresa inscrisa in buletin, o sa se adune la fisc.

 

Parerea mea mergi si ridica amenda de la posta si plateste-o, cel mai bine :D

Share this post


Link to post

Sa ai grija cu data/stampila. Eu am primit acasa o amenda (pasager fara centura :( ) si era trecuta data de tranzit, cu o zi inainte sa vina postasul, deci mai aveam la dispozitie doar o zi sa platesc la jumatate. Evident am observat asta in a doua zi in care puteam sa platesc amenda "la oferta".

Share this post


Link to post

Da, cred din vreo 4 topicuri cu amenzi asta e cel mai potrivit.

Zilele trecute am primit de la DITL instiintare de plata cu impozitul si vreo 230 ron amenzi pe 2008. Astazi ma duc sa vad ce cu ele, ambele din 2007, una din martie si una din noiembrie. Din ce stiam eu, ambele platite.. pentru cea din noiembrie aveam chitanta la mine, platita pe loc la organ, cealalta o amenda de parcare pe care eu stiam ca am platit-o la ei atunci in 2007 in 24 de ore. In schimb Insista functionarul respectiv ca nu e platita.. ma duc acasa si incep a cauta prin chitante, si o gasesc, evident platita la ei. Domnule, nu e eroare de sistem e completata gresit de cel care a introdus-o si nu a fost gasita de cel care introduce procesele verbale venite la noi. Zic ok, inchideti-o si sa platesc si eu impozitul. Ma duc la impozite.. intr-adevar nu mai aparea nici un amenda.. insa si aici e frumos, nu se poate plati cu cardul desi pina si la saormaria turcului se poate.

 

Asa ca .. pentru orice amenda e bine de pastrat chitanta 5 ani, sau astepti sa se prescrie, pentru ca nu poti avea incredere ca daca ai platit-o, ea si figureaza ca platita :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Asa ca .. pentru orice amenda e bine de pastrat chitanta 5 ani, sau astepti sa se prescrie, pentru ca nu poti avea incredere ca daca ai platit-o, ea si figureaza ca platita :)

Clar ! Si eu am scapat de vreo 3 ori din situatii similare tocmai pentru ca am avut chitantele pastrate !

Share this post


Link to post

Am primit instintarea de plata a impozitului, suma afisata destul de mare mi-am dat seama ca este vorba de 2 amenzi de circulatie luate anul trecut si care au fost platite. Aici am o nelamurire una e ok ca am platit-o la posta si am chitanta dar cealalta a fost platita prin ghiseul virtual la care nu am decat o dovada in format pdf pe care am tiparit-o, intrebarea mea este se multumesc cu acea dovada sau ma pune sa umblu cine stie pe unde?

Share this post


Link to post

Teoretic ar trebui sa fie suficienta chitanta in format PDF. In caz contrar, scoti un extras de cont stampilat de banca.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...