Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Chiulasa 16v Pe Gle

Recommended Posts

se poate monta pe un cielo gle din 96 o chiulasa de cielo executive sau de espero si ce modificari implica.Motivul pentru care as face aceasta schimbare este tocmai faptul ca am probleme la aceasta si nu ca daca mi-as pune de 16v ar merge mai bine ci pur si simpu daca tot o schimb sa pun si ceva mai bun cu toate ca nu stiu la ce consum ma duce si ce pret are chiulasa second-hand.

Share this post


Link to post

mersi chiar m-am uitat dar e 16v ca nu imi dau seama :(

Share this post


Link to post

Implica prea multe modificari si costuri mari.Mai repede schimbi motorul cu altul.

Share this post


Link to post

mersi de raspuns.Ma gandeam eu ca e prea frumos ca sa fie adevarat,dar nici alt motor nu imi pun ca eu vreau sa schimb doar chiulasa care e si un pic defecta deci nu as pune 16v numaidecat dar ma gandeam daca tot o schimb... :( Da asta e,

mersi

Share this post


Link to post

poti incerca sa pui o chiulasa de opel kadet gsi 16v

mi se pare ca era un baiat la intalnire care avea asa ceva...

Share this post


Link to post

da dar o chiulaas de kadet GSI e deja de 1800-2000 cmc si imi creste consumul f mult,dar nu stiu cat, ca asa m-as baga sau la una de astra GSi 16v dar sa stiu cat ar consuma.

Share this post


Link to post

astra gsi si kadett gsi au acelasi motor(adica 2.0i 16v 150 cp). Merge chiulasa de astra f 1.6i.

Share this post


Link to post
...Merge chiulasa de astra f 1.6i.

 

Pe ce motor merge?

Share this post


Link to post

pe motorul de 1.5i sohc de cielo

Share this post


Link to post

bine dar e astra i si nu mpi banuiesc ca e vorba de varianta mono si nu multi.Dar totusi nu m-am lamurir merge sau nu chiulasa de 1,8 sau mai bine de 2000 amble 16 v si amble de pe opel astra respectiv Kadet.Va multumesc

Share this post


Link to post
astra gsi si kadett gsi au acelasi motor(adica 2.0i 16v 150 cp). Merge chiulasa de astra f 1.6i.

 

pot sa te intreb din ce surse stii chestia asta?

Share this post


Link to post

Tin sa precizez ca exista si de 1800 motor GSI montat pe Kadet ;)

Share this post


Link to post
se poate monta pe un cielo gle din 96 o chiulasa de cielo executive sau de espero si ce modificari implica.Motivul pentru care as face aceasta schimbare este tocmai faptul ca am probleme la aceasta si nu ca daca mi-as pune de 16v ar merge mai bine ci pur si simpu daca tot o schimb sa pun si ceva mai bun cu toate ca nu stiu la ce consum ma duce si ce pret are chiulasa second-hand.

salut se poate monta dar nu faci de cat sa cresti consumul si sa ai scazi puterea dar daca tot vrei sati pui 16v tre sa schimbi si pistoane si sati pui unele de espero 1,5 dohc atunci scazi consumul si cresti puterea cu vreo 15 cp bafta multa

Edited by zizu

Share this post


Link to post

Eu am acasa o chiulasa completa de pe Nexia 16 valve.

M-ar bate un gand sa o pun o al meu Espero 1.8(injectoarele le-asi lasa tot pe alea de pe Espero)

Ma intereseaza daca se potriveste si daca ECM-UL se "descurca" cu noua configuratie.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Dar chiulasa mai mica se ''descurca'' pe un motor mai mare?

Share this post


Link to post
se poate monta pe un cielo gle din 96 o chiulasa de cielo executive sau de espero si ce modificari implica.Motivul pentru care as face aceasta schimbare este tocmai faptul ca am probleme la aceasta si nu ca daca mi-as pune de 16v ar merge mai bine ci pur si simpu daca tot o schimb sa pun si ceva mai bun cu toate ca nu stiu la ce consum ma duce si ce pret are chiulasa second-hand.

ca pret nu stiu dar daca vrei 16v pe gle tre sa schinbi si pistoanele cu unele de esp si cu totul castigi 15 cp bafta

Share this post


Link to post

Daca mai raspund si eu in subiectul asta mai spui o data? Si eventual in acelasi stil "curgator", fara cap si fara coada?

Share this post


Link to post

Garnitura chiulasa 8v

 

Garnitura chiulasa 16v

 

Mie mi se par diferite destul de mult. Nu cred ca se poate face trecerea de la 8 la 16v.

Gresesc?

In bloc sunt date gaurile suplimentare necesare pentru chiulasa de 16v?

Caut si eu informatii privind raportul de comprimare pentru ambele tipuri de chiulasa, 8v si 16v. Ma ajuta cineva?

post-6769-1233778126_thumb.jpg

post-6769-1233778135_thumb.jpg

Edited by cosmin_cosmin_1

Share this post


Link to post

Le gasesti in manualul de service la specificatii tehnice motor. Cred ca si in manualul de utilizare exista o pagina.

Share this post


Link to post

Garnitura chiulasa 8v

 

Garnitura chiulasa 16v

 

Mie mi se par diferite destul de mult. Nu cred ca se poate face trecerea de la 8 la 16v.

Gresesc?

In bloc sunt date gaurile suplimentare necesare pentru chiulasa de 16v?

Caut si eu informatii privind raportul de comprimare pentru ambele tipuri de chiulasa, 8v si 16v. Ma ajuta cineva?

 

 

Cosmin ai mai aflat ceva ? si eu sunt interesat de subiectul asta.

Share this post


Link to post

Se poate pune...user-ul serban_pc facuse asa ceva pe al lui cielo...a pastrat doar blocul motor de 8v in rest a pus totul de 16v. A zis ca se simtea diferenta. Mai multe nu stiu.

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel stiu ca Serban avea c20le, nu 1,5 DOHC

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel stiu ca Serban avea c20le, nu 1,5 DOHC

 

exista un topic pe tema asta ? c20le ? sau c20let ? ma indoiesc sa mearga pusa chiulasa k16 pusa pe 2.0

Share this post


Link to post

Merge insa trebuie schimbat tot motorul, mai putin blocul, inclusiv electronica ( si ECM) practic din cel vechi ramane doar blocul cu seria.

 

Serban a avut c20xe insa cand a vandut masina avea bloc de 8V si restul de nexia 16V, dupa spusele lui.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...