Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Forumul Incarca Greu

Recommended Posts

Salut !

Mi se pare mie sau de cateva zile daewooclub merge tot mai greu ?

e doar la mine sau si la altii face asa ?

cateodata imi scrie si The page cannot be displayed ..

am zis ca e de la netul meu dar am intrat si pe alte site-uri si merge bine ...

:) >-

Share this post


Link to post

In ziua cand ai scris asta, se desfasura un flood destul de masiv asupra serverelor din surse necunoscute, undeva in jur de 90 mb/s trafic :) ar trebui sa fie ok acum.

 

Cand mai ridicati problema vitezei de incarcare, adaugati si un log de traceroute (in command prompt scrieti "tracert www.daewooclub.ro" si copiati rezultatul in mesajul de pe forum).

Share this post


Link to post

Merge bine la mine acum, nu ma deranjeaza, dar in caz de ceva cum copiez informatiile din comand prompt-ul de dos (dau de unde iau log-ul de pe hard) ? Ca mi se inchide fereastra dupa ce termina de citit toate informatiile.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Fereastra se inchide la terminarea executarii in cazul in care folosesti "Run command" sau cum s-o chema (acum sunt pe Linux ... si nu am cum sa verific).

Daca insa deschizi un "Command prompt" (pe la nustiucare versiune parca se cheama "MS-DOS prompt") ... si bagi acolo comanda ... vei ramane cu rezultatul pe ecran.

Share this post


Link to post

De fapt in run scrii command si se deschide MSDOS prompt.

 

Later edit: evident ca dupa apesi si pe Enter (cherigi ritarn) :mrgreen:

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

nu e mai simplu de facut un print screnn ? :P

post-285-1136405889_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu pt ca ocupa mult :D

pe xp RUN / cmd

pe 98 RUN / commnad

 

dar cel mai simplu

tracert daewooclub.ro >c:\daewooclub_problem.txt

si atasati c:\daewooclub_problem.txt

Share this post


Link to post

Problema a reaparut de cateva zile, uneori merge bine, alteori nu. Acum NU.

Tracing route to daewooclub.ro [194.176.168.14]

 

over a maximum of 30 hops:

 

 

 

1 <10 ms <10 ms <10 ms smoothie [192.168.0.1]

 

2 13 ms 14 ms 14 ms c7246-c4-0-0.galati.astral.ro [194.105.26.65]

 

3 27 ms <10 ms 14 ms r37.galati.astralnet.ro [194.105.27.5]

 

4 14 ms 14 ms 14 ms r4.braila.astralnet.ro [194.105.27.2]

 

5 69 ms 27 ms 14 ms 85.186.212.117

 

6 13 ms * 28 ms interglob-v234.b.astralnet.ro [83.103.173.113]

 

7 27 ms * 14 ms 194.153.233.222

 

8 13 ms 28 ms * 194.153.233.190

 

9 13 ms 14 ms 28 ms cfr.globtel.ro [194.176.168.14]

 

 

 

Trace complete.

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai deschid un topic nou scriu aici : De ieri incepand am observat o ciudatenie, poate cei mai asi in calculatoare decat mine imi pot da o posibila explicatie: de acasa intru lejer pe forum, merge bine, n-am treaba. Incepand insa de ieri nu-l mai pot actiona de la servici. Pana atunci totul mergea bine si la servici, chiar daca mai incet, dar... mergea acceptabil.

Acum sta o gramada zicand "opening dewooclub..." dupa care imi zice ca exista o problema de comunicare...(?) Treaba e ca avem facut un VPN, ma gandesc ca fie "m-au blocat" IT-istii nostri de la firma (ce sunt localizati in strainatate), fie ceva s-a schimbat la site-ul forumului, dar nu pot sa imi dau seama cum si ce. Alte pagini pe net functioneaza normal, exceptand de asemenea cele "blocate" oficial, cum ar fi cele pentru adulti sau cu continut obscen, insa acolo imi da clar mesaj : "acces denied".

Vreo idee ?

Share this post


Link to post

@Gica: acelasi lucru il patesc si eu de 2 zile: de acasa merge lejer, iar de la servici, aceleasi simptome ca la tine. Noutatea la mine la firma ar fi ca din cauza unui audit de securitate si a faptului ca in orele de varf banda e insuficienta pentru toti angajatii, se monitorizeaza tot traficul si se blocheaza site-urile "suspecte" (a se intelege tot ce nu are legatura cu munca/programarea), in special forum-urile. Cine stie, poate la tine e la fel.

Share this post


Link to post

Si eu am probleme cateodata, nu incarca .Foarte rar insa, acum 3 zile s-a intamplat prima data

Share this post


Link to post

Nu e neaparat de filtrare, problema e alta.

 

Noaptea trecuta, cineva a pus gand rau serverului pe care este gazduit forumul, si s-a gandit sa ii faca rau cu un atac de tip DDoS. Asta a durat 7 ore, cu o rata de trafic de 9-10 ori mai mare decat limita admisa. In urma floodului, providerul Teleglobe a filtrat traficul catre serverul Daewoo & Chevrolet Club. Din pacate, nu stiu cat va dura aceasta filtrare; in mod normal, filtrele ar trebui sa se ridice in 48-72h automat.

