Jump to content
Sign in to follow this  
ct86kel

Matiz Frate :))

Recommended Posts

Eu tot nu vad de ce esti asa de suparat ?Omul a vrut o parere si a avut 100 ,faptul ca majoritatea nu a apreciat 100% masinuta este din mai multe cauze si anume :

1. am vazut matiji mai frumosi

2. materialele folosite au fost din cele mai ieftine

3. citeodata tuningul optic se transforma in KITCH

 

PS> tuningul optic este 0(zero) daca nu este ajutat si de un engine tuning ,degeaba ai 3 dungi albe si 2 becuri albastre daca nu ai ceva sub capota .

 

 

Off ... e ultima oara cand scriu la topicul asta ...

 

Bogdan, daca citesti cu atentie ceea ce am scris, vei observa ca nu m-a deranjat faptul ca unii membrii nu i-au apreciat masina (ar fi chiar culmea, tipu e din CT si eu din CV si habar nu am cine e), ci m-a deranjat modul in care s-a facut aceasta critica, asa ... cu rautate ... parerea mea. Chiar eu am spus, repet pentru a 15-a oara, ca nu imi plac absolut deloc aeratoarele laterale si vopseaua dupa anvelope ... dar am spus ca nu imi plac, nu m-am apucat sa zic ca e sorcova, kitch, ca depaseste limita bunului-simt sau ca e masina de manelist parca ... asta e tot ceea ce am vrut sa spun ...

 

In legaura cu PS-ul tau, ce naibii sa tunezi la un motor de Matiz si cu ce folos ? Adica daca nu fac tuning la motor, care, totusi e chestie de finete, nu am voie sa fac tuning exterior ?! Mentionez ca daca prin tuning de motor te referi la montarea de filtre KN sau evacuari Borla si eventual ceva manareala la ECU nu prea mi se par impresionante ca sa le faci ... Singurele chestii destepte (si la care ma refer eu) pe care le-am vazu facute la motoare Daewoo a fost alimentarea turbo ... care intr-tradevar ... era ceva (am vazut pe o Leganza ... tipu mi-a zis ca avea si nitrogen pe ea) ... in rest ...

 

Mersi !

Share this post


Link to post

Am inteles foarte clar indignarea ta vizavi de remarcile unor colegi de pe aci' dar au avut dreptate chiar daca au dat-o in gard cu limbajul .

Problema este ca nu se cade sa vi cu o sorcova pe un forum si sa nu-ti iei suturi in fund (virtuale) .

Pt cine vrea sa mai incerce tuning pe Matiz ii recomand sa viziteze http://www.adriatic-company.it/matizclub/home/home.asp aici se gasesc modificari adecvate pentru Matiz ,adica estetica dar si motor .

Pentru cine nu are gust avem topicul Kitch :D

Share this post


Link to post
Am inteles foarte clar indignarea ta vizavi de remarcile unor colegi de pe aci' dar au avut dreptate chiar daca au dat-o in gard cu limbajul .

Problema este ca nu se cade sa vi cu o sorcova pe un forum si sa nu-ti iei suturi in fund (virtuale) .

Pt cine vrea sa mai incerce tuning pe Matiz ii recomand sa viziteze http://www.adriatic-company.it/matizclub/home/home.asp aici se gasesc modificari adecvate pentru Matiz ,adica estetica dar si motor .

Pentru cine nu are gust avem topicul Kitch :D

 

 

Ma bucur ca ai inteles ca eu nu am absolut nimic impotriva parerilor pur punctuale ale oamenilor ...

 

Tu ai vazut ce preturi au aia pentru tuninguri motor sau pentru telescoape ?!

Share this post


Link to post
scuze de offtopic: adica cum "probabil a trecut de la dacie la matiz numai ca si-a pastrat vechile obiceiuri" ca nu inteleg... [-X

Desi sunt off topic trebuie sa-i raspund domnului la intrebare: spoilere luate de la alte masini legate cu sarma pentru ca sunt prea mari, eleroane fara rost, abtibilduri lipite te miri pe unde sa acopere rugina sau sa dea bine, grila pe luneta din spate, jenti de tabla intoarse, prize de aer false lipite pe plafon sau, mai ales, pe capota, foliile naspa de pe geam si inscriptiile gen - superboy, sex etc, etc scrise cu litere de-o schioapa pe luneta si nu in ultimul rand o dacie supertunata nu arata cool fara portbagaj deasupra. Sunt doar cateva exemple ce mi-au venit in minte pe moment.

