Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Consum (TCO) benzina...TICO

Votaţi consumul URBAN la Tico  

810 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sa inteleg ca ai facut minim 100 km cu viteza a patra la 65 la ora? Cum naiba socotesti tu consumul ala? Sau ai debitmetru electronic pe furtunul de benzina si stii consumul? Ca tico cu capculator de bord inca nu s-au inventat! Lasati naibii exagerarile astea, cin'v-aude chiar va crede!

PS Scrie si tu cu majuscula la inceput de propozitie noua ca arata urat carnatii aia de litere insiruite.

Share this post


Link to post

6.04 % ultimul consum facut doar in Bucuresti si la ore foarte aglomerate. Motivul acestui consum este curatarea carburatorului la Alin de la AutoNet si desurubarea de catre mine a socului automat pentru a nu mai sta asa de turata. Sunt foarte multumit pentru acest consum de aprox. 6.1% (era 6.1% daca mai bagam 432 mL benzina) facut , repet, doar in Bucuresti. Eu tot nu ma las pana nu il scad la 5,5%. Precizez fara aer si cu 2 oameni (160kg).

Ramane de vazut cum il scad la 5,5%.

P.S. Urati-mi bafta!!!

Multumesc !

Share this post


Link to post

Bucuresti-Galati si retur, aproape 500km, mers 50-60 in localitate si 100-110 afara, consum 4,5% ;)

Share this post


Link to post
6.04 % ultimul consum

era 6.1% daca mai bagam 432 mL benzina

P.S. Urati-mi bafta!!!

 

tu vorbesti serios? :o

1. nici cele cu calculator nu-ti dau consum cu 2 cifre dupa virgula.

2. de la ce pompa ai alimentat? nici la farmacie nu-ti cantareasc cu atatea zecimale.

3. Bafta.

Share this post


Link to post

Consum urban recent 7% cu ac .De tico zic...nu ce e in poza...

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Please help meeee...mor de draci...am luat un tico din 2000.60 de mii de km .i-am facut consumul..mers incet prin b ,fara sa ma dau la el ..fix ...15l/suta benzina fara plumb.am incercat de 3 ori sa fac faza ..tot 15 imi lua.metoda:resetat acul,plinul nesimtit --ala care da pe afara ,facut 100 de km ,facut plinul din nou.rezultat--15 litri..si am incercat de 3 ori.mi-a curatat unu carburatorul..cica era numai pamant in el si in filtrul de benzina si imi lua 7.4 in oras.nu are ac.acum incepe sa creasca din nou in acelasi trafic.ma duc la serv cu masina deci sunt aceleasi conditii de traficv.socul termic e ok,se inchide si revine relanti0ul repede..supa vreo 3-4 minute de mers usor cu ea.unde sa ma duc la carbotest-ul ala ?ceva de incredere pls ca deja am bagat in roti si ce a mai avut nasol la ea...si sunt bani munciti..ufff...va rog eu recomandati-mi un service cu carbotestul asta care imi regleaza asta ,preturi ,telefon ,orice ,multam ,ne vedem pe strazi :D

 

bc-16-wst

 

ps: masimt de parca merg cu bmw-ul cand merg cu tico ..acu imi ia 10 in oras (la fel ca bmw-ul 320i) dar am puterea unui mountain-bike ...

Share this post


Link to post

Oras 7.8 consum, aer non stop.

Share this post


Link to post

oNe, citeste topicul asta si o sa vezi care sunt remedierile. Pentru reglaj de carburator, citeste topicul despre service-uri si apoi mergi la Alin, la autonet.

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce multa lume se chinuie si abia reuseste sa obtine consumuri extraurbane sub 5%.

 

Am avut Tico 7 ani jumate, insa afara nici in cele mai naspa conditii nu am trecut de 5%. De obicei, la un mers decent, mai de familist (adica 2 adulti + copil + bagaje aferente), fara a/c ca nu aveam, cam cu 100-110km/h in afara si legala in localitati scoteam frecvent intre 3.8-4.2%. Asa cum a mai spus cineva, o singura data am reusit si un neverosimil 3.2%, dar in conditii absolut ideale, si mers intr0adevar la consum (masina goala, vara, vant puternic din spate - fara gluma - , cam cu 85-90km/h in afara si 50 in localitati, drum foarte liber).

