Jump to content
Sign in to follow this  
cipicah

Fostul Kalos Sedan, Noul Aveo

Recommended Posts

@Satori: un face lift serios, in cazul asta. Nu de alta, dar diferenta pare mai mare decat in cazul Octavia 2 - Octavia Tour, cel putin vizual.

 

Te inseli. Ai vazut-o pe viu? E aceiasi masina, cu niste 'fuste', alte faruri, alte stopuri, manerele usilor schimbate si alt interior. La octavia diferenta este mult mai mare.

Share this post


Link to post

Cam asa este, am vazut-o la SIAB si sincer daca nu scria aveo acolo credeam ca este Kalos

Share this post


Link to post

Mdap, am vazut-o, insa recunosc ca nu am acordat prea mare atentie standului Chevy pentru ca... pur si simplu nu banuiam ca ma voi afla prea curand in situatia de a achizitiona un Chevrolet. Eram cu gandul ori la LGN, ori la compacte gen C4 sau Astra.

 

Iarasi, nu neg ca probabil sunt sub presiunea unui efect tip Placebo, accentuat si de tampeniile din presa scrisa. "Ampatament marit, 4discuri, punte independenta" - zvonuri care m-au facut sa cred ca este vorba de o platforma serios modificata.

Si cum mai sufar si de "gadget-manie", climatizarea aia imi face atat de tare cu ochiu'.... ;)

 

Probabil voi astepta pana se lanseaza, ca sa pun si eu manuta pe un test drive. Daca voi remarca, intr-adevar, diferenta notabile fata de actualul Kalos HB si daca pretul va fi pe masura, voi merge pe Aveo.

 

Daca nu... black lil' Kalos, here I come :D

Share this post


Link to post

@Immortal: eu zic sa nu te grabesti si sa astepti aveo...faci o comparatie mica si care masina iese mai bine din toate punctele de vedere pe aia o iei...asa sa iei kalos care acum e un model vechi nu te-as sfatui

Share this post


Link to post

Cu o mica observatie: Aveo va inlocui modelul Kalos Sedan (4 usi).

Modelul HB va ramane pe piata in ambele versiuni (3 si 5 usi) cu aceeasi denumire - Kalos.

 

Deci, putem vorbi de un model "vechi" numai in cazul versiunii Kalos Sedan.

 

Si eu sunt de parare sa mai astepti putin - daca, bineinteles nu ai motive sa te grabesti sau esti decis pentru modelul HB.

Share this post


Link to post

parerea mea este sa mai astepti. aveo are interiorul mult mai frumos...e incomparabil(fata de kalos)(materiale mai bune,fetele usilor sunt desenate...bestial)

"Noul Aveo are o lungime de 4.310 mm (cu 75 mm in plus), o latime de 1.710 mm (cu 40 mm in plus) si o inaltime de 1.505 mm (cu 10 mm in plus)."

"De asemenea, in ceea ce priveste capacitatea de incarcare, portbagajul modelului Aveo este mai mult decat incapator, cu volumul sau de 400 de litri (in conformitate cu standardul VDA), cu 20 de litri mai mult decat modelul precedent."

"Confortul soferului si sistemul dinamic si eficient de siguranta sunt asigurate de designul modern al sasiului Aveo cu amortizoare pentru suspensii McPherson pe fata si o punte spate independenta."

post-851-1140088109_thumb.jpg

post-851-1140088125_thumb.jpg

post-851-1140088175_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sigur e o doza de subiectivism in toate aprecierile de ordin estetic, deci nici eu nu fac exceptie. Exteriorul e, intradevar [cred ca asa se scrie dupa noua gramatica !] mai reusit, dar bordul Kalosului imi place mai mult iar fetele de la usi nu ma impresioneaza. Ca mecanica si dotari poate ca sta mai bine, dar sa vedem cu ce pret. Si parca e prea incarcat cu ornamente metalizate (sau chiar metalice ?) nichelate, aurii ... Dar, in general, e o masina reusita, recunosc, ceea ce nu vrea sa insemne ca "vechiul" Kalos 2006 ar fi nereusit !

Share this post


Link to post

Fratilor, e aceiasi punte spate! Uitati-va in pozele acelea!

Marimile mai mari se datoreaza unor impopotanari ale masinii, nu faptului ca au marit ampatamentul sau ceva de genul asta.

 

"Portbagajul cu mult mai mare... adica cu 20l" spune totul despre prezentarea acestei masini.