 

Ideea este, pe scurt: daca "drumul" prin Internet dintre locatia in care va aflati si serverul Daewoo & Chevrolet Club trece printr-un nod al Teleglobe (este cazul providerului Evolva, de exemplu), atunci nu veti putea accesa forumul. Puteti vedea acest lucru descarcand de exemplu programul WinMTR, scriind in campul "Host" adresa forumului, si observand care este ultima intrare din lista (daca e ceva cu London.Teleglobe.net, va impiedica filtrul; daca este o adresa cu 194.176.168.7 sau .14, sau cfr.globtel.ro, e ok).

 

Singura posibilitatea de ocolire este utilizarea unui proxy web.

 

Pentru cei care pot sa citeasca aceasta informatie: daca sunteti intrebati (prin messenger sau prin alte metode) de oameni care nu pot accesa forumul, oferiti-le aceasta informatie.

 

Asa arata un traceroute dintr-o zona afectata:

 

1 <1 ms <1 ms <1 ms *.*.*.*
2 471 ms 475 ms 571 ms *.*.*.*
3 1174 ms 3140 ms 427 ms wNxdt-ge301-v40-bbDcbl.b.evolvatelecom.net [193.19.194.130]
4 1233 ms 867 ms 671 ms r10-ge-6-1.buh7.ro.gtsce.net [212.146.104.237]
5 252 ms 643 ms 1023 ms r02-ge-0-0-0.800.ard2.ro.gtsce.net [193.226.152.57]
6 1800 ms 2611 ms 722 ms vie-tr1-p1-0-0-0.gtsce.net [195.39.208.137]
7 480 ms 487 ms 489 ms t2a4-ge4-1.nl-ams2.eu.bt.net [166.49.153.133]
8 565 ms 490 ms 457 ms t2a1-ge6-0.nl-ams2.eu.bt.net [166.49.200.17]
9 1905 ms 2825 ms 1884 ms ixp1-ge3-0.nl-ams2.eu.bt.net [166.49.163.190]
10 amsix1.teleglobe.net [195.69.145.168] reports: Destination host unreachable.

Share this post


Link to post

Se pare ca s-a rezolvat problema. De cateva zile nu reuseam nici eu sa intru decat folosind Zapp, acum folosesc conexiunea prin cablu, de la Evolva.

Share this post


Link to post

La mine nu s-a rezolvat, se poate sa fie cum spune Vaxxi, dar cat va mai dura oare filtrarea asta impusa de Teleglobe ? Un Proxy deja am setat in computer, altfel nici nu imi functioneaza iesirea la Internet, am sa mai astept pana maine sa vad daca merge...

Share this post


Link to post

Pai la mine a fost exact problema expusa de Vaxxi.

Share this post


Link to post

Poti sa faci un traceroute ? e chestia de mai sus, cu teleglobe ?

Share this post


Link to post

Pai vad ca partea "citata", adica mesajul de la traceroute se termina in "amsix1.teleglobe.net" si nu in "London.Teleglobe.net". are vreo importanta ?

 

Am sa incerc maine de la birou sa fac, daca imi spui si mie comanda. Banuiesc ca ar fi in prompter de DOS "tracert [adresa IP a forumului] " sau tre' sa folosesc programul indicat de tine WinMTR ? Scuze, dar nu sunt prea expert in ale computerelor...

Share this post


Link to post
tracert daewooclub.ro > c:\log.txt

Share this post


Link to post

Nu conteaza decat partea de la sfarsit, adica "teleglobe.net". Deci da, filtrarea e de vina.

Share this post


Link to post

Al dracului peering in Romania asta, daca a ajuns Globtelu' sa stea la mana lu' Teleglobe in Ro :( Ciudat e ca multe din firmele pe care le banuiesc ca va dau Internet la unii, inclusiv cea de care sunt sigur (a mea :D ) sunt in RoNIX, deci ar trebui sa n-aibe nimic de aface cu frunza de artar.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Globtel Internet este membra Ronix, dar (spre exemplu) Evolva nu este, si un membru care acceseaza forumul dintr-o retea de-a lor trece prin ... Londra :)

Share this post


Link to post

In ultimele 30' paginile forumului se incarca iar f.greu, spre deosebire de alte site-uri. Ma conformez si atasez si un log, dupa care nu vad sa fie vreo problema de conexiune. b-( Oricum si operatia asta aparent simpla mi-a luat in sine vreo 10' :wallbanger:

post-1361-1153171660_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aceeasi problema, parca-i floodat. Acum parca merge mai bine.

 

post-2385-1153174254_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si mie mi-a incarcat ieri foarte greu, cateodata chiar nu incarca deloc, si acum merge acceptabil ... Am un plugin la Firefox " Fasterfox Page Load Timer" care-mi cronometreaza in cat timp mi se incarca pagina, si index-ul sub 12 secunde, nu mi se incarca, ceea ce mi se pare cam mult ... mai ales ca am doar cateva categorii deschise.

post-2582-1153208088_thumb.jpg

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

Acum se misca brici. Seara face nazuri de obicei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...