 

In shimb, in Bucuresti n-am reusit niciodata sub 6%, iar in ultimul an mai mult spre 7%. Asta in cazul meu, ca nevasta a scos si 9.5%...

Share this post


Link to post

Am revenit acasa dupa o vacanta prin tara. Am bagat benzina de 90ron deci 25 litri, am facut 455km cand acul a ajuns la partea superioara a liniei rosii. Deci iese undeva pe la 5,5%. Suuuper multumit.

 

Info suplimentare: 2 persoane si bagaje. Mers destul de tare 110-120 (deh eram cu un prienten cu un Audi 200 si trebuia sa ma tin cat de cat dupa el)

Share this post


Link to post

Un lucru destul de important este (daca se poate masura) viteza medie.

Va zic asta pt. ca am avut intr-o zi in Bucuresti o viteza medie de ~13 Km/h. Nu e vorba de tico, e alta masina. La viteza medie de 13 km/h consumul mediu era de ~12%. In regim de duminica si periferie, viteza medie este peste 30 km/h si atunci consumul scade la ~8% (aceiasi masina).

Cum as putea eu sa zic acum ca imi consuma: 8% sau 12%? Sau sa fac media? Daca fac media este exact comsumul dat de producator.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

Acum vreo 3 saptamani: bucuresti-jurilovca-constanta-bucuresti 4-4,5 % cpartial cu AC. 2 persoane cu vreo 3 genti. Vara e bine si mai ales la drum lung. Pe frig in oras ia mult...

Share this post


Link to post

Bucuresti-Cheia-Tusnad-Lacul Sf Ana-Tg Secuiesc-Oituz-Adjud, 480km, 4.6%

Share this post


Link to post

Bag si eu consumul mediu pe ultimii 6141km din care 1216 efectuati extraurban (drumuri pana la mare). Consumul a fost de 6.37l la suta de km iar consumul extraurban a fost de 5,43l - consum realizat pe GPL. :)

Alte calcule o sa le bag pe GPL Tico si Matiz

Share this post


Link to post

La asemenea calcule...ce pot sa-ti zic felicitari pt. calcule.

Cred ca mergi tot timpul cu carnetulul langa tine si-ti notezi cand intri si cand iesi dintr-o localitate.

Daca ne mai dadeai si viteza medie, chiar ca erai za best. :lavolan:

Share this post


Link to post

Carnetelul il folosesc doar cand fac plinul :) Nu stiu cat de ironic ai fost in mesaj insa m-am gandit ca este de folos un calcul.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post
Bag si eu consumul mediu pe ultimii 6141km din care 1216 efectuati extraurban (drumuri pana la mare). Consumul a fost de 6.37l la suta de km iar consumul extraurban a fost de 5,43l - consum realizat pe GPL. :)

Alte calcule o sa le bag pe GPL Tico si Matiz

 

Serios, m-a uimit cum tii tu "calculelele" la km, cati ai facut in oras si cati afara, iar cand ai dat consumul cu 2 cifre dupa virgula, ai fost mai precis decat calculatoarele de bord (dau doar cu o cifra dupa virgula).

Daca masurai si timpul si aflai si viteza medie, chiar ca erai meserias.

Nu e vorba de ironie, ci de cat de meticulos ai fost tu.

Share this post


Link to post

Dragii mei,

 

 

Dupa cum se poate remarca, acesta este primul meu post pe forum. Am descoperit forumul acum doua zile. Sunt posesor de Tico de doi ani si ceva si tocmai l-am busit destul de serios. Cautam piese pe net si inerent am dat peste forumul acesta… Am citit foarte mult in doua zile si am invatat foarte multe si imi dau seama ca citind in continuare, voi invata si mai multe. Bagajul meu de cunostinte s-a marit absolut miraculos, as putea chiar spune, intrucat sunt total afon in ceea ce priveste mecanica auto, dar cu toate astea sunt inginer (constructor) cu parinti aspiranti la TCM, cu bunic absolvent de TCM, deci simtz as avea si chiar ma intereseaza aceste probleme. Si iata cum acest forum vine in sprijinul meu si va veni in continuare.

