Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Aha, daca esti cu TIR-ul poti trece pe unde si cum vrei, ca ai motoru' 'al mai mare. Interesant.

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca daca ai si cabina alba esti si mai tare. =))

Share this post


Link to post

Nervii mei: Circulam spre soseaua Magurele spre Bucuresti. Vad un papuc in depasire in fata incetinesc vad ca se apropie ma trag pe margine si opresc. Mai avea 20 de m pana la mine si realizez ca nu va intra pe sensul lui. Demarez de pe loc si ies in sant. Un papuc de carat fier vechi vai mama lui cu 2 ciori. Cand au trecut in dreptul meu nu ajunsesra la jumatatea masinii pe care vroiau sa o depaseasca. Eu tremuram de nervi mama de frica. Daca era cu taicamiu sau macar singur intorceam dupa ei si cred ca acum eram la stiri.

 

Daca pana acum speram ca imi voi lua intr-un viitor un 911 generatia 94 acum sper la o basculanta. :|

Share this post


Link to post

Lasa bine ca ai scapat fara avarii. Sunt multi retardati din astia ca altfel nu ii poti numi care depasesc ca prostii

Share this post


Link to post

Si mie in ultima vreme mi se intampla tot mai des chestia asta, cu cei care depasesc complet aiurea si parca nu se mai baga odata la loc pe sensul lor de mers.

 

Ce-i ciudat e ca tot mai multi mi se par cei cu logan 1.5 dci, ca apuc sa vad si sa le si arat ceva semne distinctive pe geam, celor care habar nu au sa depaseasca. Sunt multi care depasim calumea, eu de exemplu, mergand inafara numai 140-150-160 km/h, mai tot timpul depasesc, dar va spun sincer, in 600-700 km condusi pe un drum, in acest ritm, absolut nici un flash sau vreo injuratura nu imi iau.

 

Eu cred ca astia care depasesc ca retardatii, nu au ajuns inca la notiunea de schimbat treapta inferior, ca atunci are stung masina, nu daca ai 100km/h si ala din fata pe care-l depasesti are 90, te bagi cu a 5-a. NU! Te bagi cu a 3-a si atunci vei simti cum in 2 secunde l-ai facut. Iar daca vezi ca vine din sens opus tare cineva, franezi ca orbul de rupi abs-ul si masina in doua, ca sa te bagi inapoi la ala pe care ai incercat sa-l depasesti si dupa ce trece cel din sens opus incerci iarasi.

 

Dau de tampiti gramada si in Ungaria, aia dupa ce ca merg extrem de prost si de incet, la ei e maximum 50kmh in sate, ei asa merg. Eu cand vin lansat 100-120 si ma bag sa-i fac pe toti, se gaseste cate un bou care sa nu semnalizeze dar sa vrea sa se bage stanga pe cine stie ce ulitza, de ma obliga sa franez de ies prin geam afara. Dar pe cei mai multi am reusit sa-i calmez din a face manevra, cu un claxon lung si puternic din timp, de-si regreta ala si ziua in care s-a nascut. Sa-l vezi atunci cum se opreste si semnalizeaza.

 

Ce-mi place cand de exemplu prind pe drum cate un palc de 2-3 masini gen Passat-uri, Merzane, BMW-uri cu tineri ca si mine care ii dau in gura. Sa vezi atunci cum toti 4-5 cati suntem care mergem calumea, ce fain ne facem drumul, nimeni nu franeaza, nimeni nu te scoate de pe banda, nimeni nu mai intra in depasire, cand vede cate masini venim, cu 160-170 peste tot. Atunci e viata. Pana dam de vreun harb de dacie, atat 1310, cat si Logan, care inafara de cel de 1.6 16v, mi se pare o frectie de masina.

Edited by Adrian_C

Share this post


Link to post

Ai talent. Imi place cum povestesti tu de fiecare data cum ii faci pe fraieri.

Share this post


Link to post

Adrian_C, pai n-ai prea inteles rolul topicului.

Din ce povestesti, tu faci parte din categoria de soferi carora le umplem frigiderul noi, astia care conducem corect. Sau macar incercam sa conducem corect si nu facem din a ne deplasa cu masina o sursa de adrenalina.

Share this post


Link to post

Mai baieti postul ala nr. 1031 e la misto nu i asa!?!....Ca daca nu i, e taaaaaareeee trist!...Frate Adrian C, bine ca am vazut ca esti din Timis...Te rog mult sa dai un semn cand iesi prin zona de sud sa stiu sa ma ascund!...Brrrrrrrr...!!!!...

Share this post


Link to post
...Frate Adrian C, ...Te rog mult sa dai un semn cand iesi prin zona de sud sa stiu sa ma ascund!...Brrrrrrrr...!!!!...

 

Nu-i nevoie zeule, precis ii vei auzi goarna de la masina :D

 

 

 

P.S. GO PLANET !!!

Share this post


Link to post

Bine asta in caz ca ajunge pana aici si nu da de un "fraier" cu vreun TIR care sa faca stanga cand il depaseste el cu "120-140-160"..(mah da' 180 nu?.....Ăăăăăă...pai cum? te opresti la 160??..Hai mai ce naiba atata poti...kikikiki!?!)

