Jump to content
Sign in to follow this  
Tity

Asiguratorii Nostri

Recommended Posts

Buna

:-?

Am o nelamurire si vreo doua intrebari.

Sa incep de la inceput:

Am incercat sambata sa ajung la Felix,(cu masina Socrului, un Golf 3din 1992 inmatriculat in Ungaria) in Huedin un domn a incercat sa reintre in trafic, nu s-a asigurat si a intrat in mine.Azi am fost la asigurator (BT asigurari) si am intrebat pe agentul constatator daca pot sa duc masina la service-ul Volkswagen din Cluj.Tipul mi-a spus ca este un service mai scump(dar lucreaza cu piese originale si nu turcesti) si masina este veche si nu se stie daca se deconteaza.

Intrebarea mea este daca exista lege care sa interzica sa duci o masinamai veche de 10 ani intr-un anumit service?, sau numai asiguratorii se spala mai ieftini pe maini?

Share this post


Link to post

Pentru ca tocmai m-am interesat de problema as putea sa-ti dau un raspuns din informatiile adunate de mine.

 

Masina se repara la orice service autorizat RAR in conditiile in care s-au parcurs toti pasii prevazuti de lege: Constatare politie, Proces verbal, Constatare asigurator. Cei de la service baga masina in reparatii. Daca, cumva, sunt daune ce nu fusesera prevazute pe constatarea asiguratorului ai ceva de asteptat pana le confirma si ei. Daca totul merge struna se repara. Aici intervine o rascruce. Cine plateste ?

Daca service-ul este intr-o relatie contractuala cu asiguratorul factura se duce direct la ei si banii se vireaza de la asigurator la service. Daca nu, platesti frumusel din buzunar, iei toate actele, iti faci niste copii xerox dupa care le depui intr-un mare dosar cu procesul verbal de la politie, polita de asigurare, constatari bla bla si le depui la asigurator pentru a fi despagubit. Si... astepti.

 

Este foarte posibil ca asiguratorii sa-ti indice niste service-uri agreate de ei dar nu stiu sa te poata obliga. Ideea este ca te pot intarzia cu despagubirea daca nu le convine serviceul... pana fac ei aprobarea dosarului.

 

Multa bafta, tocmai urmeaza sa ma bag si eu printr-o procedura similara dar nu cu BT ci cu Carpatica (din Sibiu).

Edited by remix

Share this post


Link to post

Merci

Bt-ul lucreaza cu service-ul Volkswagen din Cluj asa ca mai sunt sanse

Cat de cat m-ai lamurit dar exista o lege care zice ca in maxim 20 zile trebuie sa-ti dea banii inapoi:

http://legal.dntis.ro/asigurari/3113/3-4.htm

Share this post


Link to post

Problema la tine provine de la faptul ca este stabilit un plafon de despagubire pe care daca te duci la service-ul mai scump s-ar putea sa-l depasesti. Acest plafon se stabiliste in functie de vechimea masinii si in general si de cat de tare este in gura pagubitul ( :) ). Stiu ca suna aiurea ce spun dar cam asa este.

Iar ca modalitate de plata foloseste-te intotdeauna de metoda cu plata directa intre service si asigurator... te scutesti de multa bataie de cap si pierdere de timp.

Iar cele 20 de zile sunt valabile de la momentul in care se aproba dosarul final (adica dupa ce ai dus tu toate actele si sunt ei de acord). Asta poate sa insemne si cateva luni.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Eu am vazut cateva mostre de cum se constata in ce conditie este masina.

Dar la ce preti il evalueaza o masina din '92 nu stiu.

Problema nu este asa de grava (trebuie inlocuite usa fata + geam, aripa fata,si reparat usa spate) deci piesele nu cred ca urca cu mult peste 10-15 milioana, mai vine manopera.

Dar cred ca o sa las service-ul Autoworld si BT asigurari sa se bata pentru cheltuieli.

:)

Share this post


Link to post

O duci unde vrei, insa poti patii 2 lucruri:

- nu o sa-ti deconteze tot: cind le duci factura sau din start nu o sa-ti dea la inlocuit anumite repere pe motiv ca se indreapta, sudeaza etc

- daca nu lucreaza cu decontare directa, platesti tu si poti astepta dupa bani mai mult decit prevede legea.

Share this post


Link to post

Sunt dezamagit de BT asigurari. #-o

Cat este un plafon pe care asiguratorul plateste?????

Daca masina lovita este noua sau sh, este scumpa sau ieftina????

Ce ar fi fost daca masina lovita era un Ferrari ? nu ar fi platit numai scrumiera?si si aia contrafacut din tabla turceasca??

Sau de ce aleg (asiguratorii) ca mai bine nu platesc desi stiu ca il pui pe trailer si il tractez pana in ungaria si il repari acolo?(le-am pus in fata si acestei situatii)

M-am si decis ca de acum incolo fac amarata de asigurare obligatorie (chiar daca este mai scumpa cu 20 lei pe jumat de an) la firme de care intr-adevar sunt gata sa deconteze o reparatie.

 

INca nu este rezolvat problema.

1 luna a trecut.

Mai asteptam ca altceva nu avem ce sa facem. :wallbanger:

Share this post


Link to post

RCA-ul poti sa-l faci unde vrei, din pacate nu tu esti beneficiarul politei (s-a discutat pe larg pe aici lucrul asta).

In schimb poti sa-ti faci o asigurare CASCO si atunci problema se poate pune altfel, caci esti beneficiar direct.

Acuma nu stiu, daca BT Asigurari, spre exemplu, nu vrea sa-ti deconteze reparatiile la ce service vrei, iar tu ai asigurare CASCO, iti poti repara masina pe CASCO iar astia sa-si recupereze paguba de la cei care au incheiat RCA-ul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...