 

Dupa cum spuneam, sunt posesor de Tico si nu incetez sa-l laud si sa ma minunez de el. L-am luat norocos, avea 48.000 km, aer conditionat, condus – destul de chinuit – de o duduie, am dat 2000 de euro pe el, am mecanic bun, deci mi-a fost lesne sa fac masina ca noua si sa o intretin corespunzator. Acum e destul de sifonata si zace in asteptarea unor zile mai bune, iar eu ma dau pe net si ma documentez…

 

Am aflat multe informatii pretioase de la voi. Si m-am gandit ca as putea sa ma recompensez intr-un fel. Sunt inginer constructor si ma ocup cu proiectarea. Sunt un mare utilizator al programului Excel – foi de calcul matematic. Sunt un individ destul de riguros cu cifrele, cu banii, cu datele, asa ca am creat un fisier Excel pentru Ticolino al meu. In care notez tot ce se poate nota. Evident, datele financiare primeaza si foarte interesante sunt datele legate de consumul de benzina. Trec tot ce alimentez si fisierul calculeaza automat consumul, in functie de felul de alimentare (suma fixa – consumat pana aproape de golire sau plin – plin). In felul acesta pot sa monitorizez atent consumul si calitatea benzinei la statii. De asemenea, se gaseste la mine cam fiecare cheltuiala facuta cu masina, de la piese la spalatorie auto, amenzi sau asigurari. Pot sa va pun la dispozitie acest fisier, fratilor, sa-l studiati si voi, sa va inspirati sau sa trageti concluzii privitoare la calitatea benzinei. Pot sa-l pun la descarcat in pagina de pe forum, sa-l ia cine vrea. Repet, e un fisier foarte complex si contine si multe chestii mai putin inteligibile, dar pot sa explic tot ce am facut acolo, punct cu punct, daca sunt solicitat – ca doar eu l-am facut…

 

Ca o concluzie, cel putin privitoare la calitatea benzinei, pot spune urmatoarele:

1. In general, benzina din Bucuresti e mai proasta decat aia din provincie (cu care am consumuri mai mici).

2. Exista benzinarii de la care daca alimentez am discrepante uriase. In acest sens, as putea da ca exemplu pozitiv urmatoarele benzinarii: Rompetrol Ploiesti Vest (pe centura) si Sud (in oras, la Hipodrom), OMV Calimanesti, OMV Brasov (langa gara), dar in special Rompetrol Iacobeni (cel mai bun, dar din pacate e la dracu-n carti… de fapt e la iesirea din Vatra Dornei spre Iacobeni). De asemenea, Rompetrol Cluj (pe Feleac). Mentionez ca am umblat extrem de mult prin tara (fisierul va dovedi asta) si am alimentat de mai multe ori de la respectivele benzinarii. Iar ca exemplu prost: OMV Sura Mare, Petrom Hasdeu, Mol Sebastian, Rompetrol Ghencea, toate in Bucuresti.

 

Astept reactii.

 

 

Cu bine si cu multumiri,

Mihai Nicolau

Share this post


Link to post

Calitatea combustibilului de la o statie depinde de sursa de aprovizionare si de personalul de deservire. Cum acestea sunt dinamice, un astfel de document ar servi doar istoricilor.

Share this post


Link to post

Consumul meu mixt facut cu tico a fost de 5.4%.

Nu am ce spune,sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post

Da, e un consum foarte bun. Daca ai face consumul mixt in bucuresti (afara si in bucuresti in sensul asta) s-ar prea putea sa sari de 8 %. :lavolan: Asa ca te poti considera norocos.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

ultimele 2 consumuri ...numai bucuresti...6,5%

Share this post


Link to post
... Iar ca exemplu prost: OMV Sura Mare, Petrom Hasdeu, Mol Sebastian, Rompetrol Ghencea, toate in Bucuresti.

 

Astept reactii.

Cu bine si cu multumiri,

Mihai Nicolau

Pot sa confirm din propria experienta ca sint proaste (cel putin pentru masinile mele) Rompetrol Ghencea si Mol Sebastian. De asemenea confirm ca a fost foarte misto Rompetrolul ala de la Vatra Dornei, si as adauga cel din Roman (aici am alimentat de mai multe ori).

Share this post


Link to post

Ultimele consumuri:

5,4% (65% extra-urban si 35% urban)

5,8% (50% extra-urban si 50 urban)

 

Super multumit de masina.

Share this post


Link to post

Mie mi-a luat in oras ultima data 9.5. :( Nu merg decat intre Piata Unirii si Piata Victoriei dus-intors, deci in aglomeratie, dar 9.5!! Ati mai intalnit asa consum?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...