Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Camere Video

Recommended Posts

Am vazut pe piata Camera video Panasonic NV-GS75 cu 3CCd-uri la ~23 mil. tot cat este si sony DVD92, cea care scrie pe mini DVD.

Acum stau si ma gandesc, intre 3CCD si mini DVD, care merita?

Share this post


Link to post

3ccd. dvd=useless=marketing. parerea lu' je.

Share this post


Link to post

Am tot citit topicul asta da nu ii dau de cap...neam... miniDV nu este o banda? ca vad pe aici scriind oamenii unul miniDV altul MiniDVD cu referire la acelas lucru...

Fratilor ... mini dvd? unde ati gasit de cumparat discuri de astea fratilor? cat costa?

 

@tribunul: Acum stau si ma gandesc, intre 3CCD si mini DVD, care merita?

Oare numai mie imi pare intrebarea asta atat de ciudata?

MiniDVD stiam ca este un standard ce iti permite fix asta:

"MiniDVD is an unofficial format which basically allows you to have DVD content (complete with interactivity) on a CD media"

 

PS

nu vreau sa supar pe nimeni...nu ma pricep la camere video ...am "o tona" de nelamuriri.

Share this post


Link to post

Nu sunt acelasi lucru.

 

miniDV = banda magnetica ( http://en.wikipedia.org/wiki/MiniDV )

miniDVD = un disc de plastic, similar cu DVD-urile clasice, dar mai mic ca dimensiuni (cum erau CD-urile alea mici, pentru prezentari & stuff), si costa mai mult decat un DVD obisnuit (parca vreo 30-40 mii pentru un miniDVD-R).

Share this post


Link to post

Eu ceream o parere intre 2 produse care sunt cam la acelasi pret prin magazine.

Diferentele ar fi ca sony scrie pe mini DVD-uri (vezi foto, este RW) si o "tehnologie" mai buna, cea cu 3 CCD-uri.

 

mini DVD-uri se gasesc, au aceiasi dimensiune cu mini CD-urile, 8cm.

 

ref. 3 ccd-uri: "Sistemul avansat cu 3 CCD-uri de la Panasonic imbunatateste sistemul cu 1 CCD din trei puncte de vedere: culori frumoase, detalii frumoase si luminozitate. Veti obtine o imagine extraordinara dar, in acelasi timp, veti beneficia de o operare atat de usoara, incat oricine se va putea bucura de placerea de a filma."

post-762-1138692284_thumb.jpg

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

miniDVD e o tampenie din prea multe multe puncte de vedere. :( Pacat.

Share this post


Link to post

Punctele slabe la mini DVD, (vorbeste ziarele), este ca sistemul de scriere cedeaza repede, si nu se merita diferanta de aproape 10 mil.

Share this post


Link to post

Cum sta treaba cu inchiderea sesiunilor si "bacteriile"? S-au remediat problemele?

Share this post


Link to post

Eu am o camera Sony miniDV DCR HC17 E. Sunt multumit de ea. Pe caseta se poate scrie de oricateori, calitatea nu se pierde, doar e digitala cel mult poate sa se strice banda dar nu cred. La miniDVD camera nu este la fel de rezistenta ca miniDV iar unitatea de scriere DVD este sensibila (nu ati avut probleme cu CDROM-urile de calculator?).

 

Pentru transferul pe calculator eu am o placa firewire (IEEE1394) sau iLink pe care am dat 520 de mii. Calitatea este foarte buna mai ales daca se pune prin TV out la televizor.

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat un CANON MiniDV MV690.

In magazin era 2000 RON.

Eu am luat-o sigilata de la un prieten care avea nevoie de bani cu 300 Euro.

Super multumit si merge foarte misto!

Aaaight!

Share this post


Link to post
Cum sta treaba cu inchiderea sesiunilor si "bacteriile"? S-au remediat problemele?

E adevarat ca fiecare miniDVD trebuie "formatat" de catre camera (~10') iar la final "inchis" (tot ~10')?

In cazul asta chiar nu merita DVD, ce faci cand vrei sa filmezi ceva si ai ramas fara spatiu, astepti 20 de minute ca sa reiei filmarea????

Share this post


Link to post

Imi aduc aminte ca facea ceva la sfarsitul filmarii, dar in nici un caz nu dura 10 minute. Oricum, se presupune ca filmezi cu mai multe minidvd-uri, nu te bazezi pe unul singur.

Share this post


Link to post

Nu, ma refer la faptul ca trebuie sa il inchizi si nu mai tarziu, ci acum

Normal ca la tine ai mai multe miniDVD-uri, ca doar si la caseta ai mai multe..

Share this post


Link to post

Ma intreb cat de bune sunt camerele care inregistreaza pe hard disk-ul lor intern. Prin vest, o camera cu 20 Gb costa cam 700 eur. Mie din aia mi-ar placea, plus ca inregistreaza direct in format MPEG2.

Share this post


Link to post

Pana la urma am am ales miniDV.

Sony dcr-hc35e.

Ce nu-mi place la ea este butonul de zoom, merge prea usor, ar fi fost mai bine daca faceau ca pe lcd, doua butoane.

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos...si acum cateva raspunsuri

1.zicea cineva mai sus de pierderi de calitate la mini dv...

teorie:

atat pe mini dv cat si pe mini dvd scrierea se face in mod digital (0 si 1) deci teoretic nu exista pierderi de calitate..

practic:

dezavantajul mini dv . inscriptionare magnetica deci uzura mecanica a benzii...ca orice echipament digital are un bloc de corectie erori care este discutabil in cazul in care reface bitii afectati cat de corect ii reface...teoretic si logic ar fi sa ii refaca bine altfel generand erori in lant cu pierderi vizibile si in final blocari in ciclu infinit...

dezavantaj mini dvd...mediu optic deci foarte sensibil la praf si alte corpuri straine + faptul ca laserul se consuma in timp (apropo cati dintre voi mai au cd-writere rapide mai vechi de 3 ani fara probleme?)..partea corectoare de mai sus este valabila si aici...

