Jump to content
Sign in to follow this  
nexxus

Jante De Tabla De Kalos

Recommended Posts

Bineînţeles că n-am frânat.

Eu nu frânez nici când traversez liniile de tramvai ori idioţeniile de bump-uri, ci doar înaintea lor.

În cazul de faţă am văzut-o, am pus a doua mână pe volan şi... am strâns din dinţi.

Într-adevăr, la prima vedere cauciucul e OK, mai ales că alaltăieri seară mi-a fost atât de lene, încât nici nu m-am uitat la roată.

Am ajuns acasă (în Ştefan cel Mare), ieri am plecat la serviciu, am plecat de acolo şi abia atunci, după ce am deschis geamurile, am început să aud fâs-fâs-fâs-fâs şi mi-am amintit de evenimentul de pe Văcăreşti. Am oprit şi am văzut îndoitura, anvelopa părea OK, am mai mers vreo 20 km. prin oraş (că aveam treabă), acompaniat de fâs-fâs şi abia în faţă la Casa poporului s-a lăsat, fiind nevoit să pun g(l)uma de rezervă.

O să încerc să o îndrept, sper ca guma să fie OK şi cu ocazia asta o să fac şi rotaţia roţilor (scuzaţi repetiţia), că am 16.000 km. şi nu le-am rotit niciodată.

Share this post


Link to post

La un incident similar janta a fost reparata la un centru care dispunea de un dispozitiv de roluire a gulerelor. Initial am crezut ca anvelopa va supravietuim, insa am decis sa o schimb desi nu au aparut semne exterioare de deformare. Avea totusi 45k si am considerat ca e mai bine asa. Eventual o poti monta pe spate. Janta mea arata putin mai rau si dupa impact a pierdut presiunea.

Share this post


Link to post

Deznodământul:

Cauciucul a fost absolut OK, janta s-a îndreptat fără mari probleme (a fost nevoie de doar 2 plumbi de 25, câte unul pe fiecare parte; mă aşteptam să mă umple de plumb...). Operaţiunea asta + rotaţia în X a roţilor + "o mică atenţie" = 50 parale(i).

E clar că nu se punea problema de Casco.

Mulţumesc tuturor pentru sfaturi.

Şi atenţie pe Văcăreşti, pe banda a 2-a !!!

Share this post


Link to post

Jentile de Cielo nu se potrivesc la Aveo 1.2. ca asa mi-au zis la un magazin de piese? Am si eu patru anvelope de iarna, pt. astia mi-ar trebui.

Share this post


Link to post

Din cate stiu distanta dintre prezoane este tot de 4*100 si la Cielo. Ar trebui sa se potriveasca fara probleme.

Share this post


Link to post

salutare

 

jantele de tabla de pe cielo sunt de 14" si se potrivesc perfect pe aveo , am pus eu si merg .

Share this post


Link to post

Ok. Maine ma duc, sa ma uit prin magazine.Mersi

Share this post


Link to post

In general se gasesc multe jante GM de 4x100 cu ET 49 pt Aveo. Eu am gasit moca jante de otel la o vulcanizare care vinde gume second aduse de afara. Le-am cosmetizat putin, echilibrat si acum sunt cu gumele de iarna. Va recomand sa cautati in asemenea locuri, mai ales ca asa le luati f ieftin. Altfel ele se vand in regim second cu 30-50 de lei bucata sau 150 setul prin targuri de masini. Se potrivesc si cele de Cielo.

Share this post


Link to post

Eu observ ca se ignora un lucru important la o janta, dimensiunea gaurii de centrare pe butuc. In cazul GM-DAT s-a mostenit o dimensiune aparte (56,6 mm ?). Daca nu se respecta, vor fi probleme care se confunda cu cele de echilibrare.

Share this post


Link to post

Salut,

 

A montat cineva jenti de Cielo pe Kalos?

Se potrivesc?

 

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post

Se potrivesc, dar cele de Cielo nu sunt R13?

Share this post


Link to post

Nu se potrivesc cele de pe Cielo, la distanta dintre prezoane. Din pacate Chevrolet ne-a inzestrat cu niste jante extrem de interesante, ca dimensiuni, 4*114,3. Jantele care se potrivesc sunt in general de la Daewoo Tacuma, Honda, modelele 92-93, si cam cele japoneze care au acelasi dimensiuni. Pentru mai multe detalii, uitati-va in catalogul cu jante de tabla de pe pagina anterioara.

Edited by speedy82

Share this post


Link to post

Deci merg pana la urma jante de logan pe kalos/aveo?!

Share this post


Link to post

De asta sunt si eu curios, am mai intrebat odata undeva... Nu stiu cele de logan cat au valoarea ET, si nu stiu ce diametru are gaura centrala.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

La Aveo distanta dintre prezoane e 4 x 100,iar la Lacetti e 4 x 114,3 ;)

Share this post


Link to post

Si nu verifica cineva la vreo intalnire?

Share this post


Link to post

Pai la Aveo am cumparat jante si distanta sigur e 4 x 100...la Lacetii...nu am avut cum verifica :D :) )

Share this post


Link to post

Stiu ca e 100x4. Intrebarea era daca merg la aveo/kalos jante de 15 de logan.

Share this post


Link to post

Intra pe LoganClub si vezi daca au vreun topic despre jante.

Share this post


Link to post

Ms, nu intru acolo. Voiam doar sa stiu daca se potrivesc. Nu le fac alora trafic moca.

Share this post


Link to post

Am intrat eu pe daciaclub, mai am cont acolo decand am avut solenza... Deci jantele orig de logan sunt 6jx15, 4x100. ET 50, diametrul gaurii centrale 60. Daewoo merge pe 56,6.

 

In schimb jantele de opel astra G din 98 -2004 s-ar potrivii

6Jx15. 4x100 ET49 gaura de 56,5... ma gandesc ca acel 0.1 mm se poate rezolva...

Share this post


Link to post

Deci merg de logan. Asta voiam sa stiu. De acum ma interesez la magazine sau la dezmembrari. Una cand te duci la sigur si alta cand sui masina pe cric si potrivesti jante pe incercate.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Deci merg de logan ...

Cum o centrezi ?

Share this post


Link to post

Pai nu au 100x4 intre prezoane? La ce ar trebui sa ma mai uit?

Share this post


Link to post

Iti trebuie inel de centrare. Tu ai 56.6 in centru, logan 60. Iti trebe un inel de centrare de 1,7 mm grosime (conic). Cam greu de facut...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...