Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Camere Video

Recommended Posts

Asa-i, ai perfecta dreptate.

Faza tare este ca eu am casetele Hi8 si camera miniDV, deci imi trebuie si camera. De aia am zis ca cedez casetele celui care ma ajuta sa le trag.

Inafara de placa de captura, iti mai trebuie si un procesor destul de bun si un 30-40 GB spatiu liber.

Share this post


Link to post

Intentionez Sony DCR-HC35E. Vad ca pachetul contine adaptor 21 pini. Asta e un fel de adaptor firewire (i.LINK cum ii zic ei...) Vad ca are si un fel de docking station cam cum aveam la aparatul foto HP...

Share this post


Link to post

Despre asa ceva ce spuneti?

Mi-am luat una din Austria si cred ca e super.

Aprox. 600E

Share this post


Link to post

Despre care? Nu e niciun link... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Doresc sa achizitionez o camera video , nu ma pricep la ele , as dori sa aflu pareri pro si contra , variantele sint cu harddisk ( cele mai scumpe ) , dvd , sau minidv .

Eu am gasit ceva aici http://www.flamingo.ro/ , nu fac reclama , ma tenteaza numai ca pot lua in rate fara dobinda folosind un card bancar .

Daca aveti si alte sugestii , spuneti-le , multumesc anticipat .

Share this post


Link to post

Neaparat mini-DV, restul sunt prostii.

 

Optional, night-mode (e si el in sine o prostie, dar uneori poate fi util) si bec de luminare (la fel, nu e cine stie ce, dar uneori e bun si el).

Share this post


Link to post

Despre cele cu hard-disk ce parere aveti ?

S-a scris mai putin aici .

Share this post


Link to post

Alea cu HDD fac acelasi lucru ca si alea cu DVD, adica iti fac compresie la video imediat dupa ce filmezi (deci altereaza stream-ul digital, iar tu cand il vei reprelucra, vei obtine o calitate slaba). In plus, HDD-urile sunt sensibile la socuri mecanice, oricat le-ai proteja.

Share this post


Link to post

Si eu care voiam sa ma infig la o camera cu hdd... Raman deocamdata la panasonicul meu nv-gs37.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Am cumparat pina la urma Sony DCR HC-37 E , 850 Ron , Mini DV .

Surpriza placuta e ca e fabricata in Japonia , sincer , nu ma asteptam , vanzatoarea mi-a spus ca celelalte ( DVD , HDD ) ar fi facute in China .

Multumesc pentru ajutor .

Share this post


Link to post

Urmeaza sa imi cumpar o camera video. Acest lucru trebuie sa se intample cat mai repede, avand in vedere ca plecam intr-o saptamana si jumatate in concediu. Ce sa iau? Sony, Panasonic, Canon? HDD? DVD? Nu stiu mai nimic, va rog un pic de ajutor.

Share this post


Link to post

O camera care sa inregistreze pe caseta mini DV sau pe HDD, dar obligatoriu cu 3 CCD.

Share this post


Link to post

Da si o suma in care vrei sa te incadrezi.

Share this post


Link to post

1500 RON.

Share this post


Link to post

Ca si calitate a imaginii e relativ ok. M-am jucat cu dracia asta, dar o sa ai mari probleme cu fisierele alea daca vrei sa le editezi/pui pe DVD, etc. Au o extensie ciudata fisierele (mod parca sau ceva similar, nu mai tin minte).

Cert este ca nu le deschidea niciun soft de editare. Dupa cateva incercari nereusite mi-a venit ideea sa schimb extensia in mpg si mi le-a deschis Adobe Premiere, dupa care am stat la render de mi-a crescut barba. Ultima oara cand am primit imagini trase cu o camera ca asta, am preferat sa le captez ca atare pe analogic prin line-in-ul de la PD-ul 170 si apoi via firewire si a fost mult mai rapid.

 

Mai bine mergi tot pe varianta clasica pe miniDV, e mai sanatoasa si mai sigura. Firewire-ul e sfant. ;)

In plus ce faci daca esti undeva si nu mai ai spatiu pe hdd? La mini DV schimbi caseta.

 

Vezi mai bine Panasonic NV-GS320EP similar ca performante doar ca e mini DVcam si e pe la acelas pret. ;)

http://www.shopmania.ro/magazin~online-cam...p~p-242529.html

 

@hades

Mergi pe Panasonic Mini DV. Avantajele mini DV-ului sunt nenumarate.

De ce Panasonic?

Pentru ca au cel mai bun raport calitate/pret in segmentul home use.

 

Cam aceeasi recomandare ca si la Lucian si la tine: GS320.

http://www.panasonic.ro/Produse/Camere-vid...-gs320/104.html

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Ca si calitate a imaginii e relativ ok. M-am jucat cu dracia asta, dar o sa ai mari probleme cu fisierele alea daca vrei sa le editezi/pui pe DVD, etc. Au o extensie ciudata fisierele (mod parca sau ceva similar, nu mai tin minte).

Cert este ca nu le deschidea niciun soft de editare. Dupa cateva incercari nereusite mi-a venit ideea sa schimb extensia in mpg si mi le-a deschis Adobe Premiere, dupa care am stat la render de mi-a crescut barba. Ultima oara cand am primit imagini trase cu o camera ca asta, am preferat sa le captez ca atare pe analogic prin line-in-ul de la PD-ul 170 si apoi via firewire si a fost mult mai rapid.

Mama lor de nesimtiti! Toti vanzatorii pe care i-am intrebat au zis ca toate pe hdd scriu in format Mpeg2!

Daca e cum zici tu nu e nici o afacere!