 

2. captura se face preferabil pe firewire (digital, calitate superioara dar atentie la filtrele de-interlaced) dar nu este obligatoriu, facandu-se perfect si analogic cu orice tuner tv (chiar mult mai usor)

 

 

Concluzie: merg pe mini dv, prefer sa schimb casetele decat sa mi se defecteze blocul optic din camera...

 

 

 

PS expunerile de mai sus sunt pareri proprii si personale, am reparat unitati optice 3 ani in particular iar acum cativa ani ceva aparate video...nu foarte mult..

Share this post


Link to post

Am citit eu ce ati scris pe-aici si sambata mi-am luat inima in dinti si am incercat sa respect ce am invatat de la voi, asa ca am cumparat de la Media Galaxy o camera video Sony DCR-HC24E, foarte asemanatoare cu ce si-a luat si tribunul. Imi place foarte mult si am dat pe ea 16 mil. ROL. Tribunule, tu pe tine cat te-a costat si de unde ? Nu de alta, dar sa stiu daca sa imi para rau sau nu ca nu am mai cautat sa testez putin preturile pietei...

 

Si acum o intrebare...: Firewire este un port ce il poate avea placa de baza, blasterul sau placa video... Este corect ? Intreb asta fiindca sambata viitoare sper sa cumpar si calculatorul, poate il iau din prima echipat.. :)

Share this post


Link to post

Firewire este similar usb-ului. Daca placa de baza nu il contine, se cumpara o placa firewire pe pci cu 4-5 sute de mii. atentie la cablu deoarece placa firewire are 2 tipuri de mufa (mare in desktop si mica in laptop) si trebuie sa se potriveasca si pe camera.

Share this post


Link to post

de asemenea se mai gaseste pe unele tv-tunere si pe soundblaster audigy

Share this post


Link to post
Am citit eu ce ati scris pe-aici si sambata mi-am luat inima in dinti si am incercat sa respect ce am invatat de la voi, asa ca am cumparat de la Media Galaxy o camera video Sony DCR-HC24E, foarte asemanatoare cu ce si-a luat si tribunul. Imi place foarte mult si am dat pe ea 16 mil. ROL. Tribunule, tu pe tine cat te-a costat si de unde ? Nu de alta, dar sa stiu daca sa imi para rau sau nu ca nu am mai cautat sa testez putin preturile pietei...

 

Si acum o intrebare...: Firewire este un port ce il poate avea placa de baza, blasterul sau placa video... Este corect ? Intreb asta fiindca sambata viitoare sper sa cumpar si calculatorul, poate il iau din prima echipat.. :)

 

Eu am dat 15,2 mil factura, garantie 1 an, ce m-a incantat la prima vedere, este ca pe cutie scrie made in japan. 24E costa la ei 14,3 mil.

Eu inca nu am apucat sa ma joc cu ea prea mult, dar se pare ca 35E poate sa scrie direct pe dvd sau cd.

Ref. la transfer este indicat sa folosesti firewire, are viteza mult mai mare decat usb-ul, si atentie la ce spunea si Alx ai grija la cabluri, in camera ai mufa cu 4 pini, in laptop tot cu 4 pini, cred ca in pc ai mufa cu 6 pini.

Cred ca un cablu costa cam 150.000 ei.

Share this post


Link to post

Un sfat pt. achizitionarea casetelor...

Eu mi-am luat sony premium (120.000) si am vazut pe ea ca este cea mai slaba, iar sony excellence ic, am gasit numai la flamingo si este vreo 375.000.

Stie cineva pe unde se mai gaseste excellence ic si daca-si merita banii?

Share this post


Link to post

Subscriu si eu la acest topic, cu una bucata Sony CCD TRV238E, format HI8 (din ce am citit eu este ultimul format de caseta analogica, ca pe urma s-a trecut pe digital si anume Digital 8, daca nu ma insel). Camera a fost castigata in urma unei tombole la o firma de asigurari (adica cea mai veche firma de asigurari din Ro).

Am ramas surprins de amabilitatea Sony Romania, care in urma e-mailului care i l-am trimis, ca nu am primit carte de utilizare in limba romana in pachetul camerei, in 5 minute am fost contactat telefonic, si cartea a fost trimisa (fara taxe) pe format hartie, in 3 zile, prin serviciu postal cu recomandata. Bravo lor (Sony Romania).

De camera sunt multumit, acum ii descopar tips-urile, doar ca, pretul unei casete e cam mare, cam 15k-18k Ron, caseta Sony.

Asa si o intrebare, ca, nu m-am lamurit cu casetele: exista si casete cu format 8 mm dar si cu format HI8 mm. Acum nu stiu, in cartea de utilizare nu scrie clar daca se foloseste Hi8, si/sau se poate folosi 8. Se pot folosi si cele cu format 8mm pe aceasta camera? Asta doar de curiozitate.

Share this post


Link to post

Cred ca cele pe care scrie doar 8 sunt pt. Digital 8.

 

PS

Am 4 casete video Hi8 Sony daca ma ajuti sa le trag pe dvd, ti le donez, dar tu esti cam departe.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

Cautand la greu pe forumuri de specialitate straine am ajuns la concluzia, ca, ai nevoie de o placa de achizitie (tv tuner) pentru a copia analogica (Hi8) pe Pc. Si calitatea indoielnica a formatului rezultat pe Pc. Mai caut si revin cu detalii...

Edited by dan22y

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...