Jump to content
Sign in to follow this  
Darescel

Cheder Dublu La Cielo

Recommended Posts

Are cineva sau stie cineva cum se pune sau daca se poate pune cheder dublu pentru portierele de la Cielo?

Vorbesc de lipirea unui al doilea cheder pe portiere. Mi se pare un pic cam deranjant sunetul portierelor la inchidere. Daca are cineva asa ceva montat se merita? Se mai atenueaza zgomotul acela?

Daca se poate poze, materiale folosite, de unde se pot procura, cum se prind etc.

Multumesc anticipat pt raspunsuri si Sarbatori Fericite tuturor.

 

Domnilor moderatori daca mai este acest topic puteti sa-l inchideti daca vreti, dar va rog sa mentionati calea spre cel existent

Share this post


Link to post

Schimba chederele vechi cu unele noi si baga vasilina "la greu" in mecanismele de blocare!

Share this post


Link to post

Chederele sunt noi caci masina n-are nici un an. O sa pun si vaselina in mecanismale de blocare. Cred ca te referi la mecanismele de blocare de pe portiere?

Multumesc pt raspuns si astept sa vad si rezultatul.

Share this post


Link to post

E mai veci topicul dar cred ca merita reinviat :) ! Ceva rezultate la sfatul dat de SORAN?

Share this post


Link to post

Nu are efect cu vaselina. Zgomotul nu se schimba. Ar fi fost super sa fie ca la Crodoba...2 randuri de chedere.

Share this post


Link to post

Nici mie nu-mi place cum se inchid usile. La Logan se inchid mult mai usor, fara sa fie trantite si au un sunet placut. La Cielo de cand a fost nou trebuie trantite si suna a tabla goala. Dupa un an de folosire parca usa soferului se inchide un pic mai usor. Daca aveti solutii spuneti ca ma intereseaza si pe mine !

Share this post


Link to post

Exista un spray special pentru balamale si incuietori , cu care am dat si pot spune ca s-a schimbat total zgomotul in momentul cand se inchide usa(este un sunet mai infundat - ceva cam cum se aude la masinile straine :mrgreen: )

 

Am sa revin in cursul zilei de azi pt a va spune cum se numeste exact si poate o sa bag si o poza

Share this post


Link to post

Nu e cumva wd40? Am dat si eu dar n-a tinut mai mult de 2 saptamani :( .

Share this post


Link to post
Nea` Uskt, ai uitat de promisiune ?

 

Nu am uitat dar nu am scos inca poza dupa telefon

 

Spray cu vaselina siliconica de la WURTH am folosit (ceva cu 2000 scrie pe el)

 

P.S. cand voi scoate poza o voi posta

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Cat a costat spray-ul cu vaselina siliconica?

Share this post


Link to post

Zgomotul la inchidere poate fi dat si de lipsa foliei aplicata pe usa sub panoul de usa .Are rol principal de etansare . De obicei cind se monteaza alarme unii montatori le scot si uita sa le mai puna .

Share this post


Link to post
Cat a costat spray-ul cu vaselina siliconica?

 

Nimic ... moka prin amabilitatea moshului de Gl

Share this post


Link to post

Hai te rog eu, pune o poza... m-am tot uitat si eu prin benzinarii dupa spray-ul asta dar nu mi-a sarit nimic in ochi... Merci !

Share this post


Link to post

poti sa dai cu vaselina pe usa(interior,bineinteles) si asa usa va fi mai grea si se va auzi altfel zgomotul cand se inchide.Am experimentat eu asta pe fosta dacie.si in plus nu o sa ai probleme cu rugina niciodata.

Share this post


Link to post

Si cam cata vaselina sa dai ca usa " sa fie mai grea " ? Vreo 4-5 kg ?

Share this post


Link to post

Ce funny e asta cu vasilina in usa. Eventual poti sa cari vre-o 10 saci de nisip in permanenta dupa tine ca sa ai stabilitate de R8.

Share this post


Link to post

lipesti (termic ) banda KEBU pe interiorul fetelor de usi si iti garantez ca se va skimba radical sunetul

Share this post


Link to post

nu prea vad ce au usile cu stabilitatea,dar in fine...oi avea si tu logica ta,cine stie?

Share this post


Link to post

Va recomand o mica sugestie: inlocuiti limitatorul deschidere usi (articulatia dintre balamale). Eu am adaptat numai la usa soferului un limitator de Opel Zafira. S-a potrivit perfect la suruburile de fixare din usa insa am taiat din tija care se fixeaza pe stalp, am polizat capatul acesteia pentru a intra intre cele doua urechi sudate pe stalp. Acest limitator are o functionare sacadata si usa se inchide mult mai usor. Din pacate nu am facut ceva poze dar sper cand le voi adapta si la celelalte usi sa fac poze. Am lipit si cheder adeziv pentru geamuri cam de 9-10 mm latime pe cantul usilor si intr-adevar s-a micsorat zgomotul provocat de aerul infiltrat in habitaclu.

Share this post


Link to post

Banda dublu adeziva.

Share this post


Link to post

Tine, daca cureti si degresezi bine. Si cel original tot asa a venit, cu dublu adeziva. Apropos, se gasesc de cumparat noi, originale... si nu sunt scumpe deloc.

Share this post


Link to post

unde se gasesc? ce fel de banda adeziva, un model ceva?!  In Iasi nu cred ca au chedere, cum se numeste ca sa stiu ce sa caut?

 

Intrebare 2. Oglinda din dreapta s-a crapat, am cumparat sh o oglinda buna doar ca este culoarea rosie. Cum se scoate oglinda din carcasa fara riscuri?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...