Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Jurnal de bord - TICO reparatii+defecte

Recommended Posts

Acest topic este unul tehnic, nu comercial. Rog pastrarea temei topicului !

Share this post


Link to post

Astazi am avut timp si am lucrat nitel la ticalos:

schimbat cablul de frana de mana, iar cu ocazia asta am strunjit si tamburii.

Am schimbat discurile fata cu unele GM, automat si placute noi Ferodo Premier si culisele de la etrieri. iar daca am depresat rulmentii i-am schimbat cu unii SKF luati de la BADI.

Reconditionat timonerie Schimbator Viteze.

 

Iar aerul conditionat a functionat fix 3000Km timp in care a scapat tot freonul pe la presetupa compresorului :spumelagura:

Am gasit presetupa noua si garnituri, dar mai trebuie si timp.

Am impresia ca vinovaul este ambreajul compresorului care nu cupleaza prea bine.(caderea de tensiune la bobina ambreiajului de ~2V)

Edited by Muratu

Share this post


Link to post

salut. Despre ce garituri este vorba...despre cele 3 mari care imbina cele trei parti a compresorului...mie imi pierde pe acolo...mi-a ajuns freonul doar pentru trei zile.cat ai dat pe discuri.ms

Share this post


Link to post

Salut,

 

Mi-am achizitionat capete de planetara pentru Tico meu, m-am apucat sa le schimb doar ca la unul dintre capetele vechi siguranta aceea (sarma) este rupta si efectiv nu o am cu ce apuca sa o trag in afara. Astfel, planetara este fixata in capul de planetara. Aveti vreo sugestie ce fel pot scoate capul de planetara? Prin fortare este indicat (dat cu ciocanul)? In clipa de fata am scos planetara dreapta ca sa pot umbla la capul de planetara, dar fara succes pana acum :(

Apreciez enorm raspunsurile prompte, sper sa o rezolv azi, va multumesc!

Share this post


Link to post

Poate ajuta pe cineva: becurile de la casetofonul de tico sunt 3 la numar se alimenteaza la 5V si sunt de 5x3mm. Se declipseaza panoruile casetofonului, apoi se declipseaza masca, se deconectaza mufele si se trece la demontarea cablajului prins in 3 suruburi si se schimba becurile. Se curata si fata si se pune totul la loc. Cost reparatie 1.5 lei si timp de lucru 1h cu tot curatare si o pauza de bere

Share this post


Link to post

salutare am si eu o problema la tico poate sa mai lovit cineva de ea.dupa ce schimbi vitezele 2,3,4 se aude un zgomot imediat ce accelerezi ca si cum un surub ar fi slab undeva motor cutie si in mers cand dai drumu la acceleratie si reacelerezi un trosc nu foarte tare dar enervant,precizez ca nu este bucsa d teflo. din caseta de directie seamana zgomotul dar nu este ea .rog postati doar cei care aveti idei concrete sau cineva care sa lovit de aceeasi problema multumesc

Share this post


Link to post

Schimbat toba finala 180 ron stelco sau ceva asemanator.(polonia se pare )..arata foarte bine fata de gunoaiele ce le-am mai gasit prin alte parti.l

Share this post


Link to post

salut! cineva care a strans surupul de la "soclul automat" ,poate sa imi spuna si mie cum a procedat?am in cercat si nu am reusit pt ca nu este suficient spatiu.trebuie sa demontez carburatorul?multumesc

Share this post


Link to post

Intre timp ticalosul a ajuns aproape la 160000Km

 

Intre timp am schimbat la el macaraua de la geamul stanga fata.

Si din cauza unui troncanit foarte enervant de pe fata care au dat batai de cap la 3 mecanici, am schimbat asa:

Bucsa suport cutie viteza, tampon anti balans....fara rezolvare

cap planetara dreapta....aproape degeaba (avea un joc de cand am cumparat masina pt ca am mers fara burduf ia planetara o iarna intreaga fara sa-mi dau seama.

Zgomotul se manifesta doar pe vreme calda si dupa ce rula masina ceva distanta si se auzea la orice gropita, denivelare, accelerare, decelerare ca si cum s-ar lovi ceva puternic in caroserie, ca un trosnet, lovitura infundata.

Si datorita lui Pepino/Andrei/ doctorul de masini, s-a constatat ca este devina o bieleta de directie gripata "prea buna" pe dreapta si din cauza ei a stricat si bucsa din caseta.

