Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Singurii 2 factori pe care se poate da vina sunt:

 

- lipsa parcarilor (jos guvernul, jos primaria, sange sa curga)

- prostia, nesimtirea, lipsa de bun-simt, lipsa de intuitie, lipsa de experienta si judecata a soferilor din Romania.

 

Eu as paria pe al doilea factor.Raman la parerea mea.Avem o gena in plus sau in minus, o gena naspa rau.

Punct.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Perfect de-acord cu @zapacitu.

Share this post


Link to post

Intersectia Soseaua Straulesti cu soseaua de centura. Zilnic coloane pe sensul de intrat in centura si de iesit din centura intre Luk oil Mogosoaia si Mol Odai. Dinspre Bucuresti se vine pe 2 benzi. Frecvent blocaje, intrucat cei ce vor sa continue pe soseaua de centura trebuie sa faca la un moment dat stanga pe langa Luk oil, spre Chitila. Evident ca si cei care trebuie sa faca stanga spre Otopeni n-au loc. Solutia clara este sa opresti cand vii dinspre Bucuresti, si sa-i lasi pe cei care intra in centura sa treaca, pentru a decongestiona banda din fata ta. De fiecare data cand fac asta se gaseste cate 1-2 idioti sa claxoneze ca sa ma convinga sa inaintez. Sau sa depaseasca pe dreapta, prin banda de viraj la dreapta petru a intra...in mijlocul intersectiei, blocand-o evident. Apogeul ieri, dupa ce facusem pana de motor cu loganul, se gaseste o fufa (nu sunt misogin, dar asta chiar fufa era) claxonaaaaa si claxonaaa si claxonaaa, desi era extrem de evident ca nu ai unde sa te duci in fata. Plin de spume, trag frana de mana, ma dau jos, ii arat intersectia plina si o intreb ''Unde vrei sa mergi? '' Raspuns: '' Nu conteaza, ai prioritate, de ce stai?" :wallbanger: Ii "explic" ( ca deja urlam) ca daca mai intru si eu si ea in intersectie nu se mai misca nimeni, ca se blocheaza de tot, dar degeaba...

Iar faze ca astea vezi zilnic in capitala in marile intersectii, cand astfel de idioti (e) pentru a nu mai sta inca un semafor, intra in intersectie pe galben sau rosu si o blocheaza definitiv, stand acolo inca 3 semafoare... :aloooecineva:

Share this post


Link to post

@ zapacitu

Pai aici e un fenomen de turma. Eu poate vad ca intersectia e blocata si n-am unde sa ma bag, dar daca ma opresc, mi-am luat-o de la cei din spate plus ca cei din lateral vazand loc liber, se baga imediat si blocheaza ei intersectia in timp ce tu stai pe loc ca prostul, te uiti la ei si zici: Ce pana mea astia au 3 ... si uite asa se blocheaza intersectiile. Legi sunt, bune, proaste dar din pacate nu are cine sa le aplice.

@ mircea

Stiu foarte bine, intre timp eu lucrez pe Odai si prefer sa fac dreapta prin peco pentru a nu mai bloca intersectia aia. E problematic rau acolo, e foarte stramt si TIr-urile ca sa manevreze ocupa amandoua benzile. Asta este, sa vezi seara pe la 5 cum se blocheaza aprape toata centura de la otopeni pana la mogosoaia, dar probabil ca stii deja. Am zis ca nu mai vin cu masina la munca :(

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Faptul ca ma claxoneaza din spate ma doare-n basca, chiar ma amuza ca dobitocii se enerveaza inutil si poate o sa traiasca o zi mai putin.

Ce ma deranjeaza si pe mine sint retardatii de pe benzile laterale care vad loc liber si intra instant blocand si mai mult intersectia.

 

Varianta pe care am gasit-o eu este calmul dus la extrem. Ma consolez cu faptul ca fac 2 ore in loc de 15 minute, plec din timp daca stiu ca e aglomerat si cu asta basta. Ii las sa claxoneze, sa se injure pentru ca nu-mi pasa. De ceva vreme functioneaza chestia asta.

Share this post


Link to post

Same here.