Era sa uit, adevaratul iubitor de dacie este acela care pe masina lui de 500$ isi baga muzica in ea de vreo 2000$ sa troncane toate tablele din cauza basilor si a tobei mari.

Totusi aici vorbim despre matizul colegului nostru care, cu onor, ne-a cerut parerea. Cred ca a primit-o.

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nu baga sunet de 2000. Un butoi si-o statie nu fac 2000 de euroi.

Share this post


Link to post
Ma bucur ca ai inteles ca eu nu am absolut nimic impotriva parerilor pur punctuale ale oamenilor ...

 

Tu ai vazut ce preturi au aia pentru tuninguri motor sau pentru telescoape ?!

 

Normal ca am vazut asta este si idea de tuning sa dai bani pentru ceva de calitate nu pentru brizbrizuri ieftine .

Marele farmec al tuningului nu sta in abtibilduri decit daca ce scrie pe abtibild este sub capota ...in cazul meu TCM turbo .O sa mai pun inca unul(Fratelli Bosio ) si ma opresc aici :-?

 

@Tommy nu mai fii rautacios sunt dacii de te lasa mult in urma > :) cred ca te-ai oftica sa vezi in fata ta B34SGM dar nu ai ce-i face ...sunt sigur ca si in fata mea sta cel putin pina la prima benzinarie :) )Si apropo de neoane mie imi ajunge atita albastru in bord .

Share this post


Link to post

Am vazut masina in CT. Nu arata FOARTE rau :D

Share this post


Link to post

De ce vb lumea aiurea ? De ce as avea eu masina in targ cand nu am nevoie de alta si nici de bani ?

Poate ai confundat`o :) ... sper sa reusesc odata si odata sa vin la o intalnire ... imi pare rau cu promisiunile. O sa va pun pozele cu anvelopele cat de curand

Share this post


Link to post

Ce targ, mai? Eu am vazut-o pe strada, in Constanta, parcata. Si nu arata foarte rau. Sunt niste chestii pe ea ce tin de kitch dar... daca tie iti plac, asta e.

Share this post


Link to post

masina o vad destul de des prin navodari si arata binisor . pana la urma daca lui ii place cum este nu prea conteaza ce cred ceilalti. deasta se cheama masina personalizata sa nu mai fie nici una ca ea :P

Share this post


Link to post

te-am vazut si eu acum cateva zile, veneai spre eforie nord, de fapt erai aproape de sensul giratoriu. Masina nu arata rau, dar nici nu am vazuto bine mi-a sarit in ochi nickul tau :P

Share this post


Link to post

"frate" nu va inteleg...aveti atatea pretentii, dar realizarile voastre sunt...hmmm...discutabile. as vrea sa vad si eu un matiz demn de laudat pe tot forumul asta, cu alte dotari sau stilizari in afara de gpl sau paravanturi. nu sunt carcotas din fire, dar:

1) spuneti ca el e manelist si are huse ca atare, dar pun pariu ca multi dintre voi sunteti in picioare dupa prima bere, cand auziti ultima melodie a lui acm (care-o fi aia)

2) cel mai mare kitch mi se pare sa-ti pui pe masina pomelnicul cu denumiri de componente instalate pe masina (in afara de cazul in care nu ai asa ceva pe masina, ala e un kitch si mai mare) - asta nu e valabil doar la noi, iar chestia asta e facuta cu un scop, si anume a face reclama celui care te sponzorizeaza.

3) tot discutati pe acest topic despre "performante", "sub capota", "cai-putere", dar pe de alta parte, pe alte topicuri, criticati faptul ca un individ s-a abatut cu juma' de centimetru de la dimensiunea cauciucului (cea trecuta in talon) si pot da multe alte exemple care nu-mi vin acum in minte

-ce urmariti de fapt? sa nu mai posteze keloo in acest topic? sa-si ceara scuze ca v-a ofensat ochiul vostru delicat, ultra-rafinat in ale tuning-ului? sa-si vanda masina, sa-si ia alta mai scumpa (tot din gama daewoo&chevrolet, bineinteles) si sa nu-i faca NIMIC ?

nu inteleg ce vreti de fapt si ce urmariti cu reply-urile acide la adresa lui

(legat de punctul 2, eu am un obicei: daca imi cumpar condimente maggi, nu lipesc inimioara pe geam)

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post

1.In afara de Laurentiu83 si BogdanG nu mai stiu alti manelisti pe aci :) ) ,deci s-ar putea ca dl Keloo sa nu fie manelist .