Share this post


Link to post

Eu voiam sa-mi iau una cu hdd de 30 gb, la gandul ca e mai rapid transferul pe pc si apoi pe dvd, calitatea fiind una aproape similara cu cea de la camerele ce inregistreaza pe mini DV. Am acasa un panasonic nvgs37 de care is relativ multumit, insa comparativ cu un vx2100 e jaleee (cu vhs nu se compara, captura e net-superioara la minidv).

Pe site-uri arata ca fisierele video sunt stocate in format mpeg2 la camerele cu hdd. Am sa fac un test: voi formata cardul de la camera foto si voi trage un minut cu o camera cu hdd si slot SD. Voi vedea apoi ce si cum se comporta. Puteti si voi incerca un test la altex, de exemplu (ei le au la vedere, puteti ruga baitul de la raion sa va lase).

Share this post


Link to post

Pai codecul e mpg2, doar ca are o extensie ciudata fisierul. Ti-am zis: dupa rename si schimbat extensia la mpg, n-am avut nevoie sa instalez niciun codec in PC. Le-a vazut imediat softul de editare video.

 

Acelas lucru se intampla si daca dai extensia avi.

 

Renderul l-am dat ca proiectul era DV PAL 48 k si a trebuit convertit fisierul in DV (Microsoft DV, Mainconcept Dv sau orice alt codec DV) pentru a-l putea edita realtime.

 

Personal urasc tipul asta de camere dupa ce am avut tangenta cu 2 modele diferite de acest tip. Prefer Mini DV.

 

Later edit:

Lucian eu am PD 170, superior VX-ului 2100 si stiu bine ce inseamna calitatea pe video si te inteleg de ce vrei un upgrade. Ideea e ca daca tot il faci, fa-l sa-ti usurezi munca dupa filmare. Degeaba ai calitate mai buna la filmare fata de ce ai acum, daca apar probleme la editare. Vezi ce ti-am recomandat mai sus. E un best buy in segmentul home-use.

 

E corect ca pierzi timpul real al materialului filmat la transferul prin firewire in PC, dar imediat ce ai transeferat/captat materialul il editezi direct, fara niciun render sau recompresie. ;)

 

Acel fisier mpg 2 de la camera aleasa de tine, ca sa poti lucra cu el, il convertesti in Avi DV ca e mai complicat de editat direct in mpg2 dar nu imposibil, deci implicit apare o recompresie pe drum. De obicei utilizatorii obisnuiti folosesc codecul default Microsoft DV care nu e foarte lossless.

 

Daca recodezi de 3-4 ori la rand un fisier in Microsft DV deja ai pierderi semnificative pe culoare in special. Eu de-asta si folosesc Mainconcept DV ca e mai lossless.

 

Oricum pentru cei neinitiati pe video care vor sa-si pastreze amintirile pe DVD, recomand solutia DVD recorder + Camera Mini DV sau chiar pe HDD.

Pentru cei care mai vor si altceva decat transpunerea materialului brut pe DVD le recomand doar Mini DV ca si camera si evident un PC cu porturi firewire.

 

Tre sa fug la birou...

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ok, in cazul asta pe tine am sa te rog sa ma mai ajuti cu una-alta la capitolul video.

Share this post


Link to post

Nici macar nu are 3 CCD. Noaptea/seara sau pe lumina slaba o sa fie cam naspa imaginile.

Share this post


Link to post

Am mai vorbit cate cava cu Elf pe ymsg, dar inainte de asta am facut ce am zis mai sus: am fost cu cardul si am tras cateva secvente pe un panasonic "ceva cu 20", doar 1 ccd. Ajuns acasa, pun cardul in reader, ma uit la imagini- nu m-au dat pe spate. Pe bune ca se vede mai bine captura trasa din camera mea minidv. Deci cred ca las deoparte camerele cu hdd si ma orientez spre asta. O sa se adauge o lampa si un adaptor pentru autonomie ceva mai mare.

Share this post


Link to post

Eu am un jvc everio - gz-mg505 - 3ccd.

Sunt foarte multumit de ea si ca program de editare a venit ( fara pretentii prea mari )cu CiberLink.Folosesc varianta "imbunatatita" la editare.

Tre sa ai in vedere si un acumulator suplimentar, mai ales daca setezi calitate maxima. Aveam in vedere Panasonic cu 3ccd

daca nu as fi reusit sa ajung la camera asta (si desigur la preturile de dincolo ca la noi este super scump). Fiecare mod de stocare are avantaje si dezavantaje.Ma interesa ceva pe hdd si NEAPARAT cu 3ccd.De asta m-am putut apropia ca si pret.

Formatul mpeg2 este citit bine de wmp.Sunt si camere jvc tot din gama everio care inregistreaza in mpeg4, dar sunt slabe ca si calitate imagine. Se poate salva mult cu reglaj manual de ALB.

Daca ai posibilitatea de-a o achizitiona , este super.Anul trecut de pe site-uri germane si franceze se putea lua pana in 700E.

Eu am luat-o din Franta cu un pachet extra in jurul a 700E (DOAR DE PE INTERNET).Am facut pentru ea un drum special pana la Luxemburg si nu mai aduceau la comercializare modelul asta.Panasonicul era peste tot, si un pic mai ieftin.

BAFTA !

Share this post


Link to post

Night Elf, foarte buna recomandare Panasonic NV GS 320... ieftina, miniDV, 3 CCD, are o cunostinta de-a mea si am ramas uimit cat de bine se descurca. Faza cu 3CCD e foarte utila, nu e doar marketing... am facut comparatie filmand indoor, cu lumini diferite (unele foarte calde, unele foarte reci), pe diverse decoruri, si Panasonicul a iesit invingator clar, pastreaza foarte bine culorile naturale.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...