Jump to content
Sign in to follow this  
AAdorjan

Demontare Bord (plastic)

Recommended Posts

1. Cate suruburi trebuie desfacute?

 

2. Ce alte lucruri mai trebuie inlaturate? Cleme, cabluri, mufe, etc.

 

3. La ce trebuie sa fi foarte atent ca sa nu faci vreo prostie?

Share this post


Link to post

Vrei sa dai jos tot bordul sau ce anume vrei sa faci. Eu am demontat panoul cu ceasurile...treaba simpla. CRed ca si daca dai tot bordul jos trebuie sa ai grija la fire si la ...praf mult praf :->

post-1228-1136291680_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si una si alta. Am incercat si eu sa dau jos panoul cu ceasurile de bord dar dupa ce am desfacut suruburile pe acolo nu am reusit sa il scot si l-am pus la loc...

 

Ma gandeam sa dau jos tot bordu sa curat cam tot ce e pe acolo

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dupa ce scoti suruburile si incepe sa se miste mai ai de scos 2 mufe aflate in partea de sus (una stanga si una dreapta) si cablu de kilometraj pe care il tragi mai cu vlaga. Am incercat sa scot tot bordul mai demult am desfacut niste suruburi incepuse sa se miste dar am renuntat din lipsa de timp. Nu cred ca e foarte greu numai sa ai timp si un loc caldut dar cred ca merita sa scoti praful de acolo asa pentru sanatatea ta :mda:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ati reusit pina la urma sa dati jos tot bordul, pentru curatare frumos? Ma intereseaza si pe mine foarte mult aceeasi operatiune.

Share this post


Link to post

Trebuiesc scoase toate mufele bagate in bord.Recomand urmatoarele operatii:

 

demontare mufa clapa capota(are un surub pe interiorul bordului,il desfaceti ,apoi trageti de ea in afara,veti vedea ca are niste catari prin care puteti scoate cablul, demontare volan(iese cam greu,se bate usor dintr-o parte si alta cu grija sa nu va sara in fata) si cochilia acestuia , ceasuri bord,scoaterea mufelor ceasurilor si a cablului kilometraj ,scos mufe butoane consola stanga(dezaburire, stergator spate etc) si mufa difuzor stanga ,demontare grila aerator,scoatere mufa reglaj faruri. Se scot toate suruburile bordului ,3 la parbriz ,2 in parti,2 in torpedou, unul in spatele scrumierei si se trage bordul un pic pentru a putea lucra mai usor. Se scot mufele de la scrumiera si lumina aerator.Toata firaraia e prinsa in mai multe locuri de bord cu niste cleme maleabile.In dreapta aveti o singura mufa de la difuzor de deconectat. Ps:Aveti grija cu firele .sfatul meu e sa lipiti niste stickere pe mufe si sa scrieti pe ele de unde sunt pentru o mai usoara montare .

Ps2: Praf mult nu am gasit ,eventual sa fie in instalatia de aerisire ,deci nu cred ca se merita doar pentru asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare legata de demontare bord.As dori sa demontez doar partea de jos (de sub volan) unde sunt toate firele, ca sa scot boxele din bord, firele boxelor, alarma care este montata si sa pot pune fire noi.

Trebuie dat tot bordul jos pentru operatiunea asta? Ca am vazut ca tot bordul este cam 1 bucata, nu ca la dacie pe bucati.

Multumesc.Astept un raspuns

Share this post


Link to post

Trebuie dat tot jos din pacate :(

Si eu o sa am de tras sarme la vara de sub bord in diferite locuri da nu-l mai dau jos

Share this post


Link to post

Pt demontat difuzoarele nu este nevoie sa demontezi tot bordul!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...