Daca vor si pot sa intre ei in intersectie, sa intre. Eu stau, nu vreau sa fiu eu cel ce blocheaza intersectia. Pot sa claxoneze cat vor si sa se agite cat vor.

Share this post


Link to post

Daca nimeresti in cateva intersectii pe care le stiu eu, nu mai treci in veci. Nu ma intelege gresit, nici mie nu mi se pare corect dar, cateodata chiar trebuie sa te bagi ca sa le iei fata la alti nesimtiti mai mari ca noi :D .

Share this post


Link to post

Sincer, nu cred. Nu-s numai cretini pe strada.

Share this post


Link to post

Pai simplu, exemplu: Pe verde sensul tau blocheaza intersectia, se face rosu, sensul tau tot blocheaza intersestia, dispera cei din dreapta, care la randul lor vor sa faca dreapta si blocheaza ei intersectia pe urma se face iar verde si... intersectia este iar bocata deci tu cand mai intri?

 

PS. Nu am pomenit nicaieri de cei din stanga care vor sa fac stanga.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pai, exact ce spuneam mai sus, presupui ca toti sunt idioti si ca tot timpul intersectia va fi blocata.

Share this post


Link to post

Eu propun sa facem un poll cu ziua in care circulatia in Bucuresti se va opri sau se va bloca tot Bucurestiul pentru 12 ore.

 

Cred ca se va intampla in mai putin de 2 ani la ritmul in care se inrautateste de 7 ani incoace.

Share this post


Link to post
Pai, exact ce spuneam mai sus, presupui ca toti sunt idioti si ca tot timpul intersectia va fi blocata.

 

Nu presupun, vad. Trebuia sa fii la Iancului ieri dimineata pe la 8:00 si sunt convins ca e si mai rau in alte parti.

Ma rog poate ai dreptate, eu nu mai am rabdare sa astept.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Faza asta se pune ?! :) )

 

Ma plimbam intr-o seara pe un mare bulevard , pe prima banda un biciclist mergea "lipit" de spatele unui Mercedes -transport in comun, avea sub 5 cm roata lui de spatele masinii,reduc, eram cu niste prieteni in masina , ne uitam la el, m-am dus in fata masinii si am pus o frana cu avarii :) ) a franat destul de tare mertanu, sunt curios cat de tare a intrat biciclistul in masina... asta-i nesimtire :)

 

Hai ca va spun si eu o faza dobitoaca...

 

Veneam dinspre Diham , ma uit pe bord ... ~80km/h , era cam 23 00 , fix la intrarea in Stadionul National , unu' cu-n pejo 207 perpendicular pe liniile de tranvai , il vad ... reduc pana pe la 60 , si deodata s-a pus pe mijlocu strazii fix in fata mea, omu' s-a panicat cand a vazut ca vin si s-a oprit ocupand ambele benzi ! Am pus frana 1 metru jumate , atat se vedea pe asfalt, am tras dreapta 1 tura si l-am lovit cu partea stanga.Imediat dupa ce s-a produs fenomenu' si-a pitit masina in parcare la 10 metri , m-am dus la el injurandu-l , intr-un final a coborat mi-a intins mana s-a prezentat , si-a cerut scuze.M-am dus repede la masina , mi-am scos polishu si am inceput sa frec, incredibil...se lua toata vopseaua lui neagra de pe bara mea fata si aripa stanga,lumea cand auzise poc si injuraturi se stransese mai ceva ca mustele la miere,toti ma intrebau cu ce ii dau cum de se ia :) .Ne-am inteles la o anumita suma de bani si cam asta a fost.Pe masina mea nu se mai vede absolut deloc nici o urma ,asta dupa inca o juma' de ora de polishat .Tipu' era din BaCau.Multumesc lui mad max cu ocazia asta pentru cauciucurile toyo ... probabil daca eram cu slick-urile de Debica prietena lui din dreapta ajungea pe la spital.Nu-mi explic cum de am franat atat de bine.