 

 

Ok, am cercetat datele de pana acum si ce am vazut:

- acelasi ampatament

- distanta intre rotile din fata este aceiasi

- distanta intre rotile spate este diferita, mai mare. totusi, nu se pomeneste nimic de suspensie independenta iar masina prezentata la SIAB cu siguranta nu avea asa ceva.

- este putin mai inalta si putin mai lunga (cred ca doar datorita formei portbagajului)

- este putin mai inalta (o pun pe seama folosirii 195/45R16)

- multe chestii de luat ochii dar... mai bine nu le puneau. cum ar fi 'fagurele plin' de pe bara spate. pargurile sunt atasate aparent peste pragurile vechi si intr-un mod nitel cam barbar (asta cred ca o schimba pentru ca arata jenant daca esti atent)

 

Americanii zic ca lor 'le vine' in vara 2006. Nu vad de ce la noi ar aparea mai devreme.

Share this post


Link to post

Mi-a zis un prieten ca cei de la Anvelo Center Oradea au deja pe stoc noul Aveo. Azi, daca am timp voi trage o fuga pina acol' sa vad frumusetea cu ochii mei.

 

P.S. Tocmai ce-am venit de-akol si nici urma de Aveo. Primele, ajung la sf. lui februarie.

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Poi, @zack, in linkul tau apar si ... preturile. Uite aici. 9mii versiunea cu aer conditionat automat. Ha, incep problemele :)

Share this post


Link to post

Preturile nu erau in urma cu doua zile ..,

Dar, e o diferenta intre reclama si oferta (in imagine apar jante de aliaj, in oferta sunt numai jante de otel 15" ... aliaj nici macar ca optiune)

Mda, incep problemele.

Share this post


Link to post
Poi, @zack, in linkul tau apar si ... preturile. Uite [

inseamna ca au mai lucrat la site :-> cand am intrat eu, nu era nici urma de vr-un pret

Share this post


Link to post

Ia uitati-va la ce consum apare la Aveo pe site-ul Dibas:

"Consum combustibil 99/100/EG 7,2/4,7/5,6 ( l/100 km urban/extra-urban/combinat )"

Cred ca nu poate fi adevarat, doar e cam acelasi motor.Sau sunt cumva datele pentru motorul de 1.2L...? Si Aveo (fost Kalos sedan) cu motor de 1.2l /73CP , nu-i cam slabut?

 

later: hai ca m-am lamurit :) aceleasi date apar la Spark. Hi,hi...

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Aveti idee daca e expus noul aveo la vreun dealer,sunt curios sa il studiez un pic poate cine stie.. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Inca nu! Dar poti sa-l studiezi pe site-ul dealerilor.

Share this post


Link to post

Din cate mi-a spus dealeru' din Or., va fi expus la finele lui Februarie inceputul lui Martie.

Share this post


Link to post

M-am intalnit cu dealerul meu de la Craiova si mi-a spus ca de maine incep sa vanda Aveo. Va fi si o promotie, reducerea fiind de 500 euro.

Share this post


Link to post

L-am vazut eu in curtea de la di-bas fundeni cu numere rosii. Avea jante de tabla de 15 si era caramiziu :) . Nu stiu care e treaba cu el , dar in showroom nu era niciunul.

Share this post


Link to post

:o fftopic: cand mai trece unu dintre voi pe la un dealer chevy, ia intrebati "care e faza cu euroncapul si 2 stelute"(sunt foarte curios ce zice) > :)

Share this post


Link to post

Vineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee !!!

Trecand pe la o benzinarie MOL erau parcate 2 tiruri .. unu cu sparkulete si unu cu Aveo-uri. Fiind "curatele " mi-a furat ochii unu pe alb ... stralucea nu alta :X

Share this post


Link to post
care e faza cu euroncapul si 2 stelute

 

1 jumate...

Share this post


Link to post

Incepand de maine a sosit si in Constanta Aveo. Am atasat o invitatie pentru un carcotas oficial. :spumelagura:

Am fost conditionat ca pentru participare sa accept duck tape la gura in speranta de a nu speria clientii. Cum sa nu accept sa pun pentru cateva ore (tomahawk-ul) securea razbunarii in portbagaj (just in case) :rambo:

Cu detalii si poze maine dupa eveniment. Si pretul pare atractiv se pare vom vorbi de cateva sute bune de Euroi reducere.

post-2099-1141832853_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...