2.NU cred ca Shaggy a fost sponsorizat de cineva in afara de el desi pejoul lui in valoare de peste 40.oooE are zeci de stikere pe usi dar are componentele sub capota .

3. Este normal sa fie asa ,daca te abati prea mult de la diametrul standard al rotilor te cam ia radarul :) )

4. nu urmarim altceva decit sa faca o masina cu gust si se pare ca a iesit pina la urma.Bine ca a urmat sfaturile si a schimbat rotile cu unele mai frumoase .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Jur ca sambata vin la cafea , si dupa aia poate facem si o plaja !!! Sper sa veniti :) fac tot posibilul , ma puteti face lenes ... cu toate ca nu as fi :) ciao aveti grija de voi !

 

NU mai folosi limbaj IRC!!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Am vazut si eu masina in constanta, parcata pe langa Cin Cin, pe data de 1 mai, eram cu Sato si vreau sa iti spun ca am vrut sa iti lipim autocolant pe luneta =)) (nu stiu daca te-ai fi suparat, dar ne-am gandit ca pana la urma iti lipesti tu daca vrei).

In ceea ce priveste masina...nu arata prea rau (oricum, incomparabil mai bine in realitate decat in poze), insa o parere persoanala ar fi aceea ca ar disparea mult din aerul de kitsch daca ai scoate pleoapele acelea de plastic de pe faruri si de pe semnalizatoare (poate ca intre timp le-ai scos, nu stiu, eu am vazut-o acum trei saptamani).

In rest...bafta la intalnire, daca poti sa ajungi sa stii ca nu o sa ai nimic de pierdut ci numai de castigat daca asculti parerile oamenilor si nu le iei ca fiind neaparat atacuri la persoana ;) .

Share this post


Link to post

Sper sa mai radetzi si acum :) ))))))))))) HAHAHA

post-2593-1158617851_thumb.jpg

post-2593-1158617899_thumb.jpg

post-2593-1158617937_thumb.jpg

post-2593-1158617983_thumb.jpg

post-2593-1158618023_thumb.jpg

Edited by ct86kel

Share this post


Link to post

Destul de dragut :) ar trebui facuta ceva ordine in spate cu firele alea si cu statia ;) toate bune .

Share this post


Link to post

Aripioarele de pe stergatoare sa le desfintezi si inscrisurile acelea de sub oglinda.In rest OK.Ai investit munca,timp,bani si cat de cat talent in ceea ce ai realizat.Nota acordata 8 fata de 4,5 cat ti-as fi acordat la inceputul topicului.

Share this post


Link to post

Acelasi lucru ca si URX vroiam sa-l remarc si eu. Aripioarele la stergatoare si inscrisul "Racing" de sub oglinda. In rest...toate bune, arata chiar bine (dupa parerea mea) masinuta acum. :)

Share this post


Link to post

Arata mult mai bine, felicitari! Ar merge lasata in jos si boxele nu prea le-ai nimerit mai bine luai seria gto ;) . Bafta in continuare!

Share this post


Link to post

Se pare ca ti-a prins bine acest topic, felicitari! Sunt de aceeasi parere, ca si ceilalti, in legatura cu aripioarele de pe stergatoare.

Share this post


Link to post

Arata un pic mai bine dar culoarea spoilerelor tot e alta fata de restul caroseriei.

Share this post


Link to post

Felicitari, treaba buna. O schimbare NOTABILA.

 

In mod sigur va intoarce lumea capul.

 

Foarte frumos realizat, un real progres fata de primele poze.

 

Bravo.

Share this post


Link to post

Felicitari si din partea mea. Arata super masinuta.

Aripioarele sunt si eu de parere ca ar trebui eliminate.

 

In rest arata perfect ;)

Share this post


Link to post

arata super acuma , bv kelule.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...