Share this post


Link to post
Faza asta se pune ?! :) )

 

Ma plimbam intr-o seara pe un mare bulevard , pe prima banda un biciclist mergea "lipit" de spatele unui Mercedes -transport in comun, avea sub 5 cm roata lui de spatele masinii,reduc, eram cu niste prieteni in masina , ne uitam la el, m-am dus in fata masinii si am pus o frana cu avarii :) ) a franat destul de tare mertanu, sunt curios cat de tare a intrat biciclistul in masina... asta-i nesimtire :)

Tu vorbesti serios?

Share this post


Link to post
Varianta pe care am gasit-o eu este calmul dus la extrem.

 

Aceeasi metoda o folosesc si eu. E chiar distractiv sa vezi cum spumega cei din jur, se agita, dau din maini ... un fel de zoo cu oameni. Calm, tigari si episoade din [serialul preferat] puse pe telefonul mobil ... nici nu simti cand trece vremea.

 

 

Eu propun sa facem un poll cu ziua in care circulatia in Bucuresti se va opri sau se va bloca tot Bucurestiul pentru 12 ore. Cred ca se va intampla in mai putin de 2 ani la ritmul in care se inrautateste de 7 ani incoace.

 

De-acord aici. Singura salvare este sa-nceapa lumea sa:

 

- mearga pe 2 roti (fezabil, dar greu, la lenea si comoditatea tipic romaneasca)

- foloseasca metroul (foarte greu, tinand cont de faptul ca reteaua de metrou este extrem de redusa, deja au probleme iar cu orarul garniturilor si inghesuiala)

 

a franat destul de tare mertanu, sunt curios cat de tare a intrat biciclistul in masina... asta-i nesimtire :)

 

Esti un roman tipic, felicitari!

 

Am pus frana 1 metru jumate

 

N-aveai 80 nici in cele mai frumoase vise, e imposibil sa opresti in 1.5 metri de la viteza aia.

 

http://www.hintsandthings.co.uk/garage/stopmph.htm -- la 50 mile pe ora (adica 80 km/h), ai nevoie de 38 metri numai pentru franare, ca sa nu mai vorbim de timpul de reactie. Deci: :-@

Share this post


Link to post
episoade din [serialul preferat] puse pe telefonul mobil ... nici nu simti cand trece vremea.

Asta era ideea mea. Trebuie pus Trade Mark. Intre timp insa m-am plictisit si de asta. Plus mi se termina repede bateria la handsfree.

Share this post


Link to post
<br />Nu, a spus clar, e nesimtire.<br />
<br /><br /><br />

 

E pe bune ... stau sa mint ?! :| imi pare rau ca nu l-am vazut ce-a patit ... probabil mergea asa ca nu mai opunea rezistanta aerului din fata si abia simtea ca merge cu bicicleta , stiti ca asa se prind viteze uimitoare cu o banala bicicleta , peste 50 km/h .

Share this post


Link to post

Stau si ma intreb ce ai in cap...

Share this post


Link to post
Eu as paria pe al doilea factor.Raman la parerea mea.Avem o gena in plus sau in minus, o gena naspa rau.

Punct.

 

 

@ zapacitu

Pai aici e un fenomen de turma. Eu poate vad ca intersectia e blocata si n-am unde sa ma bag, dar daca ma opresc, mi-am luat-o de la cei din spate plus ca cei din lateral vazand loc liber, se baga imediat si blocheaza ei intersectia in timp ce tu stai pe loc ca prostul, te uiti la ei si zici: Ce pana mea astia au 3 ... si uite asa se blocheaza intersectiile. Legi sunt, bune, proaste dar din pacate nu are cine sa le aplice.

 

 

Faptul ca ma claxoneaza din spate ma doare-n basca, chiar ma amuza ca dobitocii se enerveaza inutil si poate o sa traiasca o zi mai putin.

Ce ma deranjeaza si pe mine sint retardatii de pe benzile laterale care vad loc liber si intra instant blocand si mai mult intersectia.

 

Varianta pe care am gasit-o eu este calmul dus la extrem. Ma consolez cu faptul ca fac 2 ore in loc de 15 minute, plec din timp daca stiu ca e aglomerat si cu asta basta. Ii las sa claxoneze, sa se injure pentru ca nu-mi pasa. De ceva vreme functioneaza chestia asta.