Problema este 99% rezolvata pt ca se stie cauza, dar inca nu am avut timp sa remediez problema.

 

In prezent masina este la tinichigerie pt o reimprospatare a vopselii si sa o scap de rugina.

Farurile au suferit o modificare drastica prin adaugare de lupe.

Si daca tot a fost demontata luneta am pus folie pe ea, dar este gazata si a iesit un rahat.

Dupa ce o termin o sa-i fac poze.

 

 

Share this post


Link to post

intre timp ticozauru a primit o alta reconditionare caseta(bucsa caseta naua, 2 bielete directie noi GM)

O reconditionare plaman GPL cu piese originale tomasetto + filtru nou.

Antigel.

Si cam atat...

 

 

 

P.S. Rog un moderator sa mute toate posturile mele din acest topic, intre-un topic nou (cu Numele "Tico+"in categoria "Masina Mea"

 

 

Share this post


Link to post

nu a facut nimeni pana acum tutoriale video cu reparatii facute pt tico?? nu a urmat nimeni exemplul celor de la tutorialeloga...sau nu am vazut eu ?

Share this post


Link to post

buna seara ...ma poate ajuta cineva cu poze din manualul tico????

Share this post


Link to post

Salut baieti am si eu o problema , la denivelari , gropi imi scoate un sunet ciudat la volan si tremura . de la ce ar putea sa fie ? multumesc

Share this post


Link to post

pai vezi daca joc in caseta , sau daca se aude de la amortizoare flanselel ?

Share this post


Link to post

s-a rezolvat era de la planetara si bieleta dar acum am alta problema cand iau viraj dreapta parca imi pleaca volanul singur spre maxim de la ce sa fie ? sa fie de la bieleta sau de la planetara eu le-am schimbat cele de pe partea stanga

Share this post


Link to post

Pai daca ai schimbat bieleta, ai facut geometria???

Share this post


Link to post

nu inca urmeaza

 


daca nu indica apa si benzina in bord se poate sa nu aiba masa bordul sau placa arsa?

Share this post


Link to post

am gasit un fir negru sub bord care vine prins pe caroserie rupt adica masa se poate sa fie de la bord ?

Share this post


Link to post

am gasit un fir negru sub bord care vine prins pe caroserie rupt adica masa se poate sa fie de la bord ?

Apa si benzina cel mai probabil nu indica din cauza circuitului L4810CV , din partea dreapta, de pe spatele bordului.

salut! cineva care a strans surupul de la "soclul automat" ,poate sa imi spuna si mie cum a procedat?am in cercat si nu am reusit pt ca nu este suficient spatiu.trebuie sa demontez carburatorul?multumesc

Nu trebuie demontat carburatorul. Cel mai simplu, cu motorul oprit, pune pe cineva sa apese acceleratia la maxim, si ai acces atunci la surub.

Share this post


Link to post

Daca in afara de ce scrie pe acolo, nu are si defecte ascunse, merita. Acuma, daca pana in toamna apar sau nu probleme, asta nu poate sa stie nimeni. Oricum, ar merita sa il vezi la fata locului.

Share this post


Link to post

Mda...una e in poza si alta la fata locului numai ca eu sunt din Brasov si masina la Rm. Valcea. Sa merg pana acolo si cine stie ce gasesc :( . Eventual un membru de prin valcea care poate sa vina cu mine la vizionare :) . Sau daca mai stiti unul de vanzare la ~500 euro bun..astept oferte :)

Share this post


Link to post

Nu are AC, o sa te coci vara in masina, mai ales ca e si inchis la culoare. Fiind din 2000 e posibil sa fie EURO 2, astea cam au probleme.

Share this post


Link to post

Cu caldura vara sunt obisnuit, nici pe logan nu am AC...Treaba cu euro 2 este ceva bine stiut sau mai depinde si de noroc? Nu stiu acum ce probleme ascunse poate avea un tico. Stiu ca trebuie sa ma uit la lonjeroane de rugina dar la motor habar nu am.

Share this post


Link to post

Da,astea euro 2 mai fac figuri....despre motor vad ca spune acolo doar sa nu consuma ulei si nu scoate fum...acuma problema e si cum se aude, trebuie ascultat daca trancaneste sau nu. De itp si asig nu spune nimic...iar daca cumva e pe numele vreunuia care a avut probleme sau are sub 25 de ani...s-ar putea sa coste vreo 400-500 lei pe 6 luni...oricum vad ca persoana respectiva are mai multe masini la vanzare....nu comentez mai mult :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...