Share this post


Link to post
Ce-mi place cand de exemplu prind pe drum cate un palc de 2-3 masini gen Passat-uri, Merzane, BMW-uri cu tineri ca si mine care ii dau in gura. Sa vezi atunci cum toti 4-5 cati suntem care mergem calumea, ce fain ne facem drumul, nimeni nu franeaza, nimeni nu te scoate de pe banda, nimeni nu mai intra in depasire, cand vede cate masini venim, cu 160-170 peste tot. Atunci e viata.

 

Mai adrian167, eu cred ca ave_outzu tau face pe putin cat 2, daca tu si inca 2-3 faceti 4-5.

Eu cred ca tu mergi la aspiratie printre mertane si bemveuri de iti depasesti mandrele limite.. atunci e viata.. zi-ne si noua ce ai tras.. e tare?

Share this post


Link to post

Ce-mi place mie pe-aici de cativa lupi moralisti cu care am mers in coloana... =))

Share this post


Link to post

Off: Vorba Zeului, postul ala nu are cum sa fie pe bune, ar trebui mutat cu totul la Caterinca > :)

 

On: mi se pare mie, sau odata cu venirea toamnei traficul din Bucuresti, cu toate ca este aglomerat ca la balamuc parca este mai fluent si soferii sunt ceva mai putin stresati si mai intelegatori? :-?

Share this post


Link to post
Eu cred ca tu mergi la aspiratie printre mertane si bemveuri de iti depasesti mandrele limite..

Sau la... bretele.

Share this post


Link to post

@Brainiac

Da, cu exceptia blocatului de intersectie .. in ultimii ani se vede o anume crestere a civilizatiei in trafic.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Mai exact cum se manifesta asta ?

 

:P copilule !

Share this post


Link to post
:P copilule !

 

Pai ce vrei sa intreb ? Ca vad ca ce stiu eu este gresit. Poate ma lumineaza si pe mine cineva...

Share this post


Link to post

Cand am venit de la mare pe drumul spre casa am fost incercat de nervi rau de tot,adica:stiti cu toti coada care se intinde pe zeci de km pana la podul de la Giurgeni(de la Constanta-Slobozia)?daca o stiti,aflati ca am dat exact cu nasul in ea.Ca orice om normal si cu bun simt mam asezat la randul interminabil,pe la jumatatea sirului au inceput sa ne depaseasca masini din spate,veneau precum albinele,vreau sa va zic ca mai aveam putin si faceam spume la gura de nervi.A trecut un sir,au trecut doua,trei si deoadata nu am mai rezistat,am facut alianta cu niste pers la fel ca si noi si am blocat strada,nu mai trecea nimeni din spate de noi,intr-un final s-au conformat, pt ca nu a aveau pe unde sa treaca.Dupa un timp vin niste bruneti(rromi),cu un audi a6 si rau sa treaca,noi nu il lasam,la un momendat au inceput sa ne injure si sa ne ameninte,am dat semnalul si celor de langa noi si am coborat la ei,ei 2 noi 7, cand am coborat la ei au incremenit si erau in stare sa rupa masina prin santuri sa fuga.Ca o concluzie ma bucur ca au plecat ca nu stiu ce iesea.Si cel mai tare imi venea sa ii strang de gat pe politisti care treceau pe langa ei si nu le faceau nimic,desi mai blocau circulatia din sens opus.Si cateva poze din infernul acela.

LE:30 de km in 6 ore super

post-18216-1222182283_thumb.jpg

post-18216-1222182400_thumb.jpg

post-18216-1222182449_thumb.jpg

Edited by danielito

Share this post


Link to post

De ce se formase aceasta coada?

Share this post


Link to post

Din cauza drumurilor din Romania,o sosea cu o singura banda pe sens,si dupa ce ca nu era destul se mai si lucra la ea,politisti erau si ei dar nu faceau decat sa consume gazul statului ca in rest nu faceau nimic,se plimbau si ei.Vorba unuia,"traim in romania si asta ne ocupa tot timpul".Amin.

Share this post


Link to post
Si cel mai tare imi venea sa ii strang de gat pe politisti care treceau pe langa ei si nu le faceau nimic,desi mai blocau circulatia din sens opus.

Asa este, sunt de acord cu tine.

Asta pentru ca nesimtirea nu se va vindeca niciodata in Romania, astia suntem.

Share this post


Link to post

Asta oi fi tu, eu nu sunt. Si sunt roman.

Share this post


Link to post

@satori: Ma refeream la noi ca natie si sunt sigur ca ai inteles asta.

Cei ca tine, sau ca mine, sau ca danielito sunt putini, foarte putini in comparatie cu nesimtitii din trafic. Asta era ideea. Sper ca am fost mai clar acum.

Share this post


Link to post

... roman din Romania ...

Share this post


Link to post

Exista o groaza de povestiri de trafic , cand vi seara de la servici si faci 25 km in 1 h , 30 min. Pentru ca la Piata Unirii, cei 2 Garcea nu se uitau ce talmes balmes era in intersectie ci discutau la telefon sau intre ei. La fel si pe calea Plevnei, datorita santierului Basarab. 1 Km se face intr-o jumatate de ora. MAi ales cand ploua traficul in Bucuresti este aproape paralizat. LA iarna oare tot prin surprindere vor fi luati?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...