Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Lipsa Faza Scurta

Recommended Posts

Dupa cum zice si titlul,sambata seara(oare cadou de la mos?) am ramas fara faza scurta.Faza lunga si pozitiile merg.Am incercat sigurantele,par ok.Alte pareri?

Share this post


Link to post

Nu stiu cit te ajuta, pt ca e alta masina. La Oltcit cind am patit treaba asta a fost blocul de lumini ("butoiasul" din stinga volanului). Desi l-am desfacut si l-am curatat, nu s-a lasat pina nu l-am schimbat.

Share this post


Link to post

Schimba becurile :D Am patit-o si m-am dus la electrician cu masina, convins ca sunt relee si alte nebunii... Mi-a schimbat ala becurile, dupa ce a vazut ca venea curent la ele pe scurta. Nu la Nubirik, la vechea masina pe care am avut-o si becurile erau Tesla amandoua. S-au ars simultan pe faza scurta numai :D

Share this post


Link to post

Eu zic ca e o siguranta. Vezi ca la Matiz sunt sigurante si in interior si afara. Cam greu sa se arda ambele becuri odata! Verifica la panoul din interior urmatoarele sigurante f18, f10 si f11. Daca tot nu se rezolva mai povestim :)

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

si eu AM patit cu faza scurta joia trecuta, dar era doar la un far.

am schimbat becu. era ars, dar mergea faza lunga.

scoate un bec si uitate la el daca e negru pe o parte. ;)

Share this post


Link to post

Au fost ambele becuri arse.Le-am schimbat si gata.

Share this post


Link to post

I rest my case! :D

Share this post


Link to post

Hmm... cam mare coincidenta sa se arda ambele becuri deodata! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Se-ntampla Sergiule. Becuri proaste, un mic supracurent si gata. Eu am patit-o la fosta masina, am mai zis. Siguranta a tinut, becurile nu. Nu ne-a zis Ovidiu cum s-au ars, in mers sau dimineata cand le-a aprins?

Share this post


Link to post

Poate s-a ars unu si dupa un timp l-a vazut si pe celalalt ars. Mama spre exemplu e in stare de asa ceva :) )

Share this post


Link to post

Patanie identica, in urma cu juma' de an ... am comutat faza scurta si dupa citeva secunde se facu intuneric ... ambele becuri aveau ars filamentul de faza scurta.

Share this post


Link to post

deci cum spuneam... becurile.

:o ff topic: m0am chinuit :( sa l schimb aproape o ora :D

nu radeti. :P

Share this post


Link to post

Nu ridem ... iti trebuie minute de chinez si rabdare ingereasca sa le montezi, in special cel din stinga.

Share this post


Link to post
Becuri proaste, un mic supracurent si gata.

O lege veche spune: Un tranzistor protejat de o siguranta va proteja siguranta, arzandu-se. =))

 

Revenind, la becul din stanga la fel m-am chinuit si eu la inceput, gandindu-ma ca probabil trebuie data bateria jos, dar pana la urma,dupa vreun an, obisnuit cu multele inghesuieli chinezesti de pe masina si capatand experienta, cand mi s-a ars becul, l-am schimbat in 2 timpi si 3 miscari fara sa ma mai jeneze nimic.

Share this post


Link to post

S-au ars pe nepusa masa:seara am mers cu masina,am parcat-o,am stins faza scurta(care funtiona ok),am stat circa 2 h si cand sa plec nema faza scurta.Chiar nu inteleg cum s-au ars si ambele in acelasi timp.

Share this post


Link to post

2006, o, ce vremuri 😁

Asta-seara mi-a facut figura faza lunga, in sensul ca atunci cand impingeam maneta in fata, se facea intuneric si nici martorul nu se aprindea; flash-urile functionau. Dupa 5 minute a revenit totul la normal.

Ati patit? Ce sa fie, maneta sau releu?

Share this post


Link to post

Oricare. Releul ar trebui sa se auda.

Share this post


Link to post

Releul nu aveam cum sa-l aud ca se auzeau toate cele de la "viteza". O sa vad in timp ce se mai intampla.

Share this post


Link to post

Defectiuni de genul asta nu prea suporta aminare, daca e releul cel mult nu cupleaza si atita tot in schimb daca problema e in blocul de lumini cam da cu virgula.

Share this post


Link to post

Asa e, dar macar de crapa de tot ceva, inlocuiam si gata. Acum nu stiu ce sa schimb.

Share this post


Link to post

Pe partea electrica nu crapa piesele precum o pompa de apa, astea se lasa cu topituri, fum, chiar flacara ... Iti topeste o gramada de conductori, conectori cit ai clipi s-apoi dupa sa vezi distractie. De aia zic ca trebuie rezolvata problema in pripa.

Share this post


Link to post

Am intrebat la Radanici, 44 lei after si 270 original. E diferenta mare, atat de pret, cat si de calitate (pericol - cea after).

Share this post


Link to post

Cielo/espero nu au releu de comutare scurta/lunga, totul trece prin maneta, drept urmare ma indoiesc de faptul ca la matiz puneau releu.

Eu mizez pe maneta.

Share this post


Link to post

Urasc schemele 🤬 nu inteleg. Vad ca e un releu acolo.

Dar nu pare a fi doar pe faza lunga, deci maneta a facut figuri, zic si eu. Nu inteleg cum de si-a revenit totusi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...