Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Si eu ii dau crezare daca depaseste, nu suport insa sa se bage cand vede clar ca vin si-si da seama ca va trebui sa franez - gen dubistii care depasesc tiruri. De tinut de bara insa nu-i tin, prefer o distanta safe, nu stii cand se trezeste bizonul ca esti in spatele lui si se sperie si pune frana...

 

Faza acum 10 minute, ma intorceam de la masa, in fata mea un TIR care se misca cu aproximativ 40 km/h. Ma asigur, semnalizez si intru in depasire. La jumatatea tirului constat ca in fata lui la circa 100 m era un clio. Vad ca am spatiu sa ma repliez, dau semnal intru in fata tirului, moment in care clio depasea un Vito stationat. Well, cand mai aveam sub 30 m sa trec de vito, bizonul pune semnal si incepe viraj la dreapta catre o strada din lateral. Dau in frana si-n claxon, da si el in frana si ramane de-a latul pe banda mea. Din fata venea un camion, ABS-ul meu facea ca toti dracii, realizez ca il lovesc in portiera lui si pot sa-l omor si aleg solutia de a trece prin fata camionului si sa incerc sa virez pe strada laterala cu toate riscurile (masina pe strada etc), ceea ce am si facut. Am reusit sa ma opresc la circa 3 m pe strada laterala. Stiti care a fost motivatia dobitocului? Va dau 2 posturi sa ghiciti.

Share this post


Link to post

Deci Clio a trecut de Vito si dup-aia a facut dreapta pe o straduta? Si pe tine cu ce te deranja treaba asta?

Sau Vito a facut dreapta? Da' daca era stationat, cum a ajuns de-a latul pe banda ta? Ca doar nu stationa pe mijlocul drumului?!?

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Clio a depasit si s-a dus inainte, vito a virat spre strada ce era in stanga lui (practic din pozitia stationat pe dreapta drumului a pus semnal stanga si a virat la stanga)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Stiti care a fost motivatia dobitocului? Va dau 2 posturi sa ghiciti.

 

 

Sa o salute pe Nutzi, care iesise in capot si cu bigudiurile in cap sa duca gunoiul.

 

Cate posturi mai avem? :D

Share this post


Link to post

Well, cand mai aveam sub 30 m sa trec de vito, bizonul pune semnal si incepe viraj la dreapta catre o strada din lateral. Dau in frana si-n claxon, da si el in frana si ramane de-a latul pe banda mea.

Ne confuzasi aici ... ;) In fine, bine ca totul a fost OK in final, nu mai conteaza motivatia Vite-lului.

Share this post


Link to post

... bizonul pune semnal si incepe viraj la dreapta catre o strada din lateral.

...vito a virat spre strada ce era in stanga lui (practic din pozitia stationat pe dreapta drumului a pus semnal stanga si a virat la stanga)

Asta nu prea-mi reiesea! :) Acu m-am lamurit, bine c-ai avut prezenta de spirit sa tragi de volan.

Share this post


Link to post

Da, si cand ala trece pe dreapta il vezi si tu in oglinda si te repliezi pe aceiasi banda... Cata marinimie!

 

N-ai sanse... m-a strans unul cu dacia de-l "depaseam" pe dreapta...stiu cum e :D

Share this post


Link to post

Vito era impreuna cu TIR-ul si urma sa-i arate astuia din urma drumul, dar s-au "pierdut" in trafic, asa ca l-a asteptat inainte de straduta cu pricina, unde TIR-ul urma sa faca stanga?

Share this post


Link to post

Nici pe departe

Da, am vazut acum ca am scris d-amboulea, probabil inca imi tremurau mainile

Well motivatia dobitocului (unde esti Kalomane?) a fost : ce bah, n-ai vazut ca am pus semnal?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

De pe la altii.

Share this post


Link to post

Nu merge link-ul..

Share this post


Link to post

E picat softpedia.Nu merge nimic :P

Share this post


Link to post

Merge siteul acum. Savuros topicul :) )

Share this post


Link to post

E la misto. O astfel de persoana nu ar sti sa tasteze.

Share this post


Link to post

A patit un coleg chestia asta. I-a si vazut cand s-au uitat unul la altul sa se hotarasca daca sa o faca sau nu. Masina era o bomba cu numere de alta tara, i-au cerut direct 500 ron. Colegul i-a refuzat si le-a zis sa mearga la politie. Nu a mai auzit de ei. El a fost la politie si a declarat-o lovita in parcare. Politistul stia de faza si l-a asigurat ca teparii nu vin la politie niciodata deoarece de cele mai multe ori nu au acte la masina.

Share this post


Link to post

Asa ar trebui sa faca toata lumea si am scapa de ei. Similar cu cersetorii, daca nimeni nu ar mai da bani ;)

 

E o vorba veche inteleapta "Prost nu e ala care cere, prost e ala care da" :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Bravo guvernantilor pt ca au impus rotile de iarna!

 

Piatra-Neamt Bacau (zapada pe sosea 2-4cm cm) si lumea circula cu 50-60km/h. Bacau- Iasi, sosea cu strat subtire de zapada (destul de bine curatata) si lumea circula cu 60-80km/h. Anii trecuti se tarau cu 20-30km/h si se opreau la primul deal...

 

De mentionat ca nu era nici o masina in sant!

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Azi dimineata in zona metroului de la Izvor, pe podul peste Dambovita, masinile alunecau ca picaturile de apa pe sticla, nici unul nu reusea sa tina directia sau sa urce (partial sau total) podul. Cei care nu vroiau decat sa treaca pe langa pod, fara sa il urce, alunecau spre bordura si implicit spre cei opriti perpendicular la stop din cauza inclinatiei drumului. Nu mai vorbesc de cei cu tractiune spate care ''dansau'' stanga-dreapta, numai inainte pe podet nu razbeau. Aici s-a vazut ca poti sa ai si mama cauciucului de iarna, pe gheata nu faci nici o branza. Nu a fost vreme de iesit cu masina deloc.

Nu mai spun de strazile laturalnice inzapezite, pe unde este efectiv horror sa te aventurezi cu masina. La mine pe strada de exemplu nu este inlaturata zapada, + gheata + hartoape de la gheata => cel putin o masina la 20 min intepenita, care se chinuie inca pe atat sa iasa de acolo.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Erau acoperite de zapada alea din sant :) )

Intradevar se circula cevaaaa mai bine...tot mai gasesti cite un "meserias" cu vechituri cu "fulgul" pe ele...dar e mai bine decit anii anteriori cind te depaseau (in coloana) babele cu ciorapii peste cizme :)

Share this post


Link to post

Nu cred ca erau hoti, mai repede s-au sicanat ei in trafic.

Share this post


Link to post

Ntz. Povestea e aici.

Share this post


Link to post

Nu stiu, se poate, dar e ceva dubios pe acolo. Filmul nu e complet, bliturile alea nu se vad, vocile pozarilor nu se aud, totul pleaca de la premisa pe care o banuiau ei.

Aia daca erau hoti erau si ff prosti. N-am mai vazut sa se actioneze cu o singura masina, nu au schimbat numerele etc. Dar si intr-o ipoteza si in alta, a procedat bine baiatul ala cu loganul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...