 

E clar ca exista o gena in plus sau in minus la foarte multi.

Eu tot la parerea mea raman.

Asta e de baza:

 

" prostia, nesimtirea, lipsa de bun-simt, lipsa de intuitie, lipsa de experienta si judecata a soferilor din Romania. "

 

 

Si eu folosesc metoda hawkeye deja.De mult.Si incerc sa evit pe cit se poate strazile cu sine de tramvai.

Prefer sa fac 10 km in plus.

Share this post


Link to post

VAXXI nu mai fi carcotas si citeste cu atentie !

Am spus acolo ca ultima data m-am uitat la ceas si aveam pe el ~80 . L-am vazut si la astfel de faze reduc viteza .Am redus pana pe la vreo 60 presupun eu , a avut un moment sa treaca dar a ezitat am mai apasat putin frana dupa care a tasnit si s-a oprit ,cand am inceput sa franez aveam sub 10 metri de el si socu s-a simtit calumea , frana aia de 1 metru jumate se vedea pe astfalt restu nu a fost scartaita, cielo neavand abs daca franez tare nu pot vira deci am dat f putin drumu' franei ca sa pot vira dreapta .Unii intra in panica la fazele astea , am mai trecut prin ceva asemanator care puteam sa-l evit daca nu era suficient de incepator dandu-i drumu` putin ca sa pot vira !Eu zic ca la 80 km/h cu cauciucurile incinse scot sub cat spui tu acolo ...

Share this post


Link to post

La 80 km/h parcurgi 22.2m/sec. Asa ca numai pana reactionezi parcurgi peste 25m... pana incepe franarea propriu zisa si decelerarea mai "trec" niste metrii. Cat despre cauciucuri incinse... chiar ca e valabil sensul figurat al primului cuvant ce da titlul topicului! :)

Share this post


Link to post

Ca sa revin ontopic (sunt uimit cate posturi inutile se pun oftopic bazandu-se pe detalii inutile) as aplica si eu metoda @hawkeye, si o aplic atata timp cat nu ma enervez. Numai ca dupa ceva timp, cand vad ca din cauza nesimtitilor eu fac 2 ore pina la munca, ma transform si eu intr-unul. Stiti si voi cred, ca dupa 8 ore de munca si intre 3 si 4 ore petrecute pe drum, nu mai ai chef de nimic cand ajungi acasa. Daca toata lumea ar merge regulamentar fiti convinsi ca nu as fi eu mai cu mot.

 

Si inca o chestie. Eu chiar am nevoie de masina. Unde lucrez eu nu circula nici un mijloc de transport in comun. Credeti-ma ca numai din cauza uzurii si frecusului care il ia zilnic masina, as merge cu orice alt mijloc de transport daca as putea. Unde lucram inainte schimbam 2 metrouri si tot eram multumit indiferent de inghesuiala din ele, macar ajungeam in 40 minute acasa.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Calm, tigari si episoade din [serialul preferat] puse pe telefonul mobil ... nici nu simti cand trece vremea.

 

Am inceput deja sa-mi convertesc DVD-urile cu MASH in .mov-uri. :D Dureaza ceva dar o sa le fac pe masura ce le (re)vad. Am si mufa jack pentru line in asa ca pot asculta in boxele masinii.

 

Ma gandisem sa-mi pun un film dar in trafic nu prea ai timp/chef sa te uiti si sa fii atent la detalii, dar un episod merge de minune!

Share this post


Link to post
Esti un roman tipic, felicitari!

 

Nu e chiar asa, el e deosebit de...ma rog, scrieti aici orice animal cu patru picioare, o coada si doua coarne, mai mare decat capra.

 

Si ca tot veni vorba de ploaie si trafic aglomerat, nu stiu ce s-a intamplat pe DN1, dar de 2 zile incoace se circula de-a dreptul incredibil de lejer seara la iesirea din Bucuresti. Am ajuns sa fac 30 de minute din Piata Presei pana in Snagov, mergand cu 80-90 la ora, ceea ce acum doua-trei saptamani era o gluma buna (de obicei faceam 30 de minute de la Piata Presei pana la fantana Miorita).

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...